Przełożony Bractwa św. Piusa X na Amerykę Płd krytykuje Franciszka - zdjęcie
21.03.13, 14:39Franciszek (fot. Vatican Website)

Przełożony Bractwa św. Piusa X na Amerykę Płd krytykuje Franciszka

43

„Kard. Bergoglio chce być ubogim pośród ubogich. Uprawia wojującą pokorę, która czasami może okazać się upokarzającą również dla Kościoła. Jego pojawienie się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra w prostej sutannie bez rokiety i mucetu jest tego doskonałą ilustracją. Kardynał jest zręcznym politykiem… i idealistycznym apostołem ubogich czasu lat 70. XX wieku; bez reszty oddał się ludziom, biedakom, nie będąc jednak zwolennikiem teologii wyzwolenia" - pisze ks. Bouchacort.

Kapłan zarzuca również papieżowi, że zrobił nic, aby zmienić w sprawie spadku powołań kapłańskich, a także nadużycia liturgiczne. "Liturgie, którym przewodniczył kardynał ubogich, to katastrofa. Przy papieżu Franciszku może się okazać, że znów ujrzymy Msze z okresu pontyfikatu Pawła VI, tak rażąco odbiegające od wysiłków Benedykta XVI mających na celu przywrócenie im godności należnej obrzędom liturgicznym" - pisze przełożony Bractwa na Amerykę Południową.

Ponadto, duchowny wytyka Franciszkowi, że jako kard. Jorge Bergoglio wygłosił "marne przemówienie" podczas demonstracji przeciwko ustawie o "małżeństwach" homoseksualnych, a także otrzymał błogosławieństwo dwóch pastorów.

Zdaniem kapłana zgromadzenia o nieuregulowanym statusie kanonicznym, jest "człowiekiem kompromisu, wzdrygającym się na myśl o konfrontacji", który stara się omijać problemy.

Nie ma to jak ostra publicystyczna połajanka, jakiej dokonuje szeregowy suspendowany ksiądz na... Papieżu. Rzeczywiście, bardzo to tradycjonalistyczne.

AM/news.fsspx.pl

Komentarze (43):

