Aborcja na życzenie i promocja antykoncepcji? Jedna z metod wyniszczenia Polaków przez nazistów - zdjęcie
21.04.21, 10:33Fot. Suparna Sinha via Flickr, CC BY-SA 2.0 / Pixabay

Aborcja na życzenie i promocja antykoncepcji? Jedna z metod wyniszczenia Polaków przez nazistów

56

Trzecia rzesza prowadziła przeciw Polakom wojnę zarówno energetyczną, jak i informacyjną. Przejawem tej pierwszej była aktywna polityka eksterminacji, przejawem drugiej zaś – socjotechnika zmierzająca do skłonienia Polaków, by sami przyłożyli rękę do likwidacji własnego narodu.

Kluczem do zwycięstwa było bowiem dla Niemców trwałe i nieodwracalne osłabienie potencjału demograficznego podbitych nacji. Autorem koncepcji postępowania wobec Polaków znajdujących się pod okupacją hitlerowską był kierownik Centrali Doradczej Urzędu do Spraw Rasowo-Politycznych NSDAP dr Erhardt Wetzel.

W swoich wytycznych z 25 listopada 1939 roku pisał on: „Wszystkie środki, które służą ograniczaniu rozrodczości, powinny być tolerowane albo popierane. Spędzanie płodu musi być na pozostałym obszarze Polski niekaralne. Środki służące do spędzania płodu i środki zapobiegawcze mogą być w każdej formie publicznie oferowane, przy czym nie może to pociągać za sobą jakichkolwiek policyjnych konsekwencji. Homoseksualizm należy uznać za niekaralny. Przeciwko instytucjom i osobom, które trudnią się zawodowo spędzaniem płodu, nie powinny być wszczynane policyjne dochodzenia”.

Należy pamiętać, że w tym samym czasie na terenie Trzeciej Rzeszy obowiązywał zakaz antykoncepcji i aborcji, zaś homoseksualizm – jako czynnik rozbijający rodzinę, a więc strukturę kluczową dla rozwoju demograficznego – był prawnie ścigany. Od początku okupacji narodowi socjaliści zaprowadzili w Generalnej Guberni zupełnie inne porządki: wydano poufne wytyczne, aby nie traktować aborcji wśród polskich kobiet jako przestępstw i nie wszczynać w tych sprawach dochodzeń. Polaków nie karano również za rozpowszechnianie antykoncepcji czy akty homoseksualne.

Szczególnie ważny dla zrozumienia niemieckich intencji w tych kwestiach wydaje się inny dokument dra Wetzela, który powstał w roku 1942. Możemy w nim przeczytać: „Powinno być oczywiste, że polskiej kwestii nie można rozwiązać w ten sposób, że zlikwiduje się Polaków, podobnie jak Żydów. Tego rodzaju rozwiązanie kwestii polskiej obciążyłoby naród niemiecki na daleką przyszłość i odebrałoby nam wszędzie sympatię, zwłaszcza że inne sąsiednie narody musiałyby się liczyć z możliwością, iż w odpowiednim czasie potraktowane zostaną podobnie. Moim zdaniem, musi zostać znaleziony taki sposób rozwiązania kwestii polskiej, ażeby wyżej wskazane polityczne niebezpieczeństwa zostały sprowadzone do możliwie najmniejszych rozmiarów”.

W jaki sposób jednak to osiągnąć? Jak doprowadzić do ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej, żeby odium potępienia nie spadło na Niemców? Doktor Wetzel nie miał wątpliwości: eksterminacja Polaków musi dokonać się ich rękoma.

