Sługę nieużytecznego wyrzućcie w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów - zdjęcie
31.08.19, 07:30

Sługę nieużytecznego wyrzućcie w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów

8

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 25, 14-30)

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

«Podobnie jest z królestwem niebieskim jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obieg i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i, rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: „Panie, wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym: żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!” Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że żnę tam, gdzie nie posiałem, i zbieram tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”».


Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan (1 Tes 4, 9-11)

Bracia:

Nie jest rzeczą konieczną, abyśmy wam pisali o miłości braterskiej, albowiem Bóg was samych naucza, byście się wzajemnie miłowali. Czynicie to przecież w stosunku do wszystkich braci w całej Macedonii.

Zachęcam was jedynie, bracia, abyście coraz bardziej się doskonalili i starali zachować spokój, spełniać własne obowiązki i pracować swoimi rękami, jak to wam przykazaliśmy.

Komentarze (8):

anonim2019.09.1 10:53
Sługę nieużytecznego to się wysyła na emeryturę
Płocczanin2019.09.1 10:39
Słuchajcie, czy ktoś rozumie o co kaman? Niby z czym się to je i co autor chciał powiedzieç. Pisiory proszę was, wytłumaczcie Łopato logicznie o co w tym artykule chodzi?! Z gòry dziękuję.
Wojtek Polak2019.08.31 20:03
Nie ma to jak "wszechmocny,wszechwiedzący" odgraża się że będzie karać za lenistwo, A gdyby nie lenie co wolały ćwiczyć próżne machanie kijem, historia byłaby nudna niczym zdziadziały chłop całe życie przy pługu. Czyli jeśli wasze dzieci lubią historię - grzech.
Wojtek Polak2019.08.31 20:08
Jeśli twój synek katoliku lubi gry gdzie pan chodzi z mieczem, oczywiście pan w długiej białej szacie - bo w zbroi to bałwochwalstwo, to wiedz rodzicu, że coś się dzieje, musisz go lać, aż gówniarzowi morda spuchnie, pamiętaj jak kiedyś wychowywano dzieci - w szkole dzieciak nie chciał się uczyć historii to w domu dostawał lanie - i wyrósł na ludzi.
andrzejhahn32019.08.31 15:23
tylko katoli
Marek2019.08.31 14:37
Słowa przepełnione humanizmem . Jakie to prawdziwe i wzniosłe , jaki wysoki poziom etyki .
katolik2019.08.31 10:57
"żniesz tam, gdzie nie posiałeś, i zbierasz tam, gdzie nie rozsypałeś" czyli klechy żyjące na koszt innych!
Stachu2019.08.31 8:58
Czy przypadkiem nie chodziło tu o jerozolimskie wysypisko śmieci? Gdzieś się spotkałem z takim tłumaczeniem.