Relikwie męki Jezusa. Czy są prawdziwe?  - zdjęcie
14.09.20, 18:24Fot. via Wikipedia, CC 0

Relikwie męki Jezusa. Czy są prawdziwe?

48

W 326 roku naszej ery święta Helena matka cesarza Konstantyna przybyła z Rzymu do Jerozolimy. W trakcie swojej wyprawy odnalazła grób Jezusa. Wbrew intencjom pogańskich rzymskich władz forma ukrycia grobu dopomogła świętej. W 135 roku naszej ery cesarz Hadrian zburzył Jerozolimę, po buncie Żydów przeciwnych budowie w tym miejscu rzymskiego miasta Colonia Aelia Capitolina. By zatrzeć pamięć o Jezusie pogański cesarz na miejscu jego grobu zbudował świątynie Junony i Minerwy, dzięki czemu święta Helena wiedziała gdzie szukać grobu Jezusa.

Święta Helena odnalazła też krzyż na którym ukrzyżowano Jezusa. Rozpoznano go wśród innych krzyży po titulusie, czyli tabliczce na której wypisana była wina Jezusa, dodatkowo krzyż ten uzdrawiał chorych. Krzyż podzielono i przekazu jako relikwie do kościołów w Europie. W 1870 roku francuski archeolog Charles Rohault de Fleury, skatalogował wszystkie fragmenty krzyża – zajmowały one w sumie 16 cm kwadratowych czyli 8% masy krzyża na którym krzyżowano.

Titulus Crucis czyli tabliczka z wypisaną winą Jezusa „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum - Jezus Nazarejczyk Król Żydów” w języku hebrajskim (religii Izraelitów), łacińskim (powszechnie używanym) i greckim (elit) znajduje się w Bazylice Świętego Krzyża w Rzymie. Co ciekawe, napis biegnie sprzecznie z językiem greckim i łacińskim, a zgodnie z hebrajskim - od lewa do prawa. Hebrajski napis jest dobrze wymierzony, a litery łacińskie i greckie źle wymierzone (by się zmieścić zmniejszają się). Napisy grecki i łaciński są niepełne by zmieścić się na titulusie. Titulus zrobiony jest z drewna orzecha śródziemnomorskiego, ma wymiary 25,5, 14,5 na 4 cm. Badanie węglem C14 datuje tabliczkę na średniowiecze, jednak niedorzeczne wyniki badań wielu zabytków i współczesnych przedmiotów wskazują, że datowanie metodą C14 nie można uznać za wiarygodne.

Jezus dość szybko (w stosunku do innych ukrzyżowanych) skonał na krzyżu. Konał w mękach, ostateczną śmierć wywołało uduszenie. Analiza medyczna opisu konania zawarta w Ewangeliach zgodna jest z ustaleniami naukowców. Miedzy innymi opisana krew i woda, które wypłynęły z boku Jezusa to efekt rozpadu w zwłokach krwi na czerwone komórki i jasną surowicę.

Znana relikwią męki Jezusa jest gwóźdź znajdujący się w Bazylice Świętego Krzyża w Jerozolimie ma taki kształt jak znalezione gwoździe przy szkieletach krzyżowanych osób.

Jedną z najbardziej znanych relikwii Jezusa jest całun znajdujący się obecnie w Turynie. „Szczegóły anatomiczne, jakie obserwuje się na zwłokach człowieka z Całunu, dokładnie odpowiadają rekonstrukcji męki i śmierci Jezusa” opisanej w Ewangeliach. Na całunie dużo więcej szczegółów znanych nie z tekstu Ewangelii ale z odkryć archeologicznych i ze współczesnymi ustaleniami nauki (rzekomy fałszerz z średniowiecza który miałby spreparować relikwie nie miał prawa znać szczegółów, które ustalono dopiero w XX wieku). Na całunie widać, że spowijał on zwłoki, między innymi widać sztywnienie zwłok (rigor mortis). Całun w kilku miejscach mija się z tym do czego przyzwyczaiła nas ikonografia (malarstwo) – Jezus miał czepiec z cierni nie koronę, a do krzyża były przybite jego nadgarstki a nie dłonie.

