13.01.20, 19:00(fot. wydawnictwo Fronda)

Marcin Wolski dla Frondy: Polska jest rosyjskim kompleksem

Tomasz Wandas Fronda.pl: Co sądzi Pan o obecnym konflikcie (jeśli można w ogóle powiedzieć, że jest to konflikt) Polski z Rosją, po co Putin posuwa się do takich absurdów jak obarczanie Polski za rozpętanie II wojny światowej?

Marcin Wolski, szef TVP2, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prezes oddziału warszawskiego: Niewątpliwie, jest to element emocjonalnych reakcji przywódcy Rosji na Polskę. Nie da się ukryć (co nawet może trochę zabawne), że Polska jest rosyjskim kompleksem od czterech stuleci. 

Dlaczego?

Dlatego, że nieustannie psuje im wszystkie projekty mocarstwowe, komunistyczne, panslawistyczne. Patrząc na historię bez przerwy Polska najpierw powstrzymywała przez dwa wieki wejście Rosji do Europy, wielokrotnie polskie powstania uchroniły Europę Zachodnią przed „bratnią pomocą” Rosjan, to my złamaliśmy ofensywę Armii Czerwonej na świat, nawet Powstanie Warszawskie sprawiło, że Rosjanie znaleźli się w Berlinie rok później niż mogli i przez ofiarę Polaków przegrali wojnę o panowanie „nad światem”. Dowodem na to, że wszystkie te wydarzenia (ale i wiele innych) bardzo bolą Rosję jest to, że największą rocznicą jaką obchodzą jest data wypędzenia Polaków z Moskwy w 1612 roku.

Czy Pana zdaniem Putin spodziewał się takiej reakcji polskiego premiera i prezydenta?

Podejrzewam, że akurat na grze w szachy to on się zna, z pewnością rozważył on wszystkie możliwe reakcje polskiej strony. My natomiast mieliśmy do wyboru rozwiązania złe bądź gorsze, wybraliśmy najoptymalniej jak się dało.

Optymalny wybór między złym a gorszym?

Tak, uzewnętrzniony choćby decyzją prezydenta Dudy o odwołaniu wizyty do Izraela. Źle, że polski prezydent nie będzie obecny na tych uroczystościach, ale w tej sytuacji gorzej by było gdyby tej wizyty nie odwołał. Klucz do wygrania tej gry tkwi w tym czy Polsce i jej sojusznikom uda się narzucić właściwą narrację. Putin z pewnością po raz kolejny będzie narzucał rosyjski punkt widzenia, zobaczymy na ile ta przesada przyjmie się na Zachodzie. 

Myśli Pan, że ktokolwiek może wziąć te bzdury na serio?

A dlaczego nie? Skoro ten zachodni świat wierzy dziś (absolutnie na poważnie) w sześćdziesiąt płci, w globalne ocieplenie, to dlaczego nie uwierzy w to co powie im Putin?

Czy patrząc na żywą reakcję państw na całym świecie w tej kwestii, można Pana zdaniem powiedzieć że bardziej niż cel osiągnął on samookaleczenie wzmacniając tym samym pozycję Polski, czy nie ma Pan takiego wrażenia?

Reakcje są różne, nie zadowalałbym się, że ktoś gdzieś sprawi wrażenie, że nie wierzy rosyjskiemu prezydentowi.

Ponieważ?

Proszę sobie wyobrazić, że Putin powiedziałby coś podobnego o Turkach,  o Arabach, Chińczykach, wtedy mielibyśmy do czynienia z wielokrotnymi, masowymi demonstracjami, protestami środowisk twórczych etc. Fakt zatem, że jeden czy drugi zachodni dziennik na ten temat  coś napisze, i napisze prawdę, to są to trzy komary, które usiadły na słoniu.

Co możemy zatem zrobić by mocno odbić piłkę?

Dobrze przygotować obchody rocznicowe, które odbędą się w Oświęcimiu, po drugie (nawet za cenę gigantycznego skandalu, który mógłby okazać się pomocny) zrealizować projekt powstania Łuku Triumfalnego. Bitwa Warszawska często w ogóle nie istnieje w wyobraźni zachodnich elit, realizacja takie projektu byłby nie tylko wygłoszonym przemówieniem, ale konkretnym, widzialnym znakiem przez co nasza narracja zostałaby niewątpliwie wzmocniona o kilka punktów. 

I po trzecie, istotnym elementem jest tu też na ile żydowskie, postsowieckie lobby w Izraelu będzie w stanie wzmocnić wszelkie nastroje antypolonistyczne.

A co na to Niemcy? Czy warto ich łączyć w tej sprawie, jeśli ewentualnie tak, to dlaczego nie wspomniały o tym polskie władze? 

W obecnej chwili, gdy Niemcy zachowują się względem nas prawie przyzwoicie, byłoby to niemądre. Po co w sytuacji, gdy Rosja nas prowokuje mielibyśmy mnożyć konflikty z innymi państwami? Natomiast Niemcy w tej sprawie powinni siedzieć cicho, prostować kłamstwa i oczywiście nie godzić się na rosyjską narrację. 

Jaka była Pana pierwsza myśl, gdy zobaczył Pan siedzącego Janusza Korwin-Mikkego podczas przyjęcia przez Sejm uchwały wyrażającej sprzeciw wobec manipulacji i kłamstw historycznych Rosji? Wielu Polaków poczuło zmieszanie patrząc na ten obraz.

Zmieszanie oczywiście wobec takiego gestu może się pojawić, ale w tym przypadku bardziej zaskoczyłoby, gdyby Korwin-Mikke idąc ulicą Warszawy podszedł do gablotki przed ambasadą rosyjską gdzie wystawione jest zdjęcie Putin. Wiadome jest od zawsze, że Korwin jest prorosyjski a dla rozgłosu jest gotów do wykonania każdego gestu, stąd to co zrobił w Sejmie jest bardziej przypadkiem medycznym niż politycznym.

Jak Pan myśli, jak się skończy ten spór, co przyniesie nam to co wydarzy się w Jerozolimie, kto ewentualnie może tutaj zyskać? Od czego może zależeć wynik tej gry?

Elementy są nieprzewidywalne. Niech pan zobaczy że cała afera związana w tej chwili z Ameryką i Iranem została zniweczona przez ten ukraiński samolot, nagle sprawa stała się nieważna. Zwłaszcza, że po raz kolejny zestrzelono samolot pasażerski przy udziale rosyjskiej rakiety. Putin będzie miał utrudnione zadanie brylowania jako „anioł pokoju” i nie ma znaczenia kto pociągnął za spust, ktoś sprzedał broń wysokiej generacji bandytom, w tym przypadku byli to Rosjanie. 

W tej grze jest nieprawdopodobnie dużo zmiennych, a czasami coś co wygląda na absolutny sukces może się zamienić się w klęske. W tej chwili sytuacja jest zachwiana, może okazać się, że wyjdzie na dobre. Fakt, że Trump demonstracyjnie nie jedzie do Jerozolimy a spotyka się z Dudą może zagrać tu pierwsze skrzypce.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

