,,Marność nad marnościami, wszystko marność’’ - zdjęcie
26.09.20, 09:03Herman Steemwijck, Vanitas fot. via: Wikipedia (domena publiczna)

,,Marność nad marnościami, wszystko marność’’

5

PIERWSZE CZYTANIE

Wszystko przemija

Koh 11, 9 – 12, 8

Czytanie z Księgi Koheleta

Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej. I chodź drogami serca swego i za tym, co oczy twe pociąga; lecz wiedz, że z tego wszystkiego będzie cię sądził Bóg. Więc usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała, bo młodość jak zorza poranna szybko przemija.

Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości, zanim jeszcze nadejdą dni niedoli i przyjdą lata, o których powiesz: «Nie znam w nich upodobania»; zanim zaćmi się słońce i światło, i księżyc, i gwiazdy, i chmury powrócą po deszczu; w czasie gdy trząść się będą stróże domu i uginać się będą silni mężowie, i będą ustawały kobiety mielące, bo ich ubędzie, i zaćmią się patrzące w oknach; i zamkną się drzwi na ulice, podczas gdy łoskot młyna przycichnie i podniesie się do głosu ptaka, i wszystkie śpiewy przymilkną.

Odczuwać się nawet będzie lęk przed wyżyną i strach na drodze.

I drzewo migdałowe zakwitnie, i ociężałą stanie się szarańcza, i pękać będą kapary; bo zdążać będzie człowiek do swego wiecznego domu i kręcić się już będą po ulicach płaczki.

Zanim się przerwie srebrny sznur i stłucze się czara złota, i dzban się rozbije u źródła, i w studnię kołowrót złamany wpadnie; i wróci się proch do ziemi tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał.

Marność nad marnościami – powiada Kohelet – wszystko marność.

Oto słowo Boże.


EWANGELIA

Druga zapowiedź męki

Łk 9, 43b-45

✠ Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Gdy wszyscy pełni byli podziwu dla wszystkich czynów Jezusa, On powiedział do swoich uczniów: «Weźcie wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi».

Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli, a bali się zapytać Go o nie.

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (5):

benk2020.09.26 22:43
nieprawda...życie na ziemi jest wyjątkowe...przeżyłam śmierć kliniczną i po śmierci dusza jest zniewolona...ciągną ją siły jakby była na sznurkach....albo sobie Bóg ciągnie albo Diabeł...żadnej wolności...doceńcie to życie....ja sobie myślę, że chociaż bym była kadłubem schorowanym to chcę żyć jak najdłużej tutaj na ziemi...nie chcę umierać, nigdy! nawet gdybym miała iść do nieba...tam jest dziwnie, paskudnie i obco...i ogólnie wstrętnie, nie nasz świat, dziwaczny jakiś
Za wyjątkiem kolekcji torebek teolożki Ogórek.2020.09.26 13:32
j.w.
skuter2020.09.26 11:52
Gdyby wszyscy przestrzegali 10 przykazań To nie potrzebna ani policja ani wojsko Prawo Boże jest doskonałe i nie przemijające
Maria Błaszczyk2020.09.26 13:39
Ty tak na poważnie??? Ci ludzie, przestrzegający tych przykazań, zajmowali się właśnie podbojem, polegającym na mordowaniu wszystkich, często łącznie ze zwierzętami. Czasami nie mordowali co mniejszych dziewczynek, biorąc je sobie jako niewolnice. Zgadnij, po co im one były. Bo te przykazania dotyczą wyłącznie izraelskich mężczyzn. Czyli nie chronią nikogo innego - to rzeczywiście byłby piękny świat, gdzie wola dzikich okrutnych mężczyzn byłaby prawem.
Styki2020.09.26 14:07
Kiedy nie ma sie pojecia o Dekalogu, to sie pisze bzdury jak wyzej.