Naukowcy analizujący Całun Turyński ustalili, że „cechy fizyczne i chemiczne tkaniny, ślady pyłków i minerałów, właściwości obrazu odciśniętego na płótnie, wszystko dowodzi starożytnego bliskowschodniego pochodzenia płótna”. Analizy „przeprowadzone na Całunie pokazują całą serie zbieżności z życiem Jezusa”. Całun jest o wiele bardziej realistyczny „niż jakiekolwiek dzieło sztuki”.

Do dziś nie wiadomo jak mógł powstać obraz na całunie. „Obraz z Całunu [jest] skrajnie powierzchniowy (…) nie jest więc namalowany”. Ślad powierzchniowy jest z jednej strony całunu i z drugiej, ale nie w środku – gdyby był namalowany był by też w środku całuny.

Zwłoki w całunie przebywały tylko 40 godzin (bo nie ma śladu ich gnicia). Całun wskazuje, że po 40 godzinach ciało się zdematerializowało – nie ma śladu by ciało było odrywane od zwłok. Prawdopodobnie ślad utrwaliła eksplozja energii w całunie.

Najbardziej inspirująca z relikwii męki Jezusa jest Graal, kielich z ostatniej wieczerzy do którego zebrano krew umierającego na krzyżu Jezusa. Może on się znajdować w włoskim zamku Castel del Monte w Andrii w regionie Apulia, Rennes-le-Château we Francji, w kaplicy w Rosslyn w Szkocji, w ruinach opactwa w Glastonbury w Szkocji, bazylice Świętej Marii di Colemaggio we włoskim mieście L'Aquila, w katedrze La Seu w hiszpańskiej Walencji.

Mniej znaną relikwią męki Jezusa jest mandylion z Edessy (miasta w w dzisiejszej Turcji) czyli „ikona z wizerunkiem jezusowej twarzy” - acheiropita czyli wizerunek „nie uczyniony ludzką ręką”. Według legendy obecnej w apokryfach król Abgar V Ukkama bar Ma'nu (Czarny) władca królestwa Osroene ze stolicą w Edessie, wysłał do Jezusa list by ten przybył i go uzdrowił, Jezus zamiast przybyć wysłał królowi swój wizerunek i ten wizerunek władce uzdrowił. Obraz był w Edessie kilka wieków, w 944 trafił do Konstantynopola, gdzie zaginął w 1204. Możliwe że mandylion był fragmentem całunu (który dziś jest w Turynie), i został przez Templariuszy wywieziony z stolicy Bizancjum (skąd przez Francję trafił do Włoch). Historycy sztuki wskazują, że pojawienie się mandylionu zmieniło kanon przedstawiania Jezusa.

Również mniej znanymi relikwiami Jezusa są też relikwie Tuniki. Jedna z nich znajduje się we Francji, w bazylice św. Dionizego w Argenteuil, druga w Katedrze w Trewirze w Niemczech. Relikwia z Niemiec ma rozmiar z przodu 1,48 m, na plecach 1,57 m, na dole 1,09 m, a z Francji 90 na 130 cm. Francuska relikwia utkana została według bliskowschodniej techniki z I w naszej ery. Ma taki sam rozkład plam takiej samej grupy krwi AB jak na całunie, pyłki z Palestyny. Badania DNA krwi z tuniki pozwoliły ustalić, że krew należała do Semity. Datowanie C14 wskazało, że unika pochodzi z 530 do 880 roku naszej ery (warto przypomnieć, że metoda ta jest bardzo dyskusyjna i daje przedziwne wyniki).

