Kard. Gerhard Müller: Papież nie jest heretykiem. Ale mamy problem - zdjęcie
16.05.19, 11:45

Kard. Gerhard Müller: Papież nie jest heretykiem. Ale mamy problem

58

Czy papież Franciszek jest heretykiem? Według byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Müllera, zasadniczo nie. Ojcu Świętemu szereg katolickich uczonych i duchownych postawiło zarzuty o głoszenie błędnego nauczania. Zdaniem Müllera o herezji nie ma jednak mowy, choć kardynał przyznaje, że z pontyfikatem Franciszka jest pewien bardzo poważny problem.

Zdaniem kardynała Müllera na oskarżenia o herezję trzeba odpowiedzieć. Jak stwierdził w rozmowie z "Die Tagespost", powinna zrobić to Kongregacja Nauki Wiary, w żadnym razie nie Sekretariat Stanu czy zaprzyjaźnieni z Ojcem Świętym dziennikarze.

Papież nie jest bowiem heretykiem, problem leży, jak sądzi Müller, gdzie indziej. Przyjmuje się bowiem dziś założenie, jakoby Kościół został "w tyle" i musiał się szybko "zmodernizować", to znaczy - zarzucić te wątki swojego nauczania moralnego, które są sprzeczne ze społecznym rozumieniem danej kwestii. Wielu ludzi, którzy nazywają się przyjaciółmi papieża, tak naprawdę myli wiarę katolicką z ideoogią neomarksistowską i neoliberalną, uważa kardynał. Według hierarchy nie można mówić, że pontyfikat Franciszka przyniósł największy kryzys w Kościele, bo zanik wiary i kryzys teologii moralności można datować na ponad 50 lat wstecz.

Hierarcha uważa, że w papieskim nauczaniu pojawiają się niekiedy elementy niejasne. Dotyczy to także adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Jest to jego zdaniem efekt tego, iż dokumenty Franciszka przygotowują ludzie nie mający właściwej wiedzy teologicznej. Ludzie ci szkodzą papiestwu i Kościołowi, bo powodują wielkie zamieszanie. Müller wskazał tu też na dopuszczanie do Komunii protestantów w Niemczech, co uważa za niebywały skandal wynikający z poważnych teologicznych błędów.

Krytycznie kardynał ocenił też papieską deklarację podpisaną z Wielkim Imamem Al-Ahzar, Ahmadem al-Tajjibem. Hierarcha nie wątpi, że Franciszek miał dobre intencje, ale użyte sformułowania są złe i budzą poważne wątpliwości i sprzeciw.

"Do pojęcia heretyka należy uparte zaprzeczanie objawionej i nieomylnie nauczanej przez Kościół doktrynie. O tym nie może być w przypadku papieża Franciszka mowy" - powiedział. 

Podsumowując: Papież nie jest więc heretykiem, bo nie głosi zatwardziale i świadomie błędnych poglądów, ale otacza się ludźmi, którzy mają złe przygotowanie teologiczne - i tworzą złe dokumenty. Efektem tego jest szerzenie zwątpienia w doktrynę Kościoła i wrażenie, jakoby nauczanie się zmieniało. 

bsw

Komentarze (58):

