03.04.19, 12:00

Papież o misji, Jezus o nawracaniu

Czym jest nawracanie? Papież Franciszek mówił o właściwym podejściu do misji podczas swojej wizyty w Maroku. Przestrzegł chrześcijan przed prozelityzmem. Nie chodzi o to, by chrześcijan było ,,jak najwięcej''. Wyznawcy Chrystusa są niczym garść drożdży miłości bliźniego, wszędzie obecnych, czyniących realnym Królestwo naszego Pana.

,,Czym są chrześcijanie w takich krajach, jak ten?'' - pytał papież w Maroku. ,,Są niczym drożdże, które Matka Kościół chce wymieszać z wielką ilością mąki'' - podkreślił.

,,Pan Jezus nie wybrał nas i nie posłał po to, byśmy stawali się coraz liczniejsi! Wezwał nas do misji. Umieścił nas pośród społeczeństwa niczym garść drożdży: drożdże Błogosławieństw i miłości braterskiej, dzięki którym, jako chrześcijanie, możemy włączyć się w uobecnianie Jego Królestwa'' - wskazywał.

Franciszek przekonywał, że chrześcijańska misja nie polega na chrzczeniu coraz to większych rzesz ludzkich, ale na zaprowadzaniu zmiany i budzeniu współczucia. Wyznacy Chrystusa winni czynić to żyjąc pośród swoich niechrześcijańskich sąsiadów. ,,Kościół nie wzrasta poprzez prozelityzm, ale poprzez przyciąganie, poprzez świadectwo'' - cytował papież Franciszek swojego poprzednika, Benedykta XVI. Jak dodał, problemem chrześcijaństwa nie jest to, że wyznawcy Chrystusa są nieliczni; może być nim to, że są bez znaczenia, gdy stają się solą, która utraciła swój smak, lampą, która nie świeci.

,,Bycie chrześcijaninem oznacza spotkanie z Jezusem Chrystusem. Jesteśmy chrześcijanami, bo zostaliśmy pokochani [...], a nie z powodu prozelityzmu. Bycie chrześcijaninem oznacza wiedzę, że uzyskaliśmy przebaczenie, wiedzę, że oczekuje się od nas traktować innych tak samo, jak Bóg potraktował nas'' - dodał.

W Ewangelii czytamy:

I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. (Mk 16, 15-16)

Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata». (Mt 28, 18-20)

 

Czy słowa Ojca Świętego da się w prosty sposób pogodzić z jednoznacznym ewangelicznym wezwaniem?