Więcej ciekawych informacji o Jezusie można znaleźć w pracy „Czy naprawdę znamy Jezusa?” autorstwa Roberto Giacobbo.

Jan Bodakowski

Komentarze (48):

Anonim2020.09.23 23:16
Nie muszą być prawdziwe, ważne że my katolicy w nie wierzymy. To znaczy w moc ich działania.
T.2020.09.15 13:51
Datowanie izotopami jest powszechnie stosowaną metoda naukową. Czyli jeżeli fakty nie pasują do Tradycji, tym gorzej dla faktów? A może lepiej przyjąć do wiadomości, że jak setki lat po śmierci Jezusa ludzie przybywali do Ziemi Świętej po "relikwie" to niekoniecznie dostawali "oryginały"? To prostsze wyjaśnienie, niż zarzucanie sztucznych "kontrowersji" (metoda C14 ma swoje ograniczenie jeżeli np. różne warstwy ziemi się zmieszają i "młodszy węgiel" zanieczyści próbkę, ale nadal jest to powszechnie przyjęta metoda naukowa, której od dekad nie udało się sfalsyfikować)
***2020.09.15 17:11
Jeśli ci się wydaje, że taki całun zrobiono w średniowieczu, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić to teraz jeszcze raz. Jak ci się zdaje, dlaczego nikt tego nie powtórzył?......weźcie wy się wszyscy mądrale do roboty i udowodnijcie, że to średniowieczna "podróba". Powodzenia!!!!
Darek2020.09.16 14:39
Ale jak to nikt tego nie powtórzył? Przecież są dziesiątki kopii tego całunu. Najbliższą możesz podziwiać w czeskim Broumovie.
***2020.09.16 21:01
Nie ośmieszaj się biedaku. Ma byś kopia zgodna z oryginałem a nie jakiś falsyfikat. Zrób taką kopię a zarobisz kupę szmalu i zdobędziesz rozgłos na cały świat.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.15 8:13
Jestem chory na patologiczną nienawiść do Kościoła i Polski. Nie czytajcie moich wypocin.
Lennon2020.09.15 7:32
Nie. Zwyczajnie nie. Nie są prawdziwe. Ale są wspaniałe. Genialne dzieło sztuki.
***2020.09.15 17:15
Mądry jesteś........przez internet. Zrób kopię tych relikwii (zgodną z oryginałem) i będziesz mógł się wymądrzać!
Anonim2020.09.16 14:40
Po co, skoro tych kopii już jest cała masa?
***2020.09.16 21:08
Rozumiesz co to jest kopia zgodna z oryginałem? To wskaż, gdzie są. Tylko nie te malowane farbami, bo to śmiech!
Jan Radziszewski2020.09.15 3:45
Upadły Anioł niedługo będzie chciał wprowadzić na całym świecie, totalny upadek pieniądza. Bardzo wielu ludzi utraci z dnia na dzień to wszystko, na czym tak bardzo polegali. Zechciejcie się teraz zastanowić, co dla was jest ważniejsze, Bóg czy mamona? To co wieczne, czy to co stworzone? Właśnie w tym czasie bardzo wielu wiele utraci, lecz przy tym miejcie głęboką wiarę i ufność, bo Ja Sam wszystkiemu zaradzę. Polacy, jeżeli jako naród nie posłuchacie tego o co was prosimy tyle, tyle czasu, nie spełnicie stawianych wam wymagań, to już niedługo może polać się wiele polskiej krwi! Kto może, niech przygotuje sobie miejsce schronienia, miejsce ucieczki, z dala od wielkich miast i aglomeracji. Najważniejszym dla was przygotowaniem jest jednak przygotowanie duchowe, jednak kto może i zdoła, niech przygotuje się materialnie. Niebawem zostanie zesłana specjalna Łaska Boża, dla ludzkości na całej ziemi, będzie