Prezes TK w  ,,Die Welt'': ,,Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle'' - zdjęcie
30.09.20, 09:28fot. yt/telewizja republika

Prezes TK w  ,,Die Welt'': ,,Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle''

7

Niemiecki dziennik „Die Welt” publikuje w środowym wydaniu wywiad z prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, Julią Przyłębską. Główny temat to kwestia wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Całość wywiadu niemieckiego dziennika wydaje się jednak przypominać przesłuchanie a nie wywiad, którego celem miałoby być uzyskanie odpowiedzi i stosownych wyjaśnień.

Prezes TK w odniesieniu do polskiego wymiaru sprawiedliwości podkreśliła:

- Wymiar sprawiedliwości jest całkowicie niezależny od władzy wykonawczej w Polsce, co więcej powoływanie sędziów jest bardziej odpolitycznione niż w innych krajach europejskich.

Dodała, że Polska jako suwerenny kraj ma prawo reformować wymiar sprawiedliwości, a zmiany, które są w Polsce dokonywane mają „na celu jego usprawnienie pod względem proceduralnym i strukturalnym.

Die Welt” uważa, że według ekspertów „polskie sądy nie są niezależne” i jako przykład podaje obniżenie wieku emerytalnego oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej i nazywa to konfliktem.

Prezes Przyłębska w odpowiedzi na takie zarzuty stwierdza, że nie uważa, aby Polska miała konflikt z kimkolwiek. 

Odnosząc się do zarzutu stawiania Polsce zarzutów powiedziała:

- nie słyszałam żadnych merytorycznych zarzutów dotyczących funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Polska, jak każde państwo UE, ma prawo reformować wymiar sprawiedliwości chociażby dla usprawnienia i przyspieszenia postępowań.

Oraz:

- Władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Każda z tych władz ma określone kompetencje. Pojawiający się coraz częściej aktywizm sędziowski wykracza poza tradycyjną rolę władzy sądowniczej. Wskazuje, że „zgodnie z traktatami europejskimi organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich”

Prezes Przyłębska zauważyła także:

- Staramy się jedynie odpowiadać na zarzuty, na pozamerytoryczne ataki. Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle. Prezydent Andrzej Duda oraz polski rząd zwracają uwagę, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości ma na celu jego usprawnienie pod względem proceduralnym i strukturalnym. 

Wskazała również na konieczność wprowadzenia porównywania systemów sądowniczych w Polsce i innych krajach w obszarze różnicy zdań oraz rozmów w ramach Unii Europejskiej:

- aby formułować tak daleko idące zarzuty należałoby w pierwszej kolejności porównać polskie ustawodawstwo dotyczące wymiaru sprawiedliwości z innymi europejskimi krajami. Wyniki mogą być zaskakujące dla krytyków Polski.

 

mp/pap

Komentarze (7):

Suweren2020.09.30 12:16
Moim zdaniem nikt inny jak sama ledwowykształcona pani magister, działająca bezmyślnie na każde mruknięcie prezesa stawia Polskę w jak najgorszym świetle.
Hanys GórnoŚląski2020.09.30 11:25
Droga Pani: udzielanie wywiadu niemieckiemu szmatławcowi to rzucanie pereł przed świnie.
Polak2020.09.30 10:56
Owszem, i tym kimś są członkowie pisowskiej mafii.
jle_ffm2020.09.30 9:53
Najbardziej na zniesławieniu Polski to zależy obecnej ekpie rządzącej. Ich nieudolne rządy, skok na kasę i stołki, skłocanie z sąsiadami i EU. To jest cała ta masa zakompleksionych i miernych ludzi (na czele z prezesem) ale z ambicjami jak Himalaje. To co robią z Polską i wszystko inne ukazuje ostatecznie nasz kraj w bardzo złym świetle.
Pollak2020.09.30 9:38
Tym którzy nas okradają.
xxx2020.09.30 9:36
Ci ludzie to polscy patrioci, ale co taka esbecka szmata może wiedzieć na ten temat.
edi2020.09.30 9:35
BRAWO PANI PREZES TK - TAK TRZYMAĆ !!