Kobiety otwierają nowe horyzonty w studiowaniu Biblii - mówi Radiu Watykańskiemu s. Calduch-Benages - zdjęcie
16.03.21, 14:44fot. vatican media

Kobiety otwierają nowe horyzonty w studiowaniu Biblii - mówi Radiu Watykańskiemu s. Calduch-Benages

10

Kobiety-biblistki otwierają nowe perspektywy w studiowaniu Pisma Świętego. Dostrzegają elementy, na które mężczyźni często nie zwracają uwagi. Wskazuje na to siostra Nuria Calduch-Benages, która decyzją Papieża Franciszka została pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza Papieskiej Komisji Biblijnej. Wcześniej brała udział m.in. w pracach watykańskiej komisji ds. diakonatu kobiet.

Hiszpańska zakonnica należy do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Nazaretu. Może poszczycić się imponującym curriculum zawodowym w dziedzinie biblistyki. Specjalizuje się w Starym Testamencie, który wykłada m.in. w prestiżowym Papieskim Instytucie Biblijnym i na Uniwersytecie Gregoriańskim.  

Siostra Calduch-Benages wyznaje, że decyzja Ojca Świętego była dla niej zaskoczeniem. Przyjęła ją jednak z wdzięcznością, w przekonaniu, że obecność
 kobiet w tej komisji, a także innych, może być pozytywnym i znaczącym elementem, który poszerza horyzonty Kościoła.

Wiedza kobiet, ich zainteresowania i perspektywa są ważne w studiowaniu Słowa Bożego. Weźmy na przykład studium kobiecych postaci biblijnych, ich narracji, użycie kobiecych metafor, feministyczną hermeneutykę i wiele innych aspektów – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Calduch-Benages. – Czterdzieści lat temu, kiedy kobiety-biblistki były prawie niewidoczne, te tematy i takie podejście do Pisma Świętego nie były rozważane w kręgach biblistów. Dziś sytuacja się zmieniała i te kwestie są bardzo cenione przez wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a publikacji w tych tematach jest coraz więcej.“

Siostra Calduch-Benages w czasie swych wykładów szczególnie zajmuje się kobietami Starego Testamentu. Podkreśla, że w wielu opowieściach biblijnych są one prawdziwymi bohaterkami historii Izraela, które mają szczególną misję do wypełniania. Są też jednak kobiety przedstawiane instrumentalnie lub też, jak mówi, uciszane przez autorów biblijnych, o których niewiele wiadomo i których głosu nie możemy usłyszeć. „Trzeba pamiętać, że są to teksty bardzo stare, w których kobiety opisywane są zgodnie z archetypami danej epoki” – podkreśla siostra Calduch-Benages. Zachęca do odkrywania biblijnych historii kobiet i ich spojrzenia, co jak mówi, może ubogacić Kościół.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (10):

kryst632021.03.16 23:23
To jakieś nie porozumienie z tą kobietą genderowską,diabeł tylko kopytami zaciera.
Taaaaa2021.03.16 21:26
"feministyczną hermeneutykę" i zakonnica bez habitu. To Zgromadzenie też jest w Polsce i habity mają. Jak to się dzieje, że mająca "kobiece spojrzenie na Biblię", nie wie, jak bardzo dla kobiety na samopoczucie i obraz siebie samej wpływa taki, a nie inny strój ?
Sceptyk2021.03.16 16:51
Czy mam rozumieć, że istnieje zagrożenie aby ta "doświadczona biblistka" z Lewicy która ogłosiła, że Biblia gwarantuje kobietom prawo do aborcji może też zostać powołana do "studiowania"?
Jakub2021.03.16 15:48
Napiszę tak: biedne niewiasty, nie macie co robić? Mało wam pracy poza swoim domem, mało wam napaści dzikich we własnych krajach? Zajmijcie się tym co do was należy, waszymi mężami i dziećmi a Kościołem nie gardźcie. To Wy przez stulecia byłyście cichą ostoją religijności pokoleń. Dziś (od początku okupacji sowieckiej w Polsce a także teraz) komuniści przerabiają Was na Herodówki i Herodówny. Żądajcie podwyższenia zarobków dla waszych mężów i dla ludzi samotnych by mogli utrzymać i założyć swe rodziny. Dzieci swoje chowajcie dla siebie a nie jako państwowych niewolników.
Żyd Hertrich-Woleński2021.03.16 15:22
wyśmiewa świętość katolika, cyt.:"Jedzenie Ciałka Jezusiczka i Picie Jego Krwi TYLKO NA WYNOS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Z DOSTAWĄ DO DOMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!" - - - - - Nawiasem mówiąc, można by to chamstwo było bardziej "literacko ująć". Tyle lat w PRL-u, PZPR-ze, w PGR-ze bolszewickiej "kultury".
Po 11 ...2021.03.16 15:10
Homoseksualni bibliści też otwierają nowe perspektywy w studiowaniu Pisma Świętego. Dostrzegają elementy, na które mężczyźni hetero często nie zwracają uwagi ... taki długi śliski rajski wąż ... do, dla przykładu, na przykład.
Anonim2021.03.16 15:04
Pasożytnicza banda, nieważne- samce czy samice.
JPIII2021.03.16 14:54
Czy ona myśli, że ktoś uwierzy w biblijne bujdy? Czy będzie osłaniać starego pedophila zw. bogiem, który gwałcił 14-letnie dziecko zw. maryną i wyprodukował pe...da..ła zw. jezuskiem?
katolik2021.03.16 14:49
Papiez wie co robi
Lucyferianin2021.03.16 17:50
sądząc po tym zdjęciu ewidentnie stoi po stronie grzechu czyli wspólnoty czyli feminizmu