to oświetlenie sumień Światłem Bożej Sprawiedliwości. Każdy żywy człowiek ujrzy stan swojej własnej duszy oczami Boga. Po tym jak to nastąpi, damy wam kilka tygodni na uporządkowanie swojego serca i sumienia. Niestety po tym czasie demony odzyskają możliwość działania, będą zwodzić, oszukiwać kogo tylko zdołają. Kto z was dobrowolnie i bez jakiegokolwiek przymusu przyjmie znamię bestii, chip Rafid, ten zginie na wieki, dla takiego człowieka nie ma już ratunku. Jeżeli większość z was Polaków się ocknie, wybierze Boga, to cały wasz kraj, cala Polska może być wyłączona z wpływów syna zatracenia, Antychrysta. Jeżeli jednak nie usłuchacie, jeżeli pójdziecie za głosem zwodziciela, czekać was będzie los innych, dość boleśnie upominanych narodów. Słuchajcie dobrych natchnień, słuchajcie poleceń swoich Aniołów, bo niedługo Nimi się posłużę, aby wami pokierować. Niczego już nie planujcie, bo zaczynają się toczyć wydarzenia, niezależnym od nikogo torem. Niedługo przekazane zostaną instrukcje, jak po wszystkich wydarzeniach organizować sobie życie, bo kto przetrwa, niech zadba o podstawy życia i funkcjonowania, nie zapominając nade wszystko o Bogu. W czasie największych w dziejach prześladowań, zginie większość ludzi na ziemi. Już niedługo ziemia w wielu miejscach zostanie poważnie skażona, na wiele, wiele lat. Narody w których rządzi demon, użyją broni masowego rażenia, a także użyte będą bronie najnowszej generacji, w tym HAARP i broń hipersoniczna, a także inne. Powstaną wielkie, ogromne zniszczenia, zginie wielu ludzi. Przeżyje tylko ten, kto zaufa Bogu i Jego Świętej opiece, ten kto w porę zechciał się przygotować.
Natalja Siwiec2020.09.15 9:24
Zaufać Bogu? Jakoś to nie działa.
Olej2020.09.14 23:58
Widzę wpisy obelżywe, z całą masą wulgaryzmów, szyderstwa i nikczemności i cofam się 2000 lat wstecz do Jerozolimy gdy Pan Jezus szedł na Golgotę i tłum ryczał w podobnym tonie jak dziś, szydził, złorzeczył, pluł jadem nienawiści. I przypominam sobie opowieści mojej babci z czasu wojny i trwogę z jaką ludzie wołali Boga o interwencję i litość, jak przepełnione były kościoły gdy w terrorze i śmierci każdy oddawał się modlitwie w tragicznej sytuacji całego narodu. I potem gdy wojna się skończyła kiedy ludzie mając w pamięci zło byli inni, uważni i skupieni, myślący na tyle refleksyjnie, że oprócz aktywistów komunistycznych i proletariackiej hołoty nikt nie ważył się atakować kościoła pomny ofiar jakie wielu księży poniosło dając swoje życie za Chrystusa i bliźnich. Jest czymś strasznym i niewyobrażalnym jak ludzie mogą być podli gdy otrzymują dobro, wydaje się im że jest to ich zasługą, nie wiedząc o tym iż poprzez miłosierdzie Boskie Pan Bóg wiele razy zatrzymał miecz, który sobie ludzkość na siebie naostrzyła. Ludzie z młodego pokolenia, dostatni, przesyceni pożądliwością dóbr i hedonizmem, egoistyczni i chciwi, hołdujący złu, bezwzględności, kłamstwu i cynizmowi. Idą w tym samym tłumie oprawców i zaprzedanych łajdaków, który podążał za Chrystusem upadającym pod ciężarem ich grzechu, pod krzyżem cierpienia za to wszystko co ludzie wyczyniali wtedy i dzisiaj. Za to wszystko.