Dlatego w dalszej części swego dokumentu hitlerowski urzędnik pisał: „Aby doprowadzić na wschodnich terenach do znośnego dla nas rozmnażania się ludności, jest nagląco konieczne zaniechanie na wschodzie tych wszystkich środków, które zastosowaliśmy w Rzeszy celem podwyższenia liczby urodzin. Na terenach tych musimy świadomie prowadzić negatywną politykę ludnościową. Poprzez środki propagandowe, a w szczególności przez prasę, radio, kino, ulotki, krótkie broszury, odczyty uświadamiające itp. należy stale wpajać w ludność myśl, jak szkodliwą rzeczą jest posiadanie wielu dzieci. Powinno się wskazywać koszty, jakie dzieci powodują, na to, co można by zdobyć dla siebie za te wydatki. Można wskazywać na wielkie niebezpieczeństwa dla zdrowia, które mogą grozić kobiecie przy porodzie itp. Obok tej propagandy powinna być prowadzona na wielką skalę propaganda środków zapobiegawczych. Przemysł produkujący tego rodzaju środki musi zostać specjalnie stworzony. Nie może być karalne zachwalanie i rozpowszechnianie środków zapobiegawczych ani też spędzanie płodu. Należy też w pełni popierać powstawanie zakładów dla spędzania płodu. Można wykształcić np. akuszerki lub felczerki w robieniu sztucznych poronień. Im bardziej fachowo będą przeprowadzane poronienia, tym większego zaufania nabierze do nich ludność. Rozumie się samo przez się, że i lekarz musi być upoważniony do robienia tych zabiegów, przy czym nie może tu wchodzić w rachubę uchybienie zawodowej lekarskiej godności. Należy propagować również dobrowolną sterylizację”.

W 1943 roku władze hitlerowskie uznały, że nadszedł czas, by uprawomocnić nieformalny stan faktyczny, jaki obowiązywał w Generalnej Guberni od początku okupacji. Dlatego 9 marca 1943 roku gubernator generalny Hans Frank wydał rozporządzenie o pełnej niekaralności aborcji dokonywanej przez Polki i przedstawicielki innych „niższych rasowo” narodów. Ten sam akt prawny zaostrzał natomiast to samo prawo w odniesieniu do kobiet niemieckich – im za aborcję groziła kara śmierci.

Nierówność w traktowaniu ludności polskiej i niemieckiej była widoczna także w innych dziedzinach. O ile przeciętny Niemiec nie miał praktycznie swobodnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, o tyle na potrzeby Polaków stworzono specjalny przemysł zapobiegający dzietności. O ile piśmiennictwo niemieckie podlegało surowej cenzurze obyczajowej, o tyle Generalna Gubernia zarzucona była literaturą pornograficzną w języku polskim. Niemieckie władze zamknęły wszystkie polskie uczelnie wyższe i szkoły średnie, zezwalając Polakom jedynie na ukończenie czterech klas podstawówki, ale dbały o to, by ludność tubylcza miała pod dostatkiem ogłupiającej i demoralizującej lektury. Od tamtych czasów minęło niemal siedemdziesiąt lat. Doktor Wetzel dawno już gryzie ziemię, ale jego idee nadal pozostają żywe.

jkg/autorem tekstu jest Ewa Kamińska, tekst został pierwotnie opublikowany w numerze 60 kwartalnika Fronda z 2011 roku

Komentarze (56):

