Kinga Duda staje w obronie ,,kompromisu aborcyjnego’’ - zdjęcie
28.10.20, 14:56Fot. screenshot - YouTube (Onet News)

Kinga Duda staje w obronie ,,kompromisu aborcyjnego’’

46

Córka prezydenta oraz jego społeczna doradczyni Kinga Duda opublikowała oświadczenie, w którym zajmuje stanowisko w sprawie czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Przekonuje, że nie można pogodzić się z konsekwencjami tego wyroku, dlatego wzywa ustawodawcę do kompromisowego rozwiązanie sporu.

- „Uważam, że moje przemyślenia i moje poglądy to moja prywatna sprawa i nie mam obowiązku dzielenia się nimi z opinią publiczną. Choć nie jestem sędzią, politykiem, parlamentarzystą, a co za tym idzie, nie mam wpływu na kształt prawa w Polsce, to jednak, jako młoda kobieta, która być może kiedyś będzie matką, postanowiłam, w ramach pewnego wyjątku, przedstawić moje stanowisko w sprawie wyroku TK z 22 października. Mam bowiem poczucie, że osoby myślące podobnie do mnie nie są wystarczająco reprezentowane w tym sporze” – napisała w opublikowanym za pośrednictwem mediów społecznościowych oświadczeniu Kinga Duda.

Społeczna doradczyni prezydenta przyznaje, że nie jest w stanie postawić się w sytuacji kobiety, która dowiaduje się, że jej oczekiwane dziecko jest ciężko chore.

- „Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży” – pisze.

Podkreśla jednak, że inne kobiety mogą myśleć inaczej i należy dać im taką możliwość. Zaznacza, że w jej ocenie obowiązujący dotychczas w Polsce tzw. kompromis aborcyjny dawał kobiecie wybór:

- „Wybór, a nie przymus” – pisze.

Chociaż przyznaje, że kompromis ten nie był doskonały, to przez 27 lat był akceptowalny dla większości społeczeństwa.

- „Nie mogę zatem pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą wyrok TK. Wydaje mi się, że posłowie, którzy w Polsce stanowią prawo, powinni jak najszybciej znaleźć rozsądne i kompromisowe rozwiązanie obecnej sytuacji, które mogłoby zakończyć spór wywołany wyrokiem” – kończy swoje oświadczenie córka prezydenta.

kak/Twitter, DoRzeczy.pl

Komentarze (46):

