07.08.20, 17:36fot. vatican media

Kongregacja Nauki Wiary o ważności formuły Chrztu

Kongregacja Nauki Wiary wydała notę doktrynalną na temat ważności sakramentu Chrztu stwierdzając, że udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i powinien być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandiego, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie arbitralne zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze

Protestant2020.08.8 11:23
Chociaż w Nowym Testamencie oczekuje się, że chrzest jest poprzedzony nawróceniem (Dz. 2,38) i wiarą (Mk. 16,16) tego, który jest chrzczony - to we współczesnym katolicyzmie obowiązuje zasada ex opere operato (łac. „na podstawie dokonanej czynności”). A więc niezależnie od pobożności udzielającego oraz przyjmującego sakrament - "sakrament działa". To oznacza magiczne rozumienie chrztu, bo odpowiednie "zaklęcie" (a tutaj kongregacja nauki wiary, czyli następca inkwizycji dba, żeby zaklęcie nie zostało zmienione) zmusza do działania samego Boga. "Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi." (Mt. 15,8-9)
Anonlm.2020.08.8 10:40
Jezus wszedł do jeziora wymyć sobie brudną głowę,a Jan Ch. pryskał Go wodą.Tak powstała bajka o Chrzcie, która daje kasę dla KK.
Protestant2020.08.8 11:26
Rozumiem, że byłeś tam i dlatego wiesz lepiej, jak było?
śmig2020.08.8 9:36
To ile wieków już tak na własną rękę dodają, ujmują, zmieniają i w dodatku nie rozumieją samej natury posługi kościelnej?
Masij Łagodny2020.08.7 19:38
CORAZ większy BAŁAGAN wprowadza ,,Watykan--Papiestwo.Prawidłowa Formula chrztu wypowiadana przez Kapłana: Ja Ciebie Chrzczę w imię Ojca ,Syna ,Ducha Świętego. Ja PYTAM Gdzie jest Błąd? czy Zwrot MY ,zamiast Ja to BŁĄD? A Papierz Miesza w Modlitwie Ojcze Nasz.Całe życie modląc się mówię NIE POZWÓL Nas wodzić na pokuszenie ,a Papież miesza. Jestem STARY ,ale gdy tak dalej będą ,,nowinki" w K.K. .To może pora Olać ,i TYTKO Bogu oddawać Cześ ,a w/wymienionych Olać.
JPII2020.08.7 19:02
„Człowiek w całej prawdzie swego istnienia i bycia osobowego i zarazem „wspólnotowego”, i zarazem „społecznego”, w obrębie własnej rodziny, w obrębie tylu różnych społeczności, środowisk, w obrębie swojego narodu, ten człowiek jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swojego posłannictwa, jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnice Wcielenia i Odkupienia.”
Szybka Randka2020.08.7 18:19
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl