Prof. Monika Przybysz: W mediach duchowny reprezentuje Kościół, nie siebie - zdjęcie
06.05.21, 10:19Fot. screenshot - YouTube (Langusta na palmie, Teobańkologia, Grzegorz Kramer)

Prof. Monika Przybysz: W mediach duchowny reprezentuje Kościół, nie siebie

40

Media społecznościowe są dziś naturalnym środowiskiem każdego z nas. Posługują się nimi również duchowni. Facebook, YouTube czy Twitter stały się przestrzenią do głoszenia Słowa Bożego. To wielka szansa dla dzieła ewangelizacji, ale również zagrożenie. Nierzadko platformy te są też okazją do głoszenia przez duchownych poglądów sprzecznych z doktryną Kościoła. Dlatego Episkopat chce ustalić normy regulujące wypowiedzi duchowieństwa w mediach.

Informowaliśmy już w tym tygodniu o nowym przedsięwzięciu Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi powołali specjalną grupę ekspertów mających przygotować normy dotyczące wypowiedzi duchownych w mediach.

- „Od czasu ich uchwalenia w 2004 r. w przestrzeni medialnej zaszły bardzo duże zmiany, dotyczące głównie mediów internetowych i platform społecznościowych, mających ogromny wpływ na społeczeństwo, zwłaszcza na ludzi młodych. Rada Stała powołała zespół ekspertów, którego zadaniem będzie przygotowanie uaktualnionej wersji wspomnianych norm”

- poinformowano.

Biskupi zwrócili uwagę na problem kontrowersyjnych wypowiedzi niektórych duchownych, którym media społecznościowe dają szansę na dostęp do szerszego grona odbiorców.

O problemie w programie „Rozmowy Stacji7” z Arkadiuszem Grochotem rozmawiała prof. Monika Przybysz, medioznawca i teolog z UKSW w Warszawie. Zwróciła ona uwagę na szereg problemów związanych z obecnością duchownych w mediach społecznościowych, które należy rozwiązać. To choćby kwestia występowania w stroju duchownym i otwartego mówienia o tym, że jest się księdzem. Rozmówczyni Stacji7 podkreśla, że często odbiorcy mają problem z rozróżnieniem, kto z wypowiadających się na tematy religijne osób w internecie jest księdzem.

Kolejny, zdaje się, znacznie poważniejszy problem, to głoszenie przez duchownych własnych poglądów, stojących w sprzeczności z Magisterium Kościoła.

- „Szybkość mediów społecznościowych niestety nie pomaga w tym, żeby zapoznać się z nauczaniem Kościoła, natomiast wierni oczekują od kapłanów funkcjonujących w sieci, żeby ci czasem dosłownie zacytowali nauczanie Kościoła w danej kwestii. Są też wypowiedzi kapłanów, którzy mają zakaz wypowiadania się, czy są w ogóle poza Kościołem i te tematy są klikalne. Oni budują wokół siebie wspólnotę ludzi zaangażowanych i też swoich posłańców, bo często świeccy ludzie z takich wspólnot są aktywni”

- podkreśla prof. Przybysz.

Ekspertka zwraca przy tym uwagę, że występując w mediach żaden ksiądz nie reprezentuje siebie, ale reprezentuje cały Kościół.

- „Tak jak wypowiadający się w mediach lekarz jest niewątpliwie utożsamiany ze wszystkimi lekarzami, tak jeden kapłan jest utożsamiany z nauczaniem Kościoła. To też jest coś bardzo ważnego, żeby zdawać sobie z tego świadomość. Do tego też dążymy, żeby formacja kapłanów dawała poczucie odpowiedzialności za wypowiadane słowo. Nie jest sam sobie żeglarzem i okrętem, tylko reprezentuje instytucję. Te zasady są punktem wyjścia”

- zaznacza.

kak/stacja7.pl

Komentarze (40):