Beata2020.10.29 9:35
Forpoczta tatusia.
Wojtek Polak2020.10.29 0:56
a czemu to tylko kompromis ma być w mordowaniu dzieci. wprowadźmy od razu prawo silniejszego. a większość ludzi tez myśli inaczej co do kradzieży a ja chcę muc kraść. bo jeśli niektórzy ludzie myślą inaczej dla nich można zabijać dzieci to co niektórzy myślą inaczej i dla nich wolno kraść. nie wiem ale może aby nie obrazić panienki Dudówny to powiem doradczyni poprawna politycznie zamiast doradca. to ja się pytam kto ma prawo decydować o życiu i śmierci? to może lepiej już nie mieć wcale takiej doradczyni społecznej niż mieć taką poprawną politycznie że by nie powiedzieć zlewaczałą. przykro się robi niby prawicowi a tak strasznie tchórzliwi.
nygi2020.10.29 3:44
A ja powiem więcej. Choć sam uważam, że jest to niedobre i nigdy tak nie bym nie postąpił, to jednak, z uwagi na prawo człowieka do wolności wyboru uważam, że wolno pozwolić na to, by ci którzy chcą mieli prawo strzelać do prezydenckich córek, jeżeli mają taką potrzebę albo fobię.
A gdzie "Skandal!" na początku tytułu wpisu?2020.10.28 21:49
Zabrakło miejsca w polu formularza? Frondowy CMS nie pozwala nadać artykułowi tytułu o takiej długości znaków?
Japa2020.10.28 21:11
No to jaja Na górze Pan Prezydent i Jego Latorośl , doszli do wniosku ,że ustawę skrobankową trzeba zmodyfikować , czyli zjeść jajo i mieć jajo. Czyli TK ma nagiąć Konstytucję . TYlko mam jedną dla naszej Władzy radę . Uzyskajcie od tych pań z pod latarni obietnicę ,że zostawią kościoły w spokoju i pójdą do "pracy" Od pań i od tych co za tymi zadymami stoją .
sok z banana2020.10.28 20:06
pudernica wzywa do kompromisu czyli co będziemy jednak zabijać! młoda, a można było zaproponować niezadowolonym zmianę miejsca zamieszkania - są państwa gdzie zabijanie ludzi jest na porządku dziennym, a granice są otwarte. można też było zaproponować postawę pani spurek, która postanowiła, że dzieci nie miała, nie ma i nie będzie mieć. a tak nawiasem, córka juz się wypowiedziała, teraz kolej na mamę, potem na babcię, dziadka, ciocię, wujka i pozostałych krewnych
anna2020.10.28 19:21
Jeżeli ktoś się nie zna. Dudówna powiedzała, że jest za wyborem. Po angielsku "pro choice". W języku angielskim, międzynarodowym "pro choice" to jest synonim (czyli zamiennik) nazwy - Za Aborcją (inaczej kliniki aborcyjne nazywają się "pro choice:). Przeciwieństwem "pro choice" jest "pro life". "Pro life" to znaczy za życiem, za ratowaniem życia. Prezydentówna w zaawulowany sposób poparła ruch aborcyjny - pro choice (powiedziała, że jest za wyborem dokonywanym przez kobietę). Ciekawe za czym stoi prezydentowa i sam prezydent. Jako ciekawostkę powiem, że działałam kilka lat w pro life w Irlandii. Irlandki jeżdziły na aborcje do UK. Wiem jak wyglądają, te :choroby" płodów i gwałty. Bardzo często tylko w dokumntacji, podkładkach. Z reguły to mężczyzna, rodzice nie chcieli dziecka (wstyd bo np. dziewczyna panna). Rzadko kiedy kobiety przerywające ciąże robiły to z biedy. Niestety, ale o wiele częściej bogate, wygodne kobiety. Dziecko można oddac do adopcji, ma prawo żyć. Ale nie, ważniejszy jest pseudo-honor dziewczyny, bo jak to w ciąży (lub inny powód). A wszyscy ci lekarze co zabijają będą się smażyć w piekle za chciwość.
KU,RWA2020.10.28 19:18
ALE DEBILNA RODZINA
Anna2020.10.28 20:03
Cham i półgłówek jesteś, na dodatek sowiecki tłuk, napij się wódy...to złagodniejesz kacapie.
ciekawy2020.10.28 19:17
Co to jest kompromis aborcyjny? Zabić w połowie?
Joanna2020.10.28 20:05
