Sejm przyjął dziś uchwałę, za pośrednictwem której apeluje do NATO i UE o udzielenie wszelkiej pomocy zagrożonej rosyjską inwazją Ukrainie. W dokumencie polscy parlamentarzyści wyrazili też sprzeciw wobec działań Kremla. Przeciw zagłosował tylko jeden poseł. Był to naturalnie Grzegorz Braun z Konfederacji.

W związku z agresywną polityką Rosji i groźbą kolejnej inwazji na Ukrainę sejmowa komisja przyjęła wczoraj projekt uchwały ws. wezwania państw NATO i UE do udzielenia wszelkiej pomocy Ukrainie. Projekt przygotowano na podstawie poselskiego projektu uchwały Lewicy i projektu Prezydium Sejmu w tej sprawie.

Pierwotnie, jak informował wczoraj poseł Lewicy Adrian Zandberg, uchwała miała zostać przyjęta przez aklamację. Nie zgodzili się na to jednak parlamentarzyści Konfederacji.

- „Chcieliśmy, żeby Sejm wyraził solidarność z Ukrainą wobec agresywnych działań Kremla. Prosta deklaracja: niepodległość i integralność terytorialna Ukrainy jest niepodważalna. Uchwała nie będzie przyjęta przez aklamację. Sprzeciwiła się Konfederacja. Smutne, choć nie zaskakujące”

- napisał Zandberg.

Dziś posłowie zagłosowali ws.  uchwały. Nikt nie wstrzymał się od głosu, a przeciw był tylko, a właściwe aż jeden poseł – Grzegorz Braun z Konfederacji.

- „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej”

- głosi uchwała.

- „Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej”

- czytamy.

W dokumencie zaznaczono, że jednym z wyrazów trwającego kryzysu jest presja energetyczna Rosji skierowana przeciwko państwom Unii Europejskiej i państwom z nią stowarzyszonym.

- „Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej”

- zaznaczono.

Posłowie wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji.

- „Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek — jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej — wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie”

- podkreślono.

Zaznaczono, że Ukraina jest suwerennym, wolnym i demokratycznym państwem i wskazano, że droga tego państwa do struktur euroatlantyckich musi pozostać otwarta.

- „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy”

- kończą posłowie.

kak/PAP