02.07.20, 19:01

Ks. Dolindo: Do Chrystusa tylko przez Maryję!

Ksiądz Dolindo Ruotolo nazywał Maryję jednoznacznie: Współodkupicielką. Nie miał wątpliwości, że współcierpiała z Chrystusem. Był też przeciwnikiem logiki „niedrażnienia” heretyków. Podkreślał, że należy przypominać, iż do Chrystusa można przyjść przez Maryję. Pisze o tym Szymon Królikiewicz w pięknej książce „Maryja i ks. Dolindo”.   

W swym ostatnim dziele „Maryja Niepokalana. Matka Boża i Matka nasza” ks. Dolindo nazywał Maryję współodkupicielką rodzaju ludzkiego. Zanim kapłan z Neapolu stworzył tę mariologiczną syntezę, opracował komentarz do Pisma Świętego w trzydziestu trzech tomach. Biblia była podstawowym punktem odniesienia do jego teologicznej refleksji. Dlatego warto przypomnieć, w jaki sposób pojęcie odkupienia jest obecne na kartach Pisma Świętego.

Zapowiedzią odkupienia w Starym Testamencie była Pascha Izraelitów (Wj 12, 21–28). Pascha oznaczała ocalenie od anioła śmierci, którego przejście zabiło pierworodnych w Egipcie (Wj 11, 4–8; Wj 12, 29–34). Pascha była równocześnie tajemnicą „przejścia” i „ominięcia”, śmierci i ocalenia (Wj 12, 11)116. Była ona również tajemnicą ofiary (Wj 12, 43)117. Ocalenie Izraelitów dokonało się wszakże dzięki krwi baranka (por. Wj 12, 21), zabitego przez zgromadzenie o zmierzchu (Wj 12, 6). Krwią pokropiono drzwi jako znak dla Pana (Wj 12, 13). W nocy, kiedy anioł śmierci omijał domy Izraelitów, ich oczekiwanie przemieniło się w ucztę (Wj 12, 8), a następnie – w pośpieszne wyjście z ziemi niewoli (Wj 12, 11): w wyzwolenie do drogi przez pustynię w kierunku Ziemi Obiecanej (Wj 12, 37–42)118. W ten sposób powstał Lud Boży.

Wypełnienie starotestamentowej figury odkupienia dokonuje się w Nowym Testamencie za sprawą Jezusa Chrystusa. Jest On zapowiedzianym Odkupicielem, Ofiarą, Barankiem Paschalnym. Dzięki Jego krwi, rozlanej na krzyżu, Szatan został pokonany, a człowiek – ocalony od śmierci wiecznej i wyzwolony do życia wiecznego. I tak powstał Kościół.

Jaka jest w tym rola Maryi? Ksiądz Dolindo zauważał, że Maryja współpracowała z Chrystusem w dziele odkupienia: „Maryja została wybrana, żeby współpracować w odkupieniu rodzaju ludzkiego; była Ona niewzruszonym celem przedwiecznej myśli Boga, a cała Jej dusza żyła w radości z powodu tej misji: Exultavit spiritus meus in Deo salu­ tari meo”.

Matka odkupionych

Kapłan z Neapolu nazywał Maryję wprost Współodkupicielką. „Najświętsza Dziewica nie odczuła żadnego bólu, dziewiczo rodząc Odkupiciela, co więcej, poród odbył się w ekstazie niewymownej radości. Inaczej, jeśli chodzi o rodzenie Mistycznego Ciała Pana, które kosztowało Ją bóle kalwaryjskie nie do wypowiedzenia, ponieważ była współodkupicielką rodzaju ludzkiego. Kościół został ustanowiony przez wielkie bóle Jezusa i Maryi, a sam z kolei nigdy nie zrodził ani nie rodzi bezboleśnie ludu świętego, który jest królestwem Bożym. W czasach ostatecznych Kościół musi dać swojemu Królowi największych świętych i musi przygotować naród wybrany na wieczny tryumf, i dlatego bóle Kościoła wzrosną, aż staną się w czasie Antychrysta nad wyraz bolesną męką” – czytamy w jego pismach.

Także w komentarzu do Ewangelii św. Jana ks. Dolindo stwierdzał, że Maryja stojąca pod krzyżem Jezusa była współodkupicielką, ponieważ łączyła się z ofiarą Syna. Równocześnie wyjednywała litość dla grzeszników. Jezus, zwracając się do Matki: „Niewiasto”, ustanowił Maryję Panią i Królową odkupionych. Kiedy stwierdził: „oto twój syn”, wskazując na umiłowanego ucznia, ustanowił Maryję Matką odkupionych.

