Komunistyczna antykatolicka mowa nienawiści. Przykład Piusa XII - zdjęcie
21.03.20, 08:45

Komunistyczna antykatolicka mowa nienawiści. Przykład Piusa XII

22

Współczesna antykatolicka mowa nienawiści, laickie postulaty dyskryminacji i marginalizacji katolików, nie są niczym nowym. Wiedza o antyklerykalnej komunistycznej propagandzie twórców PRL doskonale ukazuje, że nie tylko dziś w atakach na Kościół lewica wykorzystuje się te same kłamliwe zarzuty, ale jeszcze do tego są one dosłownymi cytatami z propagandy twórców PRL.

 

By nie dać się dziś uwieść antykatolickiej propagandzie warto poznać to, jak ona wyglądała w czasach tworzenia zrębów PRL, umożliwi to między innymi lektura wydanej nakładem Instytutu Pamięci Narodowej bardzo szczegółowej pracy „Komuniści i Watykan. Polityka komunistycznej Polski wobec Stolicy Apostolskiej 1945–1974” autorstwa Wojciecha Kucharskiego.

PO II wojnie światowej komunistom okupującym Polskę w ich atakach na Watykan sprzyjała nieuregulowana sytuacja prawna Kościoła katolickiego na ziemiach zachodnich. Watykan był związany Konkordatem z Republiką Federalną Niemiec. Do chwili uregulowania między PRL a RFN sytuacji Ziem Zachodnich przyłączonych do okupowanej przez komunistów Polski, Watykan był zmuszony konkordatem zawartym z Niemcami do uznawania Ziem Zachodnich za niemieckie – uniemożliwiało to Stolicy Apostolskiej oficjalne uznanie struktury stworzonej przez polski Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich.

O uregulowaniu sytuacji Kościoła na Ziemiach Zachodnich i relacjach między PRL a Watykanem, Stolica Apostolska nie miała jak rozmawiać z komunistami okupującymi Polskę, bo władze PRL albo nie chciały rozmawiać z Watykanem, albo stawiały żądania nie do przyjęcia – komuniści chcieli, by Kościół podporządkował swoją politykę personalną władzom komunistycznym, pozbył się znienawidzonego przez komunistów prymasa Wyszyńskiego i uznał przyłączenie Ziem Zachodnich do Polski przed zawarciem układu PRL z RFN.

7 grudnia 1970 roku, czyli pod koniec rządów I sekretarza PZPR Władysława Gomułki (to funkcją szefa komunistycznej partii w PRL wiązała się realna władza), premier Józef Cyrankiewicz i kanclerz RFN socjaldemokrata Willy Brandt zawarli w Warszawie Układ między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków. W układzie tym RFN uznawał przyłączenie do Polski Ziem Zachodnich.

Układ został ratyfikowany przez niemiecki parlament dopiero w 1972 roku (w czasie głosowania znajdująca się w opozycji chadecja wstrzymała się od głosu). Dopiero wtedy Watykan mógł uznać strukturę zorganizowaną na Ziemiach Zachodnich przez polski Kościół katolicki.

Komunistyczna propaganda w PRL doskonale wykorzystywała brak decyzji Watykanu co do Ziem Zachodnich i powszechne poparcie Polaków dla powrotu Ziem Zachodnich do Polski. Na niekorzyść komunistów oddziaływało to, że Polacy uznawali komunistów za okupantów i nie wierzyli w komunistyczną propagandę, a z Kościołem katolickim czuli się związani.

W 1945 roku komunistyczny okupant w Polsce zerwał konkordat z Watykanem. W typowej dla siebie narracji o zerwanie konkordatu komuniści oskarżyli Watykan. Komuniści, choć zwalczali Kościół, byli zmuszeni do nieprzeszkadzania w tworzeniu przez polski Kościół katolicki struktury na Ziemiach Zachodnich — była ona korzystna dla tworzenia relacji społecznych umożliwiających wprowadzenie normalnego życia na tych opustoszałych terenach.