олег2020.01.19 19:00
я думаю, что России, как правопреемнице СССР, нужно признать незаконным отторжение кровавым режимом Сталина территорий Германии и передаче их Польше, как и незаконным является отторжение Чисто польских восточных воеводств Польши и включение их в состав СССР! с развалом СССР эти территории должны были вернуться в состав ПР, так как были присоединены к СССР, а не к УССР! туда они вошли как субъекты хозяйствования и не более того. Как Польша незаконно аннексирует германскую территорию, так украина аннексирует польские земли....
олег2020.01.19 19:02
о как мой текст отредактировали, а где свобода слова?????
ZERR02020.01.15 2:28
https://www.youtube.com/watch?v=qFitQn0W-Ns
Kto kogo2020.01.14 23:34
Węgiel z Rosji nas zalewa. Polska wciąż ściąga rekordowe ilości Blisko 9 mln ton węgla sprowadziła Polska w ubiegłym roku z Federacji Rosyjskiej - wynika z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Przemys\305\202aw Zawadzki2020.01.14 23:20
Szlag może człowieka trafić, gdy agent wpływu, Janusz Mikke zwany jest Korwinem. Ten stary, szlachecki odherbowy przydomek - człon nazwiska przykleił sobie bezprawnie w PRL. Tak do niego pasuje, jak "hrabia" do Komorowskiego.
Ciekawy2020.01.14 23:01
Odwrotnie idioto
Moshe Cvel2020.01.14 15:30
Pan Wolski ma całkowita rację . Ostatnie działa i sukcesy polskiej dyplomacji w kwestiach zablokowania anty poslkich i anty europejskich działań Gas - Putina wyeliminowanie rosyjskich pseudosportowców na dopingu z udziału w igrzyskach i wiele wiele porażek Rosji , które zawdzięcza naszej skutecznej dzialaści wywołało zmasowany atak syjonistyczno-KGBowskich kanali wyciągniętych z trumny Stalina. Moshe Kantor obywatel Israle dawniej w KGB Vladimir Putin obywatel Rosji dawniej w KGB Tych nazwisk sa dziesiątki . Zawsze chodzi o kasę DLATEGO KŁAMSTWA HISTORYCZNE TO ICH SPECJALNOŚĆ . HOLOCAUST WYMYŚLILI DLA KASY BO WSZAK BRYTYJSKIEGO HOLOKAUSTU W DAWNYCH KOLONIACH ANGIELSKICH GDZIE ZGINĘŁO W XIX WIEKU 70 MLN. LUDZI NIC NIE POBIJE
Adam2020.01.14 12:28
Moze i nie bylo warto blokowac bolszewikow , ale nie bylo wyjscia . Moze gdyby postanowili przejsc przez Szwecje , Finlandie lub przeplynac Baltyk sprawy by sie potoczyly inaczej i to powinna byc lekcja dla nastepcow bolszewikow aby omijac Polske.
MB2020.01.14 7:49
Widzę, że andrzejhahn3 jeszcze śpi! Czy godzi się tak leniuchować? Chłopie wstawaj i do roboty!
wujek dobra rada2020.01.14 7:23
Ja widze to inaczej. To raczej Rosja jest dla Polski wiecznym kompleksem.
Czeslaw 2020.01.14 5:00
To My w roku 1918 zwyciężyliśmy Rosję carską odbierając jej część naszych ziem straconych w wyniku rozbiorów. To My pokonaliśmy w 1920 Rosję komunistyczną. To My w latach 90-ych ubiegłego wieku przepędziliśmy Armię Czerwoną z naszej ziemi i spowodowaliśmy że rozpadł się Związek Radziecki. W naszej historii nigdy w wojnie jeden na jeden Rosja nas nie pokonała, rozbiory to były trzy mocarstwa, rok 1939 to były Niemcy a potem Rosja, sami bali się nas zaatakować.
Urszula2020.01.14 12:41
Ale jesteś fantasta. Cud nad Wisłą był tylko jeden. Rosja sie rozpadła bo zdarzył im się taki człowiek jak Gorbaczow. O pieriestrojce słyszał? Mógł Związek radziecki pozostać tam gdzie dzisiaj jest Korea północna i Kuba, ale Gorbaczow był na to zbyt mądry. Gdyby żył Breżniew to nawet Polska nie byłaby tam gdzie jest teraz. Nie przypisuj Polsce czegoś czego nie dokonała. Ale, wy pisiory tak lubicie. :D
Leszek2020.01.13 22:53
Marcin Wolski to mi autorytet...... Kolejna żydowska onuca, do każdego buda wlezie. Po co takich debili cytować, Żyd żyda promuje i cytuje. Niedobrze się robi od tego typu informacji, albo lepiej dezinformacji. Co robi pedał w domu wariatów?...... Rżnie głupa. Tak jak wywody psełdo specjalistów.
