Niech ktoś pokaże moralistom z Brukseli granice ich tyranii - zdjęcie
15.07.21, 09:00Fot. screenshot - YouTube (DonnerReuschelAG)

Niech ktoś pokaże moralistom z Brukseli granice ich tyranii

24

Na łamach dziennika „Tagesspiegel” niemiecki publicysta Christoph von Marschall przekonuje, że łamiąc traktaty i doprowadzając do konfliktu o pierwszeństwo prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym Bruksela dzieli Europę.

„Tak rozpada się Europa” – to tytuł artykułu, w którym Christoph von Marschall odnosi się do rozpatrywanego przez TK wniosku polskiego premiera dot. kolizji pomiędzy prawem konstytucyjnym a prawem unijnym.

Zdaniem publicysty satysfakcję z orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego odczuje wielu obywateli na Wschodzie UE.

- „wielu obywateli będzie odczuwać satysfakcję; najwyższy czas, by ktoś pokazał (...) moralistom z Brukseli, gdzie leżą granice ich tyranii – i nalegał na przestrzeganie traktatowego podziału kompetencji, co jest sprawą państw członkowskich, a co sprawą UE”

- pisze autor.

Dodaje, że „w skrytości ducha niektórzy obywatele na Zachodzie również powinni być zadowoleni”.

- „Jeśli chce się posunąć naprzód Europę i uniknąć niepowodzeń, trzeba zabrać ze sobą obywateli. Czy UE postąpiła mądrze, doprowadzając konflikt o prawa do skrajności? Osiąga coś wręcz przeciwnego: dzieli Europę”

- podkreśla.

Przypomina, że również w Niemczech Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że UE przekracza swoje kompetencje.

- „To, co UE może robić, opiera się na tym, co państwa członkowskie przekazały jej w traktatach europejskich. Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie jest jednym z nich, podobnie jak określenie, czego uczy się w ramach edukacji seksualnej i jaki głos w tej sprawie mają rodzice”

- przypomina niemiecki dziennikarz.

kak/PAP

Komentarze (24):

