Rosyjskie okręty podwodne okrążają wybrzeże UK  - zdjęcie
24.05.21, 09:27Fot. screenshot - YouTube (BBC, Telewizja Republika)/Bellona Foundation via: Wikipedia (domena publiczna)

Rosyjskie okręty podwodne okrążają wybrzeże UK

11

Brytyjski minister obrony Ben Wallace udzielił wywiadu dziennikowi „Daily Telegraph”, w którym podkreślił, że Rosja pozostaje „zagrożeniem numer jeden” dla Wielkiej Brytanii. Przekazał, że rosyjskie okręty podwodne „okrążają całe wybrzeże Wielkiej Brytanii”, pojawiając się nawet w miejscach, w których nie zauważano ich od lat.

Szef resortu obrony Wielkiej Brytanii opowiedział w wywiadzie dla „Daily Telegraph” o wzmożeniu rosyjskich działań wojskowych wymierzonych w jego kraj. Zdradził, że pod koniec 2020 roku pierwszy raz od „bardzo, bardzo dawna, a może pierwszy raz w ogóle” zauważono rosyjską łódź podwodną na Morzu Irlandzkim.

Jest to pierwszy przypadek, w którym brytyjski rząd potwierdza obecność rosyjskich okrętów na Morzu Irlandzkim. Zwykle rosyjskie jednostki są zauważana w kanale La Manche lub na Morzu Północnym. Od 2013 roku Wielka Brytania wykryła co najmniej 150 przypadków, w których rosyjskie okręty zbliżały się do jej wód terytorialnych. W takich przypadkach najczęściej brytyjska marynarka wysyła fregatę lub niszczyciela i monitoruje ruchy rosyjskiego okrętu.

W ub. roku poza łodzią podwodną zauważono też siedem innych okrętów wojskowych i 26 statków niewojskowych. W ocenie brytyjskiego rządu Rosja celowo prowadzi działania wymierzone w Wielką Brytanię.

- „Jesteśmy regularnie odwiedzani przez wścibskie rosyjskie statki, a teraz jesteśmy regularnie odwiedzani przez kilka rosyjskich okrętów wojennych”

- mówi minister obrony.

- „Próbowaliśmy deeskalacji, próbowaliśmy (różnych) metod, ale w tej chwili, dopóki Rosja nie zmieni swojej postawy, dość trudno jest zobaczyć, dokąd zmierzamy”

- dodaje Wallace.

W sobotę w pierwszą misję wypłynął nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Ma on pokazać światu, w tym przede wszystkim Rosji, że Wielka Brytania jest w stanie bronić swoich interesów.

kak/PAP

Komentarze (11):

Nie chce nawrócić chce żebyście zdechli2021.05.24 12:05
Podobno po którymś akcie i wykarmieniu własnych dzieci wcale im to nie przeszkadza i życie wcale nie traci dla nich sensu - w końcu dzisiejsze czasy udowadniają że same tego oczekują kiedy sfrustrowane zaborczością swoich narzeczonych idą do zgromadzeń alkoholowych wspólnoty. Wszyscy walczą a takie akty - a pierwsi agenci służb rycerzy chrześcijańskich - gotowi jako heteroseksualni mężczyźni wchodzić w homoseksualne związki dla istnienia takich aktów.
fumfel2021.05.24 11:56
Mańkuty pływają po morzu czarnym to ci pływają po morzu irlandzkim. Czego przygłupie polaństwo frondowe nie rozumie ?
Antychryst 6662021.05.24 11:51
Nie mogę się doczekać jak będzie jakaś wojna i do polski przyjadą zwierzęta głodne gwałtu. A wasze żony co wzięliście je jako akt miłosierdzia wobec grzechu kobiety, inspirowany np. takimi śmieciami jak polscy aktorzy - z niedożywienia wojennego będą uprawiać z obcymi wojskami wolną wolę.
Antoni mnie goni2021.05.24 11:18
No to Angole mają przechlapane...
Zatroskany2021.05.24 10:41
ZSSR lepiej od pływania zna się na "" sprowadzaniu samolotów na ziemię""
chłopka2021.05.24 10:23
Sprawdzo se kto mu sie krynci kole chałpy . Jo by tyż tak robiyła jakby mi sie wiecznie kryncioł ktoś z drugi wsi a wiedziałabych że to bandyta i rabuje tyż w innych wsiach .
AK472021.05.24 10:01
aj waj, aj waj, my pisiory i Fronda musimy wyć, aj waj, aj waj, judeseje POMOCY, RATUNKU, aj waj aj waj
oficer LWP2021.05.24 10:33
pisiorstwo chciałoby wysłać jakiś "nasz" okręt podwodny ale 3 Kobeny zezłomowali a ORP Orzeł spalili podczas remontu, niech żyje pisiorski syf
Polak mały2021.05.24 11:33
Okręty podwodne - służą do działań ofensywnych i agresywnych. Polska nie należy i nigdy nie należała do agresorów. Brak okrętów podwodnych nie obniża siły bojowej naszego wojska.
neutralni2021.05.24 10:49
wy mocie nowo obcesja poloki teraz je PiS winny za wsza glupota i niegospodarnosc na to sie zoden juz nie do nabrac
komentarz2021.05.24 9:54
Putin czuje sie coraz pewniejszy. A pomagaja mu w tym Niemcy i obecnie po zmianie prezydenta USA.Jest nieciekawie