Papież: diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża - zdjęcie
30.08.20, 19:15Fot. via Flickr, CC 0

Papież: diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża

21

O znaczeniu krzyża w życiu chrześcijanina Ojciec Święty mówił w rozważaniu na „Anioł Pański”. Zachęcił by wiszące w naszych domach krzyże były znakiem zjednoczenia z Jezusem, poprzez służbę najmniejszym i najbardziej potrzebującym. Franciszek przypomniał, że krzyż jest świętym znakiem Bożej miłości i noszony na szyi nie może być zredukowany jedynie do przedmiotu zabobonu, czy ozdobnej biżuterii. Zauważył zarazem, że diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża.

W swym rozważaniu Papież komentował niedzielną Ewangelię, w której Jezus zaczyna mówić uczniom o swej męce. „Jego słowa nie są zrozumiane, ponieważ wiara uczniów jest jeszcze niedojrzała i nazbyt powiązana z mentalnością tego świata” – mówił Franciszek. Wskazał, że wobec perspektywy tego, iż Jezus może ponieść klęskę i umrzeć na krzyżu, sam Piotr buntuje się i mówi do niego: „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”.

Wierzy w Jezusa, chce iść za Nim, ale nie godzi się na to, aby Jego chwała przechodziła przez mękę. Dla Piotra i innych uczniów - ale także dla nas! - krzyż jest czymś niewygodnym, krzyż jest «skandalem», natomiast Jezus uważa za «skandal» ucieczkę od krzyża, która oznaczałaby uchylenie się od woli Ojca, od misji, którą Mu powierzył dla naszego zbawienia. Dlatego Jezus odpowiada Piotrowi: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie» - mówił Papież Franciszek. – Dziesięć minut wcześniej Jezus chwalił Piotra, obiecał mu, że będzie fundamentem Jego Kościoła. Dziesięć minut później mówi do niego: szatanie. Jak to rozumieć? Każdemu z nas zdarza się, że w momentach pobożności, zapału, dobrej woli, bliskości z bliźnim patrzymy na Jezusa i idziemy do przodu. Ale w chwilach kiedy spotykamy krzyż uciekamy. Szatan kusi nas. On chce nas oddzielić od krzyża, od krzyża Jezusa”.

Papież przypomniał, że właśnie w tym kontekście Jezus dodaje: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. W ten sposób wskazuje drogę prawdziwego ucznia, ukazując dwie postawy. Pierwszą jest „zaprzeć się samego siebie”, co nie oznacza powierzchownej zmiany, ale nawrócenie, odwrócenie mentalności i wartości. Drugą postawą jest branie własnego krzyża. Nie jest to tylko kwestia cierpliwego znoszenia codziennych udręk, ale także dźwigania z wiarą i odpowiedzialnością tej części znoju i cierpienia, jakie pociąga za sobą walka ze złem. Życie chrześcijanina jest nieustanną walką ze złym duchem, ze złem.

Franciszek podkreślił, że w tej perspektywie trud „brania krzyża” staje się uczestnictwem z Chrystusem w zbawieniu świata. „Myśląc o tym, sprawmy, aby krzyż wiszący na ścianie domu, lub ten mały, który nosimy na szyi, był znakiem naszego pragnienia zjednoczenia z Chrystusem poprzez służbę z miłością naszym braciom, zwłaszcza tym najmniejszym i najsłabszym” – zachęcał Papież.

Krzyż jest świętym znakiem Bożej miłości i ofiary Jezusa, i nie powinien być sprowadzany do przedmiotu zabobonu lub ozdobnej biżuterii. Za każdym razem, gdy kierujemy spojrzenie na obraz Chrystusa ukrzyżowanego, pomyślmy, że On, jako prawdziwy Sługa Pański, wypełnił swą misję, oddając swoje życie, przelewając swoją krew na odpuszczenie grzechów. Nie pozwólmy podszeptom złego poprowadzić się inną drogą – podkreślił Papież. – Jeśli zatem chcemy być Jego uczniami, to jesteśmy wezwani do naśladowania Go, poświęcając bezwarunkowo nasze życie ze względu na miłość Boga i bliźniego”.

Papież modlił się, by Maryja, zjednoczona ze swym Synem aż po Kalwarię, pomagała nam nie wycofywać się w obliczu prób i cierpień, które pociąga za sobą świadectwo Ewangelii.

 

Beata Zajączkowska – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (21):

O2020.08.31 11:30
Trzeba by okadzić Pachamamę
helena2020.08.31 10:45
Pan Jezus mówi "kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, ma życie wieczne"/J 6,54/.Jaki komentarz można tu napisać ?
LL2020.08.31 8:44
Panie Bergolio !odjechałeś od rzeczywistości,albo celowo to robisz o czym może świadczyć szereg twoich lewackich wypowiedzi.I tutaj też pleciesz,zapewniam cię że ten co nosi krzyż na szyi nie traktuje tego jako zabobon,ty zajmij się tymi co profanują krzyż,a nie widać żeby ci to przeszkadzało..
Tfu2020.08.31 2:07
Takoż prawi prorok Antychrysta.
Szybka Randka2020.08.30 21:33
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
matis892020.08.30 20:49
,,Papież: diabeł chce nas odciągnąć od Jezusowego krzyża''..... Bergoglio jako sługa diabła, Fałszywy Prorok antychrysta, nie katolik świtnie mu w tym odciąganiu służy. Jak mówi Bergoglio możesz przejść na Islam, możesz wyznawać Pachamamę, to też prowadzi do Boga.
BogaNIEMA2020.08.30 20:17
Czyżby brakło złota w skarbcu watykańskim, że trzeba wiernych piekłem straszyć?
JAGODA2020.08.30 22:35
ALEŻ LECHU!.... SAM SIĘ OSZUKUJESZ!...DOSKONALE WIESZ, ŻE ...B Ó G .. BYŁ, JEST I BĘDZIE... NA WIEKI!.... PO CO WALCZYSZ Z BOGIEM, ...JAK NIE WIERZYSZ W NIEGO! ... POMYSLAŁEŚ O TYM? TO NIE LOGICZNE, CO PISZESZ!
Anonim2020.08.30 20:05
Tyle, że Chrystus w żadnym momencie nie poniósł klęski, tylko dlatego nas zbawił, że nie uległ szatanowi i jego mocy. Szatan nie zdołał Go złamać.
WOLEŃSKI NIE PYERDOL2020.08.30 20:02
TYLKO WYPIERDAALAJ Z POLINU I ZAPŁAĆ ODSZKODOWANIE POLSKIM ROBOLOM ZA KTÓRYCH PIENIĄDZE SIĘ KSZTAŁCIŁEŚ. I KU,RWA JUŻ NIE KŁAM WIĘCEJ
FRANEK NIE PYERDOL2020.08.30 19:49
TYLKO ZAPŁAĆ ODSZKODOWANIE POLSKIM OFIAROM KLESZYCH ZBRODNI. I KU,RWA JUŻ NIE KŁAM WIĘCEJ
Anonim2020.08.30 19:56
Tak dla formalności: kiedy Żydzi zapłacą za UB-eckie zbrodnie na narodzie polskim?
Anonim2020.08.30 19:46
Przepraszam. Ale Ojciec Jezuita Sorso mianowany przez p. Franciszka na Przełożonego Jezuitów ma inny pogląd w sprawie "diabła". To KONSTRUKT MYŚLOWY. Podobnie piekło. Nadto mamy Nową Naukę o powszechny zbawieniu i Niebie dla wszystkich. Dlatego warto UJENOLICIĆ NAUCZANIE Neokościoła aby nie było ZAMIESZANIA i powątpiewania.
Anonim2020.08.30 19:57
Może być i ta nazwa "neokościół", ale bardziej pasuje "synagoga szatana".
Anonim2020.08.30 19:45
A jak tam papciu nominacje na stanowiska kościelne i obnoszenie Pachamamy? Jedno i drugie przeczy Krzyżowi.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 19:41
"gwiazda dawida miala byc znakiem danym przez rabina Lubiewkicheberga że musisz płacić składki do synagogi parchu a noszona na szyi nie może być zredukowana jedynie do przedmiotu rozpoznawczego, że jesteś parchem tego parchatego zabobonu, a już napewno nie ozdobnej biżuterii" w wysraelu pełno tego badziewia porozwieszane jest gdzie się tylko da, a każdy parch mając to na szyi ma obowiązek gojów opluwać ich i siać nienawiść do gojów.
Anonim2020.08.30 19:44
Najbardziej swoją pisaniną to opluwasz Żydów.
Anonim2020.08.30 19:29
Nie ma czegoś takiego tak diabeł i piekło. Wymyślono to jako straszak na ludzi. Nie od dzis wiadomo, ze strach jest największym motywatorem dla człowieka i gdy człowiek się boi i jest zastraszony to jest posłuszny i uległy.
Anonim2020.08.30 19:42
Diabeł się cieszy, że ma takich wyznawców. Powiedziałbym, że wyje z radości.
Jadwiga2020.08.30 22:46
znany "anonimie", Lechu!...Czy wiesz co napisałeś? KŁAMIESZ, AŻ SIĘ KURZY!... WIESZ JAKICH DUSZ JEST NAJWIĘCEJ W PIEKLE?...WŁAŚNIE TAKICH, CO W NIEGO NIE WIERZĄ!....DLATEGO DIABEŁ CIESZY SIĘ, ŻE UDAŁO MU SIĘ OSZUKAĆ WIELE OSÓB!....Rób tak dalej....to się o tym przekonasz!...A WYSTARCZY POMYŚLEĆ LOGICZNIE! ...SKORO LUCYFER ZA SWOJĄ PYCHĘ ZE SWOIMI TOWARZYSZAMI ZOSTAŁ STRĄCONY DO PIEKŁA!...TO... PRZECIEŻ.... ONO..... ISTNIEJE!... BÓG POWIEDZIAŁ:"...IDŹ PRECZ W OGIEŃ PIEKIELNY......"! Takie twoje twierdzenie niczego tu nie zmieni!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.30 19:28
"krzyż jest świętym znakiem Bożej miłości i noszony na szyi nie może być zredukowany jedynie do przedmiotu zabobonu, czy ozdobnej biżuterii" w polsce pełno tego badziewia porozwieszane jest gdzie się tylko da, a każdy katol mając go na szyi nie przeszkadza mu opluwać innych i siać nienawiść!