Standard & Poor’s też potwierdza wysoki rating Polski - zdjęcie
08.04.21, 18:04fot. yt/telewizja repulika

Standard & Poor’s też potwierdza wysoki rating Polski

15

1.W ostatni wtorek ukazał komunikat kolejnej światowej agencji ratingowej, tym razem Standard&Poor’s, potwierdzający dotychczasowy rating Polski dotyczący stanu polskiej gospodarki, jej perspektyw rozwojowych, a także perspektyw w tym zakresie.

Agencja potwierdziła dotychczasowy rating naszego kraju czyli A i A-1 odpowiednio dla zobowiązań w długo- i krótkoterminowych w walucie krajowej i A- i A-2 dla zobowiązań długo- i krótkoterminowych w walucie zagranicznej.

Ponadto perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym, co oznacza, że agencja przewiduje stabilny wzrost gospodarczy dla naszego kraju i poprawę stanu naszych finansów publicznych.

Jednocześnie agencja obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w 2021 roku z dotychczasowych 3,8% do 3,4% i jednocześnie podwyższyła prognozę wzrostu PKB na 2022 rok z 4,2% do 4,4%.

W komunikacie agencji podkreślono także, że podniesienie ratingu Polski byłoby możliwe, gdyby po chwilowym szoku spowodowanym pandemią koronawirusa, gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu jednak bez tworzenia nierównowagi fiskalnej.

2. Podobną ocenę polskiej gospodarki na początku marca tego roku przestawiła agencja Fitch, która także potwierdziła, swój rating z jesieni poprzedniego roku.

Agencja Fitch, potwierdziła dotychczasowy rating Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, a także A-/F2 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej.

Ponadto perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym, co oznacza, że agencja przewiduje stabilny wzrost gospodarczy dla naszego kraju i poprawę stanu naszych finansów publicznych.

W komunikacie agencji podkreślono wówczas mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą rządu i monetarną banku centralnego.

Agencja zwróciła uwagę, że pandemia koronawirusa spowodowała spadek PKB w 2020 roku tylko w wysokości -2,7% (najniższy poziom spadku PKB w UE z krajów o dużych gospodarkach) i stało się to dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji i eksportu.

W komunikacie podkreślono także perspektywę wyraźnej poprawy sytuacji finansów publicznych, po ogromnym wysiłku fiskalnym wsparcia krajowej gospodarki środkami w wysokości ponad 200 mld zł (blisko 10% PKB).

W latach 2020-2021, deficyt sektora finansów publicznych (wg metodologii unijnej), Fitch zredukował do 5,7% w 2021 roku i tylko do 3,7% w roku 2022 (a więc wg tej agencji już pod koniec przyszłego roku polskie finanse publiczne będą blisko osiągnięcia kryterium z Maastricht wynoszącego 3% PKB).

3. Mimo takich ratingów światowych agencji wręcz codziennie słyszymy oceny polskiej gospodarki i jej perspektyw rozwojowych, dokonywane przez „ekonomistów” opozycji takich jak Borys Budka, Izabela Leszczyna czy Sławomir Nitras.

Według tych ocen jest dramatycznie źle, w pandemii przedsiębiorstwa zostały pozbawione pomocy, jeżeli dalej będzie rządził rząd Zjednoczonej Prawicy, to gospodarka się zawali, a finanse publiczne ulegną załamaniu.

Jednocześnie ci „ekonomiści” mają także recepty jak wyjść z kryzysu, między innymi ogłosili konieczność obniżenia stawki podatku VAT z 23% do 5% dla branż które są dotknięte lock downem, choć podatek ten nie jest podatkiem od branż tylko jak mówi jego nazwa, podatkiem od towarów i usług, a więc koncepcja jest po prostu absurdalna.

4. Nie powinniśmy chyba mieć żadnych wątpliwości czyje oceny są prawdziwe, a czyje kompletnie nie mające żadnego związku z polską rzeczywistością, opozycji czy międzynarodowych agencji ratingowych, albo międzynarodowych instytucji finansowych.

