Najświętsza Maryja Panna, Matka Pocieszenia - zdjęcie
04.09.20, 07:17fot. wikipedia.org

Najświętsza Maryja Panna, Matka Pocieszenia

18

W zakonie augustiańskim od wieków istnieje nabożeństwo i cześć Najświętszej Maryi Panny jako Matki Pocieszenia. Nie wiadomo, jaka jest jego geneza. Według legendy, Matka Boża ukazała się św. Monice, ubrana w czarny strój ze skórzanym pasem, w odpowiedzi na jej prośby o pomoc i pociechę po śmierci męża, Patrycjusza. Obiecała specjalną opiekę i pociechę Monice oraz wszystkim tym, którzy ku Jej czci noszą skórzany pas.
Powyższa legenda powstała dość późno - prawdopodobnie około XV w., gdy pojawiły tzw. mantellatki. W 1401 r. papież Bonifacy IX zezwolił zakonom żebraczym na udzielanie swojego habitu i reguł także kobietom; mantellatki miały specjalne przywileje oraz wszelkie prawa augustianów pierwszego Zakonu. W 1439 r. Grzegorz z Rimini otrzymał pozwolenie na założenie bractwa paskowego przy kościele augustiańskim w Bolonii, którego patronami byli św. Augustyn i św. Monika. Około 60 lat później Marcin z Vercelli założył dość liczne bractwo ku czci Matki Pocieszenia. W XVI w. wszystkie trzy bractwa zostały złączone w jedno i od tego czasu rozwijały nabożeństwo do Maryi, Matki Pocieszenia.

Maryja, Matka Chrystusa, jest Matką żywego ciała Chrystusa - Matką Kościoła. We wszystkich swoich potrzebach, wszelkiego rodzaju nieszczęściach i cierpieniach, chrześcijanie zawsze doświadczali Jej matczynej troski i pomocy. Dlatego od wielu wieków w zakonie augustiańskim czci się Maryję jako Matkę Pocieszenia albo Pocieszycielkę strapionych. Maryja nosi tytuł Matki Pocieszenia w jeszcze innym, głębszym sensie. Ewangelia mówi o starcu Symeonie, że oczekiwał on Mesjasza, pociechy Izraela. Maryja jest Matką Pocieszenia, gdyż to właśnie Ona dała ziemskie życie Zbawicielowi, który jest prawdziwym Pocieszycielem ludzi.

Chociaż kult Matki Bożej Pocieszenia wiąże swe powstanie z zakonem augustiańskim, bardzo szybko rozszerzył się na cały Kościół. W Polsce znajduje się wiele słynących łaskami obrazów Matki Bożej Pocieszenia.


mp/brewiarz.pl

Komentarze (18):