bsw/lifeistenews

Komentarze

Hanys2019.04.4 9:49
W sumie to już nie ma co słuchać tego dziwnego papieża. Lepiej poczekajmy na nowego - spokojnie i bez emocji.
izydor2019.04.3 20:24
Może lepiej by było żeby Franciszek już nic nie mówił.
igor2019.04.3 19:49
to kim jest ten franciszek?? wójciak to go brzydko nazwała
EWA2019.04.3 15:09
Byle pismak na Frondzie jak wiadomo jest mądrzejszy od Franciszka Nie ma jak sodowka
Ewa Maria2019.04.3 18:53
"Byle pismak na Frondzie" - jeżeli żyje w Łasce Uświęcającej - ma nadprzyrodzony zmysł wiary „sensus fidei” dany przez Ducha Św. i dlatego może być mądrzejszy od papy Buongiorno, który niekoniecznie musi być pod wpływem Ducha Św.
Bebik2019.04.4 9:43
Na przestrzeni wieków byli już papieże heretycy. Kościół jednak trwa nadal. Franciszka osądzi historia.
anonim2019.04.3 14:58
jak papież zaczyna nauczanie Pana Jezusa zmieniać to ie może sie to dobrze skończyć!!!!!!!!!!!!!!!!!
athos2019.04.3 14:34
Franciszek wyraźnie zaprzecza słowom Ewangelii o nawracaniu wszystkich narodów. Apostołowie też mogli zostać w Jerozolimie i nigdzie dalej się nie ruszać, nie iść do pogan, by nie uprawiać prozelityzmu. Wygląda na to, że Franciszek myśli o czymś innym, o ustawieniu wszystkich religii na tym samym poziomie ważności (lub nieważności) i coraz mocniejsze uznawanie pluralizmu religii, jako rzekomo "chcianego" przez Boga. To nie jest pogląd katolicki.
Ryszard Olejniczak2019.04.3 14:07
Kto wypisuje te bzdety. "Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem." - to przecież właśnie misja. A sakramenty ( np. chrzest) stanowią, najprościej ujmując, deklarację woli (wolnej woli) współdziałania z Chrystusem w pomnażaniu dobra rozumianego tak jak to zostało zapisane w Piśmie Świętym. Trzeba jeszcze raz mocno podkreślić DOBRA, a nie masowego kultywowania obrządku dla samego obrządku. Ojciec Święty Franciszek ma 100% rację, choć próbuje nam to wytłumaczyć z trochę innej perspektywy i przyjąć inny sposób trafiania do naszej wrażliwości niż np. JPII. I dobrze - to taki sam sposób szukania dróg, jak czynili to (mocno się spierając a nawet kłócąc): św. Paweł, św. Piotr i św. Barnaba.
anonim2019.04.3 13:27
Eksperci twierdzą że z oryginału powinno się tłumaczyć: idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody. Ze względu na formę tłumaczy się : nauczajcie Nauczać czy głosić a uczynić kogoś uczniem Jezusa to jednak duża różnica. Nauczać można całe życie bez skutku, uczynić to fakt dokonany.
Janek2019.04.3 13:17
No jak to kto? Fronda, krytykując ciągle papieża. Teraz czekamy na wypowiedzi "wybitnych" znawców ks Bortkiewicza i kard Burke. Oni postawią kropkę nad i . A tak na serio- wiecie co robicie prorogując schizmę?
xxxx2019.04.3 18:48
Schizmy to dokonuje sam papa Dzieńdobry, twierdząc że Kościół Chrystusowy to różnorodny wielościan (sic!). Przez 2 tys. lat uczono, że Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa, które niebawem zejdzie do katakumb.
C-a 2019.04.3 23:03
Papież Franciszek w tej wypowiedzi , jeżeli została podana prawdziwie , rozmywa słowa Jezusa - ,, tak , tak , nie , nie " . Jest to rażące przeinaczanie słów Jezusa i Jego zamysłu dotyczącego Ewangelizacji . Przecież jeżeli Jezus jest Prawdą , Drogą i Życiem to oczywiste jest , że powinno nam katolikom zależeć , aby jak najwięcej ludzi na tę Drogę sprowadzić . Przecież chodzi o ich ZBAWIENIE !!!
Artus2019.04.3 13:00
przekaz jest wyraźnie osłabiony, rozmyty, może poprzez próbę inkulturacji? przytoczone słowa Jezusa to finalne przesłanie, nakaz misyjny skierowany przede wszystkim do uczniów - tutaj papież mówi do zupełnie innego środowiska .... ale rzeczywiście szkoda, że brakuje dziś tak silnego i jednoznacznego przekazu; potrzeba nam proroków i wcale nie musi to być rolą papieża...
Bebik2019.04.3 12:52
Franciszek znowu błysnął.
wersa2019.04.3 12:30
"Idźcie na cały świat i głoście ..." Dosłownie znaczy tam...Idźcie na cały świat i pozyskujcie uczniów Dobrą Nowiną....
anonim2019.04.3 12:22
Głoście to, to samo, co nawracajcie? Ktoś tu zdrowo nadinterpretuje.
anonim2019.04.3 12:58
i udzielajcie chrztu, więc najpierw trza nawrócić. Rozumiesz już?
anonim2019.04.3 12:17
Ciekawe czy papież wie że W Warszawie latarnik latarenką będzie uczył przedszkolne dzieci masturbacji. To ma zagwarantować rozkwit pedofilii na niespotykana dotąd skalę .