Nisztor: Były szef SLD wykorzystywany przez chińskiego szpiega - zdjęcie
31.05.21, 18:39fot. pixabay.com

Nisztor: Były szef SLD wykorzystywany przez chińskiego szpiega

10

Jutro przed Sądem Okręgowym w Warszawie rusza proces Piotra D. emerytowanego kapitana Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, i Weijinga W., byłego menedżera chińskiego koncernu Huawei. Obydwaj są oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Chin - pisze "Gazeta Polska Codziennie", która dotarła do części jawnych materiałów tej sprawy.

Prokuratura i ABW podają, że oskarżony o szpiegostwo Weijing W. to oficer chińskiego wywiadu, który działał pod przykryciem menadżera Huawei. Jak informują, miał on operacyjnie wykorzystywać posła Grzegorza Napieralskiego, b. szefa SLD - pisze w swoim tekście ziennikarz śledczy i publicysta Piotr Nisztor na łamach gazety.

Z dokumentów, do których dotarła „GPC” wynika, że „40-letni Weijing W. to oficer wywiadu chińskiego, działający przez lata w Polsce pod przykryciem menadżera polskiego oddziału koncernu Huawei”. Miał on zwerbować Piotra D., ale Weijing miał także liczne relacje z innymi politykami i urzędnikami państwowymi, co szczególnie interesujące, właściwie z każdej partii politycznej. Z częścią z nich utrzymywał na tyle bliskie relacje, że wykorzystywał je w pracy wywiadowczej.

- Jednym z zarzutów postawionych W. jest wykorzystywanie jako źródło naprowadzeń oraz aranżowania spotkań przedstawicieli Huawei z parlamentarzystami i pracownikami administracji publicznej "prominentnego polityka" – pisze "GPC", a z akt sprawy ma wynikać, że mowa jest o Grzegorzu Napieralskim, byłym szefie SLD, obecnie pośle KO.

Rolą polityków, w tym Grzegorza Napieralskiego, jest tworzenie odpowiedniego otoczenia prawnego, aby proces cyfryzacji Polski mógł odbywać się szybko i przy minimalnych kosztach społecznych, a tego nie da się zrobić bez pomocy takich firm jak Huaewei – czytamy w akcie oskarżenia.

mp/"gazeta polska codziennie"/twitter

Komentarze (10):

Simon2021.06.22 8:57
Gwałcił go na zapleczu ambasady chińskiej.
aaaa2021.06.2 18:19
Chińskich ujawnili, czekamy na innych( nb już długo czekamy)
AB2021.06.1 14:28
a co z czerwoną zarazą która zniszczyła Stocznię Szczecińską w 2001 roku i ile dostali za to w łapę od makreli żeby zniszczyć konkurencję dla szwabii
Leon2021.06.1 13:14
Sieczkobrzęk naucza: Załatwiłem bezpieczeństwo energetyczne Polski podpisując 25 letni kontrakt na gaz z Rosją. Indianin ( od czerwonego rodowodu) naucza: załatwiłem wam telefonię komórkową by podatki nie wpływały do naszego systemu skarbowego. Teraz kolejny buc załatwia nam cyfryzację. I tak załatwiają nam bycie kolonią kolejni wodzusie z Koziej wólki.
Wykorzystywany?2021.06.1 8:52
Czyli jest kompletnym idiotą. A może jednak nie jest kompletnym idiotą i robił to celowo np. za kasę? Albo inne korzyści...
JanP2021.05.31 19:46
Jaki szpieg, wygląda na sprawnego lobbystę.
a doradca Tuska MM gorszy2021.05.31 19:01
totalitaryzm niz Minc i Gierek https://www.youtube.com/watch?v=blP4gmSrNpo
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.31 18:59
A kiedy proces jarosława kaczyńskiego który utrzymywał kontakty z sowieckim szpiegiem Anatolijem Wasinem z który niejednokrotnie pił wódkę?
Rumcajs2021.05.31 19:31
Jarosław Kaczyński nie pije wódki ,raczej wasz kawśniewski lubi i kocha chlać wóde z ruskimi.
Rumcajs2021.05.31 19:32
A kiedy proces donalda tuska który utrzymywał kontakty z sowieckim szpiegiem Władimirem Putinem z który niejednokrotnie pił wódkę?