MON prostuje kłamstwa "Gazety Wyborczej" - zdjęcie
19.10.16, 08:00

MON prostuje kłamstwa "Gazety Wyborczej"

Ministerstwo Obrony Narodowej na swojej stronie internetowej odpowiedziało na kłamliwe informacje podane przez francuską gazetę „OuestFrance”, cytowane w Polsce przez "Gazetę Wyborczą" i "Fakt". Dziennik Adama Michnika forsował przekaz, z którego wynikało, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz miał uciec z Bratysławy przed spotkaniem z szefem francuskiego resortu obrony, Jeanem Yvese Le Drianem.

"Polacy zabrali ze sobą tabliczkę z napisem „Polska”. „Prawdopodobnym celem było uniknięcie zdjęcia tabliczki przy pustym krześle”- opisuje wizytę Macierewicza w Bratysławie korespondent dziennika „OuestFrance” przy Unii Europejskiej i NATO. Nicolas Gros-Verheyde jest również redaktorem naczelnym politycznego serwisu bruxelles2.eu. 

Na Czerskiej zapewne zapanowała wówczas wielka radość. Ministerstwo Obrony Narodowej podało jednak na oficjalnej stronie komunikat, z którego wynika, że cytowana przez "GW" i "Fakt" informacja z artykułu francuskiego dziennikarza jest nieprawdziwa:

"W związku z kłamliwymi informacjami,  podanymi przez Nicolasa Gros-Verheyde, dziennikarza francuskiej gazety „OuestFrance”, a powtarzanymi między innymi  przez „Gazetę Wyborczą” i  „Fakt” jakoby Minister Antoni Macierewicz nie chciał spotkać się z ministrem  obrony Francji Jean Yvese Le Drianem w Bratysławie, podajemy prawdziwy przebieg wydarzeń.

Minister  Antoni Macierewicz w dniach 26-27 września br. brał udział w spotkaniu ministrów obrony narodowej państw UE w Bratysławie. 27 września miało odbyć się polsko-francuskie spotkanie bilateralne. W związku z posiedzeniem Rady Ministrów dotyczącym budżetu, minister  był zmuszony do wcześniejszego powrotu do Polski, o czym poinformowano stronę francuską, prosząc jednocześnie o przełożenie spotkania na wcześniejszy termin. Niestety, minister Jean Yvese Le Drian nie znalazł czasu w proponowanym terminie.

Ponadto, na początku października br., minister Antoni Macierewicz w rozmowie z Ambasadorem Francji ponowił propozycję spotkania."

Szef resortu obrony uczestniczył podczas wizyty w Bratysławie m.in. w dyskusji nt. współpracy między NATO a UE.

ajk/źr. mon.gov.pl