Ks. Hryniewicz: Nie ma grzechów, które by nie mogły być odpokutowane - zdjęcie
24.08.21, 15:20(fot. shutterstock)

Ks. Hryniewicz: Nie ma grzechów, które by nie mogły być odpokutowane

13

- Moją pasją życiową stała się nadzieja: ta ekumeniczna i ta powszechna,  o zbawienie wszystkich. Dopóki oczu nie zamknę będę dalej drążył, publikował i z tą nadzieją nie rozstanę się (…) - mówi ks. Wacław Hryniewicz w wykładzie na temat grzechu przeciwko Duchowi Świętemu wygłoszonego w czasie uroczystości przyznania mu doktoratu honorowego Uniwersytetu Opolskiego.

- Sławny filozof Bertrand Russell  w swoim eseju „Why I am not a Christian?” (Dlaczego nie jestem chrześcijaninem?) tak pisał o zapisanych w Ewangeliach słowach Jezusa o tym, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony nawet w życiu przyszłym : „ten fragment był źródłem nieprzebranej ilości cierpień w świecie (…) Doprawdy nie sądzę, żeby ktoś kto rozsiewał w świecie tego rodzaju strach i przerażenie miał w swojej naturze odpowiednią miarę dobrotliwości”.

Filozof oskarża Jezusa! Wynika to z niezrozumienia, z różnic kulturowych, z faktu żyjcia w świecie innych pojęć. Wypowiedzi Jezusa należy interpretować w świetle reguł mowy prorockiej. Nie są to obiektywne informacje o przyszłości, ale wezwanie do tego, by ludzie nie bluźnili przeciwko Duchowi Świętemu - podkreślał teolog z Lublina.

Porównując teksty ewangeliczne i ksiąg prorockich ks. Hryniewicz wskazuje, że nie ma sprzeczności między biblijną konwencją gróźb i ostrzeżeń, a rzeczywistym przesłaniem Dobrej Nowiny o bezwarunkowej miłości Boga.

- Bóg nie przeczy sam sobie. W końcu Jego wola przebaczania unieważni Jego rzekomą chęć karania. Czy ten Bóg jest rzeczywiście mściwy, karzący, okrutny, niekonsekwentny i pełen sprzeczności? Czy to jest tylko niekonsekwencja w naszych, ludzkich oczach? - pyta ks. Hryniewicz.

- Jak rozumieć słowa o rzekomo niewybaczalnym grzechu przeciwko Duchowi Świętemu? Czy On jest z jednej strony nieskończenie miłosierny, a z drugiej - Jego miłosierdzie ma granice? Trzeba znać reguły mowy prorockiej - wskazywała prof. Wanda Wierzbicka z Australian National University (Canberra).

- Powiedzieć, że wszystko może być wybaczone z wyjątkiem odmowy przebaczenia to paradoksalnie dramatyczny sposób powiedzenia, że wszystko trzeba przebaczyć – zazna ks. Hryniewicz. - Słowa Jezusa o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu to apel, by nie popełniać tego rodzaju grzechu. Tak jakby w obronę brał nie siebie - wobec Syna Człowieczego niech nawet padają bluźnierstwa - ale On broni Ducha, Parakleta. Miłosierdzie Boga wobec grzesznych ludzi jest nieograniczone. Duch Święty - symbolem miłości Boga do ludzi. Kto wyznacza granice miłości Boga jest absurdalnie zuchwały - wyjaśnia kapłan.

- Nie ma grzechów, które by nie mogły być odpokutowane i przeżyte w swoich konsekwencjach do samego końca. Jeżeli nawet nie mogą być odpuszczone aktem amnestii, to jednak Bóg ma możliwość docierania do zbuntowanej wolności i uzdrawiania jej. Trzeba przejść jakby przez ogień (1 Kor) – tłumaczy swoją nadzieję ks. prof. Wacław Hryniewicz.

 

ed/Gosc.pl

Komentarze (13):