Po 11 ...2020.09.15 0:16
Ja też cofam się o 2000 lat wstecz do Jerozolimy gdy Pan Jezus szedł na Golgotę, a tłum ryczał w podobnym tonie jak dziś, szydził, złorzeczył, pluł jadem nienawiści... Podchodzę bliżej, Jezus mówi o miłości, równości, tolerancji, a wściekły pisowski tłum szydzi i Go opluwa, a ordynarny iuris chce Go wysłać na Sołowki. Olej podejdź bliżej, zobacz sam jak to wyglada.
babajaga2020.09.15 7:55
ja też cofam się o 2000 lat wstecz i pan Jezus... zara? kto? nieee. nie znam... musi być panie... no nietutejszy!
Olej2020.09.15 0:38
Pan Jezus mówił i mówi o prawdzie a ta jest w Biblii i Ewangelii. W Biblii jest zesłany ogień na miasta zepsucia, Pan Jezus w istocie akceptuje każdego człowieka ale też mówi idź i nie grzesz więcej. Tolerancja ? A wobec czego ? Wobec paradujących półnagich, wyuzdanych ludzi, którzy swoją intymność wywlekli na ulice. Kogo obchodzi ich życie intymne ? Żyją jak chcą i będą z tego zdawać rachunek. Pan Jezus wywracał stoły kucom w świątyni i lichwie, to dlaczegóż ci co są nieobyczajni wchodzą do świątyń, chodź mają napisane nie cudzołóż. Dlaczego czynią zgorszenie wobec miejsc i tych, którzy chcą uświęcenia Boga ? Mało mają przestrzeni wobec samych siebie ? Im nie wystarcza, że sami są nierządni, oni nierządnicę babilońską chcą wprowadzić na piedestał, zastąpić nią Boga. Odlali sobie cielca ze złota splugawili czystość i nieskazitelność gdyż nie byli w stanie dochować wierności prawu, złamali je i chcą aby bezprawie było prawem. Nadejdzie czas w niedługiej perspektywie oczekiwania gdy za wszystko będzie trzeba zapłacić.
Karol2020.09.14 23:10
Badania C 14 były prawidłowe . Ale wykryły reparacje całunu w XIII w tym miejscu z którego została pobrana próbka. Rzecz jest znana już kawałek czasu ale słabo nagłosniona
babajaga2020.09.15 7:57
Dlatego jak ognia unikają zbadania innego wycinka. Pewnie dlatego, że cały całun jest "średniowieczną reparacją".
Darek2020.09.15 10:59
A jaka kwota tych reparacji i w jakiej walucie?
Niewierny2020.09.14 21:20
Nauka ustaliła, że całun powstał w XIII wieku - ale to nie oznacza - iż nie można wierzyć, że okrywał zwłoki Jezusa. Nauka daje wiedzę. Do niczego nie zmusza i nie walczy z wiarą.
Michał Jan2020.09.14 22:17
Tyle, że błędnie.
Rodryg2020.09.14 22:45
XIII wiek, kiedy to fałszowano relikwie na potęge i niby ma być błędnie? To wszystko jest idealnie spójne.
Michał Jan2020.09.14 23:00
I w tym XIII wieku do fałszerstwa zastosowano negatyw. Rzecz poznana przez ludzkość dopiero po wynalezieniu fotografii. Pojmowanie średniowiecznej wiedzy najwyższa pora zrewidować...
Rodryg2020.09.15 8:58
Ale to że nie umiano w średniowieczu czegoś nazwać negatywem nie znaczy że nie można czegoś takiego wykonać. To tak jakby średniowieczne grafiki nazywać memami i tłumaczyć że to nadprzyrodzone bo wtedy niei było jeszcze internetu ...
Albert2020.09.15 16:03
