Ks. prof. A. Kobyliński: Pandemia pokazuje, jak wiele jest zabobonu w naszej wierze  - zdjęcie
25.08.20, 22:12Fot. RDC

Ks. prof. A. Kobyliński: Pandemia pokazuje, jak wiele jest zabobonu w naszej wierze

44

Pandemia koronawirusa stała się pewnym sprawdzianem naszej wiary, ocenia ks. prof. Andrzej Kobyliński. Duchowny mówił na antenie Polskiego Radia RDC o jej wpływie na naszą religijność oraz o tym, w jaki sposób ten sprawdzian zdajemy.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński odniósł się na antenie Polskiego Radia RDC do ostatniego, szeroko komentowanego komunikatu diecezji warszawsko-praskiej dot. przestrzegania obostrzeń związanych z pandemią:

- „No niestety, zdrowego rozsądku w polskiej religijności nie jest zbyt wiele” – ocenia duchowny.

Zdaniem filozofa pandemia koronawirusa jest pewnym sprawdzianem jakości polskiego katolicyzmu. I w zderzeniu z tą pandemią obserwujemy, jak wiele jest zabobonu w świadomości katolików, którzy mają wielki problem z racjonalnym traktowaniem swojej wiary.

- „Religijność dobrze przeżywana powinna być tą zdrową wodą w organizmie społecznym i to ludzie religijny powinni upominać się o racjonalność, o mądrość w debacie społecznej. A w Polsce często mamy odwrotnie, że to właśnie osoby religijne, prezentujące swoje przekonania religijne np. w mediach społecznościowych, są tymi właśnie reprezentantami magii i zabobonu, a nie racjonalności i zdrowego używania rozumu”.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński odniósł się również do coraz częściej powtarzanego w Polsce przekonania o tym, że pandemia koronawirusa jest fikcją:

- „Oczywiście jest moda dziś na różnego rodzaju teorie spiskowe, jakże często mówi się, że to wszystko, to jest Bill Gates, albo że za tym stoją wiadome siły. Można by długo o tym dyskutować, oczywiście, różne siły w świecie wykorzystują pandemię, jest w tle wielka polityka, wielka geopolityka, to jak głęboko zmieni się świat w konsekwencji pandemii koronawirusa. O tym oczywiście warto rozmawiać i jest wiele znaków zapytania. Ale to wszystko nie może być przykryte jakimś zabobonnym podejściem to bardzo poważnych spraw” – podkreśla.

W czasie rozmowy ksiądz profesor odniósł się również do ostatnio głośno komentowanych słów papieża Franciszka zamieszczonych na jego Twitterze, dot. motywowania przemocy religią:

- „Wystarczy popatrzeć na świat, żeby się przerazić, jak często złe przeżywanie religii prowadzi do wojny, przemocy, do prześladowań. Dzisiaj generalnie w świecie mamy wielkie ożywienie religijne, mamy desekularyzację, która dotyczy 6,5 mld ludzi. Znakomita większość ludzi na świecie jest dziś wyjątkowo religijna. Kryzys religijny to jest jedynie miliard, to jest Europa, Australia, część Ameryki Północnej. I niestety ten rozkwit religijny w świecie w wielu krajach ma chorą formę związaną z przemocą” – stwierdza naukowiec.

- „Wystarczy podać przykłady z Afryki czy Azji, np. jeśli chodzi o pewne odłamy islamu. Dzisiaj ofiar złego przeżywania religii jest w świecie bardzo wiele. To ostrzeżenie papieża Franciszka jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ niestety dzisiaj mamy problem z fanatyzmem religijnym i z fundamentalizmem religijnym. Religia, która nie jest poddana kontroli rozumu, może prowadzić do wojny, przemocy i nieszczęścia” – dodaje.