Maria2021.06.3 22:21
'kapłan jest utożsamiany z nauczaniem Kościoła." - ? Od kiedy? Ta Pani chyba nie czytuje komentarzy pod ich wypowiedziami. (kaplan) "Nie jest sam sobie żeglarzem i okrętem, tylko reprezentuje instytucję." - ? Jaką, którą? Teraz jest kilka tych "instytucji", a każda bardziej odmienna od pozostałych, a ludek uwielbia tych "reprezentantów", którzy się najmniej z nią "identyfikują".
Anonim2021.06.2 19:39
Wolność wypowiedzi dla księży!
wierzacy2021.06.2 7:47
Ten ..Ojciec???,Pan??,celebryta??, jasny gwint ,kto to jest ,stracil juz dawno ,kontakt z rzeczywistoscia. On zyje w swoim medialnym swiecie.Ten zartobliwie ,medialny ton ,jego wypowiedzi,stwarza wrazenie ,slabej jakosci kabaretu.Wszystko wie i na wszystkim sie zna.Blazen??Nawiedzony czy oszust??? Mysle jednak ze blazen!Ale grozny. Mlodziez ,mlode kobiety , sluchaja jego objawien ,nie analizujac tych wypowiedzi. Slowo wartko sie toczy...ten pseudo kaplan grubieje , wiara staje sie bezmyslnym korowodem.malo tego,on zaczyna stracac wulgaryzmami ,swoich przelozonych,nie czujac tego i nie majac zachamowan.gdzie bedzie kres i granica??? Ciekawe...
Rzymianin2021.05.23 3:15
"Na to Jezus im odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł. 5 Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. 3. I wielu w błąd wprowadzą."
simon2021.05.21 15:53
Ten pierwszy koleś ( łysy) to ten który namawiał na głosowanie na Hałabałę i pochwalał aborcję.
mateuszjegliński2021.05.16 16:10
Posoborowie w pełnej krasie. Tyle, tylko tyle i aż tyle.
R2021.05.15 20:45
To do bergolio niech się zgłoszą te biskupy... I do lemanskiego i do dziwisza do niemieckich biskupów od błogosławienia gejow itp Jak zwykle zakłamane tchórzliwe kacabany będą się czepiać słabszych o koper i miętę...
Bożena2021.05.14 11:11
Kapłan niezależnie od tego gdzie jest i co mówi - reprezentuje kościół i jego naukę. Kapłaństwo nie jest etatem za pieniądze, a misją, którą zdecydował się pełnić do końca życia. Musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego poglądy jakiekolwiek by nie były, nie mają prawa być w sprzeczności z nauką kościoła. Jeśli ksiądz w sutannie, czy koloratce wypowiada się i publikuje w mediach, to z pewnością "używa" autorytetu kościoła, do swoich wizji czy przekonań. Oczywiście mam na uwadze tylko tych księży, którym się wydaje, że mają monopol na prawdę, a zachowaniem i wpisami przeczą zdrowemu rozsądkowi nie mówiąc już o postawie człowieka wierzącego, w dodatku tego, który najlepiej powinien wiedzieć o pokorze, umiarkowaniu w słowach i czynach. Chęć zdobywania popularności głównie i wyłącznie "dla siebie" jak i ilości obserwatorów, staje się nieumiarkowanym przymusem. Przywiązuje się do młyna - krąży, wokół siebie i swoich poglądów oczekując aprobaty od swoich fanów. Z czasem wypisuje tak żenujące idiotyzmy, że zraża nie tylko do siebie, ale i do kościoła tych, którzy mają nieco inne zdanie czy poglądy. Kapłan który codziennie wstawia swoje zdjęcia i krytykuje wszystko co się da, jest karykaturą kapłaństwa. Nie wolno burzyć jedności - nie tak powinien ksiądz szaleć w mediach, zdobywając swoich wyznawców, czy naśladowców. Chyba ma świadomość, że staje się guru sekty, którą w swej pysze tworzy.
Małgoś2021.05.6 22:49
Wielu wróciło do Boga słuchając konferencji, kazań czy nauk w podcastach, filmach na youtubie, wspólnych modlitwach prowadzonych przez wiernych. Ponadto, bardzo dużo ważnych informacji z mediów internetowych dotyczących wiary można zasięgnąć. Np. wyjaśnień do Biblii, co do samej istoty wiary. Trzeba tylko słuchać dobrych duchownych, jest wiele filmów na youtubie tzw. katolickich prowadzonych przez księży, zakonników, czy nawet biskupów, tu podaje chyba najlepszego biskupa w historii, arcybiskupa Rysia.
ewa2021.05.7 8:31
bpa Rysia?????
dex2021.05.13 7:10
Rysiowi to tylko rogi doprawic zeby wiecej nie zwodzil ludzi.
niepokorny2021.05.6 17:58
