Papież: służmy każdemu ludzkiemu życiu - zdjęcie
25.03.20, 17:33Papież: służmy każdemu ludzkiemu życiu/Vatican Media

Papież: służmy każdemu ludzkiemu życiu

13

„Każde ludzkie życie, będąc wyjątkowym i niepowtarzalnym, jest cenne samo w sobie, stanowi szczególną wartość” – powiedział Papież podczas dzisiejszej katechezy, którą wygłosił bez udziału wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Przypomniał, że przed 25 laty, dokładnie 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, św. Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Ojciec Święty zaznaczył, że jej przesłanie jest szczególnie aktualne w kontekście pandemii zagrażającej ludzkiemu życiu i światowej gospodarce. Wyraził wdzięczność wielu osobom dającym dzisiaj milczące świadectwo wartości życia poprzez służbę chorym, starszym, samotnym oraz najuboższym. Promocja i obrona życia nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale zawsze dotyczy konkretnej osoby: zarówno poczętego dziecka jak i człowieka w stanie terminalnym.

Papież – obrona życia nie jest ideologią

„Każdy człowiek jest powołany przez Boga, by cieszyć się pełnią życia. A ponieważ jest on powierzony macierzyńskiej trosce Kościoła, to każde zagrożenie dla godności i życia ludzkiego nie może nie oddziaływać na jego serce, na jego macierzyńskie «wnętrze» – podkreślił Papież. – Obrona życia nie jest dla Kościoła ideologią, ale rzeczywistością, rzeczywistością ludzką, angażuje wszystkich chrześcijan, jeszcze bardziej, jako chrześcijan i jako ludzi. Nie jest ideologią.“

Franciszek zwrócił uwagę, że zamachy na ludzką godność i życie trwają również współcześnie. Ustawy nie zawsze służą obronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia. Papież przypomina również, że kultura życia nie jest wyłącznym dziedzictwem chrześcijan, ale wszystkich ludzi, którzy uznają wartość właściwą każdej osobie.

Papież – brońmy i miłujmy każde życie

„Dlatego też wraz ze św. Janem Pawłem II powtarzam z odnowionym przekonaniem apel, który skierował on do wszystkich przed 25 laty: «Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! – podkreślił Papież. - Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!» („Evangelium vitae”, 5)“

 

Vaticannews.va/ Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze (13):

Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 10:46
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.25 19:20
kościół katolicki to największy zbrodniarz w dziejach ludzkości!
Michał Jan2020.03.25 19:50
Zarzucający Mu to, to najwięksi kretynie w dziejach ludzkości.
Her Flick..2020.03.25 18:20
Pytanie fundamentalne: CZY WSZYSTKO TOCZY SIĘ WG BOŻEGO PLANU !!!
Katolik2020.03.26 8:06
Niestety nie. Szatan jst bardzo aktywny i wykorzystuje ludzką wolną wolę do szkodzenia Kościołowi i ludziom. Ale Maryja zdepcze jego łeb ostatecznie.
czy było warto ich ratować? 2020.03.25 18:03
Yo... dick, as a "learned molecular geneticist" why don't you fix your own DNA? And instead of being a piece of shit motherfucker, perhaps you could become somewhat acceptable douchebag. What say you kike?
man.of.Stagira2020.03.25 17:56
Na pewno Ci którzy w m a w i a j ą, że Rządy i tzw 'władza' stawiają wyżej Konstytucję NAD zdrowie obywateli odpowiadają za szerzenie f a k e insynuacji i powinni za to odpowiadać karnie b o ktoś może w to uwierzyć i dokonać FAŁSZYWego wyboru t e r a p i i powodowany tym, że d z i a ł a ł pod presją p a n i k i –tygodniami utrzymywanej- wywoływanej przez chucpiarzy tj. osoby jak np. niejaka @Agnieszka Dz. primo voto ‘Pisząca Imitacja Miłosierdzia Ludzkiego’ –parareligijna sekciarka ze środowiska ‘ un je ne sais qoui’…(nie wiadomo co –m.o.S) LUDZIE tacy jak owa ‘un je ne sais quoi’ którzy grają insynuacjami -performatywność języka się kłania- tu par excellence lękotwórczymi OBNIŻAJĄ o s o b n i c z ą odporność osób czytających komentarze. ergo WYSTAWIAJĄ te osoby przestraszone na zwiększoną ekspozycję zdrowotną, czyli na ciężki przebieg – wywołany stresem paniki- przy ewentualnym zakażeniu koronawirusem NEKROFILE-humaniści -chwalący się częstymi wizytami w hospicjach- to specjalność forum fronda.pl - jak wyżej cytowana 'humanistka- wolontariuszka' napędzająca jak widać poprzez swoje szkodliwe wspieranie p a n i k i na forum liczbę klientów hospicjów s w o i m i wpisami nie do udowodnienia -insynuacjami co do intencji osób!. . TO całkowita nieodpowiedzialność w c z a s i e ZARAZY –wstyd mon je ne sais quoi! . tyle
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.25 17:52
Czyli selekcja embrionów, ups, przepraszam staruszków do respiratora jest niemoralne?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.25 17:54
"Niemoralna", oczywiście. Tak siedzę i drinkuję sobie. Już mi się język plącze :)
Michał Jan2020.03.25 19:49
Na te zagadnienia odpowiedzi należy szukać w kodeksie lekarskim. Nie robi się operacji ratujących życie osobom o schorzeniach uniemożliwiających jej przeżycie. To jedno, a drugie - trzeba zapoznać się z zasadami działania w sytuacji ograniczonych możliwości udzielania pomocy (coś, jak na pobojowisku).
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.25 20:33
Dokładnie tak. W realnym świecie (no chyba przez Boga stworzonym) musimy niestety często wybierać mniejsze zło. To mniejsze zło jest de facto dobrem. Ale tego już tzw. "etyka katolicka" nie ogarnia. Trochę się boję o katolików, bo jak Bóg ich w końcu dorwie, to pióra bedą lecieć....
Michał Jan2020.03.25 22:21
Wybór kogo leczyć nie jest wyborem mniejszego zła. Budujesz wielką teorię i oskarżenie na domku z kart.
Koronowirusy z dostawa Lotem do domu2020.03.25 17:36
Jeszcze dziś specjalnie do was drodzy wyborcy dostawa świeżutkich, rumianych od gorączki koronawirusów prosto z zachodnieuropejskich zmywaków w ramach akcji Lot do Domu. Swieżutkie rumiane koronawirusy ! Świeżutkie gorące od temperaturki koronawirusy ! Pyszne świeżutkie i cieplutkie koronawirusy ! Komu komu bo rzad PIS ucieka do domu ?!