Emerytowany kardynał Walter Kasper gościł w ostatnich dniach w Nowym Jorku. Udzielił tam kilku wywiadów, w których poruszono kwestie dotyczące rodziny. Powiedział, że pojęcie „heroicznej cnoty”, które zakazuje popełniania cudzołóstwa i innych seksualnych grzechów jest niedoścignionym ideałem i nie jest przeznaczone dla „przeciętnego chrześcijanina”. Kard. Kasper zapewniał o sympatii papieża wobec jego poglądów dotyczących "miłosierdzia".

W wywiadzie udzielonym WNYC Radio kard. Kasper mówił na temat antykoncepcji. Uznał, że „rozwody mogą być niekiedy konieczne. Mamy przesłanie miłosiernego Boga, który daje każdemu nową szansę, nowy początek. Kościół powinien robić to samo”. Zapewnił też, że Kościół nie jest całkowicie przeciwny kontroli urodzin. „Tu chodzi o metody kontroli urodzin… „ – stwierdził. Odniósł się do przypadku antykoncepcji w ubogiej rodzinie z trójką dzieci. „Nie chcę wchodzić w żadną charakterystykę, jak ludzie mają to [kontrolę urodziń - przyp. red.] robić. To ich osobista decyzja i indywidualna odpowiedzialność” – mówił kard. Kasper.

Z kolei w wywiadzie dla liberalnego magazynu jezuitów Commonweal mówił o standardach nauczania Kościoła. Powiedział, że nauka o małżeństwie powinna być uważana za pewien „ideał”, do którego Kościół nie może w praktyce ludzi zmuszać. Odniósł się do sprawy rozwodników, którzy żyją ze sobą w czystości. Zapewnił, że ma wielki szacunek dla takich osób, ale nie jest pewien, czy może takiej czystości od nich wymagać. „Jako ludzie nie możemy zawsze być idealni, najlepsi. Musimy robić to, co jest w danej sytuacji najlepsze” – stwierdził. „To jest akt heroizmu, a heroizm nie jest dla przeciętnych chrześcijan” – powiedział kard. Kasper o życiu rozwodników w czystości.

Wyznał też, że rozmawiał z Ojcem Świętym na temat współczesnych małżeństw. Wedle jego słów, Franciszek sądzi, że 50 proc. z nich jest nieważna. „Małżeństwo to sakrament. Sakrament zakłada wiarę. A jeżeli para chce jedynie ceremonii w kościele, bo to jest piękne i bardziej romantyczne niż ceremonia cywilna… Trzeba zapytać, czy była tam wiara i czy naprawdę akceptowali warunki ważnego sakramentu małżeństwa – czyli jedność, wyłączność i nierozerwalność” – powiedział.

Kard. Kasper ocenił także, że pogląd zakładający, iż rozwodnicy w nowych związkach muszą żyć w czystości "jest grzeszny".

Niemiecki kardynał promuje w Nowym Jorku swoją nową książkę: „Miłosierdzie. Istota Ewangelii i klucz do chrześcijańskiego życia”. Powiedział, że rozmawiał na jej temat z Ojcem Świętym. Papież miał mówić mu o pewnym „starym kardynałem”, który przestrzegał przed „herezjami” obecnymi w tej książce. Franciszek miał się na ten komentarz uśmiechnąć. Miał też zapewniać kard. Kaspera, że jego książka przyniosła mu „wiele dobra”.

pac/life site news