Premier Babisz wrogiem PKN Orlen-ostrzega...czeski wywiad  - zdjęcie
25.10.17, 07:35Zdj.Youtube, Minale Tattersfield, CC BY SA 2.0, Flickr, edytowane, Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons, edytowane

Premier Babisz wrogiem PKN Orlen-ostrzega...czeski wywiad

Czeski kontrwywiad BIS przedstawił raport, w którym docenia rozwój infrastruktury gazowej, a także usunięcie części zagrożeń związanych z magazynowaniem węglowodorów. "Długoterminowo sytuacja uległa poprawie"- podkreślono.

Jest jednak jeden problem, który utrudnia budowanie nowej infrastruktury. Chodzi o proces udzielania pozwoleń i budowy, który- podkreślają autorzy raportu- jest utrudniany.

"Proces napotyka nacelowany opór prywatnych podmiotów przeciwko budowie projektów zagrażających ich obecnym interesom, jak na przykład budowa konkurencyjnej infrastruktury"- zaznaczono w dokumencie. Autorzy zwracają uwagę na całkowicie legalny i „bardzo aktywny lobbing pewnych grup interesu”. Jego długoterminowy wpływ na rozwój sektora energetycznego Czech jest- zdaniem kontrwywiadu- szkodliwy.

Jakie znaczenie ma to dla Polski, zwłaszcza w kontekście zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w Czechach Andrieja Babicza?Nowy premier jest wrogiem spółki PKN Orlen, wiele stracił na rywalizacji z nią. Czy wypchnie PKN Orlen z czeskiego rynku?

Co więcej, zdaniem analityków, Babisz może osłabić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. 

"Babisz jest w gruncie rzeczy prounijny, mówi, że jest anty-, bo tego chce jego elektorat i większość Czechów. Jako Słowak rządzący Czechami – Polski nie lubi. Atakował Polskę w sprawach importu żywności, nie do przełknięcia są dla niego także polskie sny o regionalnej potędze i byciu primus inter pares w Europie Środkowej. Międzymorze czy Trójmorze to dla polityka takiego jak Babisz śmieszne mrzonki. Na ewentualnej koalicji z Polską niczego nie zyskuje, może za to dużo stracić. Babisz jako premier to ostateczny koniec Grupy Wyszehradzkiej rozumianej jako poważny sojusz polityczny"- zauważa komentator portalu BiznesAlert.pl,  dr Kacper Szulecki. 

Dla polskiej dyplomacji oligarcha Babisz w roli przyszłego premiera może być ogromnym wyzwaniem. Potrzeba tu ostrożności i profesjonalnego działania.

"Długofalowa polityka skupiona na strategicznych projektach może przynieść efekt. Zaszkodzą mieszane sygnały i nieszczere zagrania, które podważą zaufanie partnerów czeskich. Ten sam problem podważa już zaufanie do strony czeskiej"- podkreśla serwis BiznesAlert.pl

yenn/BiznesAlert.pl