Zawi2021.06.11 11:45
"W 1943 roku władze hitlerowskie uznały, że nadszedł czas, by uprawomocnić nieformalny stan faktyczny, jaki obowiązywał w Generalnej Guberni od początku okupacji. Dlatego 9 marca 1943 roku gubernator generalny Hans Frank wydał rozporządzenie o pełnej niekaralności aborcji dokonywanej przez Polki i przedstawicielki innych „niższych rasowo” narodów. " A teraz najlepsze - TA ZASADA OBOWIĄZUJE DO DZIŚ! Po wojnie przywrócono prawo IIRP a w 1956 ustanowiono, że kobieta za aborcję nie może być karana i zasada ta jest do dziś. Legislatura ogranicza jedynie dostępność usługi i penalizuje nielegalnych wykonawców. Ostatnie Polki w historii zostały za nieprawną aborcję skazane w roku 1948.
zorro2021.04.23 10:27
Przestańcie grzebać kobietom w majtkach!!!
Margeritta2021.04.21 20:54
Zgoda, aborcja to temat dyskusyjny, ale co macie przeciwko antykoncepcji? Co powiecie kobiecie, której lekarz zawyrokował, że trzecia ciąża grozi ślepotą?
ala2021.04.21 16:44
„...Życie jest darem. Bezcennym, choć kruchym. Najpiękniejszym, choć czasem trudnym do przyjęcia. Hojnym, choć może wydawać się nie w porę. To dar od Boga dla człowieka. Życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia. Już w łonie matki zyskuje świadomość i czuje ból, jest nową osobą ludzką. ...”
zorro2021.04.23 10:29
W Polsce: przyczyną pogrzebu co 5 dziecka (13-18 lat) jest samobójstwo. Jeszcze gorzej jest wśród młodych dorosłych (19-24 lat). W tej grupie wiekowej samobójstwo jest przyczyną co 4 zgonu
S-Manka2021.04.21 15:50
9 marca była Wielka 78 rocznica wprowadzenia na polskich terenach Wolnej niczym nie ograniczonej Aborcji dla Wszystkich Polek i Polaków. Teraz jesteśmy niewolone. Godność Kobiety wymaga nieskrępowanej możliwości usuwania płodów. To Fundamentalne Prawo Człowieka. Aborcja postprenatalna powinna być dostępna do 18 roku życia. Jak w postępowych krajach narodowych Zachodniej Europy. Przywróćmy Wolną Aborcję. Nie bądźmy Zaściankiem.
Cool2021.04.21 16:09
Aż trudno uwierzyć, że ktoś może w ten sposób w ogóle myśleć ... no chyba, że to ironia!
JPIII2021.04.21 15:15
Naziści wiedzieli, że te dzieci trafią w łapska koloratkowych kleropedophilów więc tak postępowali aby dzieci tego uniknęły.
Cool2021.04.21 16:10
... nie fantazjuj pedofilu!
jared2021.04.21 15:03
A mnie intryguje nauka kk, by chłopak i dziewczyna nie mieszkali razem przed slubem, bo to pokusa. A jak jest proboszcz i księża oraz gospodyni na plebanii, to jest ok i nie ma pokusy? Bardzo ciekawa i kontrowersyjna teoria.
Cool2021.04.21 16:10
Nie musisz być katolikiem, nikt cie nie zmusza.
rychu2021.04.21 17:14
Zboczeniec zawsze szuka swojego miejca a to jako ksiadz nauczyciel opiekun koloni w squocie w bolszewi na studiach .Teraz gwałca Julki na UW
Jarek2021.04.21 14:52
Jacy naziści? Wy też jak GW tylko naziści, naziści? A to byli niemcy, niemcy!
Mar2021.04.21 16:38
I tak, dla przykładu, największa wśród nazistowskich szych, niejaki Adolf Hitler, był Austriakiem... Z tej nienawiści do Wyborczej idziesz na udry z elementarną logiką.
Jawny2021.04.21 14:07
Anonim to (nieświadomy) potomek Hitlera. Metody te same.
Anonim2021.04.21 14:56
Prawiczki tak lubią Hitlera, tak kochają hajlować, tak by chcieli Żydów gazować, a ty MNIE z tym łączysz???? Musieli by mi 95% mózgu amputować, żebym prawiczkiem chciał zostać, a i to nie wiem.
Cool2021.04.21 16:12
Hitler był lewakiem tak jak stalin i lenin
Anonim2021.04.21 16:19
No to już korfa nic nie rozumiem - prawiczki tak kochają lewaka?????
Maria Błaszczyk2021.04.21 16:42
