Papież modlił się w języku Jezusa - zdjęcie
07.03.21, 15:13Fot. via: Pixabay

Papież modlił się w języku Jezusa

7

Pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku jest wyjątkowa z wielu powodów. Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedza miejsce narodzin Abrahama, a więc narodzin trzech wielkich religii monoteistycznych. Jednym z bardzo znaczących punktów pielgrzymki była wczorajsza msza św., którą Franciszek celebrował w katedrze św. Józefa w Bagdadzie. Celebracja odbyła się w rycie chaldejskim, który używa języka aramejskiego. Jednym z dialektów tego właśnie języka posługiwał się Chrystus.

Ryt chaldejski jest jednym z wielu obecnych w Iraku, ale uchodzi za najważniejszy. To właśnie Chaldejski Kościół Katolicki jest od wieków największą wspólnotą chrześcijańską na tych terenach. Nazwa pochodzi od Chaldejczyków, których potomkiem był Abraham.

Ryt chaldejski wywodzi się od wschodniosyryjskiego odłamu rytu antiocheńskiego i jest uznawany za najprostszy wśród rytów wschodnich, dzięki czemu łatwo odnaleźć się w nim rzymskiemu katolikowi. Obrządek ten posługuje się językiem aramejskim, którym mówił na co dzień Jezus. W tym języku po raz pierwszy wypowiedziano słowa: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje” (J 6, 26).

 

kak/Deon.pl, misyjne.pl

Komentarze (7):

Ok2021.03.19 9:07
Czyli jak? Po polsku?
Skrzypek na dachu2021.03.11 19:32
Brawo Biskup Johanan .
Prawda2021.03.8 15:47
W Polsce nie Opozycji tylko Szpicle i Konfidnci dla dobra -- Niemiec --
APEL2021.03.8 8:14
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.
mikie2021.03.7 20:32
Modlił się językiem Pana Jezuza do belzebuba swojego pana
XYZ2021.03.7 20:17
To nie Polska jest najważniejsza.
Mare2021.03.7 17:35
To nie ważne . Watykan potępił wszystkie Powstania Narodowe . Żadna "wersja prawdy" tego nie zmieni . Grzegorz XVI wycofał się z potępienia Powstania Listopadowego , gdy się okazało ,iż car Mikołaj ma to daleko w okrężnicy. Kościół nie dlatego zwalczał socjalizm , bo było to w żywotnym interesie Polski. Przez zdradę Kościoła to Rzeczpospolita upadła . A może Kościuszko się mylił ?