Śledztwo ws. The Human Body umorzone - zdjęcie
26.01.14, 17:50fot. Haiinee/Sxc.hu

Śledztwo ws. The Human Body umorzone

1

Śledczy trzy wątki. Pierwszy dotyczył legalności wystawy. Zdaniem mec. Donata Paliszewskiego, zwłoki ludzkie stały się przedmiotem obrotu gospodarczego, odpłatnej wystawy. Dwa pozostałe wątki śledztwa dotyczyły  rzekomego zacierania śladów innych przestępstw poprzez preparowanie zwłok oraz złamania prawa przez urzędników, którzy wydali zgodę na organizację wystawy.

"Prokuratura nie dopatrzyła się, w przypadku żadnego z wątków, złamania prawa. W przypadku znieważenia zwłok stwierdzono brak czynu zabronionego. W wątku zacierania śladów innych przestępstw, śledztwo umorzono wobec braku uzasadnienia czynu. Natomiast w przypadku złamania prawa przez urzędników, prokurator stwierdził, że czynu nie popełniono" - powiedziała Jolanta Janikowska-Matusiak, szefowa Prokuratury Rejonowej w Gdańsku Wrzeszczu.

Śledztwo toczyło się także na wniosek posła PiS, Andrzeja Jaworskiego, który zarzucał, że organizatorzy wystawy dopuścili się zacierania śladów przestępstw poprzez preparowanie zwłok. Prokuratura nie potwierdziła i tego zarzutu. 

Beb/TVN24 Pomorze

Komentarze (1):

anonim2014.01.27 1:14
Mateuszms pisze: "nie mam powodów by nie wierzyć w zapewnienia twórcy, że ciała na wystawę zostały ofiarowane przez ich właścicieli jeszcze za życia" Ma Pan rację. Chińscy więźniowie których zwłoki oglądamy na wystawie niewątpliwie podpisali zgodę zanim wykonano na nich wyrok. Ale oczywiście, faktem jest że w tej kwestii próżno doszukiwać się przestępstwa ze strony organizatorów. Ta wystawa jest haniebna, a ludzie którzy kupują trupy w celu wystawienia na pokaz są podłymi, nikczemnymi padlinożercami, ale nie oznacza to przecież że są odpowiedzialni za chińskie egzekucje (z których z resztą, przynajmniej część była słuszna i sprawiedliwa). Pod tym względem z resztą, trudno nawet mówić o handle zwłokami, bo jakkolwiek ten proceder niewątpliwie miał miejsce, to trudno żeby gdańska prokuratura badała przestępstwo popełnione za granicami kraju. Tutaj organizatorzy występowali jako niestety legalni już posiadacze trupów.