Macierewicz:Bezpieczeństwo i interes ekonomiczny Polski - nie Francji - zdjęcie
08.10.16, 10:10Fot. Wikipedia

Macierewicz:Bezpieczeństwo i interes ekonomiczny Polski - nie Francji

To nie strona polska zerwała negocjacje ws. śmigłowców Caracal – zapewnił na konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz. Wyjaśnił, że Airbus Helicopters odrzucił polskie warunki offsetu, a nie przedstawił własnych i w tej sytuacji „Ministerstwo Rozwoju było zmuszone do uznania, że rozmowy zostały zakończone” – mówił minister.

Min. Antoni Macierewicz zapewnił, że „w żadnym wymiarze ta sytuacja nie odbije się na polskich zdolnościach obronnych i perspektywie zatrudnienia”. – Dążymy do jak najszybszego rozwiązania problemu śmigłowcowego – podkreślił.

– Interesuje nas tylko taka współpraca, która zagwarantuje korzyści dla polskiego przemysłu – mówił obecny na konferencji wiceminister Bartosz Kownacki.

Decyzja polskiego rządu o rezygnacji z zakupu 50 śmigłowców Caracal, produkowanych przez firmę Airbus Helicopters, wywołała reakcję ze strony Francji. Prezydent tego kraju Francois Hollande przełożył zaplanowane na przyszły tydzień międzyrządowe konsultacje w Polsce.

Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone na inny termin, nie odwołane - poinformował w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Wyraził przekonanie, że rezygnacja Polski z zakupy francuskich śmigłowców nie wpłynie na całokształt współpracy z Francją.

Wartość kontraktu wyniosłaby 13,5 miliarda złotych.

dam/TVP.Info