Do Jezusa przez Maryję

Jezus na krzyżu ukształtował Kościół, który otrzymał życie z Jego serca otwartego włócznią. Maryja, która dała Jezusowi rzeczywiste ciało, miała dać Mu również Jego Ciało mistyczne, Kościół. Dlatego Jezus ustanowił Ją z krzyża Matką wszystkich odkupionych, Matką kapłaństwa i Matką Kościoła. Jezus, dając Maryi Jana za syna, powierzył Jej nie tylko osobę umiłowanego ucznia. Jan reprezentował pod krzyżem wszystkich odkupionych, stąd moment jego powierzenia Maryi był również aktem ustanowienia przez Jezusa powszechnego macierzyństwa Maryi. Wniosek ks. Dolindo jest prosty: zamiast ograniczać kult Maryi w Kościele pod pretekstem niedrażnienia heretyków, należy uznać, że nie można przyjść do Jezusa, jeśli nie przychodzi się do Maryi. Na koniec ks. Dolindo puentuje: „Świat nie odnajdzie pokoju i nie ujrzy pełnego zwycięstwa Jezusa dopóty, dopóki nie zobaczy naj‐ pierw zwycięstwa i królestwa Maryi”.

Z tego, że Maryja jest współodkupicielką, wynika według ks. Dolindo następujący nakaz dla chrześcijan: „Naśladujmy św. Jana, który gdy otrzymał Maryję jako Matkę. Sprawmy, żeby zamieszkała w naszej duszy, uznajmy ją za Królową naszych aktywności, poświęćmy Jej nasze życie, żeby Ona je odnowiła i podarowała Panu nowe. Niech wszystko to, co jest nasze, przechodzi przez Jej ręce, żeby wszystko było poświęcone i pobłogosławione przez Nią i żebyśmy pod Jej matczynym płaszczem mogli stawić się przed tronem i trybunałem Jezusa Chrystusa z większą ufnością”.

Szymon Królikiewicz

Tekst pochodzi z książki „Maryja i ks. Dolindo”, która ukazała się w Wydawnictwie Esprit. Książkę znajdziesz TUTAJ