No rzeczywiście, wypisz, wymaluj, taki sam lewak. Dlatego zwalczał arystokrację, burżuazję i likwidował prywatną własność. Z tego też powodu wybory wygrał przy poparciu Deutschnationale Volkspartei, konserwatywnej i ultraprawicowej partii prowadzonej przed bogatego biznesmena Alfreda Hugenberga, a po wygraniu przez niego wyborów pierwszymi ludźmi w obozach koncentracyjnych byli członkowie partii socjaldemokratycznej i komunistycznej.
heniek2021.04.21 13:15
anonim to dyżurny sowiecki trol
MaxFiend2021.04.21 12:34
Przymus był czy jak?
xyz1232021.04.21 12:51
no wlasnie nie, tymczasem w III Rzeszy aborcja = ZAKAZANA, homoseksualizm = KARANY. To jest wlasnie wasz wolacki mokry sen czyli pelna kontrola ludzkiego bydla w kazdej materii tak jak w III Rzeszy...
zanim napiszesz, naucz się czytać2021.04.21 13:36
o swój naród Niemcy dbali, więc ograniczyli aborcję, Polaków i Żydów eksterminowali, więc wśród nich aborcję promowali. Co tu niejasnego?
Anonim2021.04.21 12:22
A dzisiejszej Polszy banda karzełka na drabince nakazuje kobiecie rodzić dałny i do śmierci się nim zajmować bez dalszej szansy na posiadanie zdrowych dzieci. Niech żyje ZBRODNICZY REŻIM!
katolicka deratyzacja Polski2021.04.21 12:55
Komuna jak Trzecia Rzesza przeciwko Narodowi. Polskiemu.
Polak2021.04.21 12:15
Prawo na terenie GG zakazywało aborcji, natomiast "przymykano oko", wobec Żydówek i być może Polek. Polskie prawo sanacyjne było najbardziej liberalnym w ówczesnej Europie a przedwojenna Polska była aborcyjnym zagłębiem. Po wojnie było jeszcze gorzej - wg danych ok 45% Polek dokonało aborcji i ani Niemców, ani ZSRR nie można za to winić. Najciekawsze jest jednak co innego - od czasów PRL do dziś, Polska jako jedyny kraj nie karze matki zlecającej nielegalną aborcję; karyny może być lekarz i pomocnicy. Ostatni wyrok na kobiecie za dokonanie aborcji orzeczono w 1947r od tego czasu sa bezkarne a reguluje się jedynie dostęność do usługi.
katolicka deratyzacja Polski2021.04.21 12:57
Konfederacja chce putinowskiej dyktatury,i obozow koncentracyjnych dla Polakow.
Jakub2021.04.21 16:26
Ty fałszywy i kłamliwy "Polaku". To komunistyczni okupanci wprowadzili na początku swoich rządów nieograniczoną aborcję i przymus pracy dla kobiet, by je wyciągnąć od rodziny na rozpustę w państwowych i innych zakładach pracy i nieograniczone rozwody. Ojcowie rodzin dokonywali różnych ewolucji by zatrzymać kobiety przy dzieciach co wiązało się z karami także więzienia dla małżonków i zabieraniem dzieci do powstających wtedy nagminnie domów dziecka. Gdy jednak udało się kobietę utrzymać w domu (oczywiście za jej zgodą) to na męża spadał obowiązek dodatkowego zatrudnienia by móc utrzymać rodzinę bowiem pensje tak skalkulowano by praca kobiety poza domem stawała się konieczna dla utrzymania rodziny. Później większość rodzin została złamana przez propagandę i przymus finansowy i dziś mamy tego efekty. Kobieta woli się łajdaczyć niż płodzić i wychowywać własne potomstwo.
Maria Błaszczyk2021.04.21 16:46
Chyba Ci się coś bardzo, bardzo pomyliło. Komunistyczni okupanci wprowadzili całkowity zakaz aborcji, wzorowany na tym obowiązującym w Sowietach. Udało się go dopiero pozbyć na fali odwilży. W tym czasie udało się dzięki niemu wysłać na tamten świat kilkadziesiąt tysięcy kobiet.
Jakub2021.04.21 17:36
Głupstwa pleciesz babo. W sowietach do dzisiaj kacapki się skrobią bez opamiętania.
Maria Błaszczyk2021.04.21 18:07
Nie dość, że nie masz pojęcia, o czym piszesz, to do tego robisz to nad wyraz prostacko. I coś słabiutki masz refleks. Sowiety szlag trafił jakiś czas temu. A za Stalina - czyli wtedy, gdy instalowano komunizm w Polsce - obowiązywał całkowity zakaz aborcji. Który nam na bagnetach, wraz z innymi dobrodziejstwami tego ustroju, przyniesiono. Naprawdę, dyskutowanie z faktami to nad wyraz jałowe zajęcie.