Cały wywiad z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim dostępny jest na portalu Polskiego Radia RDC.  

kak/ Polskie Radio RDC

Komentarze (44):

STANISLAW2020.08.28 12:10
Religia nie jest motywem przemocy. Jest odwrótnie: Religią jest wykorzystywana przez przestępców jako namiastka wytłumaczenia się z przemocy.
STANISLAW2020.08.28 12:05
Te zabobony "koronawirusowe" widzę gdzieindziej - wśród naukowców własnie, wśród których zbyt często neguje się pandemię, przypisuje ją jakimś ciemnym siłom ludzkim czy technicznym, przyrodniczym czy diabelskim... Oni przeciweż tworzą te "mądre" filmy z prof. dr. hab. na czele. Po co tu oskarżac katolików?
Anonim2020.08.26 12:50
To nie "wirus" jest sprawdzeniem naszej wiary ale ŻYCIE jakie prowadzimy. Zarzut w stosunku do świeckich , którzy maja odwagę wypowiadać publicznie swoje odmienne opinnie w stosunku do powszechnie OBOWIĄZUJĄCYCH o brak RACJONALNOŚCI jest nie tylko hybiony ale ujawnia PYCHĘ tego, który tak uważa. Ks. Prof. Kobyliński NIE JEST JUŻ ze swoja modernistyczną wiedzą i OŚWIECONYM posłannictwem OSOBA WIARYGODNĄ nie tylko w tematach świeckich ale co gorsza religii i K.K. Może jedynie być jaskrawym przykładem zindoktrynowanego MODERNISTY i źródłem wiedzy o wprowadzanych REFORMACH. Zabiera publicznie GŁOS nie reflektując , że SAM UCZESTNICZY w budowie "JAKIEJŚ" EWOLUUJĄCEJ w niewiadomo jakim kierunku wspólnoty religijnej . Jak sam powiedział TO NIE JEST JUŻ TEN SAM KOŚCIÓŁ KATOLICKI . Jak NIE TEN SAM ? To jaki ? PODMIENIONY ?ZMANIPULOWANY ? sprotestantyzowany . Dlatego pouczanie i upominanie się Profesora x.Kobylińskiego o mądrość w debacie publicznej jest jak "belka" w oku wytykającego błędy bliźniemu. Mądrość Boża jest ZAWARTA w niezmiennej NAUCE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i TRADYCJI i NIE PODLEGA DEBATOM , do których tak wielkie ma upodobanie x. Kobyliński biorący udział powszechnym ZAMIESZANIU.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.26 13:02
Z jednej strony mordercy rosyjscy z Konfederacji,z drugiej dywersanci modernistyczni i masoni. Polacy powinni czytac wiecej ksiazek,a czytaja coraz mniej. I dlatego daja sie latwo omotac wszystkim oszustom..
katolicka deratyzacja Polski2020.08.26 12:47
Ten rzekomy katolik to zwyczajny prowokator komunistyczny,ktory chce nas wyumordowac.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.26 12:56
Chodzi o tego komucha z nickiem katolik.
Ffinek2020.08.26 10:15
No to ksiądz jest na dobrej drodze żeby zrozumieć, że jego religia to jeden wielki zabobon.
APo2020.08.26 9:43
żaden to profesor a tym bardziej żaden z niego ks.. Komunistyczny kret w strukturach Kościoła
SIM2020.08.26 17:14
Tego nie wiem... ale już zastanawiający jest brak akcentów religijnych typu "Szczęść Boże" czy "Błogosławię"...
ada2020.08.26 9:15
Dzieki za te slowa,Ksieze Profesorze.Wiara nie mozna uzasadniac przemocy,nienawisci i bezmyslnosci.
Anonim2020.08.26 9:10
Księże Profesorze, jak mówił śp. Ks. Tischner, że "są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda, to wypowiedź odbieram jako wymijającą w kategorii gówno prawda. Zapytam wprost, dlaczego się ks. Profesor kluczy i nie chce powiedzieć prawdę? Czy warto tak, dla chwili zaistnienie w mediach?
Anonim2020.08.26 9:29
Świat jest tak zły bo ludzie usunęli z niego prawdę, i Prawdę. W mediach nie ma prawdy - jest prawda nam okazana, a to nie jest prawda. Armia gadzich mózgów co dziennie pracuje nad okazaną nam prawdą. Kuriozum jest w tym, że my żyjemy okazaną prawdą?
Anonim2020.08.26 8:58