źródło: twojawalkaduchowa.pl

Komentarze

Antek z Czerniakowa2020.07.28 10:51
Czy tak trudno administratorom katolickiej bądź co bądź strony założyć filtr żeby częstych tu słów; Bóg, Jezus, Maryja, katolik czy kościół, nie profanował chory z nienawiści dewiant i nie zalewał potok ordynarnego szamba ????
Zbg.2020.07.7 13:25
Do Wojownik Maryi: Faryzeusze nie czytali biblii,bo jeszcze nie była napisana
Zbig.2020.07.3 12:52
Dolindo napisał 33 tomy bajek do jednej wielkiej bajki zw.P.Sw.
Valdez732020.07.3 10:25
Jaka współodkupicielka, tylko Chrystus złożył ofiarę za nasze grzechy, by dać nam zbawienie. W Biblii na temat pośrednictwa Maryi nic nie ma. Za to Chrystus jest jedynym pośrednikiem między człowiekiem, a Bogiem. Czytajcie Biblię !!!
Wojownik Maryi2020.07.7 0:37
Widocznie nie rozumiesz Biblji z tego co wynika .A jak Pan Jezus sie Urodził przez Maryje przyszedł .Kim jest Niewiasta z Apokalipsy co miażdzy smoka to Maryja .Prosze czytać uwaznie Biblje i szanować Maryje bo jak Pan nie szanuje Maryi Pan nie szanuje Pana Jezusa .Faryzeusze też czytali Biblje i co zrobili poszli ukrzyzowac Pana Jezusa .Tylko z Maryją z Niewiastą która jest Najczystsza ze stwozenia .Królowa Nieba i Ziemi i Aniołów i Polski Módl sie za nami Błagamy cie Mamo nasza ..
Antoni2020.07.3 9:40
Modlitwa do świętego o wstawiennictwo do Maryji, ta wstawia się z naszą sprawą do Jezusa a ten idzie z tym do siebie samego czyli do Boga Ojca. :-)
hjokjuk2020.07.3 9:56
Najlepiej jest modlić się do jakiegoś świętego, żeby wstawił się u Maryji, żeby ta wstawiła się u jakiegoś anioła, żeby ten wstawił się u Archanioła, żeby ten wstawił się u samego Boga. Szanowne Katoliki - po co wam ci wszyscy pośrednicy?
ceramik2020.07.3 8:48
Do Chrystusa tylko przez Maryję! A co z żydostwem, których tak wychwala się na wszystkich kazaniach i we wszystkich kościołach? Odrzucili Maryję i zamordowali Jezusa, więc jakim prawem wymawia się nazwę tego dywersyjnego plemienia wybranego przez Złego? Jezus-''narodzie o zawziętych twarzach i kamiennych sercach'', a św. Jan ''J 8,43-45 8 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 45 A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie.'' Ich koran-Jahwe rozkazuje, aby żydzi podbijali sąsiednie ludy w krwawych wojnach zabijając mieszkańców i zajmując ich terytorium. Aż się do kościoła nie chce chodzić.
f232020.07.3 11:28
Jak to odrzucili Maryję? Przecież to była bardzo pobożna Żydówka.
STANISLAW2020.07.3 5:33
Frondo, przestańcie tu wprowadzać treści wiary w to bagno bluźnierców! Nie stawajcie się tym bagnem!
Natalja Siwiec2020.07.3 11:27
Dzieki takim zabiegom Frąda jest wylęgarnią ateistów :D
Antek z Czerniakowa2020.07.28 10:48
Czy tak trudno administratorom katolickiej bądź co bądź strony założyć filtr żeby częstych tu słów; Bóg, Jezus, Maryja, katolik czy kościół, nie profanował chory z nienawiści dewiant i nie zalewał potok ordynarnego szamba ????
mika2020.07.2 23:27
najbardziej podoba mi się Harem zakonnic Jezusa...ich zaślubiny z obrączką...Jezus ma żony, wiele żon...wiedzieliście? jest poligamiczny
Arek2020.07.2 23:40
A ten obojnaki harem wrzeszczący na ulicach w tych swoich paradach pod tęczami to czyj on jest? Bachusa, Roberta B. Grzegorza Cz.?
Anonim2020.07.3 0:39
MIKA"! WEŹ SIĘ NIE PONIŻAJ! DOSZKOL SIĘ DOCZYTAJ! I NIE OBRAŻAJ PANA JEZUSA! TO NIE JEST ANI MIŁE, ANI ŚMIESZNE! RACZEJ GŁUPI WPIS !
Teolog2020.07.2 23:00
Bóg to sadysta, a więc dostać można się do niego wyłącznie przez cierpienie i totalne upodlenie
Leszek2020.07.2 23:16
Teologu! Gdyby to była prawda, co tu wklepałeś, to z pewnością On nie dałby ci szansy, abyś się tu nieroztropnie wypowiedział.
Anonim2020.07.2 23:21
I sadysta i masowy morderca, który wytopił jak parszywe kocięta podczas potopu wszystkie swoje dzieci, nawet te w łonach matek,(razem z matkami oczywista). Zresztą zapowiadał, że jest bogiem mściwym i jako rzekł, tak postąpił. Współczuję wszelkiej maści chrześcijanom, że są zobowiązani kochać takiego typa, kochać i zarazem bać się - niezła mieszanka wybuchowa, ale cóż jak ktoś ma sadystę w rodzinie to tak już jest. Pozdr dla teologa my jesteśmy od tego wolni.
JAGODA !2020.07.3 1:00
Lechu- Teologu! Taki z ciebie "teolog", że prostych rzeczy nie wiesz!? Czy nie chcesz wiedzieć?? Piszesz, że "Bóg, to sadysta..."? JAK ŚMIESZ TAK PISAĆ!! PRZECIEŻ TO WY BYLIŚCIE SADYSTAMI! JAK NAZWAĆ TYCH WASZYCH OPRAWCÓW, SADYSTÓW-ŻYDÓW, CO TORTUROWALI PANA JEZUSA, BILI , NAŁOŻYLI CIERNIOWĄ KORONĘ I NA KOŃCU UKRZYŻOWALI GO!?? B Y Ł B E Z W I N Y !!! ZA CO BYŁ PRZEZ WAS ŻYDÓW TAK MORDOWANY??? NO ODPOWIEDZ! CZEKAM! TEGO NIE WIDZISZ, PODŁY DRANIU !? JAK MASZ CZELNOŚĆ Z BOGA SZYDZIĆ, Z NAJWIĘKSZEJ ŚWIĘTOŚCI! TY, TAKI MARNY PUCH, NIKT...!
Kanon2020.07.2 22:13
W Biblii stoi jak wół! Do Boga przez JEZUSA!
33 TOMY REFLEKSJI2020.07.2 21:28
I PRZELEWANIA Z PUSTEGO W PRÓŻNE. TYM PRZEBIŁ NAWET ŻYDÓW I ICH TALMUD. JEDNAK KATOLICY TO NAJBARDZIEJ ZRYTA CZĘŚĆ SPOŁECZEŃSTWA.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.2 19:29
A ja nie mam wątpliwości, że ten cały dolindo to nierób żerujący na ludzkiej głupocie!
Zygfryd2020.07.2 20:29
Poczytaj " Jezu ty się tym zajmij" dowiesz sie co oznacza słowo Dolindo to naprawde ciekawa historia
Leszek2020.07.2 23:22
"19:29" I znowu, jak zwykle błysnęłoś swoją, bardzo delikatnie artykułując, nieroztropnością sięgającą dna. Ale ty tak już masz bo taka jest twoja patologiczna psychika.
Głowa do góry!2020.07.5 3:21
Dla Ciebie też jest nadzieja - wchodź tu częściej i błagaj o pomoc tak jak to teraz robisz - może ktos się pomodli w Twojej intencji.