Kościół katolicki był ofiarą mowy nienawiści zawartej w komunistycznej propagandzie. Od zajęcia ziem tworzących przyszłą PRL w 1944 roku komunistyczny okupant oskarżał papieża o sprzyjanie Niemcom i kolaborowanie z nimi. Negatywnym bohaterem komunistycznej propagandy był Pius XII, kreowany na wroga Polski. W propagandzie PRL Niemcy byli przedstawiani jako wieczni wrogowie Polski. Komunistyczną nagonkę na papieża i Kościół wspierało środowisko Bolesława Piaseckiego.

Od 1948 roku komunistyczna propaganda głosiła nie tylko, że Watykan był w czasie wojny pronazistowski, ale również, że po wojnie wysługuje się amerykańskiemu imperializmowi, chce odebrać Polsce Ziemie Zachodnie i oddać je Niemcom. Komuniści, by zrazić Polaków do Watykanu, wypominali Stolicy Apostolskiej, że dostrzegła cierpienia 12 milionów wypędzonych i nie obwinia wszystkich Niemców za zbrodnie nazistów. W obronie Kościoła występowała, o ile mogła, prasa katolicka.

Nienawiść do Piusa XII spowodowana była również i antykomunizmem papieża, który w swoich listach do polskich biskupów ubolewał nad cierpieniami Polaków wypędzonych z Kresów, oraz potępiał prześladowania, jakich ofiarami z rąk komunistów stawali się polscy katolicy.

Po 1948 roku komuniści kontynuowali szkalowanie Watykanu. Antykatolicka mowa nienawiści obecna była nie tylko na łamach prasy, ale i w książkach. W wydawaniu publikacji szkalujących Kościół przodowało wydawnictwo „Książka i Wiedza”. To i inne komunistyczne wydawnictwa opublikowały takie kłamliwe książki jak: „Watykan a Polska” Stanisława Krasowskiego, „Polityka Watykanu” Tomasza Atkinsa, „Polityka Watykanu wobec Polski” Władysława Bieńkowskiego, „Papieże przeciw Polsce” Andrzeja Nowickiego, „Watykan czy Polska?” Józefa Sikory, „Z tajników dyplomacji watykańskiej”, „Papież Pius XII w świetle własnych przemówień i listów z lat 1945-1951” Andrzeja Nowickiego, „Ojciec chrzestny faszyzmu” Wojciecha Pomykało, „Watykan a faszyzm” Kazimierza Piwarskiego.

Na kartach tych komunistycznych publikacji komuniści kłamali, że papież Pius XII był przeciwnikiem postępu, który „wspiera kapitalizm i imperializm amerykański”, cynicznym politykiem instrumentalnie w swoich działaniach wykorzystujący Kościół, a Watykan był związany tajnym spiskiem z „wielkokapitalistycznym imperializmem amerykańskim”. Publikacje te zazwyczaj nie trafiały do sprzedaży w księgarniach, tylko kolportowane były do urzędów, szkół i organizacji.

Jan Bodakowski

Komentarze (22):

Ordo burakis2020.03.22 21:41
Ciekawe, że nie wspominacie, że ten konkordat był zawarty przez Stolicę Apostolską z hitlerowskimi Niemcami 20 VII 1933 roku, tzw Reichskonkordat . Reichskonkordat jest najbardziej kontrowersyjnym z kilku konkordatów zawartych pomiędzy różnymi państwami a Watykanem podczas rządów papieża Piusa XI i jest często dyskutowany w pracach opisujących dojście Hitlera do władzy we wczesnych latach 30. XX wieku oraz dotyczących Holokaustu. Konkordat jest uznawany jako legitymizacja reżimu nazistowskiego wkrótce po przejęciu władzy przez NSDAP i ograniczenie krytyki reżimu przez katolickich hierarchów, co z kolei prowadziło do wyciszonej reakcji Kościoła na politykę nazistów. 20 sierpnia 1935 konferencja biskupów katolickich w Fuldzie przypomniała Hitlerowi, że: "Pius XI wymienił z panem na znak zaufania uścisk dłoni za pośrednictwem konkordatu – pierwszy zagraniczny monarcha, który to zrobił... Papież Pius bardzo pana chwalił... Miliony za granicą, zarówno katolików, jak i niekatolików, przezwyciężyły początkową nieufność dzięki temu wyrazowi papieskiego zaufania i obdarzyły zaufaniem pański reżim." A potem był wrzesień 39... I Bóg stanął po stronie silniejszych batalionów.
antoni.s2020.03.21 20:26
A doktor mengele siedzi sobie w domu ojca i się turla ze śmiechu.
Wyszukiwarka filmow2020.03.21 17:58
Co dziś na ekranie? https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem za jedyne 19,99zł . Polecam jak najbardziej!
moja oferta2020.03.21 16:52
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
Vip Randki kamerki pokazy skype!2020.03.21 16:19
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.paniedzis.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
The day of reckoning is coming!2020.03.21 13:38
Mendy blogowe, mendy na forach mam dla was tragiczna wiadomość: szczepionki się nie doczekacie! Za ileś tam m-cy, może za rok jak będziecie mieli "szczęście", forum opusztoszeje. - Menda Nowak-robaczek dowie czy "czy Go nie ma". - Menda "Leszek" Keller-Krawczyk ze swoją cukrzycą i otyłością pewnie bez wirusa padnie. - Menda Albert, jego strawi nienawiść, choć kto wie, może go wirus wcześniej dopadnie, - Menda Stachu nie zrobi żadnej "headway" w swojej "karierze zawodowej" - dead end, literally. - Żyd wyklęty znany też jako Klapafuckyousz, NIE BADZ blah, blah.. jeżeli go przysłowiony ch....(obrzezny) nie strzeli to przed wirusem nie ma ratunku w jego wieku. Też się dowie czy warto było być ch.... złamanym, niewychowanym robiąc ordynarne "uwagi" pod Jego adresem. - Pedał "dumny" od dawna nosi w sobie wyrok śmierci, ale kto wie, może będzie miał to szczęście i zanim go HIV nie powali, powali go "corona" i skończy się branie w koronkę. Ale to nie wszystko; inflacja pochłonie wasze emeryturki, zarobki nie pokryją wydatków, 20% bezrobocia, gangi na ulicach, brak lekarstw, braki w sklepach, brak wody, prądu, itp., ... A tak naprawdę, i tu nie trzeba być żadnym 'frojdem" by niezauważyć jak ze strachu rżniecie kupy w gacie, przez internet czuć. Ale póki co, nadrabiajcie minami. My katole mamy to czego wam brak, nadzieję, a ta zgodnie z powiedzeniem ostatnia umiera.
Styki2020.03.21 13:37
Peter Gumpel, który zajmował się procesem beatyfikacyjnym Piusa XII i miał dostęp do archiwów dotyczących pontyfikatu Pacelliego, które zostały otwarte za pontyfikatu Jana Pawła II. Opowiadał nam, jak wielki przeżył szok, gdy po raz pierwszy zetknął się z materiałami na temat Piusa XII w TAW. Okazało się, że w środku przechowywanych jest kilkadziesiąt skrzyń, w których znajduje się 16 mln (!) nieskatalogowanych dokumentów. Nikt wcześniej nie zajmował się uporządkowaniem tych akt, ponieważ perspektywa czasowa ich ujawnienia (rok 2028) pozostawała bardzo odległa