anonim2013.03.21 15:00
Ks. Krystian Bouchacourt przedstawił konkretne argumenty, którymi uzasadnia swoje opinie. Czy ktoś te argumenty podważa? Mnie osobiście nie podoba się to, że Liturgię Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek będzie odprawiał w więzieniu dla młodocianych. Papież powinien ją odprawiać dla wszystkich wiernych w bazylice św. Piotra, a nie dla młodocianych przestępców, z których większość Pana Boga ma głeboko w nosie.
anonim2013.03.21 15:02
Nie ma to jak ostra publicystyczna połajanka, jakiej dokonuje szeregowy suspendowany ksiądz na... Papieżu. Rzeczywiście, bardzo to tradycjonalistyczne. Raczej od Redakcji Szanownej oczekiwałbym głębszego komentarza bo i problem rzeczywiście głęboki...
anonim2013.03.21 15:03
Czy warto cytować szczekanie odstępców?
anonim2013.03.21 15:04
Czy warto cytować szczekanie odstępców?
anonim2013.03.21 15:05
@korek12: Tu chodzi przede wszystkim o formę.
anonim2013.03.21 15:11
@autor Wypraszam sobie wrzucanie wszystkich tradycjonalistow do jednego worka! FSSPX to tylko mały wycinek. Ja uczestniczę we Mszach Trydenckich odprawianych przez kapłana diecezjalnego, który jest w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską, więc proszę nie wkładać wszystkim tradycjonalistom w usta słów grupy ludzi, którzy nie są reprezentatami całej społeczności
anonim2013.03.21 15:14
Widzę, że m0cna lepiej wie, kto należy do Kościoła, niż sam papież. Co zaś do samego tekstu równie dobrze można by napisać: "nie ma to jak wieczne frondowe pianie z zachwytu nad papieżem, który jeszcze nic dobrego nie zdążył nawet zrobić". Po za tym tekst i tak jest łagodny, zasadniczo dominuje słówko "może" które pokazuje obawy, które nie są z resztą wzięte z kosmosu, wszak otrzymywanie błogosławieństw od sekciarzy, honorowa przynależność do rotarian czy sławna już misa03 na korcie tenisowym wielu z nas przysporzyło obaw.
anonim2013.03.21 15:16
@Signorina dokładnie tak u mnie w parafii też są tradycjne msze trydenckie raz w miesiącu i coraz więcej ludzi na nie przychodzi a odprawia ojciec Redemptorysta więc też w łączności z Kościołem i Papieżem
anonim2013.03.21 15:24
@Redakcja:"Tu chodzi przede wszystkim o formę." Czyli jak powinien to zrobić? Po cichutku? Aby nikt nie słyszał? O to chodzi?
anonim2013.03.21 15:30
Może tak link do całości wypowiedzi, bez frondowych manipulacji: http://news.fsspx.pl/?p=2514
anonim2013.03.21 15:31
@Redakcja Fronda.pl Szanowna Redakcjo, jakem prosty korek, to jednakże rozumiem w czym rzecz :) Niemniej jednak, nawet gdy kapłan ów, który formy właściwej znaleźć nie potrafił, to prócz sarkazmu należy się uwaga treściom, które raczył podjąć, chyba że sie mylę? Szczególnie, że Redakcja nie przytoczyła całej wypowiedzi ks. Bouchacourt... że pozwolę sobie sięgnąć do anglojęzycznego tłumaczenia, jako że angielszczyzna w narodzie bardziej popularna od francuszczyzny, w której cała wypowiedź poczyniona została: But while he wrote a beautiful letter to the Carmelites of Buenos Aires against the homosexual “marriage” bill – which was unfortunately voted through in the end – he had a regrettable discourse read during the protest against this bill, in which the name of Our Lord was not pronounced even once, while the Evangelistic pastor who spoke before him to excite the crowd delivered a more courageous discourse… Źródło: http://www.dici.org/en/news/cardinal-bergoglio-and-the-society-of-st-pius-x-in-argentina/
anonim2013.03.21 15:36
@Redakcja W jakiej formie połajanka byłaby OK?
anonim2013.03.21 15:40
niezależnie od wszystkiego uważam że Fronda powinna przestać wspierać schizmatyków !!! nie przystoi to katolickiemu portalowi
anonim2013.03.21 15:54