Każdy kapłan wypowiadający się na temat wiary szeroko rozumianej, to nie ktoś taki jak ten poniżej z problemami od od pelikanów, ale zawsze wypowiada się zgodnie z nauką kościoła. Ma głosić prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, jak żyć po chrześcijańsku tu i teraz itd. i o ile to robi, o ile jest świadkiem tego co głosi to jest interesujący. I tacy duchowni "są młotem" na analfabetów religijnych, niemoralnych zboczeńców, drwiących z ludzi wiary i kościoła.
forn2021.05.6 17:33
trzy przepiękne wieprze
spadówa2021.05.25 23:20
nie trolluj nam tu
Problem2021.05.6 16:14
w tym, że co mądrzejsi widzą iż Kościół panicznie boi się wszystkiego co inne niż sobie wymyślił. Ludzie też zaczynają myśleć i nie łykają wszystkiego jak pelikany a głoszone tezy nie są już tak oczywiste i nie pozwalają panować nad umysłami w zmian za obietnice.
GFD2021.05.6 16:06
Wielu reprezentuje swoje wymysły o Ewangelii. Herezje.
Dedykowane Anonimowi2021.05.6 15:57
Anonim, jesteś jak ruska gorzałka: w 100% przewidywalny. Potrafisz głównie parodiować. Jesteś jawnym potwierdzeniem tezy Hannah Arendt (kto jak kto, ale ty powinieneś znać taką…) o "banalności zła". A to znasz? -- "Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z uczniów Jego, ten, który miał Go wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem". Podobne artykuły
Anonim2021.05.6 16:04
Buhahahhaha 😁😂🤣😂😁 Judaszu, a skąd masz kasę na wieczerzę? A, sprzedałem coś....
Piotr - chłopka i jestem kurwa obudzony!2021.05.6 14:05
Byłem wszą łonową na pisdzie Nadjezny Krupskiej potem pluskwa w łóżku Stalina, szczurem na Titanicu ... Teraz mam dwie nogi i ręce, ale pozbawiony jestem mózgu. mam nadzieje, że pi erdolnie mnie autobus Rydzyka i w następnym życiu będę karaluchem w Białym Domu.
Jawny2021.05.6 15:58
Jesteś żenujący degenerat.
heniek2021.05.6 13:45
ty masz już drugi rozum
Piotr2021.05.6 13:38
UWAGA: Religia katolicka oszukuje ludzi ponieważ wprowadza kłamstwo o jednym życiu. Jedno życie to bzdura i za raz to udowodnię. Gdy spojrzymy na rzeczywistość zobaczymy że jedno dziecko rodzi się zdrowe a inne dziecko rodzi się z poważnymi wadami i chorobami. Gdzie tu sprawiedliwość boża? Gdybyśmy faktycznie żyli tylko raz jak twierdzi katolicyzm to wszyscy rodzilibyśmy się zdrowi bo to byłaby boża sprawiedliwość. A teraz do rzeczy. Reinkarnacja istnieje. Żyjemy wielokrotnie. Dziękuję za uwagę.
Piotr2021.05.6 13:44
Reinkarnacja. Dziecko pamięta swoje poprzednie wcielenie. Rodzice oniemieli. Przedziwna historia spotkała pewną rodzinę z Wielkiej Brytanii. Odkąd tylko ich córeczka Sally nauczyła się mówić, opowiadała na swój temat historie wprawiające w osłupienie. Dziecko przez lata twierdziło, że jest chłopcem i że pamięta, jak wyglądają jego prawdziwi rodzice. Na początku rodzina podchodziła do sprawy z uśmiechem. Rodzice myśleli, że dziewczynka jest po prostu bardzo pomysłowym dzieckiem. Jednak Sally coraz częściej opowiadała tę samą historię wzbogaconą o rozmaite detale, które dodawały opowieści wiarygodności. Dziewczynka upierała się, że naprawdę ma na imię Joseph, a jej rodzice Anna i Richard nie są jej prawdziwymi rodzicami. Powoli sytuacja przestawała być zabawna. Dziecko upierało się również, że nie mieszka tam, gdzie powinno, i że jego prawdziwy dom jest gdzieś nad morzem. Rodzice przyznają, że ich córka niejednokrotnie pytała o statki, mimo że nigdy w życiu nie zabrali jej na wybrzeże. Poza tym Sally była pewna, że ma braci, podczas gdy w rzeczywistości była jedynaczką.
bea2021.06.3 17:53
Nie ma reinkarnacji po semierci jest Niebo czyscciec i pieklo polecam Boze Oredzia wszystko zrozumiesz www.duchprawdy.com vassula.pl Prawdziwe Zycie w Bogu
Ela2021.05.12 11:35
Kiedyś przekonasz się, że to nieprawda, ale oby nie było za późno i było to jeszcze tu - na tej ziemi. Poza jakimikolwiek rozważaniami katolickimi (jeśli ktoś je odrzuca) to argumentem jest to, że reinkarnacja nie ma najmniejszego sensu, bo jest nielogiczna. Każdy człowiek ma swoje myśli, uczucie, wyrzuty sumienia, pamięć, sentymentalność - grono głębokich przeżyć - naprawdę myślisz, że to wszystko idzie w nicość, że to wszystko jest po nic - jeśliby tak było to ten świat nie miałby najmniejszego sensu istnienia. A co do reszty prawdy - to wszystko może jedynie wyjaśnić Jezus Chrystus, który jest drogą, prawdą i życiem. Pozdrawiam.