Jakub2021.04.21 18:32
Ja robię to w sposób wykwintny wobec takiej kłamczuchy ja ty. Kacapia ma mentalność sowietów czy teraz czy kiedyś indziej. A kacapki dalej się skrobią jak za lenina, stalina i innej rządzącej tam swołoczy.
Maria Błaszczyk2021.04.21 20:03
Pewnie. W XXI wieku się skrobią. I pewnie nie wiedzą, co to pralka... A co do aborcji - to aborcja jest. Istnieje. Stanowi po prostu część kobiecego doświadczenia. Wiele z nas zostało zgwałconych. Wiele z nas straciło upragnione ciąże. Wiele z nas poniosło ogromne koszty porodów. I wiele z nas przerwało ciąże. Tak było w Starożytności, w Średniowieczu i tak jest dziś. Na całym świecie. I żadna liczba mizoginicznych, chamskich ignorantów, nazywających "kłamczuchami" osoby stwierdzające ogólnie znane fakty, tego nie zmieni.
Jakub2021.04.21 21:19
Czym są dla ciebie fakty, które z zasady fałszujesz i naginasz do swoich w złej sprawie głoszonych na tym forum poglądów? I nie mów "nam" bo my z wami nie mamy nic wspólnego bo to wy zostaliście po II WW przywiezieni do Polski w taborach rokossowskiego bo nie udało wam się tego dokonać w taborach Tuchaczewskiego. A jeśli nie przywieziono was to zeszmaciliście się tu na ich korzyść i ich propagandy bronicie wbrew faktom, którymi manipulowaliście przez ok. 50 lat i nadal manipulujecie i kłamiecie komunistyczni zwyrodnialcy czy to z SLD, PO, KałO czy innych kółek bezprawia, niegodziwości i zbrodni, które przedstawiacie jako dobro i domagacie się by społeczeństwa zaakceptowały je jako normalność.
Maria Błaszczyk2021.04.21 22:35
O fałszowaniu faktów pisze człowiek, który opowiada, jak "komunistyczni okupanci na poczatku swych rządów" wprowadzali nieograniczoną aborcję i o skrobaniu się w 2021 roku i o "skalkulowaniu pensji tak, by kobiety musiały pracować poza domem"? Przezabawne. Bo wiesz, każdą z tych bzdur da się łatwo sprawdzić - i od razu wiadomo, kto tu ma problemy z prawdomównością. Podobnie jak bzdury o "przywożeniu mnie" skądkolwiek - zdradzę Ci, że już przed wojną moja prababcia miała wielkie zasługi dla praw kobiet, a następnie była Powstańcem Warszawskim. A mówiąc o nas, mówiłam o osobach mających "kobiece doświadczenie", to jest tam jasno napisane, ale wiele wskazuj na to, że czytanie to nie jest Twoja mocna strona. W każdym razie rzeczywiście, Ciebie to nie dotyczy.
Jakub2021.04.21 23:42
Cz.1__ Ja nie piszę o skrobaniu się tylko w 21r. ale o swobodnym skrobaniu się w kacapii od rewolucji do teraz (Pierwsza twoja manipulacja by zaciemnić prawdę a twego adwersarza przedstawić w niekorzystnym świetle). Komunistyczni okupanci a uściślając pachołkowie kacapskich komunistycznych okupantów. Faktycznie oni to wprowadzili jak i przymus pracy dla kobiet również zamężnych pod karą więzienia dla tych, które go nie podjęły bez "usprawiedliwienia", które władze uznały. To nie jest przezabawne, to było tragiczne i do dzisiaj wydaje gorzkie owoce. Już trzecie twoje wypociny i nadal nie potrafisz ich udowodnić a tylko się odgrażasz swoimi poglądami, które są czystym wymysłem bo jeszcze żyją ludzie, którzy waszego zbójeckiego "dobrodziejstwa", w tym głodowych pensji doświadczali. A kłamstwo twoje polega na tym, że wolność mordowania nienarodzonych została częściowo ograniczona właśnie w czasie tzw. odwilży a nie na początku okupacji kacapskiej. Wg różnych źródeł w całym pieerdelu dokonano ok. 25 mln morderstw (skrobanek) na nienarodzonych. CDN
Jakub2021.04.21 23:48