A może w cierpieniu już wszyscy dojrzeliśmy do słowa prawdy, i należy stanowczo i jasno powiedzieć, sto gadziemu terrorowi?
Anonim2020.08.26 8:54
O s z u s t w o ? SENSACJA: Sekwencja starterów WHO testu PCR koronawirusa znajduje się również w ludzkim DNA. .... https://www.youtube.com/watch?v=KIjZcTQs5gc
Anonim2020.08.26 8:52
Dr. Carrie_Madej >>> „Człowiek 2.0” <<< Pobudka dla świata | Polski lektor ..... www.youtube.com/watch?v=uzT8FT_W5uo
katolik12020.08.26 8:24
Dzisiaj niestety chcą zrobić nowy podział. Nie wschód/zachód tylko na nadludzi/podludzi, elity/niewolnicy, zdrowi/chorzy :(
Jonasz Koran-Mekka2020.08.26 8:20
Pandemia pokazuje jaki jest na prawdę nasz katolicki rząd, który przyczynił się do pozbawienia wielu osób dostępu do sakramentów przed śmiercią.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.26 12:43
Problem jednak w tym,ze ci ludzie umarli,bo sluchali propagandy Ruskiej Konfederacji,ze wirusa nie ma.
LL2020.08.26 8:17
Z całym szacunkiem do księdza ,ale albo ksiądz gra jak soros ,albo jest bardzo głupi jeśli wierzy że pandemia jest.. Smutne i tragiczne że duchowieństwo dało się wciągnąć w zaplanowaną plandemie.Wierni w kościołach każdego dnia powinni się modlić o mądrość narodu żeby przejrzał na oczy ,a modlą się, o zgrozo ! o ustanie pandemii ,mnie to śmieszy i przeraża jak widzę ten bezwolny naród w maskach ,wyglądają jak małpy ,co za głupi naród !
Endriu2020.08.26 8:59
Pandemia to epidemia o zasięgu globalnym i oczywiście że jest. Epidemia covid-19 jest dużym problemem dla służby zdrowia , bo jest to wirus który znaczną część ludzi przede wszystkim starszych mocno obciąża i doprowadza do hospitalizacji , a przez to zapycha szpitale . To przede wszystkim problem szpitalny bo zabiera dużo miejsc leczenia i wymusza separację od osób słabych leczonych na inne dolegliwości.
LL2020.08.26 9:17
Bzdury Endriu.Wirus koronawirusa jest jak miliony innych wirusów,mało tego ... był znany już w 1968 .........ale to nie jest epidemia tylko to jest ściema jakiej w dziejach nie było.
Endriu2020.08.26 10:43
Pandemie grypowe przetaczają się przez kontynenty od lat , teraz mówi się o pandemii tylko dla tego że pojawił się szczep wyjątkowo kłopotliwy .
katolik12020.08.26 7:52
aborcja+gender+in vitro=zagłada homo sapiens
katolik12020.08.26 7:51
Z całym szacunkiem, ale również nie zgadzam się z ks profesorem. Czasami również wydaje mi się że prawdziwi chrześcijanie są niszczeni.
Polak2020.08.26 6:39
Przecież cała koncepcja okultyzmu opiera się na wymyślonych zabobonach. Czyżby do pana Kobylińskiego wreszcie docierało że zatrudnił się w firmie opartej na kłamstwach?
czekista2020.08.26 5:10
Przeciez tacy jak on, kultywowali wszelakie zabobony wsrod wiernych, a siebie przedstawiali jako tych, ktorzy potrafia zainfekowanym od tych przypadlosci uwolnic sie. Mamy tych roznych egzrocytow na peki.
Rozalia2020.08.26 1:17
Ks. prof. Kobyliński studiował chyba w Rzymie i wrócił z bardzo zindoktrynową GŁOWĄ! Żal wielki, szkoda Chłopaka.
Przeciw kretynom2020.08.25 23:20
Ilekroć widzę tego mądrochołka to mi się nóż w kieszeni otwiera. W pełni się zgadzam z waszymi komentarzami poniżej obśmiewającymi tego wyznawcę racjonalizmu. Daję głowę, że ten koleś ma w kieszeni dziadkowy telefon bo nie ogarnia Smartfona, ale zarzuca prawdziwym katolikom zabobon i uwstecznienie oraz brak racjonalizmu.
minka2020.08.25 23:13
moja ciotka uważa, że pan Jezusek w komunii nie zaraża...to potwierdza, że protestanci mogą mieć rację, że Jezus dał komunię jako pamiątkę a nie że w niej jest
Anonim2020.08.25 23:39