Nie wykorzystano negatywu jako takiego. Wykorzystano asfalt syryjski, którego właściwości był znane już starożytnym Egipcjanom. Raczej przez przypadek (jako barwnik), niż w zaplanowany sposób. Oczywiście po co o tym wiedzieć, o wiele łatwiej i prościej jest bajdurzyć o cudach, prawda?
***2020.09.15 17:18
...ekspert się znalazł. To weź może sam, ten asfalt syryjski i zrób kopię zgodną z oryginałem. Udowodnisz wtedy wszystkim, że masz rację a nie bajdurzysz.
Jan Radziszewski2020.09.15 3:40
wkrótce uwierzysz ale potem może się nawet że z strachu zesrasz
Man of stagra2020.09.15 9:27
Sam się zserasz jak zobaczysz po śmierci żony Mahometa lub dotkną Cię macki Latającego Potwora Spagetti.
Jezus2020.09.14 20:48
Zrobiłem kupe w pieluche wytarłem sobie tym twarz to wywołało reakcje chemiczną a teraz nie wiedzą jak to powstało
Michał Jan2020.09.14 22:24
I właśnie na tyle, a na nic więcej stać tych, którzy sobie roją, że mogą się z Nim mierzyć. Czy tych dwóch plusujących (stan na 22:23 - może doszli chętni) też już sobie ryje własnymi odchodami umaściło?
Jan Radziszewski2020.09.15 3:42
żydom zawsze coś złego na umysł padło - chyba gówno.
A w pośredniaku byłeś?2020.09.14 20:41
j.w.
Po 11 ...2020.09.14 19:39
Relikwie są prawdziwe w 100%. Można je dotknąć zbadać itp. Ale Jezus to już nie :)
Michał Jan2020.09.14 19:50
Jeszcze tego brakowało, żeby był na zawołanie takiego szuszwola, jak Ty.
Po 11 ...2020.09.14 19:58
– Dobra, dobra – jestem Jezusem! (tłum) – Jee! Wiwat Mesjasz! – A teraz się odpierddolcie! – Jak mamy się odpierddolić, o panie?
Michał Jan2020.09.14 20:58
Ojciec lał syna nie za to, że grał, ale za to, że próbował się odgrywać...
babajaga2020.09.15 8:01
dobra. On to pikuś. Wy jednak od stuleci mamroczecie paciorki. Królowie, królowe, biskupi i papieże. Sama śmietanka! I co? I nic... Skoro się nie objawił jak go takie persony proszą to może go po prostu NIE MA?
Olej2020.09.14 19:21
Panie Jezu jak my Ciebie szukamy pośród ciemności tego świata, Przyjdź Panie gdyż tak wielu Ciebie woła i bardzo potrzebuje, Przyjdź Panie na ten chory świat. Ulecz nas wszystkich i uwolnij od zła.
Albert2020.09.14 19:13
"Relikwie męki Jezusa. Czy są prawdziwe?" - Nie, nie są. Można się rozejść.
Michał Jan2020.09.14 19:19
Do jaskiń, czy na drzewa?
babajaga2020.09.15 8:02
wy, towarzyszu katoliban, do szkoły!
Albert2020.09.15 8:45
Katolicy to raczej do wody, bo na tym poziomie rozwoju intelektualnego się mniej więcej znajdują.
***2020.09.14 20:36
Zostaw ten temat w spokoju. To jest za trudne dla ciebie!
Randka juz dzis2020.09.14 19:11
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl ====================== Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.14 18:38
ja mam dwie cenne relikwie dla PiSowców do sprzedania! szczebelek z drabiny na której przemawiał kaczyński podczas miesięcznic smoleńskich i poduszkę na której 13 grudnia spał do południa! ktoś chętny???
Topek2020.09.14 18:55
A ja mam relikwie ze zdjęciem Kaczyńskiego na którą każdy dzień rano sr-am i sikam by uprzyjemnić sobie początek dnia
Psychiatra2020.09.14 19:41
Zapraszam niezwłocznie na wizytę. Może da się coś uratować.
***2020.09.14 20:34
....ale czy warto?