Cz.2__ Twoje śmieszne wyznanie na temat twej babci komuszycy KPP-ówki (walczącej o zniewolenie kobiet a nie o ich prawa) budzi współczucie nad tobą i ukazuje z jakiej patologicznej rodziny pochodzisz, czego słusznie domyślał się niedawno jeden z dyskutujących z tobą na tym forum. Babcia "Powstańcem Warszawskim" (może Powstańcówką) chyba jednak ochotniczka do wszystkiego w formacji kacapskich jeńców wojennych, służących wiernie Hitlerowi i wykazujących się szczególnym okrucieństwem wobec Polaków podczas tłumienia powstańczych zrywów na Woli i Ochocie. Komunistyczne władze w pieerdelu nazywały i kazały ich nazywać Ukraińcami a w niektórych książkach dopuszczano nawet określenie Własowcy, bardziej zgodne z prawdą niż Ukraińcy, jednak nie wyjaśniając nazwy Własowcy. Aby zakończyć sprawę babci to wobec twoich niedomówień można sądzić, że była kacapką spolonizowaną jak np. krwawy kat Łodzi (w Łódzkiej Bezpiece "pracujący") Moczar. KONIEC
Maria Błaszczyk2021.04.22 0:11
I to by było na tyle, jeśli chodzi o "fałszowanie faktów"... Fantazje owładniętego nienawiścią umysłu, a każda jak kulą w płot. Ciekawe, jak Ty sobie w oczy patrzysz w lustrze. Ale cóż, sądząc po przegranych walkach z polszczyzną, jest z Ciebie Prawdziwy Polak-Katolik®, co to nigdy nie słyszał o zasadzie niemówienia fałszywych świadectw przeciwko bliźnim swoim.
Jakub2021.04.22 0:37
Pochlebiam sobie sobie katolicyzmu jeśli dostrzeże go osoba kompetentna w tej materii i koniecznie wierząca. Pragnę jednocześnie poinformować, że fałszywych świadectw nie głoszę a wobec niedomówień i sposobu wyrażania się osoby dialogującej pewne rzeczy domniemuję. Dyskutant manipulant/kówka ma zawsze prawo moje domniemania jego/jej dotyczące sprostować poprzez zaprzeczenie im lub ich wyjaśnienie. Natomiast sprawy dotyczące sporu światopoglądowego można zweryfikować przedstawiając dowody, czego nie potrafiłaś uczynić. Oświadczenie, że coś jest powszechnie znane jest śmieszne i stanowi podstawę do manipulacji. Pa.
Maria Błaszczyk2021.04.22 0:21
"Teraz" to właśnie jest 2021 rok. Poważnie. I co miałabym udowadniać? Że pensje były gówniane, bo ten system ekonomiczny był po prostu kompletnie niewydajny? Czy że to tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19500500458 zawiera w sobie stalinowski zakaz aborcji. A to tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19560120061 to poodwilżowe złagodzenie tych przepisów? Czy oficjalne państwowe strony prowadzone przez PRM RP to wystarczający "dowód"?
Jakub2021.04.22 0:59
Ja nie mówiłem o roku 21 a o tym, że od rewolucji do roku 21, do teraz. Pensje były niskie ze względów ideologicznych bo w despotii dla swoich mieli kopertówki, żółte firanki w niektórych sklepach i inne rzeczy. Właśnie dla swoich by się jak to mówili hołocie we łbach nie poprzewracało. Jednym z powodów głodowych pensji były "prawa" kobiet by rozbijać rodziny i budować nowy wspaniały świat, gdzie tak wolno, coraz wolniej dyszy "czelowiek". A z mieszkaniami też sobie nie chcieli poradzić bo ich ideałem były rodziny małodzietne, dopiero w okresie Gierka, gdy zaczęło im brakować niewolników to rzucili hasło 2+2. Nie budzą poza tym we mnie zaufania informacje oficjalne reżimu komunistycznego, a te które podałaś sprawdzę na ile będę mógł. Jeszcze coś?
Maria Błaszczyk2021.04.22 1:13