@klezer napisał: „Jak w ogóle śmiał. Jezus przecież dał wyraźne wskazówko Piotrowi co do ubioru.” Gdybyś czytał Ewangelię, to byś się zorientował, że Jezus nosił bardzo drogą tunikę (tkaną od góry do dołu) i frendzle u płaszcza. Pozwalał też namaszczeć się drogimi olejkami, więc nie pitol.
anonim2013.03.21 15:56
@Dubrovnik Muszę stanąć w obronie frondy - nie widzę, żeby przesadnie wspierali Bartłomieja I i Karekina II (obecnych na inauguracji pontyfikatu), a innych schizmatyków w okolicy nie widzę.....
anonim2013.03.21 15:58
Dubrovnik napisał(a): „niezależnie od wszystkiego uważam że Fronda powinna przestać wspierać schizmatyków !!!” Nie przesadzaj, papież to papież.
anonim2013.03.21 16:03
2irlandia: Bractwo Piusa X ściśle rzecz biorąc nie jest w schizmie (choć była swego czasu nałożona na ich biskupów ekskomunika), ale ci księża w sposób niegodny sprawują sakramenty, w tym Mszę Świętą. Są mało wiarygodni w swoich stwierdzeniach dotyczących Kościoła i wiary. Dlatego bezsensem jest cytowanie ich opinii.
anonim2013.03.21 16:13
Brak pokory i nadzwyczaj wielka pycha u tradsów są tak zatrważające, że zastanawiam się, co spotka wszystkich tych heretyków na sądzie ostatecznym.
anonim2013.03.21 16:14
Redakcji wypada pogratulować warsztatu godnego GW. Już wiadomo kto ma prawo zabrać głos w dyskusji, a kogo zabijemy śmiechem/świętym oburzeniem zanim się odezwie. Wyborowi papieża towarzyszą zawsze pewne oczekiwania i obawy. Moim zdaniem nazwanie umotywowanych wątpliwości środowiska FSSPX "ostrą, publicystyczną połajanką jakiej dokonuje szeregowy suspendowany ksiądz na... Papieżu" jest manipulacją szerzącą niezrozumienie i złe emocje.
anonim2013.03.21 16:18
@Boemund Zdziwisz się, co Ciebie może spotkać:) Więc lepiej zachowaj swoje głupie uwagi dla siebie.
anonim2013.03.21 16:27
już się szatan zabiera do wylewania pomyj na Papieżu; ale to go tylko wzmocni; "Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami."
anonim2013.03.21 16:30
@Boemund A jaką to herezję znalazłeś u tradsów?
anonim2013.03.21 16:30
naiwne zarzuty "brata odszczepieńca"
anonim2013.03.21 16:33
@Madziar Cytat który znalazłeś, świetnie pasuje do sytuacji tradycyjnych katolików, na których moderniści wylewają pomyje. Zatem cieszę się i raduję.
anonim2013.03.21 17:01
Zgadzam się z tą "wojującą pokorą" ...
anonim2013.03.21 17:01
Zgadzam się z tą "wojującą pokorą" ...
anonim2013.03.21 18:00
Obawy dotyczace przyszłości zapoczątkowanego przez Benedykta XVI przywracania liturgii katolickiej formy nie są zbyt powszechne wśród czytelników F.. Naprawdę nie dziwi, że potrzeba FSSPX aby wyartykułować potrzeby Kościoła w zakresie liturgii.
anonim2013.03.21 18:04
Wystarczy minimum obiektywizmu by zauważyć jak nonkonformistycznie kard. Bergoglio walczył z postmodernistycznymi zmianami nie bojąc się mówić o wojnie Bożej i o szatańskich planach cywilizacji śmierci. Nazywanie liturgii kard. Bergoglio "katastrofą" jest niegodne katolickiego kapłana - niech się lepiej przyjrzy jak oni sami sprawują niegodnie Mszę Św. bez pełnej jedności z papieżem. I co to jest "wojująca pokora"? Głupie hasełko. Kardynał po prostu jest naturalny.
anonim2013.03.21 18:04
Wystarczy minimum obiektywizmu by zauważyć jak nonkonformistycznie kard. Bergoglio walczył z postmodernistycznymi zmianami nie bojąc się mówić o wojnie Bożej i o szatańskich planach cywilizacji śmierci. Nazywanie liturgii kard. Bergoglio "katastrofą" jest niegodne katolickiego kapłana - niech się lepiej przyjrzy jak oni sami sprawują niegodnie Mszę Św. bez pełnej jedności z papieżem. I co to jest "wojująca pokora"? Głupie hasełko. Kardynał po prostu jest naturalny.
anonim2013.03.21 19:04
