Umowa atomowa Polska-USA zatwierdzona - zdjęcie
02.03.21, 12:17Fot. via Pixabay - wostemme

Umowa atomowa Polska-USA zatwierdzona

15

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, poinformował, że właśnie weszła w życie polsko-amerykańska umowa atomowa. Będzie ona w tym kształcie obowiązywać przez najbliższe 18 miesięcy.  Celem Polski jest zbudowanie w najbliższych 20 latach 6 reaktorów jądrowych.

Polsko-amerykański program, który właśnie się rozpoczął potrwa do 2043 roku. Jak przyznał Naimski pochłonie on poważne środki finansowe z naszego budżetu – ok. 4 mld zł rocznie.Śmiem twierdzić, że nasze państwo stać na taką inwestycję i stać na taki wysiłek” – przekonywał na antenie TOK FM, Piotr Naimski.

Jego zdaniem zapoczątkowany właśnie etap polskiej transformacji energetycznej w dalszej perspektywie spowoduje odejście od energetyki węglowej.  „Naszym podstawowym założeniem jest, że Polska musi pozostać suwerenna, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej” – wyjaśniał Piotr Naimski. W myśl zawartej właśnie międzyrządowej umowy, za 1,5 roku  strona amerykańska przedstawi Polsce ostateczną  ofertę technologiczną, przygotowaną przez firmy z USA. A polski rząd rozpatrzy jej ewentualne przyjęcie.

Nowymi źródłami energii odnawialnej dla Rzeczpospolitej mają być, zdaniem Naimskiego, m.in. wielkie elektrownie wiatrowe na morzu. Jednak kluczowy zwrot w kierunku energetyki jądrowej został właśnie potwierdzony. Jeden z głównych problemów polskiej polityki energetycznej, dostrzega Naimski w nałożeniu dodatkowych opłat za emisję dwutlenku węgla. Fakt ten sprawił, że produkcja energii z węgla stałą się niekonkurencyjna. „I to jest problem Polski. Ta transformacja, w którą weszliśmy, jest koniecznością” – skonstatował rządowy pełnomocnik. Odejście od węglowej polityki energetycznej Polski, planowane jest w perspektywie najbliższych 30-40 lat.

ren/ TOK FM, tvp.info, niezalezna.pl

Komentarze (15):

Napisz lepiej "nowy"2021.03.3 11:00
co tam nowego w kwestii dudzianego "listu intencyjnego" dotyczącego amerykańskich szczepionek! Widziałem, jak podpisywał i słyszałem jak się później chwalił, że załatwił i że możemy spać spokojnie. ps. nie nadajesz się do tej roboty.
Ja2021.03.2 15:00
"ok. 4 mld zł rocznie" chyba na dokumentację. Do każdej jednej wybudowanej Naimski musi "0" dopisać po cyfrze 4.
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.03.2 13:53
dobrze dla USA, że są jeszcze naiwniaki kupujące przestarzałe technologie, a odpady radioaktywne? e tam, Polska gola!!!
PRAWDA2021.03.2 13:47
Polska juz dawno powinna mieć 6 elektrowni atomowej ==tylko Bolszewiki nie dali bo Polacy po tajemnie zrobiliby Atom na Moskali ===
droma2021.03.2 13:43
bardzo dobre wieści widac to po wyciu ;komuchów ,troli helmuckich ,lewaków ,brawo rząd ...
JJ2021.03.2 13:28
Podejście do rozwoju energetyki atomowej w Polsce to chyba jedyna zaleta PiSu
SasinOrazSuskiGwarantująMalwersacjeNaBilion2021.03.2 13:25
Milion Polskich Centralnych Narodowych Elektrowni Atomowych imienia JanaPapyBisa. Na węgiel.
Tomek2021.03.2 12:40
Teraz kiedy za progiem stoi fuzja, sztuczne słońce to my będziemy skansen atomowy budować. Genialne posunięcie - można będzie wycieczki szkolne z całego świata oprowadzać po tej elektrowni.
hehehe2021.03.2 12:52
Też to powtarzam przy każdej takiej okazji. Budowa zwykłej atomówki w Polsce teraz to przekręt tysiąclecia, zanim zbudujemy to będzie przestarzała a może nawet zakazana na świecie technologia. Ale w międzyczasie ktoś skubnie miliardy i upcha niepotrzebny szmelc idiotom. Krew się gotuje jak widzę w co ci idioci nas pchają, nadzieja tylko w tym, że spaprają i to :-)
JJ2021.03.2 13:27
Ta fuzja stoi "za progiem" od ponad pół wieku. Pewnie - super by było mieć energię z fuzji i być pionierem w tym polu, ale najwyraźniej uznano niepewność takiego kroku za zbyt wysoką.
Grizzly2021.03.2 13:32
Racja, dlatego w oczekiwaniu na tę fuzję "za rogiem", bardziej rozsądnie jest czekać i nic nie robić. Co prawda nie wiadomo czy nie zajmie to pół wieku, ale podobno węgiel jest.
hehehe2021.03.2 13:52
Kto mówi o "nicnierobieniu" ? Rozwijamy energetykę jaką posiadamy czyli węglową, w kierunku nowoczesności ekologii i oszczędności. Cykl życiowy atomówki to 80 - 100 lat więc mamy niemal gwarantowaną gigantyczną wtopę ekonomiczną jeśli zaczniemy ją budować dzisiaj. Pakujemy się, a raczej durni, niedokształceni politycy pakują nas w MEGAGÓVNO.
MaxFiend2021.03.2 13:42
Fuzja to będzie jeszcze większy promieniotwórczy syf niż stara poczciwa atomówka.
Anonim i banda jego klonów2021.03.2 12:34
Moje credo: Mój antypolonizm jest wrodzony i nieusuwalny. Szlag mnie trafia gdy słyszę Polska, a zwłaszcza Kościół. Bo Polska od początku swych dziejów była, nadal jest i zawsze będzie chrześcijańska. A tego nienawidzi mój pan – szatan. Moją metodą jest kłamstwo, krętactwo, bezczelność. Przykład tej metody: każdy ksiądz = pedofil, każdy żołnierz wyklęty = bandyta, każdy Polak = antysemita, każdy głosujący na PIS = faszysta itd. Pojęcie wstydu, honoru i prawdy jest mi z natury obce. W końcu jestem wiernym pachołkiem mego pana. Mam też broń specjalną - zarzut antysemityzmu. Stosuję ją bez wahania w przypadku każdej krytyki.
Chyba nie muszę dodawać, że jestem2021.03.2 12:44
prostytutką do wynajęcia na każde forum udająca antysemitę. Prowokuje na zlecenie ambasady żydowskiej w W-wie.