Odsyłam do słownika, tam znajdziesz wytłumaczenie słowa kompromis i resztę być może pojmiesz jeśli skończyłeś jakąś szkołę./ w internecie też można poszukać/
anna2020.10.28 19:10
Prymitywna, niedojrzała dziewczyna. Z takimi "plecami" jak ona nietrudno było skończyć uczelnię, prawo, dostać się na jakąś praktykę. Ale ogólnie woda sodowa uderzyła jej do głowy a tatuś tylko traci na tym, ze wziął córuchne na doradcę, która de facto go nie popiera. Sprostujcie mnie jeżeli się mylę.
Anonim2020.10.28 20:08
Raczej ty jesteś bezgranicznie prymitywna o czym świadczy twój prostacki wpis.
Henryk2020.10.28 20:14
Z pewnością jesteś niezbyt lotna, gruba i skończyłaś kiedyś zawodówkę... Stąd ten pełen złośliwości i zazdrości wpis.. o pięknej, mądrej i wartościowej młodej dziewczynie...
Glaudiusman2020.10.28 19:02
Nie wiem po co ta gąska zabiera głos i mąci w głowach. Jaki kompromis. Z życiem i śmiercią nie ma żadnego kompromisu. O życie trzeba walczyć do upadłego. Aborcja to największa zbrodnia dla kobiety - matki. Będzie ją to bolało zawsze i nikt ani nic nie ukoi jej bólu. Będzie zawsze nieszczęśliwa, a na sądzie Pan pokaże jej to dziecko. I co ona będzie miała na swoją obronę.
bob2020.10.28 18:46
Po piate NIE ZABIJAJ A jezeli chcesz zabic swoje dziecko to nie w Polsce i w majestacie prawa!!!!!!!!!!!
abcd2020.10.28 18:45
Wyrok otworzył drogę do wprowadzenia w przyszłości zakazu przerywania ciąży, która jest wynikiem gwałtu. Jeśli można było zmusić kobietę do urodzenia chorego płodu, to przecież tym bardziej powinna urodzić płód całkowicie zdrowy! Fakt, że poczęcie nastąpiło w wyniku gwałtu, nie ma tu najmniejszego znaczenia.
dthjcfxgh2020.10.28 18:38
dlaczego kobieta ma decydować czy zabić dziecko czy nie, gdzei w tym jest samo dziecko co z jego prawami, lewactwo postawiło kobietę w miejsce Boga, a głupie kobiety jak ewa słuchają podszeptów szatana, podoba chyba im się władza nad życiem i śmiercią
Gryf2020.10.28 18:13
Trzeba przetłumaczyć to, co ta panienka powiedziała: " Ja osobiście, gdybym stanęła przed trudnym wyborem, to mam nadzieję, że raczej swojego dziecka bym nie zabiła, ale jestem za prawem wyboru kobiet do zabicia swojego dziecka, no bo jak już powiedziałam jest to trudny wybór dla kobiety, mniejsza o zabijane dziecko, bo ono jest i tak niepełnosprawne, więc nie ma prawa do życia. Kobieta musi mieć wybór i ja jestem za, chociaż generalnie to jestem przeciw aborcji. A poza tym, to jestem Waszą, polską Ivanką Trump, jestem doradczynią Waszego Prezydenta, który, by the way, jest moim tatą. Ja dopiero zbieram szlify w polityce, ale już się bardzo dobrze orientuje koniunkturalnie i globalnie, więc jestem twarzą nowej mądrości nowego etapu, który już niebawem objawi się młodych działałaczach PiS. A więc kończąc: aborcja zdecydowanie nie, no chyba, że ktoś ma takie życzenie. Zapamiętajcie moją twarz, bo mam zamiar przewijać się przez salony polityczne. Wasza przyszła Pierwsza Pani Prezydent.
Beno2020.10.28 17:58
A to wstyd dla prezydenta, że tak ją wychował. Nie można P. Bogu świeczkę, a diabłu ogarek". to nie tak. tu chodzi o życie dziecka. ale również życie matki, gdy jej życie jest zagrożone. Tu nie ma miejsca na kompromis.
Panie Ziobro2020.10.28 17:19
Pro Choice
kibic2020.10.28 15:53
A wystarczyło siedzieć cicho !!!
Anonim2020.10.28 15:55
Tak jak pierwsza dama, której mamy płacić za to, że nie ma swojego zdania?
[email protected]2020.10.28 15:45
Pięknie. Córka prezydenta za zabijaniem.
Anton Macierak2020.10.28 17:06
Jesteś kretynem czy debilem?
Placek2020.10.28 17:57