Ks. Krystian Bouchacourt napisał o tym co wie i czego doświadczył. Cieszcie się i klaszcie, jak wam to się podoba. Czego jęczycie o braku pokory czy szczekaniu odstępców . Fronda ma jakieś problemy z cytowaniem i dopisywaniem. Tulipan zachęcił do dalszej pracy. Oryginał wiadomości był taki. Na stronie DICI – oficjalnym serwisie Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X – opublikowano wypowiedź ks. Krystiana Bouchacourta, przełożonego dystryktu Ameryki Południowej Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, dotyczącą osoby kard. Jerzego Mariana Bergoglio – nowo wybranego papieża Franciszka. Ks. Bouchacourt powiedział: „Kard. Bergoglio chce być ubogim pośród ubogich. Uprawia wojującą pokorę, która czasami może okazać się upokarzającą również dla Kościoła. Jego pojawienie się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra w prostej sutannie bez rokiety i mucetu jest tego doskonałą ilustracją. Kardynał jest zręcznym politykiem… i idealistycznym apostołem ubogich czasu lat 70. XX wieku; bez reszty oddał się ludziom, biedakom, nie będąc jednak zwolennikiem teologii wyzwolenia. Świadomy opłakanego stanu, w jakim znajduje się podległe mu duchowieństwo, nie zrobił nic, aby to zmienić. W seminarium duchownym w Buenos Aires nigdy nie było tak niewielu kleryków, jak dzisiaj. Liturgie, którym przewodniczył «kardynał ubogich», to katastrofa. Przy papieżu Franciszku może się okazać, że znów ujrzymy Msze z okresu pontyfikatu Pawła VI, tak rażąco odbiegające od wysiłków Benedykta XVI mających na celu przywrócenie im godności należnej obrzędom liturgicznym. Był zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. Napisał piękny list do karmelitanek w Buenos Aires przeciwko ustawie o „małżeństwach” homoseksualnych – niestety w końcu uchwalonej – ale podczas demonstracji przeciwko niej wygłosił marne przemówienie, w którym ani razu nie padło Imię Boże. Tymczasem jego przedmówcy, ewangelikalnemu pastorowi, udało się porwać zgromadzonych o wiele odważniejszą mową. Podczas ekumenicznego spotkania ukląkł, aby otrzymać błogosławieństwo dwóch pastorów. Jest człowiekiem konsensusu, wzdragającym się na myśl o konfrontacji. Trzymał się na dystans od katolików potępiających bluźniercze wystawy, które miały miejsce w Buenos Aires. Spotkałem go pięć lub sześć razy i zawsze okazywał mi życzliwość, starając się spełnić moje prośby w ramach właściwego sobie sposobu omijania problemów…” (źródło: dici.org, 15 marca 2013).
anonim2013.03.21 19:06
"bez rokiety i mucetu" A niby co to takiego ? Nie przypominam sobie aby Pan Jezus stroił się w jakieś rokiety i mucety w żadnej ewangelii nic o tym nie ma. Czy to takie niezbędne ?. Forma przerosła treść
anonim2013.03.21 19:08
FSPPX rownie dobrze mogloby nosic nazwe bractwa Klapouchego :)
anonim2013.03.21 22:49
@Gabry-G A w którym miejscu jest napisane w tym artykule, że FSSPX nie jest posłuszne? Czy Ty nigdy nie krytykowałaś swojego ojca? A jeżeli tak, czy przez to przestawał nim być dla Ciebie?
anonim2013.03.21 22:59
Czy to po polsku: "Kapłan zarzuca również papieżowi, że zrobił nic, aby zmienić w sprawie spadku powołań"? Nie to translator komputerowy ("he did nothing to change..."), a redaktorowi nie chciało się przeczytać i wyczyścić krótkiego tekstu. Panowie, poprawcie się
anonim2013.03.21 23:26
komentarz redakcji, rzeczywiście porażająco głęboki... Ale: - skoro słuchamy heretyków (przypominam, że NOM, układano za zielonym stolikiem w grupie m.in. protestantów), to dlaczego nie przyjrzeć się tym argumentom? - skoro seminarium w Buenos Aires świeci pustkami to coś tu chyba jest nie tak - przepisy liturgiczne nie są luźnymi wskazówkami dla konferansjera, a niestety oglądając Msze odprawiane przez kardynała Bergoglio, trudno oprzeć się temu wrażeniu Z całym szacunkiem i posłuszeństwem wobec papieża trudno skomentować te argumenty w sposób, w jaki dokonała tego redakcja Frondy.
anonim2013.03.22 0:05
