Koronawirus. Obchody Wielkiego Tygodnia. Watykan wydał dekret - zdjęcie
25.03.20, 20:30Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Koronawirus. Obchody Wielkiego Tygodnia. Watykan wydał dekret

24

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kierowana przez kardynała Roberta Saraha wydała dekret w sprawie zmian w obchodach Wilkiego Tygodnia, które są spowodowane pandemią koronawirusa. W dekrecie czytamy:

-  Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju

 

Poniżej całość dekretu opublikowanego przez Kongrefację.

 

DEKRET

W okresie Covid-19 (II)

Biorąc pod uwagę szybką ewolucję pandemii Covid-19 i uwzględniając uwagi otrzymane od Konferencji Episkopatów, niniejsza Kongregacja przedstawia aktualizację ogólnych wskazań i sugestii już przekazanych biskupom w poprzednim dekrecie z 19 marca 2020 roku.

Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu ludzi, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju.

Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach. Pomocne mogą być telematyczne środki przekazu nadające na żywo, nie nagrane. W każdym razie ważne jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na modlitwę, doceniając przede wszystkim Liturgię Godzin.

Konferencje Episkopatu i poszczególne diecezje powinny zatroszczyć się, aby nie zabrakło pomocy w modlitwie rodzinnej i osobistej.

1 – Niedziela Palmowa. Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz budynku sakralnego. W kościołach katedralnych należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych, oraz w innych miejscach trzecią.

2 – Msza Krzyżma. Oceniając konkretny przypadek w różnych krajach, Konferencje Episkopatu będą mogły dać wskazówki dotyczące ewentualnego przeniesienia na inny termin.

3 – Wielki Czwartek. Obmycie stóp, które jest już opcjonalne, należy pominąć. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum. W tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na możliwość odprawiania Mszy św. w odpowiednim miejscu, bez udziału ludu.

4 – Wielki Piątek. W modlitwie powszechnej biskupi zadbają o przygotowanie specjalnej intencji za tych, którzy znajdują się w sytuacji zagrożenia, chorych, zmarłych (por. Missale Romanum). Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa.

5 – Wigilia Paschalna. Należy ją sprawować wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych. W liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (por. Missale Romanum).

W przypadku seminariów, kolegiów kapłańskich, klasztorów i wspólnot zakonnych należy stosować się do wskazówek zawartych w niniejszym dekrecie.

Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września.

De mandato Summi Pontificis pro hoc tantum anno 2020.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 25 marca 2020, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Robert Kard. Sarah

Prefekt

✠ Arthur Roche

Arcybiskup Sekretarz

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

 

mp/stacja7.pl

Komentarze (24):

Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 10:55
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu -------- i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
ewa2020.03.26 0:43
Widzę na forum pełno przestraszonych lewaków
jest mi obojętne czy zdechniesz czy nie2020.03.26 0:13
Fronda może być dumna z faktu, że zupełnie bezkrytycznie, w imię wolności słowa udziela gościnny masońskiej mendzie, człona (obrzezanego sierpem) B'nai B'rith – Loża Polin firmującego się tu m.in. NIE BADZ OBOJETNY, Sauron, Klapafuckyousz ... You dick, as a "learned molecular geneticist" why don't fix your own DNA? And instead being piece of shit motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag. What say you kike?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.25 23:10
Trzeba w końcu jasno i otwarcie powiedzieć: To grzechy katolików sprowadziły gniew Boga, gniew pogrążający nas wszystkich, prawych i mądrych. Juz czas stanąć w prawdzie. Bóg, prawda i dobro nas uratuje. Już czas ....
anonim2020.03.25 22:56
ks Bogusław Z tą różnicą, że Wy Księża możecie składać ofiarę, tylko nam świeckim się to odmawia!!
anonim2020.03.25 22:54
Ani słowa o przyjęciu chociaż Komunii Św. i Adoracji w Ciszy w W Czw. i W Pt. Po prostu dramat - olewka i tyle...no pewnie że wszyscy mają uważać na korona, ale jeśli księża są zdrowi ludzie uczciwie też to dlaczego nie można przyjąć chociaż Pana Jezusa...nie wyobrażam sobie jak przeżyję te Święta Panie Jezu...KK się rozpadnie jeśli w taki sposób dba się o najważniejsze kwestie w naszym Kościele....
vioencja2020.03.25 22:48
Dlaczego Kościół jest rozrywany /także od wewnątrz/?W Kościele jestem od niedawna , od 20-stu lat, wcześniej mi przeważnie nie przeszkadzał , imponował mi wtedy , że trwa , że to WSZYSTKO funkcjonuje , biło od Niego ciepło , dostojność , empatia. Mam wiele dobrych wspomnień jako mała dziewczynka , dziewczyna i młoda kobieta . Pamiętam ludzi chodzących do Kościoła , piękne panie z różańcem i książeczką w dłoni , pamiętam dzieci z lampionami / mi to nie było dane /, to piękno było zauważone przeze mnie . Kilka razy uciekłam z domu , na pogrzeby , na Boże Ciało... Zostaje nam to zabierane i to na dodatek w Święta najważniejsze dla katolików . Nie mogę się pogodzić z brakiem Triduum , z brakiem spowiedzi i pewnie z brakiem Rezurekcji . Dawniej Lud Boży w czasach pożogi chronił się w kościołach . Teraz "NIE NADA"-starsi zrozumieją . Szatan wkracza wszędzie . Ale...KTÓŻ JAK BÓG ...SURSUM CORDA
Jarek2020.03.26 11:40
No cóż - ofiaruj to Bogu. Jeśli jest Ci z tym źle, ofiaruj to Bogu. Jeśli cierpisz z tego powodu - ofiaruj to Bogu. Tu ubolewam nad wiedzą przekazywaną przez księży ludziom. Rezerwują dla siebie i tylko dla siebie pewne rzeczy stawiając siebie wyżej od Boga. (bez księdza nic) - nie prawda. Jesteś Ty i Bóg!. - Sama możesz ochrzcić dziecko, jeśli zagraża mu śmierć; - możesz wzbudzić sobie żal za grzechy i dokonać spowiedzi serca. To Bóg odpuszcza grzechy nie ksiądz pukaniem; - i Komunia pragnienia, ale tego księża przynajmniej w Polsce nie kultywują, a szkoda. W USA widziałem jak to wygląda, jak wierni podchodzą do kapłana, który udziela Komunii, ale jej nie przyjmują a otrzymują błogosławieństwo. Nikt Ci nic nie zabiera. "Dawniej Lud Boży w czasach pożogi chronił się w kościołach " Dawniej nie było tylu szpitali, służby zdrowia. Dawniej duchowieństwu nie zależało na tym aby ludzie byli wykształceni. Ciemnym ludem łatwiej sterować.
Oloo2020.03.25 22:38
Zabierz rodzinę,babcię,sąsiadów,znajomych i nie znajomych na wybory.Możesz zrobić nawet kilka kursów samochodem.Duda musi wygrać. #zabierz babcie na wybory-DUDA2020
Katolik2020.03.25 22:23
Aborcja+gender=zagłada homo sapiens
Katolik2020.03.26 8:17
GMO+5G+LGBT+Szczepienia+chemitraile=płaska ziemia