Nie za zabijaniem bezrozumny ćwoku, ale za możliwością wyboru. Bóg dał ludziom możliwość wolnej woli i podał jej konsekwencje, ale nikomu jej nie odebrał. Czy jesteś lepszy (większy) niż Bóg, aby ludziom odbierać wolną wolę?
Anonim2020.10.28 20:29
To jednak za zabujaniem ,bo jak ktoś ma wolę zabicia to zabije.
Po 11 ...2020.10.28 15:31
Zaraz po każdym przylocie do Izraela, idę do lasku tych sprawiedliwych frajerów chrześcijan i odlewam się.
XYZ2020.10.28 15:28
No to teraz musi doradzić tatusiowi
Marco Breslaviano2020.10.28 15:25
Musiała wynieść to z domu. Wszak mamusia 4 lata temu w dobie czarnych marszy spotkała się z naszym narodowym skarbem i autorytetem intelektualno-moralnym Anną Lewandowską i obie panie były podówczas ubrane na czarno.
Jakub2020.10.28 15:31
Jeśli to prawda, to jakieś fatum ciąży nad polskimi prezydentówkami: wiedźma robiła podobnie (za to ma pomniki) a Komaruska wygląda jak rezunka (Czytaj "Oniem i mieczem" H. Sienkiewicza jeśli nie wiesz co ten wyraz oznacza).
Jakub2020.10.28 15:21
Próba kolejnego PAD-owskiego uwalenia. Tym razem przez córeczkę?! NiezaleznaPL ten post zablokowała.
Anonim2020.10.28 15:20
A co z kobietami w brzuszku?
Jan2020.10.28 15:19
Nie można przyzwalać na rzeź niewiniątek w imię tgz świętego spokoju. Ci którzy nawołują do kompromisu aborcyjnego stają w jednym rzędzie z mordercami.
Jahu🐟2020.10.28 15:19
maski opadły.. stoi Niemiec a przed nim dwóch chłopców jeden bez rąk i z krótszą nogą, drugi wysoki blondyn z niebieskimi oczami.. Szkop wyciąga broń i zabija chorego chłopca, drugiemu pozwala odejść. miał wybór! ..wybrał.
Anonim2020.10.28 15:29
A tym niemcem był młody Karol Wojtyła.
tej, katechon2020.10.28 17:12
Jesteś kretynem czy debilem?
AAAtomek2020.10.28 15:15
Prawica złamała wieloletni "konsensus aborcyjny". W przyszłości prawo aborcyjne zostanie zliberalizowane na wzór europejski, a nie afrykańskie albo bliskowschodnie?! To był wasz wybór!
Po 11 ...2020.10.28 15:12
Kompromisu już nie ma. PiS wywrócił kopniakiem stolik. Teraz rządamy dużo, dużo więcej niż było w kompromisie.
Anonim2020.10.28 15:18
A to całkiem śmieszne, bo gdyby zostawili tak jak jest, to raczej nikt by się tym za bardzo nie interesował. Ot, czasem Kaja Godek z konfederacką szuralicją by sobie gdzieś pokrzyczeli pod kościołem. A tak PiS zrzucił na siebie gniazdo szerszeni, wywołał protesty w całym kraju, stracił kawał poparcia, i doprowadził do eskalacji żądań (notabene to nie powinny być "żądania", a podstawowe prawo każdej kobiety).
Tatuś wystawił córeczkę2020.10.28 15:12
żeby powiedziała to czego on nie może. I na to mu się przyda jeszcze nie raz.
Anonim2020.10.28 20:32
Tatuś przez 5 lat nic nie zrobił w tej sprawie ,teraz udaje wielkiego obrońcę życia .
Pokaż Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.10.28 15:09
jakim jesteś żydowskim bohaterem a nie żydowskim gajowym. Pisz o żydach w taki sposób w jaki piszesz o Polakach, katolikach o naszych obrządkach. Pośmiej się, wydrwij kazirodztwo wasze, kretyńską kabałę, tysiąc waszych "10 przykazań", idiotyczne zakazy, nakazy szabesowe, obrządki imbecyla z pejsami do ziemi, itp. itd.
Gość2020.10.28 15:07
Jestem zaskoczony. Kinga Duda z RiGCZ'em.
xyz1232020.10.28 15:06
Nie wierze, ze flondra o tym pisze no SZOK normalnie :O... Jak tam zafoliowani flodziarze? Lewaczka nie? Przynajmniej na stos!! Ps. za dzisiaj 19k nowych przypadkow przy podobnej zapewne jak wczoraj liczbie wykonanych testow. Czyli mamy ~29% pozytywnych testow w puli testowej co REALNIE daje jakies 80k przypadkow nie wykrytych. Jest juz po sluzbie zdrowia...
Polskowo alfabeta u was NIET!2020.10.28 15:12
towariszcz parch z leningrada