Jazdzig napisał(a): Mnie osobiście nie podoba się to, że Liturgię Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek będzie odprawiał w więzieniu dla młodocianych. Papież powinien ją odprawiać dla wszystkich wiernych w bazylice św. Piotra, a nie dla młodocianych przestępców, z których większość Pana Boga ma głeboko w nosie. *** 1 Zbliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. 2 Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi". 3 Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: 4 "Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? 5 A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona 6 i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: "Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła". 7 Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. (Łk 15, 1-7)
anonim2013.03.22 0:15
@Redakcja Frondy <b>Możecie jakoś zweryfikować czy użytkownik "xTomasz Delurski" to rzeczywiście ksiądz?</b> Bo, delikatnie rzecz ujmując, kontrowersyjnie się wypowiada jak na księdza.
anonim2013.03.22 8:17
Komentarz autora tekstu mówi wiele o stanie jego umysłu. Sugeruję udać się do dobrego psychiatry i koniecznie podjąć leczenie w tym farmakologiczne EOT
anonim2013.03.22 9:47
Teotym napisał(a): „Nazywanie liturgii kard. Bergoglio "katastrofą" jest niegodne katolickiego kapłana - niech się lepiej przyjrzy jak oni sami sprawują niegodnie Mszę Św. bez pełnej jedności z papieżem” Otóż mylisz się, bo księża z FSSPX sprawują Mszę Św. NAJGODNIEJ i w pełnej jedności z papieżem. Brak ci wiedzy i wypisujesz głupoty. Nie ośmieszaj się.
anonim2013.03.22 10:44
Nie wiem, czemu Fronda się tak nadyma i burzy, opatrując zmanipulowaną przez siebie informację złośliwym komentarzem. Zachęcam do przeczytania całości - jest tutej, we wpisie niejakiego Listwy z 21 marca o 19:04. Przecież to wszystko prawda (może poza tą zbyt surową oceną liturgii - bywają znacznie gorsze i to dość powszechnie, zwłaszcza na tzw. Zachodze). Podejrzewam nawet, że sam papież zgodziłby się z tą oceną. Pewnie zaprotestowałby co do opinii o mowie na demonstracji przeciw "homomałżeństwom", ale może rzeczywiście była słaba katolicko, skoro jak pisze ks. Bouchacourt podczas niej "ani razu nie padło Imię Boże" - z ust kardynała KK. Ks. Bouchacourt pisze też jednocześnie o kardynale: "Był zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. Napisał piękny list do karmelitanek w Buenos Aires przeciwko ustawie o „małżeństwach” homoseksualnych", czego akurat w notatce Frodny np. zabrakło. Ale to mnie specjalnie nie dziwi. Z Bogiem.
anonim2013.03.22 16:03
@Foros Dzielisz włos na czworo ile frendzli powinno być w ornacie żałobnym 220 czy 221 czy to jest istota teologii ::)) wiedzy systematycznej ? Czy istotą jest podział kościoła ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa. Czy tak trudno zauważyć wkład Benedykta XVI w jednoczenie kościoła zdjecie eksomuniki z Lefebrystów pielrzymka do Libanu czy tak trudno zauważyć ,że pariarcha Konstantynopola Bartłomiej I , pierwszy raz od prawie 1000 lat zaszcycił swoją obecnością w Rzymie rozpoczęcie pontyfikatu. Czy tak trudno zauważyć,ze wszystkim wierzącym w Jezusa Chrystusa ten podział ciązy jeżeli tobie zaścianek nie przeszkadza to Kościół w swojej wielości i różnorodności jest tak Piękny I Wielki ,że zajdziesz ornat z 221 fredzlami.
anonim2013.03.22 16:24
@Foros - skoro papież jest papieżem to zasady prawa kościelnego go nie obowiązują - jest jak sędzia Dreed i może powiedzieć I'm the Law
anonim2013.03.26 10:59
Bardzo ciekawy portal, wiadomo że jak czegoś brakuje to zawsze stworzy się coś co potrzeba :) Dlatego powstał jeszcze jeden ciekawy portal ksiadz.1k.pl w którym możemy oceniać i dyskutować o księżach. Możemy przyglądać się co się dzieje w danej parafii (np naszej), co się działa, co można lub powinno się zrobić, ciekawe pomysły podrzucić dla księży aby było lepiej itp. itd. Warto odwiedzić i dołączyć się do dyskusji :)