Styki2020.03.21 13:28
Otwarcie archiwum jest szalenie istotne w kontekście czarnej legendy, jaką wytworzyli przeciwko papieżowi komuniści. Legenda „papieża Hitlera” funkcjonuje do dziś. Ba, jest coraz silniejsza i bardziej bezczelna. Jest żywa mimo faktów mówiących o tym, ilu Żydów uratowano dzięki mądrej polityce Watykanu w czasie wojny. Do poznania dokumentów z lat 1939 – 1958 zgłosiło się już ponad 150 badaczy. Prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego Bp Sergio Pagano mówił, że dokumenty zbierano ponad 15 lat i rzucą one nowe światło na relacje Watykanu z totalitarnymi reżymami oraz kwestię pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej. Bez wątpienia otwarcie archiwów przyczyni się do nowego spojrzenia na najbardziej zakłamane, ale też kontrowersyjne momenty pontyfikatu Pacelliego. Warto przyjrzeć się kontrowersjom tego najbardziej atakowanego przez lewicę i liberałów pontyfikatu XX wieku
Bianka2020.03.21 16:37
Jest niewątpliwie prawdą, że Watykan chronił zbrodniarzy hitlerowskich i wielu z nich poprzez Watykan mogło uciec do Ameryki Południowej. Jest niewątpliwie prawdą, że Pius XII nie cierpiał komunistów i nie krył się ze swoim nastawieniem antyradzieckim. Za jego pontyfikatu pogłębił się proces dechrystianizacji w kościele katolickim i rozkład dyscypliny wśród duchowieństwa. Dogmat o wniebowzięciu Maryi Panny to jego dzieło.
leszczyna2020.03.21 23:12
Proces dechrystianizacji w Kościele Katolickim - co to takiego? Dogmat o wniebowzięciu Maryi Panny to Twój zarzut wobec Piusa XII?
aaa_kotki_dwa2020.03.22 21:35
Myślisz, że uratował więcej Żydów niz przerzucił nazistów do Ameryki Południowej?
antoni.s2020.03.21 13:23
Podobny do himmlera.
MaxFiend2020.03.21 13:16
1939 - 20 października, Pius XII wyraża poparcie dla hitlerowskiej napaści na Polskę. Papież uznał ją za „walkę interesów o sprawiedliwy podział bogactw, którymi Bóg obdarzył ludzkość”. Tak całkowicie zaakceptował i poparł zajęcie Polski przez reżim Adolfa Hitlera. Na ziemiach polskich ustanawia biskupów niemieckich, łamiąc konkordat. Hlond czekał 11 dni od 30 września 1939 na audiencję, w której zdał relację z prześladowań i mordów duchowieństwa polskiego. To tyle w temacie antykatolickiej mowy nienawiści :-D
antoni.s2020.03.21 13:26
Papież?,to niemożliwe,to brutalny atak na kościół,módlmy się.
Ogladaj hity online2020.03.21 11:23
Co dziś na ekranie? https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem za jedyne 19,99zł . Polecam jak najbardziej!
kerk2020.03.21 10:22
Pius XII hołubił Pavelica i Artukowica - krwawych oprawców, twórców faszystowskiego Państwa Chorwackiego. Pod jego bokiem Watykan stał się po wojnie głównym punktem przerzutowym dla zbrodniarzy hitlerowskich uchodzących przed sprawiedliwością. Tego nie wymyślili żadni komuniści.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.21 9:24
Pozostaje zatem zerwać kontakty z Watykanem , ogłosić Toruń stolicą apostolską a rydzyka mesjaszem!
Styki2020.03.21 9:50
Do ktorej godziny masz tu dzisiaj cymbale dyzur?
Stały czytelnik2020.03.21 9:53
Tyle zrozumiał... Historia jest nauczycielką życia. Jak widać nie każdy te nauki jest w stanie objąć umysłem.
Michał Franciszek Kalinowski2020.03.21 11:57
To ty człowieku jesteś niespełna rozumu. Bluźnisz i obrażasz ludzi, którzy ci niczego złego nie uczynili. Wyjedź najlepiej do Korei Płn. lub ChRL, tam niemal nie ma katolików, będzie ci jak w niebie.
Adam S2020.03.21 14:45
Coś ty się durniu uwziął na ten portal? Nie możesz bez niego żyć?
slawomir2020.03.22 1:19
Zmień zioło bo to ci szkodzi