Jarek2020.01.13 21:30
Ci, którym Duda przez 4 lata robił loda, po prostu pokazali mu odbyt.
STANISLAW2020.01.13 21:15
Rosjo, szanuję Twój narod. To nasi (pokrzywdzeni) krewniacy. Ale masz fatalne, żądne nowych terenów, głodne szerszych granic władze! Powiedz im wreszcie DOSYĆ! To dla Twojego dobra!
Mirek2020.01.13 21:08
Panie Marcinie Wolski zgadzam się z Panem w 100 procentach . Uważam że jest to trafna ocena sytuacji . Dodam tylko że to z Polski wyszła iskra w wyniku czego rozpadł się ZSRR . Chociaż próbowali to powstrzymać ale jednak im się to nie udało . Papież przeżył .
JS2020.01.13 20:59
Niemcy, Rosja, państwo położone w Palestynie wezmą nas teraz w 3 ognie. Będą bić aż nadejdą następne wybory a sondaże będą dawały zdecydowaną szansę na zmianę władzy na dla nich korzystną. Ja wolę władzę Jezusa od jakiejkolwiek władzy ludzkiej. Pozdrawiam
JS2020.01.13 20:59
Jezusa Króla Polski oczywiście. Króluj nam Chryste
STANISLAW2020.01.13 21:12
Niemcy, jacy byli, to wiemy. Ale w czasie naszych uroczystości stanęli na wysokości wielkich, pokutujących przyjaciół. Trzeba im to uznać!!
Stalker2020.01.13 20:47
Jeszcze raz: Ci ludzie z PO , potomkowie przybyszy ze wschodu wyrzekli się i wyparli Polskości, za Tuskiem, który mówi, że Polskość to nienormalność, a udowodnili to poprzez bojkot nawet najważniejszych świąt państwowych ! Nienawiść do PIS-u za to, że zabrał im władzę jest tak monstrualna, że oni są zaślepieni tym co się wokół nich dzieje. Wydaje się, że oni ani nie myślą o tym o czym mówią, i nie wierzą w to o czym mówią. Oni brną w ich głupotę i rządzę koryta coraz głębiej, przez co ich zwolennicy odchodzą na rzecz ZL-ewu. Oni są pozbawieni moralności, zbędni dla Polski, nie mają nam nic do powiedzenia, a wręcz przeciwnie jako kłamcy, złodzieje, łapówkarze i zdrajcy, nie powinni już więcej zajmować się Polską ! Powstaje pytanie: Jak zmusić ich do opuszczenia Polski - lub jak wysłać ich na wewnętrzną emigrację ?!
Elektor2020.01.13 20:45
Do zwolenników PIS-normalnych ludzi- Polaków ! Nie komentujcie wpisów osobników należących do PO-je-bów, śmierdzącego lewactwa i tęczowej zarazy. Dlaczego ? Jeśli skomentujecie wpis kogoś, kto ma przynajmniej trochę oleju w głowie, to ten/ta będzie się starał/a analizować, wychwycić błąd, poprawić pogląd. Natomiast komentowanie głupich ludzi, w tym przypadku potomków ruskiej swo-łoczy nic wam nie daje, bo oni mają poodwracane mózgi, do których nic nie dotrze, a zatem wasza praca jest zbyteczna ! Prosimy was o pisanie własnych komentarzy jedynie do artykułu i ignorowanie wpisów lewackich debili.
Piotr Nowak2020.01.13 20:44
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni wyparli się Polskości ! Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
MAVERICK JONASIK2020.01.13 23:01
W 1658 roku angielski duchowny Edward Topsell pisał, że „duchy czarownic najczęściej pojawiają się pod postacią kotów" Takie opinie spowodowały, że w XVI i XVII wieku, wskutek chrześcijańskich prześladowań zginęły setki tysięcy palonych na stosach kotów. Więc prześladowania kota prezesa, to zwykła kontynuacja wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji, tłumoku.
Clint2020.01.14 0:23
Piękna, czysta prawda. Brawo.
Joanna2020.01.14 8:31
Kretyn.
Hrabina2020.01.13 20:17
Wolski w latach 1975–1981 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Programu III PR. Publikował również w „Żołnierzu Wolności”, organie propagandowym Ludowego Wojska Polskiego, m.in. szopkę noworoczną krytykującą państwa Zachodu i Izrael....obecnie dyrektor w TVPiS
Moshe Cvel2020.01.14 15:42
NO ALE NIE SIKAŁ DO KROPIELNICY.
To dlaczego nie masz dzieci?2020.01.13 20:13
@Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? @Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.13 19:43
Aparatem nienawiści jest TVP
STANISLAW2020.01.13 21:09
Oby tala trwała!
Eustachu2020.01.13 22:14
dla mnie,, TVN stado hien,,
Monika2020.01.14 23:29
Pomyłka! Nie TVP, tylko TVN ! Dobrze ci zrobi: 'Więcej powietrza i tlenu, a mniej TVNu" !
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.13 19:35
Wolski to największy grafoman w Polsce. Ten imbecyl odpowiada za najgorszy film w historii, czyli "Smoleńsk".
Lech2020.01.13 22:34
sobak wasza cuchnąca onuca mać, znad Fontanki
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.14 0:27
Ty cuchniesz obrzyganą przez zapijaczonego klechę pedofila stułą.
Lech2020.01.14 10:22
o patrzcie, odezwała się sprzedajna swołocz z Petersburga!!!, katoryj czas twojego wpisu?- godz. 2:27 nad ranem,,,, a u awas biału nocu, już widno
MK2020.01.14 23:25
Nic ci się nie pomyliło "partyzancie", keller.....!? A ty za co odpowiadasz? Podpowiedzieć ci? To ty jesteś debilem, imbecylem ?! Tak? To ty jesteś pedofilem, gwałcicielem dzieci ! Prawda?? Czy to ty byłeś SB-kiem? Mam wymieniać więcej......!? Więc jak takiego można nazwać??? Z czego ty jesteś "dumny geju" ? Z tego, że zarażasz dzieci Hif- em ?
Alekx72020.01.13 19:20
Ale czy pomimo pięknej chwały i bohaterstwa Polaków, warto było umierać i blokować bolszewików przed najazdem ich na kraje zdrajców Polski tj. FRANCJĘ i ANGLIĘ... którzy haniebnie zdradzili w 1939r. a póżniej powtórnie w JAŁCIE oddali Polskę na 50 lat w łapy Stalina i jego oprawców... a teraz jakieś MAKARONY pouczają Polskę i próbują na każdym kroku wykorzystać i zniszczyć ekonomicznie i politycznie do spółki z Niemcami... albo także oddać w łapy Putina..(przy min. pomocy naszej rodzimej pro-europejskiej TARGOWICY). Chyba aktualnie niewielu normalnych Polaków chciałoby "umierać" za Paryż, Berlin i inne obce dwory...
Pokręć2020.01.13 21:47
Jakby to zrobić, żeby przepuścić Ruskich przez Polskę do Paryża, ale samemu nie wpaść pod ich but? Gdyby to było mozliwe, to nawet by Francuzom się mocno przysłużyło. Za jakieś 200 lat, jakby wytrzymali, byliby równie twardzi jak Polacy.
Adam2020.01.14 12:26
Moze i nie bylo warto blokowac bolszewikow , ale nie bylo wyjscia . Moze gdyby postanowili przejsc przez Szwecje , Finlandie lub przeplynac Baltyk sprawy by sie potoczyly inaczej i to powinna byc lekcja dla nastepcow bolszewikow aby omijac Polske.
sale2020.01.14 22:59
Najlepiej gdyby przeszli rurą Nord Stream.....
Przemys\\305\\202aw Zawadzki2020.01.14 23:21
Najazd był przede wszystkim na Polskę. Broniliśmy swój kraj, nie Francję.
acotomadorzeczy2020.01.13 19:03
Marcin Wolski - w latach 1975-1981 należał do PZPR, od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Programu III PR.
Mercedes Bęc2020.01.13 19:33
To niby żle? Przecież tacy jak ty bardzo lubią komuchów. Chociaż zabawnie/żenująco jest czasami patrzeć na rozpaczliwe próby wypierania swojego "członkostwa" ("chu...jostwa") w PZPR - np. taki czołowy antykomuch jak Rosati czy Balcerowicz.
acotomadorzeczy2020.01.13 19:35
Zwolennik Balcerowicza "bardzo lubiący komuchów" ? To o mnie? Popatrz w lustro, dziadu. I w swoje "CV".
Mercedes Bęc2020.01.13 21:51
ha! ha! ha! zaśmiał się książę pan po francusku, bowiem w tym języku śmiał się biegle...
acotomadorzeczy2020.01.13 21:56
Pa polskamu jazykie' zdanie zaczynamy iz balszoj bukwy.
Mercedes Bęc2020.01.13 22:20
Paszoł w pizdiec...
STANISLAW2020.01.13 21:08
Konwertyci zawsze są niezmiernie produktywni. Mają wiedzę o wrogu i gorliwość do jego zwalczania.
Eustachu2020.01.13 22:12
No i co z tego?sw Pawel byl faryzeuszem...
Nimrodel2020.01.14 19:57
No to co