Tomasz Rzymkowski: To może być historyczna wizyta - zdjęcie
23.06.20, 09:00Fot. The White House via Flickr, CC 0

Tomasz Rzymkowski: To może być historyczna wizyta

5

Tomasz Rzymkowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Wojciech Konieczny, senator Lewicy, byli gośćmi Adama Stankowskiego w programie „Dziennikarski Poker”. Na antenie TV Republika rozmawiano o zbliżającej się wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

W ocenie senatora Koniecznego spotkanie jest organizowane nagle i w końcówce kampanii prezydenckiej, co jego zdaniem, stawia Dudę na słabej pozycji w rozmowach z Trumpem. Stwierdził, że „Andrzej Duda potrzebuje sukcesu, jedzie do USA po to, aby móc pochwalić się sukcesem. Z kolei Donald Trump jest biznesmenem i wie, że prezydent Duda znajduje się w trudnej sytuacji, jak każdy prezydent przed wyborami. Trump wywinduje nam więc na tyle wysoką cenę, na ile to możliwe, ponieważ jest skutecznym biznesmenem”.

Dodał również, że lepiej byłoby gdyby prezydent Duda poleciał do Stanów Zjednoczonych już po rozpoczęciu kadencji, w sierpniu lub wrześniu.

Odmienną ocenę sytuacji przedstawił poseł Rzymkowski. „Każda umowa, a zwłaszcza tak ważna, jest albo w 99 proc. już wynegocjowana, albo nawet w 100 proc. wynegocjowana, stąd też nie wierzę, aby prezydent Andrzej Duda leciał „w ciemno” dopiero na negocjacje z administracją USA. Pamiętajmy również, że te negocjacje trwały już od miesięcy, kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu” – powiedział.

Rzymkowski zwrócił uwagę, że „Jest to historyczne wydarzenie z racji militarnych. Łamiemy bowiem porządek nawet nie tyle zimnowojenny, co postzimnowojenny. Przełamana zostanie umowa NATO-Rosja z 1997 r. W państwach byłego Układu Warszawskiego znajdą się stałe bazy wojsk sojuszniczych, w tym przypadku tego najpotężniejszego sojusznika, wojsk amerykańskich, co radykalnie zwiększa nasze bezpieczeństwo i trwale umacnia nas w tym pakcie militarnym”.

Podsumowując poseł PIS stwierdził, że „Jeśli zapadnie decyzja o trwałej dyslokacji wojsk USA, będziemy mieć do czynienia z wizytą historyczną”.

ks/ TV Republika

Komentarze (5):

Krakus2020.06.23 13:35
"Historyczne" 30 min. Bo tyle czasu Trump dał Dudzie. 30 min.
katolicka kretynizacja polski2020.06.23 12:56
W owalnym gabinecie padną tylko trzy polecenia od Trampka dla polskiego kundelka: 1. Daj głos 2. Merdaj 3. Waruj.
LUKA2020.06.23 14:59
Fiendship is better than drużba
czekista2020.06.23 11:09
Polska zmienila Pana.
LUKA2020.06.23 14:58
God save the King . Andrzej is the Best