Św. Franciszek i Hiacynta. Świadkowie Maryi - zdjęcie
20.02.20, 11:50Fot. via Wikipedia, CC 0

Św. Franciszek i Hiacynta. Świadkowie Maryi

34

Franciszek i Hiacynta Marto, kanonizowani przez papieża Franciszka w Fatimie 13 maja 2017 r., to pierwsze wyniesione na ołtarze dzieci, które nie są męczennikami.

Franciszek Marto urodził się 11 czerwca 1908 r. w Aljustrel w parafii Fatima, należącej do diecezji Leiria-Fatima, jako szóste z siedmiorga dzieci ubogiego małżeństwa Manuela Pedro Marto i Olímpii de Jesus. 20 czerwca został ochrzczony w parafialnym kościele w Fatimie.

Podobnie jak większość dzieci z ówczesnych portugalskich wiosek, chłopiec nie umiał czytać ani pisać. W wieku 8 lat rozpoczął pracę jako pastuszek, wypasając - wraz ze swoją siostrą Hiacyntą i kuzynką Łucją dos Santos - owce należące do rodziców. W 1916 roku był świadkiem trzech objawień Anioła Pokoju, który poprosił dzieci o modlitwę do Trójcy Przenajświętszej, Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Wiosną i jesienią Anioł ukazał mu się na wzgórzu Cabeço, a latem - w pobliżu studni zwanej Arneiro.

W 1917 r. Franciszek wraz z młodszą siostrą Hiacyntą i kuzynką Łucją, byli świadkami sześciu objawień maryjnych, które miały miejsce 13 maja, 13 czerwca i 13 lipca w Cova da Iria, 19 sierpnia w Valinhos, a następnie 13 września i 13 października ponownie w Cova da Iria. Podczas objawień, Franciszek widział postać Anioła i Maryi, jednak nie słyszał żadnego z wypowiadanych przez nich słów.

Wkrótce po objawieniu z 13 lipca, kiedy Maryja powierzyła dzieciom tajemnice, rodzeństwo zostało aresztowane przez władze gminy Vila Nova de Ourém, lecz pomimo dwudniowego przetrzymywania w więzieniu i zastraszania dzieci nie wyjawiły treści orędzia przekazanego im przez Matkę Bożą.

W październiku 1918 r. Franciszek zapadł na grypę "hiszpankę", której epidemia panowała wówczas na Półwyspie Iberyjskim. Jego choroba trwała do wiosny 1919 r. 2 kwietnia Franciszek przystąpił do pierwszej spowiedzi, a następnego dnia przyjął Pierwszą Komunię Świętą, będącą zarazem wiatykiem. Zmarł 4 kwietnia 1919 r. Następnego dnia został pochowany na cmentarzu w Fatimie. 17 lutego 1952 r. nastąpiła ekshumacja jego ciała, które 13 marca przeniesiono do bazyliki fatimskiej.

Hiacynta Marto urodziła się 11 marca 1910 r. w Aljustrel. Była najmłodsza z siedmiorga rodzeństwa. 19 marca została ochrzczona w kościele parafialnym w Fatimie.

W 1916 r. wraz z Franciszkiem i kuzynką Łucją dos Santos zaczęła wypasać owce należące do rodziców i wraz rodzeństwem była świadkiem trzech objawień Anioła: wiosną i jesienią na wzgórzu Cabeço, a latem w pobliżu studni Arneiro.

W 1917 r. wraz z bratem i kuzynką doświadczyła także sześciu objawień Matki Bożej. W przeciwieństwie do Franciszka, Hiacynta słyszała słowa wypowiadane przez Maryję, choć rozmawiała z Nią jedynie Łucja.

W październiku 1918 r. Hiacynta, podobnie jak brat, zaraziła się grypą "hiszpanką", której powikłania doprowadziły do śmierci dziewczynki. Od 1 lipca do 31 sierpnia 1919 r. dziewczynka przebywała w szpitalu w Vila Nova de Ourém. W styczniu 1920 r. trafiła do ochronki w Lizbonie, a stamtąd do szpitala. Tam przeszła operację usunięcia dwóch żeber, która przyniosła bolesne komplikacje. 16 lutego 1920 r. po raz siódmy objawiła jej się Matka Boża. Po tym widzeniu Hiacynta przestała cierpieć.

Zmarła wieczorem 20 lutego 1920 r., a przed śmiercią zdążyła przystąpić do pierwszej w życiu spowiedzi. Cztery dni później została pochowana w Vila Nova de Ourém. 12 września 1935 r. jej ciało przeniesiono na cmentarz w Fatimie i złożono obok ciała Franciszka, skąd 1 maja 1951 r. zostało przeniesione do bazyliki.

