Prof. Kuchar: Zamykanie gospodarki jest najprostsze, ale lockdown nie może trwać wiecznie - zdjęcie
16.02.21, 17:34fot. yt/szczepienia.info

Prof. Kuchar: Zamykanie gospodarki jest najprostsze, ale lockdown nie może trwać wiecznie

9

Nie powinno być zgody na bylejakość i pozory w przestrzeganiu zaleceń, bo dają jedynie fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które jak widać po statystykach zgonów, jest złudne – powiedział w rozmowie z PAP prof. Ernest Kuchar,

- Gdyby ludzie przestrzegali rygorystycznie zaleceń - nosili maseczki i zachowywali dystans - to epidemia zniknęłaby w ciągu kilku tygodni lockdownu. Dzięki temu udałoby się uniknąć wielomiesięcznego zamknięcia różnych sektorów gospodarki – wskazał dalej ekspert.

Z kolei na Twitterze szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski napisał:

- Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu.

Jak stwierdził także NIedzielski, po raz pierwszy od listopada jest widoczny trend dla tygodniowej stopy wzrostu zakażeń jest dodatni i określił to jako "anomalia postświąteczna".

Odnosząc się do głośnej w ostatnich dniach imprezy na zakopiańskich Krupówkach Kuchar powiedział, że „-To było do przewidzenia”, ale to wydarzenie to nie ma jeszcze wpływu na sytuację epidemiczną.

- Może mieć wpływ dopiero po jakimś tygodniu, bo tyle trwa wylęganie zakażeń wywołanych przez koronawirusa - stwierdził.

Jak dalej ocenił, trend wzrostowy, który jest obecnie obserwowany wynika m.in. z tolerowania różnego rodzaju pozorów w stosowaniu środków ochrony osobistej.

Jako całkowicie nieskuteczne ocenił noszenie półprzyłbic i częściowo skuteczne przyłbic.

Kuchar uważa, że „gdyby ludzie przestrzegali rygorystycznie zaleceń - nosili prawidłowo maseczki i zachowywali dystans - to epidemia zniknęłaby w ciągu kilku tygodni lockdownu”.

Stwierdza też, że możliwe byłoby dzięki temu uniknięcie wielomiesięcznego zamknięcia różnych sektorów gospodarki.

Jako inne przyczyny liczny zachorowań, które w ostatnim czasie uległy zwiększeniu, podaje on nieprzestrzeganie zaleceń w korzystaniu z komunikacji miejskiej oraz centrach handlowych.

- Nie powinno być zgody na bylejakość i pozory w przestrzeganiu zaleceń, bo dają jedynie fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które jak widać po statystykach zgonów, jest złudne – podkreślił prof. Kuchar.

Stwierdził także, że zamykanie gospodarki co prawda jest najprostszym rozwiązaniem, ale „lockdown nie może trwać w nieskończoność, bo to nie jest do wytrzymania dla społeczeństwa”.

- Zamiast tego nośmy prawidłowo skuteczne maseczki i zachowajmy dystans – dodał.

 

mp/pap/dorzeczy.pl

Komentarze (9):

Anonim2021.02.16 19:57
lekarze to curwy. niech chcą leczyć tylko zachecają do siedzenie w domu co dla słabszych ludzi skończy sie tragicznie
Następny !!!2021.02.16 19:54
dupoliz co liczy na stołek od Jarka.
Nie da się tego czytać!!!2021.02.16 19:52
Gdyby ludzie prawidłowo nosili maseczki to miałby rząd sukces, wszyscy by wyzdrowieli, co za kretyńskie myślenie. Szumowski były MZ mówił o maseczkach że nic nie dają i to mówił prawdę a na drugi dzień był gotów umrzeć dla idei noszenia tych szmat. Gościu sam sobie to gufno noś i czekaj na grzybicę. Same dyrdymały ale na wiosnę wam pokarzemy pisowska wasza mać !!! razem z tą bolszewią hłownianą i pełowsko peeselowską. Ale nam zażydzili władze, Polacy weźmy się w garść i pogońmy tą chazarską bandę !!!
Pisowiec2021.02.16 18:00
Profesorek wyraźnie sprzyja cywilizacji śmierci! Najważniejsza wartośc to ludzkie życie!!! I żadne pieniądze nie mogą być stawiane wyżej niż ludzkie życie!!! Ufam rządowi i popieram wszelkie działania które podejmuje dla ochrony życia Narodu Polskiego!!! Niestety ostatnie wydarzenia zwłaszcza wyskoki nieodpowiedzialnej hołoty z kurortów narciarskich juz widać że zmuszą rząd do narzucenia obostrzeń dla ochrony zdrowia i życia Polaków! Wielcy biznesmeni krzyczą że tracą!!! A któż nie traci w dobie pandemii??? Jeśli nie stać ich na powstrzymanie apetytu, pazerności to słusznie mowił kiedyś Prezes Kaczyński - Państwo narzuca pewne wymagania i jeśli kogos nie stać na och wypełnienie to sie po prostu do biznesu nie nadaje!!! Biznes - TAK, ale nie kosztem życia Polaków!!! Wspierajmy Polskę, wspierajmy rząd!!! Naprzód Polsko, damy radę!!!! A takie profesorki to raczej do TVN!!!
Anonim2021.02.16 20:07
TVN ci mózg wyprał pisowska cioto
Michał Jan2021.02.16 17:43
Najlepiej unika się zamknięcia poprzez niezamykanie. Zamykanie, to szukanie sobie alibi za cudze majątki. Krzywa zgonów i tak dogania krzywą zgonów w otwartym społeczeństwie, a na dodatek rozciąga wszystko w czasie i pozostawia skutki na lata.
Nie pierdol Michaś2021.02.16 18:04
Jest przykład NYC! Z najgorszego ogniska Covid poprzez całkowity "lockdown" uratowali tysiące ludzi od śmierci. Dzisiaj NYC powoli się otwiera.
Michał Jan2021.02.17 7:55
Szkoda, że mój imiennik musiał sobie wziąć ksywkę po tym, jak się do niego we wsi zwracali.
Michał Jan2021.02.17 7:56
I niestety słusznie. "Sukcesy" w NY, to jedynie w książce napisanej przez tego płaskoziemcę, który za walkę z "pandemią" był odpowiedzialny.