Mogłoby się wydawać, że o walce z Niemcami w czasie II wojny światowej powiedziano już wszystko. Każdy wie, że polscy patrioci stawili czoła nazistowskiemu najeźdźcy, itd. Okazuje się jednak,  że jeszcze wiele historii pozostaje nieznanych. Taką historią jest z pewnością żołnierska droga mjr. Józefa Wysockiego - oficera Armii Krajowej i dowódcy Akcji Wojskowej ("Żołnierzy Wolności") czyli ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Gusen.

 

Życie Wysockiego to rewolwerowa opowieść o heroicznej walce za Ojczyznę - w mundurze, więziennym pasiaku czy ubraniu cywila. Historia człowieka, który przeżył przegraną bitwę i wykonał zadanie, przetrwał kilkumiesięczne śledztwo w gestapowskiej katowni, nie wydając nikogo czy wreszcie pokonał trudy obozu koncentracyjnego, gdzie stanął na czele - rzecz bez precedensu - świetnie zorganizowanego ruchu oporu.

 

Ta historia znów przypomina olbrzymią rolę, jako odegrali Polacy w zniszczeniu nazizmu i wygraniu jeszcze większej batalii -  walki o zachowanie ludzkiej godności. Artykuł Aleksandra Majewskiego "Żołnierz Wolności. Historia mjr. Józefa Wysockiego" (opatrzony unikalnymi fotografiami i dokumentami) będzie pierwszą publikacją na ten temat w Sieci. Nie przegap!

 

Redakcja