Jak pisała w swoich "Wspomnieniach" s. Łucja dos Santos, Franciszek i Hiacynta po objawieniach, pomimo dziecięcego wieku, skoncentrowali swoje życie na Bogu, modlitwie i podejmowaniu różnorodnych ofiar i cierpień w intencji grzeszników. Oprócz modlitwy i wyrzeczeń, odwiedzali i pocieszali potrzebujących, a niekiedy udzielali im także rad. O ich duchowej dojrzałości świadczy także postawa wobec własnej śmierci, przed którą dzieci pocieszały bliskich i o której mówiły, że jest przejściem do nieba i spotkaniem z Bogiem. Podczas objawień Matka Boża zapowiedziała dwójce rodzeństwa, że wkrótce zabierze ich do nieba.

Proces beatyfikacyjny rodzeństwa Marto toczył się w latach 1952-1979 i zakończył się promulgacją dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności ich cnót. W 1999 r. została uznana autentyczność pierwszego z cudów za ich przyczyną, dotyczącego uzdrowienia franciszkańskiej tercjarki Marii Emilii Santos, która przez 20 lat pozostawała unieruchomiona z powodu choroby kości. Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę Marto 13 maja 2000 r. w Fatimie podczas swojej wizyty w Jubileuszowym Roku 2000.

Następny cud uznany w procesie kanonizacyjnym dotyczył uzdrowienia brazylijskiego chłopca, do którego doszło w 2007 r. Wówczas, w trzy dni po tragicznym wypadku, podczas którego chłopiec wypadł z okna i doznał poważnych uszkodzeń mózgu, które groziły utratą życia lub głęboką niepełnosprawnością, dziecko w niewytłumaczalny sposób odzyskało zdrowie i sprawność. W marcu 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekret uznający ten cud. Kanonizacji Franciszka i Hiacynty dokonał w Fatimie w 100. rocznicę objawień maryjnych papież Franciszek.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej uczestniczki objawień maryjnych, s. Łucji Dos Santos (1907-2005).

Brewiarz.pl

Komentarze (34):

