Kościół w Niemczech o watykańskiej instrukcji o parafii - zdjęcie
29.07.20, 15:07fot. vatican media

Kościół w Niemczech o watykańskiej instrukcji o parafii

5

W Niemczech nie milkną echa po publikacji watykańskiej instrukcji o parafii. W ocenie tego dokumentu niemieccy biskupi są podzieleni, akcentując różne wizje przyszłości Kościoła w Niemczech.

Wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu bp Franz-Josef Bode ocenił, że ten dokument to „silny hamulec dla motywacji i doceniania posługi osób świeckich”. Ze względu na duże zaangażowanie świeckich w Niemczech spodziewał się on „wcześniejszej konsultacji z Kościołem lokalnym i większego uwzględnienia tak często przywoływanej synodalności”. Zaskoczenie brakiem konsultacji wyraził też były przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx, który stwierdził, że instrukcja „zasiała nieufność i pogłębiła podziały”.

Bp Peter Kohlgraf z Moguncji zaznaczył, że nie zaakceptuje tak łatwo ingerencji w swój urząd biskupi. Jego zdaniem już teraz „wielu kapłanów skarży się na nadmierne wymagania wobec administracji i biurokracji.” Podobnie wypowiedzieli się biskup Essen Franz-Josef Overbeck oraz biskup diecezji Rottenburg-Stuttgart Gebhard Fürst, którzy – jak wielu innych – zaznaczyli, że mimo watykańskiej instrukcji nadal będą dopuszczać świeckich do wspólnego kierowania parafiami.

Tymczasem kard. Walter Kasper na falach kolońskiego diecezjalnego Domradio ocenił, że „niemiecka krytyka całkowicie pomija właściwą intencję instrukcji o nawrócenie na duszpasterstwo misyjne”. Według byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Niemcy wyznaczają niewłaściwe priorytety: nieustanna dyskusja o celibacie, kapłaństwie kobiet i odpowiedzialności świeckich prowadzi do mniejszej ilości powołań kapłańskich. Zdaniem kard. Kaspera ogólna odpowiedzialność kapłana za parafię jest teologicznie uzasadniona.

Pozytywnie o watykańskiej instrukcji wypowiedział się również kard. Rainer Maria Woelki, podkreślając jej „propozycje dotyczące misyjnego przebudzenia Kościoła”. Biskup Kolonii stwierdził, że w Niemczech „w naszych dyskusjach i propozycjach reform koncentrujemy się zazwyczaj na roli kapłana”, tymczasem to „nie my ustanawiamy Kościół i to nie nasz Kościół, ale Kościół Jezusa Chrystusa”.

Również biskup Eichstätt Gregor Maria Hanke napisał, że watykańska instrukcja skupia się na „konkretnej sakramentalności” Kościoła, a nie na strukturach. Z jego punktu widzenia, dokument ten jest zgodny z linią Papieża Franciszka. „Dokument ten dotyczy posłania Ludu Bożego do ewangelizacji skonkretyzowanej w parafii”.

 

Vaticannews.va/Tomasz Kycia – Niemcy

 

Komentarze (5):

Jan Radziszewski2020.08.2 10:40
za niedługo a nawet może i w tym roku Prześwietlenie sumień tj Sąd Ducha św "Niektórzy poczują tak wielkie obrzydzenie i doznają takiego wstrząsu, gdy ich grzechy zostaną im ukazane, że umrą zanim wykorzystają okazję prośby o przebaczenie. - Bowiem Każdy zobaczy stan swej duszy przed Bogiem – co dobrego i co złego uczynił w swym życiu
Szybka Randka2020.07.29 20:01
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
jeden_z_nich2020.07.29 18:06
Ich mogą ocalić tylko semici.
katolik2020.07.29 17:03
Papież Franciszek z pewnego ukrycia chce wprowadzać zmiany ale On i Niemcy wiedzą, że wszystko co dotyczy Amazonii dotyczy całego Kościoła
katolik2020.07.29 16:04
Linia niemiecka jest zgodna z wizją Kościoła-Papież Franciszek opowiada się za szeroko pojetą ewangelizacją, nie neguje posługi kobiet dopuszcza zniesienie celibatu w Ameryce Południowej