,,Namioty Wyklętych'' - zapraszamy do Krakowa i Warszawy! - zdjęcie
23.02.19, 14:35

,,Namioty Wyklętych'' - zapraszamy do Krakowa i Warszawy!

5

Namioty Wyklętych” to ogólnopolskie wydarzenie stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”, które od 2014 r. wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna, piąta już edycja wydarzenia, odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2019r. Tego dnia w największych miastach akademickich w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych, przybliżać ich sylwetki oraz realia życia. Ponadto wydarzenie odbędzie się w szeregu gmin, które zechciały podjąć z nami współpracę na rzecz krzewienia wartości patriotycznych.

Głównymi elementami, które składają się na przebieg akcji są wystawy i pokazy multimedialne, książki i broszury, spotkania z kombatantami oraz prelekcje historyczne. Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród przypadkowych osób, które wcześniej mogły nie słyszeć o historii Wyklętych. To również okazja, aby całe rodziny wzięły udział we wspólnych obchodach tego święta. Z roku na rok Namioty Wyklętych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Niezmiennym składnikiem akcji jest skupisko namiotów wojskowych imitujące obozowisko żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z biogramami na wystawach okolicznościowych, pokazami filmów dokumentalnych oraz zdjęciami archiwalnymi. Nie zabraknie również spotkań z kombatantami i krewnymi Żołnierzy Niezłomnych- żywymi świadkami historii. Dla dzieci przygotowujemy specjalne kąciki z konkursami i kolorowankami. Zarówno dzieci jak i dorosłych zainteresują grupy rekonstrukcyjne prezentujące umundurowanie i broń z okresu działania Wyklętych oraz eksponaty z epoki. Istotnym elementem są prelekcje historyków, którzy specjalizują się w tematyce polskiej historii najnowszej.

Namioty Wyklętych” to jeden z projektów służących rozpowszechnianiu wiedzy o najnowszych dziejach Polski skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Z tego powodu naturalnym naszym partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej.

 

Planowany przebieg akcji „Namioty Wyklętych” w Krakowie (3 marca 2019 r.):

1) O godzinie 8:00 rozpoczęcie wydarzenia na Rynku Głównym w Krakowie.

2) Od godziny 9:00 do 17:00 prezentowanie broni, umundurowania i wyposażenia

przez grupę rekonstrukcji historycznej.

3) Od godziny 10:00 spotkania z kombatantami w wyznaczonych ramach

czasowych.

4) O godzinie 12:00 rozpoczęcie konkursów z nagrodami.

5) O godzinie 14:00 wykład historyka o działalności polskiego podziemia

antykomunistycznego.

6) O godzinie 17:00 zakończenie wydarzenia.

 

Planowany przebieg akcji „Namioty Wyklętych” w Warszawie (3 marca 2019 r.):

ul. Krakowskie Przedmieście 68

10:00-Rozpoczęcie "Namiotów Wyklętych"

12:00-Spotkanie z kombatantem Pułkownikiem Zbigniewem Zielińskim, żołnierzem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego

13:30-Konkursy z nagrodami

15:00-Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" - opowieści o Żołnierzach Wyklętych

17:00-Zakończenie "Namiotów Wyklętych"

Komentarze (5):

Tomi2019.02.25 8:06
Widać wyraźnie, jak lewactwo we wpisach poniżej próbuje zdeprecjonować pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Mój dziadek był żołnierzem w Konspiracyjnym Wojsku Polskim (KWP) "Warszyca". Babcia pochodziła z Rzejowic w powiecie radomszczańskim. Pamiętam dokładnie, jak po tzw. "amnestii" dziadek ujawnił się władzom PRL-u, bo czerwoni mamili wszystkich pozostawieniem w spokoju. Po ujawnieniu mój dziadek dostał 10 lat więzienia za działalność w KWP. Odsiedział za darmo 6 lat w Sieradzu. Jakieś pytania komuchy ????
Marek212019.02.24 13:03
"O godzinie 14:00 wykład historyka o działalności polskiego podziemia antykomunistycznego." Historyk ze wstydu zakazał publikacji swojego nazwiska?
Andrzej Malik2019.02.23 17:23
Będzie pokaz jak rezać białoruskie noworodki i puszczać z dymem chałupy?
8882019.02.23 17:43
Czy zapomniałeś wziąć parkopanu ?
Naczelny2019.02.23 20:32
Na dużo ósemek Ci się wpisało koleś.