antoni.s2020.02.23 20:27
Nadszedł zmierzch objawień odkąd każdy pastuch ma aparat w komórce,przynajmniej wiadomo dlaczego czarni walczą z nauką i postępem.
aaa_kotki_dwa2020.02.22 9:47
Są martwi. Tak Maryja pozbywa się świadków.
PrywatneObjawieeenieJuhasaPodczasDupceniaBaranka2020.02.21 2:06
Przypominają mi arcy-ochlaja Głódzia. Z tym, ze on pasie daniele. Leżąc w żłobie wśród własnych rzygowin.
***2020.02.21 10:28
A Ty co? Piłeś z Nim, że wiesz jak było". Napisać że jesteś kretyn, to tak jakby w ogóle nic nie napisać.
antoni.s2020.02.20 20:48
Ciekawość, dlaczego maryja jeśli już się ukazuje to zawsze wybiera sobie jakichś niepiśmiennych pastuchów na zadupiu,a omija zatłoczone centra handlowe,nie miała w szkole logiki?
Lutek2020.02.20 16:16
Jak będziesz pasał owieczki to możesz liczyć na objawienie !
Azazel2020.02.20 15:37
Typowe katolickie ofiary "objawienia": ni cytaty, ni pisaty, rozumek malutki i młody, sprytny oszust może w niego wtłoczyć największe bzdury. I rzekomo inteligentni ludzie w nie wierzą (albo udają).
Kama2020.02.21 0:16
Azaradel/ tj. upadły aniele/ ! Przecież innej odpowiedzi po tobie nie można sie było spodziewać! Sam sobą przecież pogardzasz! NIE OBCHODZI NAS TEŻ CO NAPISZESZ, CO O TYM MYŚLISZ! JEST PEWNE, ŻE TAKIEMU WALCZĄCEMU Z BOGIEM GRZESZNIKOWI PRZESZKADZA POBOŻNOŚĆ INNYCH ! GRZECH CIĘ BOLI , NIE CHCESZ O TYM SŁUCHAĆ ! / Kanon 1035/.
Azazel2020.02.21 9:55
Kama - czyli idiotka. Nie obchodzą mnie poglądy tobie podobnych debili. Natomiast dopóki istnie szansa na wyleczenie niektórych z was, będę pisał i żadna oszołomka nie ma na to wpływu. Wracaj klęczeć w kruchcie czekając, aż ksiądz skończy gwałcić ministranta.
Kama2020.02.22 1:13
Azaradel, czyli "durny gej" ! Brawo , ale zabolała cię ta prawda! Myślisz, że jak zmienisz nick, to nie wiemy kim jesteś? Przecież powyżej sam napisałeś o sobie we wpisie ! A poza tym, trochę wcześniej też pisałeś, że używasz nicku "Azaradel" ! Więc co ci nie gra? Możesz sobie pisać, do woli, wtedy chociaż pedalić nie będziesz! No chyba, że już u ciebie: "nie te lata, nie te oczy"? Może jest już na odwrót z kolegami!????
***2020.02.21 10:24
Następny "specjalista" od objawień w kościele. Zwyczajny tuman....i tyle.
Lech Keller-Krawczyk, ech... nie tak dumny pedał2020.02.20 14:43
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie bylo znaleźć m.in. pod "nickami" jak 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
Kinga2020.02.21 0:02
Lechu! Nie pierwszy raz ten wpis czytam ! TO STARE I NIEMODNE ! No co tak niedokładnie piszesz??? W poprzednim,takim wpisie, pisałes, że byłeś SBkiem! Pisałeś też, że jesteś dumny z tego, że / cytuję/: " lubię gwałcić dzieci i zwierzątka........" pisałeś też : "....nienawidzę katoli, wszystkich ich bym zlikwidował...! TO JEST OGROMNA MOWA NIENAWIŚCI , JEST KARALNA ! Jak widzisz mam wszystko zapisane, łącznie z datą i godz. i wstawionym artykułem / kilka mcy temu/ ! Chcesz się do tego odnieść? Czekam !
Ogolnopolski komitet obrony przed sekta katolicka2020.02.20 14:20
Prawdziwa Maria, bogobojna Żydówka, nigdy nie przyznałaby się do Kościoła, którego nauki, zwyczaje i praktyki są sprzeczne z Biblią, który przez całe stulecia trzymał Pismo Św. z dala od wiernych i winny jest największych zbrodni przeciw ludzkości.Biblia uczy, że wiele tzw. objawień prowadzi do religijnego zwiedzenia. Aby jednak ocenić, które objawienia są od Boga, a które pochodzą z innego źródła i mają zwodniczy charakter, potrzeba przynajmniej podstawowej znajomości Biblii. Jej pomoc jest tu nieodzowna, napisano bowiem: ,,Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, i do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości” Przede wszystkim księga ta ostrzega przed ogólnoświatowym zwiedzeniem. Powszechność maryjnych objawień nie jest więc żadnym dowodem na to, że pochodzą one od Boga. Dlatego też ostatecznym kryterium przyjęcia lub odrzucenia wszelkich objawień, znaków i cudów, nie mogą być nasze zmysły, lecz wyłącznie Biblia.
anonim2020.02.20 17:36
Czytaj Pismo Święte ze zrozumieniem drogi komitecie obrony ,a nie to co ci wygodne . Jak podaje się cytaty to podaje się żrodło .
Ogolnopolski komitet obrony przed sekta katolicka2020.02.21 23:26
