Powstanie podmiot, który będzie miał większy zasięg, siłę inwestycyjną i zdecydowanie większe możliwości konkurowania, także na rynkach zewnętrznych – powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do fuzji Orlenu i Lotosu.

Jak podkreślił prezes Orlenu, paliwo w Polsce będzie jeszcze tańsze, co wiąże się obecnie przede wszystkim obniżeniem VATu z 23 do 8 proc. zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 procent. - To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze  - powiedział Obajtek, dodając że obecnie w Polsce jest już „najtańsze paliwo w Europie".

Odnotował także fakt, że do Polski przyjeżdżają Niemcy specjalnie po to, żeby tankować na polskich stacjach.

Prezes Orlenu poinformował też, że utrzymanie niskich cen paliw możliwe jest także dzięki temu, że spółka zakupiła 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro.

Odnosząc się do zawartej umowy z koncernami MOL i Saudi Aramco, podkreślił, że dzięki nim można było połączyć spółki Orlen i Lotos, i "zapewnić im przyszłość".

- Od 2035 roku w Europie mają być tylko silniki zeroemisyjne. Jaka więc byłaby przyszłość Lotosu jako rafinerii? - powiedział prezes Orlenu.

"Przez zwykłe politykierstwo, lokalne interesy" – jak dodał – poprzednie rządu nie były w stanie połączyć tych dwóch spółek.

- Przez to dwie firmy mające jednego właściciela konkurowały ze sobą i automatycznie nie mogły intensywnie się rozwijać - stwierdził.

Prezes Olernu podkreślił, że dzięki temu połączeniu powstanie podmiot o szerszym zasięgu oddziaływania. Będzie on także posiadała większą siłę inwestycyjną a także zdecydowanie większe możliwości konkurowania również na rynkach zagranicznych, na co wskazuje – jak dodał - pozytywna reakcja giełdy.

- Nigdzie nie kryją się Rosjanie - powiedział Daniel Obajtek, odnosząc się do sprzedaży części majątku Lotosu. - Im ktoś częściej opowiada o Rosjanach, tym bardziej prorosyjską politykę prowadzi - dodał.


mp/pap/polskie radio program 1