Morawiecki: Wzywam KE by przymusiła firmy farmaceutyczne - zdjęcie
18.02.21, 19:47fot. yt/tvp info/screen

Morawiecki: Wzywam KE by przymusiła firmy farmaceutyczne

14

- Naszą podstawową nadzieją pozostaje szczepionka, której ciągle mamy za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała z dostawcami z całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizytacji punktu szczepień na terenie hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Morawiecki stwierdził, że sytuacja jest naprawdę groźna i jako przykład podał Słowację, która - jak powiedział - ma w ostatnim czasie najwyższe na świecie wskaźniki zgonów z powodu COVID-19.

- Niestety, widzimy bardzo wyraźnie, że z krajów ościennych płyną niedobre wieści. To są wieści, które mocno skłaniają nas do tego, żeby ostrożnie podchodzić do wszelkich dalszych działań związanych z pandemią – powiedział premier.

- Wzywam KE, żeby właściwie wykorzystała swoją siłę gospodarczą, finansową i przymusiła te główne firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy na dostawy szczepionek, by wreszcie kraje UE dostały większą liczbę dawek – stwierdził Morawiecki.

Podkreślił także, że niewywiązywanie się firm z umów na dostawy szczepionek, to obecnie "główna pięta Achillesowa całego systemu szczepień w UE". 

Premier zaoferował także pomoc krajom sąsiadującym z Polską w walce z koronawirusem, udostępniając miejsca w szpitalach tymczasowych na południu kraju, ponieważ – jak dodał - w polskich szpitalach covidowych zajętych jest obecnie około 50 proc. łóżek.

Pan premier Słowacji Igor Matovicz bardzo dziękował mi za już dostarczoną pomoc, za to, że nasze służby medyczne na zasadzie wolontariatu zostały wykorzystane w różnych procesach medycznych, testowych na Słowacji - powiedział Morawiecki.

 

mp/pap/kprm/wpolityce.pl/interia.pl

Komentarze (14):

Polak2021.02.19 5:53
Kłamca Matołuszek próbuje udawać jakoby niekompetencja pisowskiej mafii była winą kogoś innego.
PL2021.02.19 3:15
Ludzie, którzy byli już zaszczepieni pierwszą dawką dostają wiadomość, że w terminie jakim mieli się stawić na doszczepienia nie będą szczepieni gdyż brak szczepionek. Przecież ci z rządu pisowskiego nie szczepili szczepionkami, które ponoć mieli w magazynach argumentując, że to są szczepionki na drugie zaszczepienie. Teraz dowiadujemy się, że te szczepionki wyparowały z państwowych magazynów. Co się z nimi stało ?
Wojtek2021.02.18 22:52
Wzywam morawieckiego, żeby nie odmawiał i w końcu kupował tyle szczepionek ile trzeba. I nie zwalał winy na kogoś innego. Całkowita wina jest po stronie PiS.
grimm2021.02.18 21:42
Morawiecki jak Mengele. Za mało mu zgonów, za mało eksperymentalnych preparatów. Trzeba mu bardziej przetrzebić zwłaszcza seniorów, co by nie obciążali systemu emerytalnego. Morawiecki to przestępca. Ne wpuszcza Polaków do szpitali i do leczenia, ale na koszt polskiego podatnika wspiera nie pytany obce kraje.
katolik2021.02.18 23:15
kasa od mordercy Billa zobowiązuje
katolik2021.02.18 21:42
Bawisz się w Boga, a zajmie się tobą wkrótce ten któremu się oddałeś i cyrograf podpisałeś- sam szatan
matis892021.02.18 21:24
Lewacki Judasz Morawiecki ponagla bo za tydzień ma być 15 stopni, ludzie poczują wiosnę i będą mieli gdzieś ich terroryzm i kłamstwa. Wiosna tuż tuż Morawiecki i szajs szczepionkowy będziecie musieli schować do następnej jesieni.
katolik2021.02.18 21:22
twoja pycha chodzi przed twoim padnięciem, za kogo się masz i za kogo masz Obywateli
katolik2021.02.18 21:16
tak fikasz, a wiesz ze ludzie mówia, ze wyjda i rozniosa to wszystko
Polak2021.02.18 20:35
Jak to tak , nas Polaków zamykać w lockdawnach , a wolne miejsca w polskich szpitalach dla innych narodów? Widać jaka to wielka ściema z ta plandemią
Anonim2021.02.18 20:25
Ty ch..
jou2021.02.18 20:24
Morawiecki, patałachu! Zajmij się walącą gospodarką i skończ wygłupy szczepionkowe!! Wybawiciel Europy się znalazł! Mieszkam na zachodzie od lat i takie kraje jak Polska przez państwa zachodnie są traktowane jak trzeci świat. A nasi politycy łażą jak pawie napuszeni i myślą, że coś znaczą. Otóż jesteście banda błaznów z najtańszego cyrku!
Po11... AAA... kurwa z Loży Polin2021.02.18 19:59
Oto jak żydostwo "prof. dr" Hertrich-Woleński i jego pachole Tadziu będąc w opozycji "walczą" z PIS-em i Prezesem, cyt. "Jeebałem Jezusa w duupę a Maryję w mordę!" - . . . TYLKO CO TO MA WSPÓLNEGO z PIS-em? . . . Jest oczywistym, że parchom nie chodzi o PIS, Prezesa, ale o wulgarną, bolszewicko prymitywną walkę z KK. PIS - Prezes to tylko pretekst. . . . . Pamiętajmy, że oni nie są wyjątkiem Hartman, Passent czy Urban są z tego samego göwna żydowskiego ulepieni.
Po 11 ...2021.02.18 19:56
A ja wzywam KK by przymusił Boga w kwestii pandemii. A co? Jak Mateuszek może, to ja też mogę. Z tym, że mój pomysł jest bardziej sensowny. Katolicy chyba rozumieją?