Czytam ze zrozumieniem i dlatego wiem w przeciwienstwie do was ze wiara została raz na zawsze przekazana świętym a objawienia negujące naukę Apostolska należy odrzucić. Śmieszne ze watykanscy sekciarze powołują sie na Biblie skoro są najwiekszymi zdrajcami nauk w niej zawartych
I to wielokrotnie2020.02.20 13:15
@Stachu Ostrzegała przed zgredami ze wstrętem do nauki i książek.
zapamiętaj raz na zawsze2020.02.20 19:25
@dziadziu Prawo, UAM, temat pracy licencjackiej "Hipoteka przymusowa a wykonanie zobowiązań" magisterskiej "Rola dowodu w procesie karnym".
Kinga2020.02.20 23:38
O co ci w tym wpisie chodzi, dziadziu? Wyskoczyłeś jak "filip z konopi" ! To nie na temat ! Art. o Fatimie! Chłopie ! Co nas obchodzi twój temat pracy ..... Nie masz się komu pochwalić, tylko nam??? Odpuść sobie ! Ja sie nie chwalę swoim tematem pracy magisterskiej, ani skonczonymi dwoma podyplomówkami!
bezlitosny internauta2020.02.21 12:26
Nie przesadzaj z tym "pluralis maiestatis" dziaduniu. I skonfiguruj poprawnie przeglądarkę, bo widać twoje ip hehehe
Kinga2020.02.22 0:50
Stachu! Z niczym nie przesadzam, tak mam skonczone! JAKBYŚ WIDZIAŁ MOJĄ PRZEGLĄDARKĘ, TO NIE NAZYWAŁBYŚ MNIE DZIADKIEM, TYLKO BABCIĄ, CHOCIAŻ JESTEM ZA MŁODA NA NIĄ !
guess who2020.02.20 12:52
Dlaczego Maryja w żadnym z objawień nie ostrzegała przed zepsuciem w szeregach kleru? Przed księżmi-pedofilami i księżmi-homoseksualistami?
wers-all2020.02.20 13:47
W Medjugorie Maryja powiedziała że to jej Syn ich wybrał i On ich będzie rozliczał oraz to żeby się za nich modlić. Komu więcej objawiono od tego będzie się więcej wymagać. Wg PS jeśli ktoś popełni zbrodnie podlega sądowi. ("a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi."). Trzeba więc oddzielić czyny świeckie od duchowych. Poza tym każdy zawsze ma szansę na nawrócenie i żal za popełnione czyny..
anonim2020.02.20 17:23
Ostrzegała ,np w La Salette ,ale trzeba się interesować ,a nie później bzdury pisać .
anonim2020.02.20 19:27
Właśnie się interesuję. Możesz zacytować?
Kinga2020.02.20 23:25
O, czy ty nie za wygodny jesteś? Przeczytaj sobie całośc a nie kilka zdań, jest w necie !
bezlitosny internauta2020.02.21 12:24
Obok "Kingi" to ty dziadu kalwaryjski w życiu nawet nie stałeś.
MARZENA2020.02.20 23:23
Stachu? Kłamiesz ! Wszystkich Objawień nie czytałeś! Komu chcesz wcisnąć ciemnotę ! Nawet tych z Fatimy nie czytałeś! Więc nie pisz, że w żadnym Objawieniu Maryja nie mówiła! A na przestrzeni dziejów jest wiele Objawień Maryi ! Więc nie ośmieszaj się, Lechu K. ! CHCESZ NAS, JAK ZWYKLE UGRYŹĆ I WYPUŚCIĆ NA NAS SWÓJ JAD NIENAWIŚCI ! Jak zwykle, udajesz głupka! Czym się różni twoje pedałowanie od ewent. pedałowania kleryka? Niczym! Ale widać, że nie pytasz o swoje pedałowanie i reszty homosiów!? Wy stanowicie przecież aż 99, 87% wszystkich pedałów ! To wy zarażacie HIVem dzieci ! Maryja bardzo często mówiła żeby nie grzeszyć, mówiła o grzechu nieczystości ! MÓWIŁA TEŻ O " GRZECHU WOŁAJĄCYM O POMSTĘ DO NIEBA" tj. O GRZECHU SODOMIM ! A tak na marginesie mówiąc! PRAWDA JEST TAKA ! TO PEDOFILE ZOSTALI KSIĘŻMI, A NIE KSIĘŻA PEDOFILAMI! ! Jasne !? Wpuściliście swoich pedziów do Seminariów, udawali pobożnych katolików ! A CEL BYŁ JEDEN! ROZBIĆ OD WEWNĄTRZ NASZ KOŚCIÓŁ ! ALE NIE UDA SIE WAM ! PAN JEZUS POWIEDZIAŁ: "....A BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ..."!
bezlitosny internauta2020.02.21 12:28
GW prawda - przemogą, przemogą: https://www.fronda.pl/a/diecezja-w-usa-oglasza-upadlosc-powodem-milionowe-odszkodowania-za-pedofilie,140524.html
Marzena2020.02.22 0:55
Stachu! MÓWIĘ CI , ŻE NIE PRZEMOGĄ ! NIE PORÓWNUJ KASY DO NASZEJ WIARY KK ! Czytałam ten artykuł ! To jest USA, nie Polska ! Zapłata odszkodowania nie zmniejsza naszej wiary ! Kościół się tylko oczyści z tzw."plew ".Pozostanie czysty z wiernymi ! ! Poniał!
lady chapel2020.02.20 12:28
Punkt 67 Katechizmu Kościoła Katolickiego: "W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet Kościoła. Nie należą one jednak do depozytu wiary."
MARZENA2020.02.20 22:47
Ale te objawienia są nie tylko prywatne ! Zostały uznane przez Papieża Kościoła Katolickiego ! JP II Beatyfikował Franciszka i Hiacyntę ! Gdyby to nie była prawda, nie zrobiłby tego ! Poczytaj dokładniej. Ja wierzę w te Objawienia . Nikt ci nie karze wierzyć! Twoja broszka !
Stani2020.02.20 11:59
Tacy święci "po znajomości".
nik2020.02.20 19:36
na twoją głupotę nawet nie wartro wciskać czerwonej łapki