Skoro takie agencje ratingowe jak Fitch, S&P, czy Moody’s, dokonują takich ocen dwa razy w roku, na wiosnę i na jesieni dla polskiej gospodarki i naszych finansów publicznych i są to oceny bardzo pozytywne, nawet podczas głębokiego kryzysu gospodarczego na świecie i w Europie, to wyraźnie widać, że opozycja oceniając polską gospodarkę i finanse publiczne, co najmniej mija się z prawdą.

Ale tak już jest od ponad 5 lat i to nie tylko w odniesieniu do gospodarki ale wszystkich dziedzin naszego życia, kłamanie dla naszej opozycji zarówno w kraju jak i za granicą jest tak samo oczywiste jak oddychanie.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (15):

T2021.04.9 7:25
W to pieprzenie to chyba uwierzyć może jeno ameba. Kogo oni do tych rankingów zaliczają - montownie Volks Adola Wagena?
Pablo2021.04.9 1:14
Jeszcze tylko Morgan Stanley i Goldman nie wypowiedziały się jaki to cud gospodarczy nas czeka - w obronie Morawieckiego oczywiście. Po prostu go wywalcie, bo przez jego Nowy Ład wrócimy do ciemnego socjalizmu!
Mirek2021.04.8 21:32
W Polsce dzisiaj nie mamy opozycji tylko TOTALNE KARALUCHY POLITYCZNE !! . Te karaluchy nie mają ani żadnego programu ani żadnego lidera . To znaczy mają Program Telewizyjny TVN na cały tydzień ... a w rezerwie jeszcze Program dla Polski CDU oczywiście z Berlina .
Anonim2021.04.8 18:38
Tysiąc pogrzebów! PiS to: Piach i Szpadel. Dzisiaj rano 10 tupolewów roztrzaskało się o pychę i głupotę rządzących. Niech odpoczywają w pokoju!
NOT your country motherfucker!2021.04.8 18:45
NOT your problem, you piece of dog shit!
Po 11 ...2021.04.8 19:08
Na szczęście Polska jest pod opieką NMP. Bez tej opieki 100.000 by dziennie umierało. Dziękujemy Ci Matko Przenajświętsza.
Po 11 ...2021.04.8 19:12
Może to trochę za wcześnie, ale proponuję wielką narodową zbiórkę na piękną złotą figurę NMP (większą niż Jezus w Rio) jako wotum dziękczynne za uratowanie milionów Polaków w czasie tej pandemii. Tymczasowo mogę nawet służyć własnym kontem.
Mirek2021.04.8 21:36
Kpisz zasrańcu z wiary katolickiej ale gdybyś miał zakpić z islamu to prędzej byś się w portki sfajdał bo wiesz tchórzu że twój łeb turlał by się po drodze .
Anonim vel AAAtomek vel masa innych nicków2021.04.8 18:24
Nadal i z coraz większym przekonaniem uważam, że moim duchowym idolem jest… Adolf Hitler. Sam się zdumiałem, ale to fakt! A to ze względu na jego ważne słowa, które wypowiedział na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przecież ja (i moje wierne klony, jazgoczące kundelki szatana) nie robimy od lat na tym forum niczego innego! Zniszczyć Polskę! Zniszczyć Kościół! Zacytuję Hitlera: "Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. […] Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni". Piękne, prawda? Jemu nie udało się Messerschmittami i Tygrysami, ale nam się uda aborcją i LGBT!!!
qwerty2021.04.8 18:17
No tak, dobre wskaźniki gospodarcze to zapewne wina Tuska!
Gudłaj Keller-Krawczyk marzy, żeby być Hamerykan.2021.04.8 18:17
Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . .
matis892021.04.8 18:16
A co mają źle oceniać kraj który zadłuża się po uszy ale terminowo płaci odsetki, kosztem robienia z własnych obywateli "white niggas" tyrających za michę ryżu w korpokołchozach.
NOT your country motherfucker!2021.04.8 18:18
NOT your problem, you piece of dog shit!
Anonim2021.04.8 18:15
Po raz kolejny widać, że niejaki Jarosław ma wybitną zdolność przyciągania idiotów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.8 18:13
Latem 1939 r. też wszyscy byli optymistami...