Kościół apeluje: Nie częstujcie kobiet w ciąży alkoholem! - zdjęcie
21.12.19, 12:15(fot. pexels)

Kościół apeluje: Nie częstujcie kobiet w ciąży alkoholem!

12

Apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży – napisali w Apelu pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski.

W Apelu czytamy, że „nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy”. Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży.

Publikujemy pełną treść Apelu:

Apel o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym

Najbliższy, świąteczny czas będzie obfitował w spotkania opłatkowe, sylwestrowe i karnawałowe. Jest to okres, w którym zwyczajowo wypija się co najmniej przysłowiowy kieliszek wina lub lampkę szampana.

Jako pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym. Nawet niewielkie ilości alkoholu bardzo szybko z krwią matki dostają się do dziecka rozwijającego się w jej łonie, dlatego lekarze zalecają całkowitą abstynencję w okresie ciąży.

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą uszkodzić mózg, serce i inne narządy dziecka. Najpoważniejszym jednak skutkiem jest FAS – alkoholowy zespół płodowy. Dzieci z FAS mają problemy zdrowotne do końca życia, niejednokrotnie stwierdza się u nich wady wielu narządów, zwłaszcza mikrouszkodzenia mózgu.

Kobieta może urodzić dziecko z pełnoobjawowym FAS, nawet jeśli raz nadużyje alkoholu w ciąży. Dlatego apelujemy o nieczęstowanie alkoholem kobiet w stanie błogosławionym.

Z życzeniami błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia,

ks. Przemysław Drąg

Dyrektor Krajowego Ośrodka

Duszpasterstwa Rodzin KEP

Beata Choroszewska

Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego

Warszawa, 20 grudnia 2019 r.

 

 

bz/episkopat.pl

Komentarze (12):

ridado2019.12.21 21:11
Episkopat jest specjalista nawet w sprawach seksu I narodzinj. QAle zabawa. Panowie polswieci sidzcie w swoich palacach I popijajcie drogie napoje ale nie wtracajcie sie do zycia ktorego juz nie rozumiecie
anonim2019.12.21 19:15
Serio? Kościół musi apelować by ludzie to zrozumieli? Aż tak zidiociałym narodem jesteśmy?
lech keller-krawczyk ohydny staruch 2019.12.21 13:40
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata", "Bjorn z Rogiem w Doopie"... Jest 𝐒𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych idiotycznych pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-"genetyk słowianszczyzny" jest rzeczywiście 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐞𝐫 kręci się koło szkół i 𝐬𝐭𝐚𝐥𝐤𝐢𝐧𝐠 chłopczyków. Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.21 12:31
Może by tak episkopat wygłosił apel o nie chlaniu podczas świąt! ilość wypadków powodowanych przez tych pod wpływem czy widok naprutych osób na pasterkach pokazuje tylko jak katolicy świętują!
anonim2019.12.21 14:54
Chodzisz na pasterkę ?
Sebastian Lorenc2019.12.21 12:28
Pełna zgoda, alkohol w ciąży szkodzi nawet w minimalnych ilościach, ale apel powinien być do kobiet, bo jak będą chciały, to same sobie kupią alkohol, nie będą czekały, aż je ktoś poczęstuje.
anonim2019.12.21 14:53
Apel powinien być do wszystkich. Niestety, kobiety w ciąży są częstowane alkohololem, wmawia się im ,że kieliszek nie zaszkodzi, sam byłem świadkiem takiej sytuacji,gdy kobieta była przekonywana ,że klieliszek wina nie zaszkodzi, na szczęście była to rozsądna kobieta i nie dała się skusić .
max2019.12.21 12:21
Episkopacie polski, proszę, zostawcie te apele lekarzom, kasie chorych, Narodowemu Funduszowi Zdrowia... Prosimy o Słowo Boże.
Jan2019.12.21 12:37
twoja matka piła w ciąży i teraz są tego skutki
fronda.pl2019.12.21 12:50
Uważaj, co piszesz, albo zostaniesz zablokowany.
anonim2019.12.21 15:01
Jak najbardziej Episkopat ma prawo apelować o to jak i o wszystko co szkodzi zdrowiu,bo jest to związane z Przykazaniem Bożym .
andrzejhahn32019.12.21 12:19
kosciol katolicki jest to obrzydliwa zbrodnicza instytucja i..........DLATEGO SRAM NA NIEGO