Tylko ktoś bez polskiej duszy, polskiego serca i polskiego umysłu może coś takiego powiedzieć” – powiedział wczoraj wieczorem Jarosław Kaczyński na antenie Radia Maryja odnosząc się do słów Rafała Trzaskowskiego na temat roszczeń żydowskich.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że jeśli chodzi o tę kwestię, to „trzeba rozmawiać”. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił:

Pan Trzaskowski najwyraźniej tego chyba nie ma [polskiej duszy, serca i umysłu], skoro mówi, że to [wypłata roszczeń żydowskich] jest sprawa do rozmowy. „

Dalej Kaczyński zaznaczył:

My możemy rozmawiać o odszkodowaniach dla Polski, ale o odszkodowaniach, które my mamy płacić za to, żeśmy w 1939 roku, mając inne wyjście, bo przecież były propozycje niemieckie, podjęli walkę z Niemcami hitlerowskimi, a chwilę później także zostaliśmy zaatakowani przez sowiecką Rosję i ponieśliśmy tego naprawdę potworne konsekwencje”.

Przypomniał też o tym, że za pomoc Żydom i ratowanie ich wielu Polaków musiało zapłacić życiem. Dodał, mówiąc o Trzaskowskim, że:

Naprawdę trzeba być bardzo specyficznego rodzaju człowiekiem, żeby coś takiego mówić, o czymś takim myśleć”.

Zakpił też z ciągłej zmiany poglądów kandydata KO. Powiedział, że Trzaskowski zapewne tym słowom teraz by zaprzeczył, ale nie można temu wierzyć.

dam/Radio Maryja,300polityka.pl