03.06.15, 10:13

Papież chce kontynuować dzieło liturgiczne Benedykta XVI

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje o kontynuowanie odnowy posoborowej liturgii, zainicjowanej przez Benedykta XVI. Pragnie tego sam Papież Franciszek. Kard. Robert Sarah przytacza swą rozmowę z Ojcem Świętym. W dniu nominacji zapytał się Franciszka, czego od niego oczekuje na tym stanowisku. „Chcę, abyś kontynuował realizację reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II oraz byś kontynuował to dobre dzieło w liturgii zainicjowane przez Papieża Benedykta XVI” – powiedział Franciszek. Kard. Sarah precyzuje, że odnowa liturgii wprowadzona przez Benedykta XVI wyraża się przede wszystkim w adhortacji Sacramentum Caritatis oraz w motu proprio Summorum Pontificum.

Kard. Sarah pisze o tym w przesłaniu do uczestników dorocznego kongresu Sacra Liturgia, który zajmuje się tak zwaną reformą reformy liturgicznej. W tym roku odbywa się on w Nowym Jorku z udziałem kardynałów Burke’a i Dolana. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że liturgia jest rzeczywiście źródłem wszystkich sił Kościoła. Dlatego trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby święta liturgia ponownie znalazła się w centrum relacji między Bogiem i człowiekiem i by uznawano w niej prymat Boga.

Kard. Sarah wyszczególnia też dwa główne pola odnowy liturgicznej. Pierwszym jest jasne uświadomienie, że liturgia nie jest jakimś wydarzeniem społecznym, spotkaniem, w którym wyrażamy samych siebie, lecz kultem wszechmocnego Boga, miejscem, w którym ludzkość spotyka się z Bogiem żywym i działającym w swym Kościele. Afrykański purpurat podkreśla, że spotkanie to powinno się odbywać w postawie czci i świętej bojaźni. Naszą podstawową troską powinno być to, co kard. Ratzinger określa mianem prawidłowego sprawowania liturgii, zarówno w postawie duchowej, jak i zewnętrznej – czytamy w przesłaniu. Drugim polem odnowy jest zdaniem kard. Saraha zdrowa formacja liturgiczna, zwłaszcza duszpasterzy. Bez niej może być mowy o prawdziwej odnowie liturgii.

kad/radio watykańskie

Komentarze

anonim2015.06.3 10:33
Chwała Panu!
anonim2015.06.3 11:09
To jak godzić ogień z wodą: Pp. Benedykt rządał aby Komunię Św. przyjmować na klęcząco i godnie sprawować Ofiarę Mszy, i to nie było zapoczątkowanie reformy tylko ukrócenie nadużyć liturgii posoborowej. Pp. Franciszek nie ma z tym problemu - pokłonami "załatwia" przepisane w Mszale Rzymskim przyklęknięcia i to bynajmniej nie z powodu sugerowanego przez apologetów bólu kolan....
anonim2015.06.3 12:36
Bla bla bla… a wystarczyłoby uwolnić tridentinę we wszystkich parafiach i po problemie. Oczywiście nic z tego nie będzie, bo co prawda szatan uwielbia kompromisy, ale nie aż takie.