gogogo2021.09.18 0:00
Oczywiście nie ma grzechów, których nie można odpokutować, ale .... trzeba mieć wolę pokuty! I w tym miejscu pojawia sie Miłosierdzie Boże. Nie mniej trzeba Mu odrobinę zaufać. A jak człowiek tego nie chce? No cóż tu jest problem wolnej woli!!!!!
Skrzypek na dachu2021.09.17 23:25
Pan Jezus jest Zbawicielem urodzonym miedzy nami i sam mowil ze sa grzechy ktore nie da sie przebaczyc .
Anonim2021.08.26 9:46
On miał jakieś objawienie ? Czy wystarczą mu teksty świętych mistyków Bertranda Russella i Wandy Wierzbickiej (żona kolegi z KUL-u ?)
Polak2021.08.24 21:06
Nie ma takiego bestialstwa którego sekta rzymskokatolicka nie usprawiedliwiałaby za gotówkę.
Oficiall JPII pedophille Psyho Hooligans 😍2021.08.24 18:20
Wy już się gubicie w tych głupotach, robicie z własnego boga wariata, a z ludzi to już nie powiem...
rebeliant2021.08.24 18:05
Nie ma krzywdy, która nie będzie poddana próbie pomsty. To wynika z ponoć nieskończonej miłości Jahwe oraz z tego, że Jahwe się usłuchał Szatana, aby Hioba gnębić, więc i niech mnie się usłucha. A mianowicie to, że każdy krzywdziciel będzie wydany osobom pokrzywdzonym, ale już nie w bezbronnej postaci, lecz dysponującej całą wszechmocą. Tuszowanie i chowanie za plecami i jednoczesne potępianie tych co ponieśli krzywdę nie wpisuje się w żadną miłość - no chyba, że tą diabelską. Nie ma zmiłuj!!! chciałeś bić chciałeś gwałcić, więc będziesz bity i gwałcony - nie będzie nieba po czyjejkolwiek krzywdzie inaczej bowiem mamy do czynienia z szprycowaniem prochami, a żadnym tłumaczeniem i uzasadnianiem nawet Bóg nie będzie nam odwracał uwagi od faktów, które tu się zdarzyły. A zdarzyły się z braku wszechmocy, a nie jak to on próbuje nam wcisnąć jego miłości - czego miłości czyli "wrzucę cię do szamba, wyłowię, a ty uklękniesz przede mną". Jahwe jako Bóg jest skończony i mimo 2000 lat terroru padł na pysk, a pozostała "tylko" jego sekta, która świetnie zna techniki manipulacji.
Hryniewicz cioto twoja matka to kurwa.2021.08.24 16:18
"Bóg nie przeczy sam sobie. W końcu Jego wola przebaczania unieważni Jego rzekomą chęć karania" - Przeczy. Bo prędzej chce ukarać tych co nie przebaczyli sodomie i byli dalecy przez nienawiść od ich czynów niż sodomitom którzy żałowali - A właściwość płciowa to właśnie jest najwyższy punkt wiary który pokazuje dla czego Jezus jest złem. Wlewanie siłą, strachem i szantażem miłości do gardła i sprowadzanie zła do egoistycznego zabijania - ale jak ktoś zabija dla wspólnoty to jest dobry np policjant. Tłumaczenie że przecież ty też mogłeś urodzić się kobietą więc wybaczaj im puszczalstwo, mogłeś urodzić się murzynem - więc wybaczaj związki białych dziwek z czarnuchami , mogłeś urodzić się pedałem - bądź miłosierny dla księdza który pożąda twojego syna, mogłeś urodzić się zwierz ludem - więc nie ważne jakie byś grzechy seksualne spotkał we wszechświecie - ty owco pamiętaj że jesteś owcą i nie wolno ci się stawiać bo to nienawiść bo to mord i udowadniasz że nie kochasz swojego boga i ojca tą dobrą szmatę Jezu, który życzył sobie że sodoma ma stać nienaruszona i wciągać w to kolejnych.
sct2021.08.24 16:00
Fronda wczoraj, cytuję:"Te grzechy nie będą wybaczone". No, Panie i Panowie, zdecydujcie się! Ps.Bardziej wierzę jednak Mt 12,30
Anonim2021.08.24 16:54
To samo chciałem napisać, tego rozum nie ogarnie, co z człowiekiem może zrobić religia, a właściwie z człekopodobnym bytem, bez własnego rozumu, poddanemu niewolnikowi Religia, pieniądz oraz kobiety prowadzą do wojen... kobiet bym się nie pozbywał, miękkie i wilgotne to stworzenia, choć własnie o zgrozo, mimo że religia zawsze stawia je na drugim miejscu, to jest ich siłą, no dychotomia w realu
Skrzypek na dachu2021.09.17 23:29
Stary wie to co mlody nie ma pojecia ze za sodomie wyrok jest kara smierci bo to wbrew zycia .
Adeptus2021.08.24 15:36
"Miłosierdzie bezwarunkowe" oznacza "Niezależnie od wszystkiego, nie zrobię ci krzywdy" a nie "niezależnie od wszystkiego, będę cię kochał, ale nie będzie mi to przeszkadzało w zsyłaniu na ciebie plag, a kiedyś wtrąceniu do piekła na wieczność". Sami katolicy chętnie powtarzają, że prawdziwa miłość to nie uczucie, tylko postawa. adeptusrpg.wordpress.com
Marcus2021.08.24 15:36
Jak to mówią - papier wszystko przyjmie.
mateuszjegliński2021.08.24 15:31
Posoborowe głupoty. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu nie będą odpuszczone. Mt 12,30-32. Że też tych interpretatorów Pisma Świętego z piekła rodem ciągle przybywa.