Filip2021.07.16 8:29
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją zapisów traktatów dających TSUE możliwość narzucania na Polskę zobowiązań w zakresie sądownictwa. Na reakcję z Unii nie trzeba było długo czekać. KE wyraziła "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem TK. Jakie skutki polityczne i prawne może mieć wspomniany wyrok? O tym w programie "Newsroom WP" mówił europoseł Radosław Sikorski. - To tak, jakby sąd okręgowy stwierdził, że będzie się słuchał i szedł zgodnie z linią wykładniczą Sądu Najwyższego wtedy, gdy ten będzie się z nim zgadzał - skomentował były minister spraw zagranicznych. W opinii Sikorskiego Jarosław Kaczyński nie zdaje sobie sprawy z poparcia dla obecności Polski w UE wśród rodaków. - Jest nacjonalistą i uważa, że "wolnoć Tomku w swoim domu", że na tym polega suwerenność (…). Traktat Lizboński ratyfikował prezydent Lech Kaczyński i on przewiduje łączenie aspektów suwerenności. To co? Teraz dla PiS Lech Kaczyński jest zdrajcą? - zaznaczył Radosław Sikorski. Jak dodał, przez orzeczenie TK na Polskę mogą zostać nałożone olbrzymie kary. Zagrożone są też środki z Funduszu Odbudowy.
Anonim2021.07.16 4:14
schowaj smeiciu polski telape wyciagnieta po zasilek od Unii. Zebrak i nazista polski!
Lambit2021.07.15 14:49
To początek końca tej całej sztucznie stworzonej UE. Pycha kroczy przed upadkiem i całe szczęście.
Filip2021.07.15 14:13
Trybunał Konstytucyjny zdecydował ws. środków tymczasowych zastosowanych przez TSUE. Tymczasem w czwartek Trybunał Sprawiedliwości stwierdził niezgodność polskich przepisów o Izbie Dyscyplinarnej z unijnym prawem. - To jest kolejny etap gry, która polega na tym, że do przepychanki pt. "Kto głośniej krzyczy?" włączono coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem tej przepychanki. Są to problemy związane z polską konstytucją, suwerennością, pierwszeństwem prawa europejskiego, nadrzędnym miejscem Konstytucji w Polsce. To wszystko to element bardzo niepotrzebnej, bardzo złej gry. Jesteśmy świadkami sytuacji, w której to, jak być powinno i to, jak jest w rzeczywistości, drastycznie nam się rozeszło. Wczoraj polski Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym powiedział, że sprawy związane ze standardem europejskim, którym powinien odpowiadać sędzia, to nie są sprawy, które należą do kompetencji TSUE, a TSUE powiedziało, że wręcz przeciwnie. I to wynika z Konstytucji. Sprawy standardu europejskiego rozpatrują organy europejskie - komentowała w programie "Newsroom WP" prof. Ewa Łętowska, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. - To wczorajsze rozstrzygnięcie TK nie ma znaczenia. Ani polski Trybunał Konstytucyjny nie może orzekać o skuteczności zabezpieczenia udzielonego przez TSUE, ani nie może orzekać o standardach europejskich. Natomiast to, co TK wczoraj powiedział, że Traktat o UE nie może być sprzeczny z Konstytucją, to już było powiedziane. I to jest oczywiste - dodała prawniczka. Prowadzący Mateusz Ratajczak dopytywał, jakie skutki może mieć wczorajsza decyzja TK. - Zrobiliśmy krok w kierunku prawnego polexitu. Nie na poziomie konstytucyjnym, ale na poziomie aplikacyjnym, wykonawczym. Supremacja prawa europejskiego jest zafiksowana w polskiej Konstytucji. (...) Traktat o UE i Konstytucja nie są ze sobą sprzeczne, to już dawno zostało wyjaśnione. Tylko interpretacja, którą usiłuje się w tej chwili nadać, rzeczywiście taką sprzeczność wykazuje. To wszystko jest podlane sosem obrony polskiej suwerenności, która akurat w tym wypadku nie ma naprawdę nic do rzeczy. (...) Ten skład TK celowo zasiał chaos w tym wszystkim - skonkludowała prof. Łętowska.
Filip&matis89 kurwa kremlowska2021.07.15 13:37
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
Filip2021.07.15 12:51
Zbigniew Ziobro powiedział, że Konstytucja jest aktem najwyższej rangi! Andrzej Duda dokonał następujących deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbigniew Ziobro również dokonał wielu deliktów konstytucyjnych, łamiąc konstytucyjnie określony trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Konstytucja jest zgodna z prawem europejskim. Skoro Zbigniew Ziobro twierdzi, że Konstytucja jest aktem najwyższej rangi, to dlaczego ją wielokrotnie złamał?
Torchwood2021.07.15 11:00
Zaraz po tym, jak ktoś pokaże moralistom z Watykanu granicę ich tyranii.
Trzaska2021.07.15 12:10
Daj Boże taką tyranię Watykanu, Która uczy ; nie czyń drugiemu co tobie nie miłe, kochaj bliźniego jak siebie samego, nie kradnij nie zabijaj nie obmawiaj itd. Czy jest tam coś z tyrani. Przypomnę,, Tyran (gr. τύραννος tyrannos) – osoba sprawująca nieograniczoną władzę, często zdobytą niezgodnie z prawem.
Polak2021.07.15 12:24
moralność Watykanu pozwala obrońcy pedofilów zostać sołtysem...
doanonim2021.07.16 7:46
Złóż wniosek do sądu bo od tego są, , masz prawo jeśli masz dowody,podejrzewam,że dowodów niema, jest tylko wrzask,czyli oszczerstwa niczym nie udokumentowane, jak 99% podobnych pomówień wobec kościoła i kapłanów.Lepiej więc zamilcz, będziesz miał mniej zła na sumieniu.
Anonim2021.07.16 4:20
Daj Boze tyrannie ksiezy katopedofilow, co miluja nasze dzieci gwalcac je.
Palestyna2021.07.15 10:08
Dla bolszewi nie ma granic oni chca uszczęśliwić wszystkich czy tego chcą czy nie .To psychopaci
dr.M.A2021.07.15 9:40
Ponoć jutro w TVP wystąpić ma tow. Ziemkiewicz , z apelem abyśmy tłumnie wyszli na ulice w proteście przeciw UE która nie chce już budować nam chodniki. Ale jak dostaniemy te 250 czołgów to beczeć będą niczym Jędraszewski nad losem "dziewic".
Anonim2021.07.15 9:37
Wszyscy powinni to robić, za każdym razem gdy granice są przekraczane. Odwagi!
Roman2021.07.15 9:36
Czy we Frondzie nie ma osoby,która rozumie słowo "tyrania".tolerowanie tych bzdur jest żenujące.
Jawny2021.07.15 9:28
"Niech ktoś pokaże moralistom z Brukseli granice ich tyranii". Polska właśnie pokazuje.
robacezk2021.07.15 9:26
A NA CZELE ......................... PROKURATOR Z PRL ;] ..................................... to wszystko o was mówi ;] ..........ZAKŁAMANE DZIADKI ........................ NO OSTATNIE PODRYGI PRZEMIJAJACYCH PATO-KATOLI ;]
Jawny2021.07.15 9:29
O, robaczek-wielokropek się zbudził! Witamy!
Glaudiusman2021.07.15 9:23
UE pod przywództwem obecnych paskudnych lewaków nadaje się tylko do demontażu, bo nie działa w interesie obywateli tylko paskudnych korporacji.
Laki2021.07.15 9:39
Lewacy i korporacje? Co ty bierzesz, bo widać to ma potężnego kopa.
AAAtomek2021.07.15 9:17
ale lewactwo tego nie skuma, to głupole
kefas2021.07.15 9:15
art.91 Konstytucji RP.
Wawiak2021.07.15 13:39
Ale wczoraj ten artykuł Konstytucji został uznany za niezgodny z Konstytucją przecież. Obłęd komunistów z PiS doprowadził do orzeczenia że Konstytucja jest niezgodna z Konstytucją. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że chodzi o ten sam akt prawny, który według komunistów zasiadających niekonstytucyjnie w Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodny sam ze sobą.
witia2021.07.15 9:10
To głos rozsądku. Trzeba jednoczyć nie dzielić. O tyrani TSUE to prawda. Bezprawnie próbują rozszerzać swoje kompetencje kosztem konstytucyjnych praw narodowych.