ISAP to "informacje oficjalne reżimu komunistycznego"? Niesamowici ci komuniści, mieli internet już w latach 50-tych. A to, że reżim miał dla swoich, to dowód na wydolność systemu? Poważnie? A skrobanki są rzadkością od wielu lat. Wykonuje się je np. przy enndometriozie. Albo jak urodzisz niecałe łożysko. W każdym razie tylko w sytuacjach wyższej konieczności. Więc tak - teraz jest 2021 rok i opowieści o skrobankach są po prostu bzdurą. Nikt się "swobodnie" nie "skrobie", bo i po co - to zabieg obciążony ryzykiem, kosztowny, wymagający rekonwalescencji. Trzeba nie mieć pojęcia o niczym, by pisać o skrobaniu się do "teraz". Aha, a co mam Ci dać na dowód, że mojej prababci nikt nie przywoził znikąd? Chcesz sobie jej książkę o oświacie dla dorosłych poczytać? Z tego, co widzę, jest w całkiem sporej liczbie bibliotek, więc służę: https://www.worldcat.org/title/oswiata-dorosych-w-dziaalnosci-samorzadu-warszawy-w-latach-1915-1940/oclc/749476451&referer=brief_results#borrow Więcej jej książek jest w Bibliotece Narodowej, możesz sobie poczytać, jeśli Ci po drodze. Pisała też w kilku pracach na temat prezydenta Starzyńskiego, którego była współpracowniczką, możesz sobie powyszukiwać. Jeszcze jakieś dowody, czy może już starczy? Bo Twoje domysły źle o Tobie świadczą...
Jakub2021.04.22 17:49
A kacapki dalej się skrobią i skrobały się legalnie od rewolucji do teraz. __Ja nie mam czasu na pierdu, pierdu i rozczytywanie się w "dorobku" pisarskim twojej babki ludobójczyni (bo wydaje mi się, że była gorącą wielbicielką skrobanek i komunizmu). Wydaje mi się jednak, że dusza twoja wyje po prostu o modlitwę, nie musisz tego sobie nawet uświadamiać. Dlatego poświęcę trochę czasu na modlitwę w twojej intencji. Pan Bóg cię zna na wylot i Jego to będę prosił by swoją Miłosierną Wolę skierował na ciebie i twoje środowisko. Za tydzień możesz coś do mnie bzyknąć, znajdując mnie na tym portalu. Może na tej stronie? Jeśli ktoś jeszcze to czyta i ma ochotę to niech się proszę dołączy do modlitwy, choćby tylko Ojcze Nasz raz dziennie przez tydzień (może być więcej). Ja nie odpowiem na żaden twój post do przyszłego czwartku. Pa.
robaczek2021.04.21 11:22
ZNOWU NAS NIEMCY ATAKUJA ????????????????????? ............... a czasami to oni nam nie zazdroscili ???................i mieli sie do nas przeprowadzac przeciez ;] .......................... oj ludzie ludzie.......
Cool2021.04.21 12:11
Tylko nieudacznik i ciota, żyje w kraju którego nienawidzi ... i kwiczy!
robaczek2021.04.21 13:51
"nieudacznik i ciota" ;] ...................................... oj dziadku dziadku.....................zgorzkniales straszine ....................
Anonim2021.04.21 14:17
Przestan siurku kup wieksza lupe bo ci ptaka nie widac
Cool2021.04.21 14:50
A jak inaczej okreśłić kogoś, kto jęczy jaka ta Polska zła, a doopy nie ruszy i nie wyjedzie do swojego wymarzonego raju! ... Pokaż, że masz jaja a nie siurka, jak to okreśłił przedmówca ... :))
Nie nadajesz się do tej roboty "nowy"2021.04.21 11:17
j.w.
Nicolae Ceaușescu2021.04.21 11:11
Poczytajcie sobie o zakazie aborcji w komunistycznej Rumunii.
AAAtomek2021.04.21 11:06
Dla prawaków nazistowski zakaz aborcji byłby zgodny z linią partii, rządu, prymasa i prezesa?
katolicka deratyzacja Polski2021.04.21 12:58
Komuna morduje Polakow.
AAAtomek2021.04.21 14:15
Dzisiaj ponad 700 zgonów na Covida....
Cool2021.04.21 14:53
Tyle osób dziennie twoi przodkowie wrzucali do dołów z wapnem, tęczowy żydokomunisto!
robaczek2021.04.21 10:49
HAHAHAHA! ............................................ świetny ten artykuł.......................................... Slyszalem ze chcą nam ROZPYLAC CHEMITRAILS ZAMIENIAJĄCE FACETA W GEJA!!!!! ....................................... wczesniej dolewali księdzom do wina szatańskie zioła zamieniające KSIEDZA W PEDOFILA a ministranta w WYUZDANEGO KUPIDYNKA!!!!!!!!!!................................. o zgrozo!!!!! jesteśmy zgubieni!!!!!!!!!!!!!! ;];];]; ]
wesoły tęczowy ormowiec2021.04.21 10:57
robaczek i wszystko w temacie