MICHAŁ2021.05.6 13:37
SZOSTAK TO ZWODZICIEL TAKI WSPÓŁCZESNY JUDASZ, WIELU ZWIEDZIE. JA SIĘ GOM PO PROSTU BRZYDZE TO TAKA KREATURA KOŚCIOŁA.
Kostucha2021.05.6 13:34
CZY BTO CO GŁOSI ZBOCZENIEC I HERETYK SZOSTAK JEST ZGODNE Z NAUCZANIEM KOSCOŁOŁA MA WĄTPLIWOŚCI.
Anonim2021.05.6 13:31
Tacy sami eksperci jak teologia nauką.
tretka2021.05.6 12:39
Stacja 7 jest firmowana przez pseudo eksperta od wszystkiego (chociaż bez matury) Hołownię. Prof. Przybysz taki sam ekspert jak Hołownia i Szustak
katolik2021.05.6 12:01
A co jesli pseudoeksperci medyczni przy masonsko- nazistowskim rządzie SSPIS i nazistowsko- masońskich posłach reprezentują nazizm, pseudoszczepionkowy i pseudopandemiczny,czy to znaczy, że dziś medycyna opiera się na popoluraryzowaniu smierci, polskich obozów śmierci
Janek2021.05.6 13:18
Poklupaj sie w ten swój ceber....i zmień ksywę bo obrażasz katolików....Proponuję ksywkę,, Ignorant,,
katolik2021.05.6 13:27
to co mówisz znaczy, że katolicy szczepiac sie opowiadaja się za nazizmem i tak jest, bo chcąc ochronić swoje życie kosztem pseudoszczepionek na aborcji traca i stracą je w czasie, WTEDY OCZY SIE OTWORZĄ, że zaufali szatanowi SSPI i posłom
katolik2021.05.6 13:29
zresztą apel Bp Wróbla potwierdza udzielenie nazistowsiej zgodę Kościoła co do szczepien przez katolików
APEL2021.05.6 11:45
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkość. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, nie parodiujmy niniejszego apelu, jak jacyś mało inteligentni obłudnicy.
APEL2021.05.6 11:40
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna oazą polskich i chrześcijańskich myśli pełnych troski o człowieka, Polskę i ludzkość. Obsesją ich wpisów jest walka z np. przypisywaniem wszystkim osobom LGBT skłonności pedofilskich przy jednoczesnym deprecjonowaniem przez ich oponentów wynaturzeń księży katolickich. Każda porażka aktualnych władz jest analizowana. Furię ich wywołuje wykorzystywanie przez nieprawych ludzi postaci Matki Bożej i osoby Jana Pawła II. Ci nieprawi ludzie w swojej hipokryzji chcą osiągnąć przez to korzyści dla siebie, co tylko dowodzi szatańskich inspiracji ich wpisów. Szczególnie pod ich lupą jest o. Rydzyk, posądzany o pazerność, tylko dlatego, że jest skuteczny w monopolizowaniu kultu postaci żydowskich i robienie starym niegojom-ludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze zatrzymać na stałe Anonima i jego pobratymców na forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich patriotyzm, teizm i szerzenie demokratycznych postaw. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, cieszącej się prestiżem propolskiej i prodemokratycznej gazety dla Polaków, panuje obiektywna ścisła samocenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, wg czytelników.) Proponuję więc nadal pod swoimi nickami pisać sensowne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, wtedy nie będą jazgotać o "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków". Nie jazgoczmy zatem, jak mało inteligentni obłudnicy.
Apel2021.05.6 11:28
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć („Po to to wklejasz, baranie?”) lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
Darek2021.05.6 11:08
Czy jeśli w mediach Rydzyk usprawiedliwia gwałcenia dzieci, czym do tego zachęca zboczeńców, to czy to znaczy, że Kościół katolicki zachęca do gwałcenia dzieci?
6969692021.05.6 11:33
Pisz więcej takich mądrości! Wszyscy podobni tobie, pokazują swoją bezdenna głupotę, ignorancję, ale też: bezczelność, manipulanctwo, umiłowanie kłamstwa
Darek2021.05.6 11:50
Czy to znaczy, że nie znasz odpowiedzi na to pytanie? A może uważasz, że wypowiedzi Rydzyka nie należy łączyć z Kościołem katolickim, bo są w opozycji do niego? A może nic nie uważasz, tylko starasz się nieudolnie obrażać ludzi?
Anonim2021.05.6 10:24
Profesor teologii z UKSWordu, i wszystko jasne. 😁😁😁😁