nie na PIŚMIE tylko na ludzkim bajaniu2020.09.5 4:39
cyt: " Powyższa legenda powstała dość późno..."
Jagoda2020.09.5 0:48
keela" ! To dziwne, co piszesz, nie wierzę ci!... NIE TRZEBA MIEĆ ODWAGI, ABY SIĘ MODLIĆ DO MATKI BOŻEJ I NASZEJ KRÓLOWEJ POLSKI! JUŻ NIE RAZ ODMAWIAŁAM NOWENNĘ POMPEJAŃSKĄ DO MATKI BOŻEJ , PO 54 DNI ...! NIGDY NIE ŻAŁOWAŁAM, ZAWSZE OTRZYMAYWŁAM ŁASKI O KTÓRE PROSIŁAM!.... OSTATNIO PROSIŁAM W TEJ NOWENNIE, MODLĄC SIĘ O URATOWANIE ŻYCIA DLA ŚIOSTRY.....! Do szpitala przyjęta została z ogólnym zakarzeniem krwi w całym organizmie! To jest tzw.SEPSA!. STAN BYŁ TAK ZŁY, ŻE LEKARZE NIE LECZYLI JUŻ, TYLKO DAWALI ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE! ..... POWIEDZIELI , ŻE ZOSTAŁO JEJ ZE 2 TYG. ŻYCIA! Gdy mi to powiedziała, zaczęłam od razu odmawiać Nowennę Pompejańską, wierząc w Łaskę Uzdrowienia! Po tygodniu zrobili jej badania krwi i z wielkim zdziwieniem stwierdzili, że sepsa się prawie sama cofnęła, a po 2 tyg. poszła zdrowa do domu i dotąd jkilka lat jest dobrze. Lekarze powiedzieli jej: " ..... Chyba Pani ma dobre znajomości tam na Górze,.... bo my tego nie rozumiemy...."! Przecież to było już nie do wyleczenia"!..... Opisałam w skrócie. Można to sprawdzić! Dałam to świadectwo na Portalu Nowenny Pompejańskiej!
keela2020.09.4 20:00
bądźcie odważni, odmówcie Różaniec przez 1,5 miesiąca...a posypie Wam się życie jak moje....nie wierzę w te dziwne objawienia...Maryja za życia była niezaradna więc po rzekomym wzięciu do nieba nagle się nie zmieniła....cóż ona może zaradzić jeżeli nie zepsuć życia?
Pokaż Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.09.4 11:07
jakim jesteś żydowskim bohaterem a nie żydowskim gajowym. Pisz o żydach w taki sposób w jaki piszesz o Polakach, katolikach o naszych obrządkach. Pośmiej się, wydrwij kaziroctwo wasze, kretyńską kabałę, tysiąc waszych "10 przykazań", idiotyczne zakazy, nakazy szabesowe, obrządki imbecyla z pejsami do ziemi, itp. itd. .... A teraz żryj ten koszerny szajs bo ci stygnie.
Protestant2020.09.4 9:34
Wszelki dialog ze światem może odbywać się wyłącznie na fundamencie prawdy. A zatem drwiną z Pana Boga jest opieranie jakichś dewocyjnych ruchów na legendach, na treściach nieprawdziwych. W Piśmie świętym jest szereg treści, na których opiera się prawdziwa pobożność - a z wymysłów ludzkich to się jedynie szatan cieszy.
Jehowy to NIE jest protestant!2020.09.4 11:06
Jehowy to sekciarz!
Anonim2020.09.4 12:05
Z Lutra też
Anonim2020.09.4 12:06
Maja tam z niego wielką radochę .
Natalja Siwiec2020.09.4 8:28
Gender Jezus na obrazie, z krzywą i doklejoną koroną. Chyba nie o to chodziło.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.4 8:05
jezusek na obrazie wygląda jak dziewczynka!!! pewnie w szkole edukatorzy dawali mu tabletki zmieniające płeć o których mówił ostatnio Pawlak!
Po 11 ...2020.09.4 8:25
Zdecydowanie dziewczynka, ma sukienkę: https://www.google.com/imgres?imgurl=https://lookaside.fbsbx.com/lookaside/crawler/media/?media_id%3D3254376377971686&imgrefurl=https://www.facebook.com/parafia.obrazow/posts/&h=958&w=783&tbnid=IC2za1nqDhvFtM&tbnh=248&tbnw=203&usg=AI4_-kSUwHfyc0hgwNw-PTyQTJ354PUpqA&vet=1&docid=MgaD7R0DBByp9M ...... no i jeszcze te dwa palce .... https://www.bbcamerica.com/anglophenia/2013/01/10-things-americans-dont-realize-are-offensive-to-brits
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.4 8:37
sugerujesz że jezusek to zwykły zniewieściały pedał był? coś w tym jest... cały czas otaczał się facetami(apostołowie) a zaloty magdaleny odrzucał
Anonim2020.09.4 8:55
zapomnieliście dodać lewacy, że jesteśmy młodzi i silni, mocno w życiu brykamy, co nam ktoś dziś zrobić może? ..... przed śmiercią nie tacy "bohaterzy" prosili o księdza, i chcieli pojednać się z Bogiem?
Pod adresem katolików,2020.09.4 11:08
Polaków używają najbardziej z możliwych wulgarnych słów. Na temat katolickiej wiary, obrządków religijnych, to co dla nas katolików jest wprost ŚWIĘTE, parchy prześcigają się, wyczyniają gimnastykę językowa, aby w jak najbardziej bluźnierczy sposób się "uzewnętrznić", oczywiście, cały czas podkreślając, że są ateistami. Ci jednokierunkowi ateiści, jak Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban dosłownie srrają w nieprane gacie na samą myśl aby w podobny sposób wyrazić się o żydach i ich żydowskim hokus-pokus, ich "wierze", o niespotykanej nigdzie i ich parchatym "prawem" usankcjonowana pedofilia. Naczelny rabin Polinu natychmiast by zadzwonił i OPIE*DOLIŁ, amabasada Wysraela poprzez swego "attaché" do spraw Polinu by zadzwoniła i OPIE*DOLIŁA, Anti-Defamation League, filia na Polin wysłała by kogoś z Mossadu i zyebała takich jak bure suki, Pravda Wyborcza dostałaby biegunki koszernej, żadnych wyjazdów frajerskich Wysraela, itp., itd. BYCIE skorvvysynem, korvvą wobec Polaków, katolików jest dla tych parchów bardzo bezpieczne "zajęcie".
Anonim2020.09.4 7:48
Maryjo Królowo Polski, nawróć Chazarów w Polsce, i tych wszystkich, co ich do nas sprowadzają, bo robią zamęt sercach naszych, módl się za nami.
Natalja S.2020.09.4 8:30
Specjalnie dla Ciebie i wyznawców kultu obrazka odprawię nabożeństwo do Szatana. Mam już specjalną kredę, martwą kurę i czarne świece. Będzie fajnie, to już dziś :D
Anonim2020.09.4 8:49
Zapomniałeś dodać, jest młody i silny, mocno w życiu brykam, co mi ktoś może zrobić? ... przed śmiercią nie tacy "bohaterzy" prosili o księdza, i chcieli pojednać się z Bogiem?
JADWIGA2020.09.5 0:57
Nawet sobie nie żartuj z tego! Może cię to drogo po śmierci kosztować!.... W IMIĘ JEZUSA CHRYSTUSA , ROZKAZUJĘ CI : Precz STĄD szatanie! AMEN!