A co to potwiedza ? Jakby to była tylko pamiątka to tym bardziej zarazić by się było można ,bo to tylko pamiątka ,bredzisz ,
Anonim2020.08.25 23:59
Był zwyczajnym maminsynkiem. Stawiał spację przed przecinkiem.
Anonim2020.08.26 0:25
Odezwał się poeta, tylko głowa nie ta.
katolik2020.08.25 23:02
Stanowisko Ks Prof, że koronawirus, to nie spisek, jest potwierdzeniem tego, ze Kosciół nas nie obroni przed szatanem, masonami, raczej wszyscy potulnie na rzez !!! Tu nie trzeba wielkich rozwazan, rozumu, czekania, masonskie dzialania, to dla Koscioła nie ma byc badanie procesu beatyfikacyjnego. Tu nie ma czasu nas glupie rozwazania w temacie zagłady i podporządkowania sobie ludzkości przez masonów.
Marco Breslaviano2020.08.25 23:01
Tacy kapłani właśnie są skaraniem boskim. Ten prymityw w sutannie uważa, że to kwestia - uwaga, uwaga - mody lub/i zabobonu (jakie to głębokie i jak rzeczowo uzasadnione). Innymi słowy odwołuje się do starej, dobrej i sprawdzonej metody prosto z żydowskiej gazetki dla Polaków, którą to metodę określa się mianem pedagogiki wstydu. Kto nie uznaje prawdziwości narracji o łże-pandemii, ten ciemniak. I nic tu nie zmienia fakt, że właśnie racjonalna analiza dostępnych wszystkim danych prowadzi do oczywistego wniosku, iż mamy do czynienia z przekrętem. Rozumiem, że przykładem racjonalnego podejścia do wiary, jak zapewne mniema przewielebny ksiądz profesor, jest przyjmowanie komunii św. na rękę. :D
katolik2020.08.25 22:57
Powiem Ks co jest zabobonem i to ze strony Kościoła , Episkopatu- obawa,że zarażisz sie przyjmujac Komunię do ust. To jest szatanska paranoja wsród duchownych!!!Masoni mają podwójną radośc ze zwyklych ludzi i Kościola, który nie ma siły, aby byc silnym
katolik2020.08.25 22:51
A odnośnie zabobonu, Ks taki oświecony, to proszę się modlić o zwyciestwo Prawdy, czyli Boga nad szatanem, którym są masoni. Zbyt mało dowodów na działanie masonów w świecie i zagrożenie z ich strony. Nic Ks Prof nie poradze, że jest niedowiarkiem i kieruje sie tylko wiedzą przekazywaną przez uczonych w zakresie medycyny masońskiej
katolik2020.08.25 22:47
KS profesorze proszę się nie wstydzić, jeśli Ks nie uwierzy temu co mówią pseudouczeni w tym temacie, prof, doc, dr ,eksperci. Oni tylko potwierdzaja oczekiwania, co do wyników, jakie zaplanowali masoni !!! i ogłaszajają to calemu światu
katolik2020.08.25 22:44
To, że Ks jest profesorem , to nie znaczy, że ma Ks wierzyc profesorom medycyny, w tym temacie pseudomedycznym odkryciom , które są niczym innym jak potwierdzeniem masonskich oczekiwań, co do wyników.
katolik2020.08.25 22:41
i niech Ks wie, że z masonami nie ma o czym rozmawiać, chyba,że ks chce negocjować ile dawek przyjmie każdego roku. Będą mieć przyjemność, że Ks docenia ich wysiłki na rzecz ludzkosci
katolik2020.08.25 22:22
Ks jest taki mądry, proszę nie wierzyć, że masoni gates i sorros czegoś chca od swiata, proszę być pierwszym z duchownych, kóry podda się zaczipowaniu przez szatana. !!! jeszcze Ks nie wierzy, to się przekona jak bęzie za póżno, masoni poproszą, nie nakaza Ks dac rekę i to będzie koniec. gates i sorros będą sterować Ks jak marionetka. SZCZEPIENIA na korona , to pewna śmierć przez wywolywanie innych chorób i czipowanie ludzi. Proszę niech Ks uwierzy i nie będzie niedowiarkiem , natomiast uczonym proszę nie wierzyc, bo mówia tak jak oczekuje tego swiat.
Dziadek2020.08.25 22:17
Nie rozumiem tytułu czy to po polsku aby?
Babcia2020.08.25 22:18
Nie, to po polskiemu.
czekista2020.08.26 5:13
On po prostu wykorzystuje " pandemie " dla krzewienia wiary
SIM2020.08.26 17:25
Chyba raczej, niestety... niewiary :-(