Kasta basta: Sprawiedliwość wbrew woli miasta - zdjęcie
09.06.20, 08:15Fot. screenschot: Youtube

Kasta basta: Sprawiedliwość wbrew woli miasta

8

Komisja weryfikacyjna jest stroną lub uczestnikiem 646 spraw sądowych. Jednak, jak mówi jej przewodniczący Sebastian Kaleta, jej zaangażowanie nie ogranicza się wyłącznie do wyjaśniania kolejnych spraw.  Komisja musi też zabiegać przed sądami o utrzymanie dotychczas wydanych wyroków.

Obecnie przed komisją weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji toczy się 438 spraw. Do tej pory komisja wydała 247 decyzji o przyznaniu lokatorom odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jak informuje rzeczniczka prasowa komisji Dagmara Nejbert, 311 osobom przyznano odszkodowania i zadośćuczynienia o łącznej kwocie 8 mln 39 tys. 104 zł.

-„Komisja jest zaangażowana nie tylko w wyjaśnianie kolejnych spraw, ale równie mocno musi zabiegać przed sądami o utrzymanie dotychczas wydanych. Co istotne, w zakresie spraw odszkodowawczych dotyczących pokrzywdzonych lokatorów przeciwnikiem procesowym mieszkańców oraz komisji jest m.st. Warszawa, które pod rządami Rafała Trzaskowskiego konsekwentnie odmawia wypłat mieszkańcom i kieruje sprawy do sądu mimo, że środki na wypłatę komisja zabezpieczyła na rachunku bankowym m.st. Warszawy” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W ocenie władz stolicy, „komisja podejmuje decyzje o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach jednostronnie, w oparciu o ustalenia poczynione podczas postępowań (...) nie bada sytuacji ekonomicznej lokatorów, ani tego czy wzrost czynszu istotnie ją pogorszył”. Miasto twierdzi, że w kilku przypadkach istnieje możliwość próby wyłudzenia odszkodowania.

Obecnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie toczy się 382 postępowań  udziałem komisji. Przed Naczelnym Sądem Administracyjnym komisja złożyła 36 skarg kasacyjnych w sprawach, w których WSA w Warszawie uchylił decyzje komisji. Komisja bierze też udział w 176 postępowaniach przed sądami powszechnymi, związanymi z dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień przez lokatorów pokrzywdzonych reprywatyzacją, w których m.st. Warszawa złożyło sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania i zadośćuczynienia.

-„Łącznie komisja jest stroną lub uczestnikiem postępowania w 646 sprawach zarówno przed WSA jak i sądami powszechnymi” – podsumowuje aktualny stan spraw sądowych komisji - Dagmara Nejbert.

Przewodniczący Sebastian Kaleta podkreśla, że ilość postępowań pokazuje, jak wielki wysiłek komisja wkłada w przywracanie sprawiedliwości w Warszawie.

 kak/PAP

Komentarze (8):

Agnie2020.06.9 18:48
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
Glaudiusman2020.06.9 8:54
Zarząd Warszawy nadaje się tylko na twarde taczki, jak zresztą ta cała koalicja lewacka zarządzająca w mafijny, przestępczy sposób Warszawą i innymi miastami Trójmiasta, Łodzi, Krakowa, Wrocławia itd.
PO szuka dojnych krów2020.06.9 9:12
i Poznania to samo
jle_ffm2020.06.9 8:29
Kaleta podniósł brew, znaczy się zdenerwował?
Eustachy Wybranovsky2020.06.9 8:28
Śp. Jolanta Brzeska, ofiara złodziejskiej reprywatyzacji. Kamienica w której mieszkała została oddana przez pisowskiego komisarza w Warszawie niejakiego Kochalskiego, który kontynuował decyzję śp. Lecha Kaczyńskiego......Kochalski w nagrodę poszedł do zarządu spółek skarbu państwa i został multi milionerem.....Ale w tej sprawie pisowcy jakoś dziwnym trafem cicho siedzą.
Sylwester2020.06.9 9:04
Jolanta Brzeska zginęła w 2011 r. W 2013 r. umorzono śledztwo z powodu niewykrycia sprawców. Kto wtedy rządził bo zapomniałem ?
qwerty2020.06.9 9:11
Eustachy to zwykła q rwa z PO!!!
REALISTA2020.06.9 8:28
Kaleta ma ponoć studia prawnicze skończone a gada jakTYPOWY BOLSZEWIK ! co to jest wola miasta ? to zwykły lincz ! po to są sedziowie Pisim nie potrzebne niezalezne sądy tylko podporządkowani pederasci aby robili co im sie karze