Kard. Robert Sarah: To bogaci chcą zniesienia celibatu - zdjęcie
25.09.19, 06:45Fot. Francois Reis Salefran via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Kard. Robert Sarah: To bogaci chcą zniesienia celibatu

8

Celem Synodu o Amazonii jest ewangelizacja tego regionu. Jest to synod regionalny i dlatego nie można na nim podejmować kwestii, które dotyczą całego Kościoła, takich jak zniesienie celibatu – uważa prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem zgromadzenia synodalnego kard. Robert Sarah wyraził obawy, że zostanie ono przywłaszczone przez przedstawicieli Zachodu, którzy chcą przeforsować na nim swoje projekty. „Niektórym się wydaje, że są wszechmocni, ponieważ finansują ubogie Kościoły. Ich władza i ich pieniądze nie mogą nas zastraszyć” – podkreślił afrykański kardynał.

Przypomniał on, że Papież Franciszek nie zgadza się na zniesienie celibatu. Wypowiedział się w tej sprawie jednoznacznie podczas spotkania z dziennikarzami w drodze powrotnej z Panamy do Rzymu. Przytoczył wtedy słowa św. Pawła VI, który stwierdził, że wolałby raczej oddać swoje życie niż zmienić prawo odnośnie celibatu. Zdaniem kard. Saraha zniesienia celibatu chcą bogaci. Celibat jest bowiem krzyżem Chrystusa wpisanym w ciało kapłana. A współczesny świat nie może znieść „szaleństwa krzyża”. Szef watykańskiej dykasterii zauważył, że również on sam pochodzi z Kościoła młodego, na własnym ciele doświadczył ewangelizacji i dlatego może zaświadczyć, że młode Kościoły nie potrzebują żonatych kapłanów, lecz księży żyjących w celibacie, którzy dają świadectwo krzyża.

W bardzo obszernym wywiadzie dla czasopisma National Catholic Register kard. Sarah wskazał też m.in. na kluczową rolę kapłanów w przezwyciężeniu kryzysu, który przeżywa dziś Kościół. Potrzebujemy głębokich i radykalnych reform, które muszą się rozpocząć od przemiany kapłańskiego życia. To święci zmieniają historię – zapewnia szef watykańskiej dykasterii.

Z drugiej strony przypominał on, że to właśnie zeświecczenie kapłanów miało wpływ na rozprzestrzenienie się praktycznego ateizmu w Kościele. Przyznał, że bardzo go niepokoi panujący dziś zamęt, niezważanie na Ewangelię i katolicką doktrynę, a w szczególności zanik wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii.

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (8):

Michał Pasierb 2019.09.26 9:56
Kard.Sarah to taki "głos wołający na puszczy"; prefekt tak ważnej Kongregacji w Watykanie a czy z jego zdaniem ktoś się liczy?? W każdym razie niewielu hierarchów...bardzo niewielu.Smutne to...Rzeczywiście KK potrzebuje świętych kapłanów,którzy dają swoim życiem świadectwo wiary a nie tzw urzędników PANA BOGA, bo ON nie potrzebuje takich, którzy z wiary urządzili sobie trampolinę do kariery a co widać wokół bez zbytniego wysilania się....
ten co wierzy2019.09.25 13:52
Za kazdym razem jak zabiera glos pokazuje, ze jest Wielkim Kardynalem, ze ma gleboka i czysta wiare! Przyszlosc Kosciola !
BiegunkaProrocza2019.09.25 9:16
A kogo to obchodzi co jakiś tam kardynał pierdzi pod nosem.
Cogito ergo sum2019.09.25 7:16
Jeżeli zniesienie celibatu miałoby rozwiązać wszelkie problemy, to skąd ta fala rozwodów.
JONASIK2019.09.25 8:37
Racja. Jeżeli zniesienie celibatu miałoby rozwiązać wszelkie problemy, to skąd ta susza w lecie?
Muler2019.09.25 8:52
Jonasik tyś z celibatu czy z rozwodu?
celibat2019.09.25 7:06
A żyjcie sobie w tym celibacie, tylko ręce precz od dzieci. Tylko, że wówczas nie potraficie rozsądnie myśleć - sperma bije do łba.
HHHA2019.09.25 13:53
To wlasnie widac po tobie !