W\305\202adimir Putin dzwoni...2020.03.25 21:47
Znaczy można nie chodzić na msze i być przyzwoitym człowiekiem? Toż ja praktykuję ten model od 1994 roku.
Lewacka Kretynizacja Świata2020.03.25 21:58
To pierwsze to zapewne tak, ale to drugie to pozwól, niech inni ocenią, bo nikt nie jest sędzią we własnej sprawie (oczywiście poza kastuwą Gesdorf i jej pieskami, do których - jak mniemam - ty pewnie też należysz hehehehehehehehehehehehe
marcinP2020.03.25 21:40
Zadziwia mnie decyzja Jezusa, który będąc Bogiem, wiedział, że taki czas przyjdzie (zamykania świątyń przez Jego wybranych) i tak w czasie Wieczerzy Pańskiej ustanowił sakrament kapłaństwa. Tak myślę, że gdyby mógł wyjść z tabernakulum, to już by tam Go nie było. Poszedłby do swej Oblubienicy - wiernych.
vioencja2020.03.25 22:52
Jezus szanuje wolną wolę każdego z nas ...i dlatego tak jest. Tak to rozumiem , ale jest to trudne.
Wojtek Polak2020.03.25 21:23
czyż by słowa proroka Izajasza zaczęły się wcielać lawendowi i ci od św spokoju kapłani odprawiali msze pełni grzechów swoich i zaniedbania.lawendowi z grzechem ohydy i z brudem na rękach odprawiali msze ci od św spokoju to samo z brudem i z krwią na rękach dzieci nienarodzonych. a my nie lepsi widząc to wszystko nie upominaliśmy grzeszących sami mając nie mniejsze grzechy na duszy. synowie i córki nasze po rozwodach w trzecim związku a cierpią za to dzieci. ilu z nas wierzących przymykało oczy na własne grzechy czy grzechy bliskich. w końcu Pan zamknął przed nami drzwi świątyń swoich. czas postu to czas nawracania się czas na zastanowienia się nad własnym życiem. grzechy sodomy i gomory były mniejsze a Pan je zniszczył to co z nami się stanie gdy się nie nawrócimy.Boże Wszechmogący mniej miłosierdzie dla nas i świata całego.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.25 20:58
To prawda. Teraz jasno widać, że wiara KK, to obrzędy w które nawet katolicy nie wierzą. Nie wierzą a Boga, w modlitwy, w zawierzenia i jak się robi zawierucha, to chowają się w dziury jak strachliwe szczury. Ja też się schowałem, ale to zupełnie inna bajka.
Lewacka Kretynizacja Świata2020.03.25 21:54
To jasno widać, że cała ta ideologia lewacka to zwykły pic na wodę, zero logiki i tylko przerzucanie się bajeczkami z Marksa i Lenina, i robienie ze strachu w gacie, a spowodował to jakiś wirus! hehehehehehehehehehe
ks. Bogusław2020.03.25 20:36
Czytając to zarządzenie rodzi się pytanie, czy to nie jest ta sytuacja, o której mówi prorok Izajasz: "Przestańcie składania czczych ofiar! Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu; święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań... Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. (..) Ręce wasze pełne są krwi. 16 Obmyjcie się, czyści bądźcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło!" Iz. 1,13 n.
T2020.03.26 9:10
No właśnie, wystarczy przypomnieć sobie co działo się wcześniej. Bluźnierstwa,a ataki na księży, wiarę, Boga, aborcja nadal jest, eutanazja jest po cichu robiona w szpitalach na zasadzie nieudolnego leczenia.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.25 20:33
to tylko pokazuje że cała ta wiara katolicka to zwykły pic na wodę, zero cudów odrastania kulasów itp. bajeczek z biblii... a spowodował to jakiś wirus!
Lewacka Kretynizacja Świata2020.03.25 21:52
To tylko pokazuje że cała ta ideologia lewacka to zwykły pic na wodę, zero logiki i tylko przerzucanie się bajeczkami z Marksa i Lenina, i robienie ze strachu w gacie, a spowodował to jakiś wirus! hehehehehehehehehehe
ed2020.03.26 0:41
Wierzący nie modli się o cuda tylko relację z Jezusem, żywym Bogiem i nie ma cykora jak lewizna
aaa_kotki_dwa2020.03.31 4:46
Jak to nie ma cykora? Cały ten dekret to rejterada Jezusa przed wirusem.