Otwarcie archiwów obali wiele fake newsów o Piusie XII - zdjęcie
04.03.20, 10:00

Otwarcie archiwów obali wiele fake newsów o Piusie XII

14

Otwarcie archiwów watykańskich przyczyni się do bardziej przejrzystego i jasnego spojrzenia na pontyfikat Piusa XII. Nie ma co się spodziewać spektakularnych odkryć, ale na pewno wiele fake newsów na temat tego papieża zostanie ostatecznie obalonych. Wskazuje na to niemiecki jezuita, o. Peter Gumpel, który jako postulator procesu beatyfikacyjnego papieża Pacellego mógł konsultować dokumenty dotyczące jego pontyfikatu na wiele lat przed ich upublicznieniem.O. Gumpel, który zaraz po wojnie miał okazję osobiście spotkać Piusa XII, w czasie swej jezuickiej formacji w Rzymie, zauważa, że udostępnione dokumenty przede wszystkim „wyciągną na światło dzienne wiele gestów ukrytego miłosierdzia, jakie papież Pacelli podjął wobec Żydów”. Nadużyciem nazwa pojawiające się wciąż twierdzenia, jakoby Pius XII milczał wobec Holokaustu. Wskazuje, że „by zrozumieć, iż papież nie milczał, wystarczy przeczytać publikacje nazistów na jego temat. Wielokrotnie był w nich oskarżany o swą propolskość czy też prożydowskość”. Jezuicki historyk dodaje, że „dla porównania warto następnie zajrzeć do żydowskich publikacji z okresu II wojny światowej. Istnieje obszerna kolekcja w Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku. Żydowskie publikacje w Anglii, Irlandii, USA, Nowej Zelandii, Kanadzie jednogłośnie chwalą postawę Piusa XII, podkreślając, że był zdecydowanym przeciwnikiem Hitlera i że robił wszystko, co w danej sytuacji można było uczynić. Jak więc, biorąc pod uwagę źródła historyczne, można świadomie mówić, że nigdy nie zabierał głosu w tej sprawie?”.

Prof. Matteo Luigi Napolitano, który specjalizuje się w badaniu roli, jaką odegrała Stolica Apostolska w okresie nazizmu, był w gronie pierwszych 60 badaczy, którzy mogli zajrzeć do ujawnionych dokumentów. „Przede wszystkim uderzył mnie profesjonalizm, z jakim zostały opracowane i udostępnione naukowcom. Dzięki digitalizacji i specjalnej platformie z tych samych akt może korzystać naraz kilu naukowców. To prawdziwa «cyfrowa demokracja»” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Napolitano.

    „Znalazłem serię dokumentów, które pokazują ciągłość działania między Piusem XI i Piusem XII, gdy chodzi o pomoc Żydom. Są tam m.in. dokumenty mówiące o tym, że trzeba im ułatwić emigrację, dotyczące wydawania im wiz przez kraje neutralne w czasie II wojny światowej – mówi prof. Napolitano. – Dokumenty świadczą o istnieniu dobrze działającej sieci mającej na celu ratowanie ludzi w czasie tych dwóch pontyfikatów, która stała się kluczowa w momencie wybuchu wojny, kiedy to Hitler wprowadził swój plan systematycznej eksterminacji Żydów europejskich. Przestudiowanie udostępnionego materiału wymagać będzie wiele pracy, ale jestem przekonany, że postawa Piusa XII zostanie pokazana z jak najjaśniejszej strony.“

bsw/Vaticannews.va, Beata Zajączkowska

Komentarze (14):

Sex portal2020.03.4 16:31
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.lexlale.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już teraz!
Marek212020.03.4 11:31
Jeżeli te dokumenty świadczą dobrze o Piusie XII to czemu nie zostały odtajnione wcześniej? Kościół trzymał w ukryciu dowody swojej sławy i chwały? Dziwne....
aaa_kotki_dwa2020.03.4 11:01
Na pewno, kościól tyle lat trzymał w tajemnicy kwity, które mogłyby oczyścić tego pieszczocha Hitlera.
wujek dobra rada2020.03.4 10:31
Gesty ukrytego milosierdzia moga sobie wsadzic w d.pe. Wtedy byly potrzebne jawne gesty.
efezjan2020.03.4 10:26
Nie zmienia to faktu, że wielu ludzi dało się złapać na biblijnego fake newsa
Chory Portier2020.03.4 10:22
Wyobraźnia liberalno-lewacko-masońska nie zna granic. Stworzą nowe fake-newsy. A jeśli fakty okażą się inne? To - zgodnie z podstawową zasadą dialektyki (neo)marksistowskiej - "tym gorzej dla faktów". Proste?
anonim2020.03.4 10:17
O to i dokumenty podróżne Mengele i reszty uratowanych przez Watykan nazistów się odnajdą.
polak2020.03.4 10:11
przekaz dnia ----komitet wyborczy Soku z buraka kidawy błońskiej podał hasło dnia ----CHCESZ PRACOWAĆ DO ŚMIERCI TO ---GŁOSUJ NA -PPPPPPPPPPPPPP-eł-OOOOOOOOOOOOO
.2020.03.4 10:15
Wiesz, za PISu też będziesz pracował do śmierci. Po prostu dopilnują tego, abyś prędzej umarł. Zamykanie szpitali w końcu musi mieć jakiś cel.
anonim2020.03.4 10:26
"przychodzi do mnie sowa i chce miliard --ja mu mówię szpital masz co drugą ulice ,zamknij cztery zostaw dwa i przyjdż do mnie po kilka milionów a nie miliard ''--pamiętasz te słowa baranie --lub posłanka PełO --sawicka ,łapówa 50- tys zł.za to ,że powiedziała które szpitale będą ""prywatyzowane'"--pamiętamy debilu
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.4 10:35
""przychodzi do mnie sowa i mówi ,potrzeba miliard ,ja mu mówię szpitali jest co druga ulica -zamknij cztery i przyjdż po miliony a nie miliard --wiesz kto to mówil ten a mafii,lub sawicka --brała 50 tys.zł. za wskazanie jakie szpitale będą okradane,w języku oficjalnym ''prywatyzowane "--zapomniałeś baranie i ograniczony TVN-nowcu?
anonim2020.03.4 13:58
I CO TY NA TO BARANIE
anonim2020.03.4 10:09
dla zboków i zwyrodnialców i anty katolików nie ma znaczenia, im ważniejsze są kłamstwa niż prawda --
ladychapel2020.03.4 10:42
dla nich - im ważniejsze - to rusycyzm...