Batko2019.05.18 6:33
Herezja w Kościele Katolickim zaczęła się od momentu rugowania Mszy rytu Łacińskiego .I POSZŁO,to rozwodnicy prawo do Komunia ,Protestanci ,prawo do komunii ,likwidacja nawracania Żydów ,Islamu ,itd.Teraz tzw,,papież"zamiast ZLIKWIDOWAĆ CELIBAT wśród Kapłanów,( Celibat TYLKO OBOWIĄZKOWY wśród Zakonników).
gośka2019.05.17 20:58
gdybyście przeszli Sąd po śmierci jak ja...to dowiedzielibyście się, że tam też nie ma jasnych zasad...najpierw Mojżesz dał 10 przykazań....później Jezus zamienił je Prawem Miłości...a co to jest Prawo Miłości?...daj się gnoić, strać na swojej wartości wobec skurw...syna po to aby on też wszedł do nieba...bo jeśli tego nie zrobisz, to Bóg Cię wyrzyga do piekła
gradus2019.05.17 20:46
Nie obchodzi mnie, co sądzi jakiś Szwab. Nie obchodzi mnie co myśli ktoś w Watykanie, instytucji która kolaborowała ze Szwabami. Mamy swój Kościół i nie będziemy słuchać jakieś szwabskiej wywłoki!
anonim2019.05.17 11:22
"...Pogląd jakoby protestantyzm stanowił próbę zjudaizowania chrześcijaństwa został już dawno wprowadzony do świata naukowego, również na gruncie polskim znajdujemy wielu badaczy doceniających skalę tego zagadnienia. Artykuł ten spróbuje przybliżyć nam to stanowisko..." Teraz wiadomo dlaczego czosnki i lutry są komitywie do dziś, wspólnie atakują katolików oraz na wielu płaszczyznach grają do wspólnej bramki. https://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydowskie-korzenie-protestantyzmu-czy-to-zydowska-sekta-2017-06
grimm2019.05.17 8:18
To albo papież nie czyta dokumentów przygotowanych przez "ludzi źle przygotowanych teologicznie", albo z ich treścią się zgadza.
robaczek2019.05.17 7:51
niech zostanie jak bylo ;] jakze to znane ;]
Jarek2019.05.17 6:59
Aż trudno uwierzyć. Ale tak już jest, jeśli ktoś mówi prawdę, zwraca uwagę na najbardziej potrzebujących, jak to robi Papież Franciszek, to jest niewygodny, zwłaszcza dla takich pasibrzuchów jak Głódź, czy Rydzyk. Inny biskup modli się o jego rychłą śmierć, a frondokatolicy wielce uczeni, jak niejaka ANNA twierdzi, że jest heretykiem. A co z dogmatem o nieomylności Papieża (1870 rok, sobór watykański - nie zniesiony)? Czyli, co dogmaty nie obowiązują?? Ależ to jest pycha olbrzymia, aby takie sądy wygłaszać i mieć przekonanie o własnej nieomylności. Papież Franciszek, jest jak na razie pierwszym Papieżem, który chce oczyścić Kościół, ale nie wszystkim się to podoba i tu jest największy problem.
Zenek2019.05.17 6:28
...tak, tak, nie, nie... co ponadto od złego pochodzi.
ja2019.05.16 21:37
Franciszek Bergolio jest heretykiem a nawet masonem. Został wprowadzony w masonerię od czasu gdy został kardynałem. Realizuje niszczenie Kościoła.
AB2019.05.16 18:39
Ale szarpanie świętości Jana Pawła II to chyba już nie wina doradców. Od samego początku pontyfikatu usuwanie w cień Jana Pawła II i jego nauczania jest aż nadto widoczne. Coś jest jednak dziwnego w nauczaniu i zachowaniu Franciszka, a na pewno jest on mniej niż miernym teologiem i otacza się podobnymi do siebie. Poza tym na samym początku zmroziło mnie celebryckie: "Dzień dobry" do wiernych zamiast odwołania się do Chrystusa: "Sia lodato Gesu Christo". Nie rozumiałam tej rezygnacji, ale jak widzę umywanie nóg muzułmanom, padanie przed nimi na kolana z prośbą o pokój, to rozumiem, że Chrystus też musi być czasem usuwany w cień w trakcie tego pontyfikatu, co jest niesłychanie bolesne. Chrystus na pewno nie umyłby nóg ani faryzeuszom, ani Piłatowi - umywał nogi członkom Swojego Kościoła.
robaczek2019.05.17 8:32
drogi AB. a moze warto sie zainteresowac dlaczego? KK ma sie czego wstydzic przez JPII. wlasnie w wiadomym temacie. nie mowie ze z calkowityej winy JPII, ale niejstety za jego panowania KK mocno sie stoczyl. taka prawda. i moi drodzy. łapki w dół nic nie zminią.
Jarek2019.05.17 8:34
Oj grzeszysz, grzeszysz. Jesteś wierzący(a), to musisz przyjmować dogmaty. Dogmat o nieomylności Papieża. Obowiązuje. Jeden z kardynałów, który nawoływał do debaty nad uchyleniem tego dogmatu, został usunięty z katedry teologi przez Jana Pawła II. Przypomnę, Chrystus: Jadł z grzesznikami, Przyjął zaproszenie do Celnika; Przyjął wodę od "nie swojej" Jeździł na osiołku, nie Maybachem. Kościół musi się nawracać i reformować, bo inaczej nadal palono by na stosie za pogląd, że ziemia nie jest płaska. Co za pycha twierdzić, że Papież Franciszek jest "miernym teologiem" - rozmawiałeś(łaś) z nim na tematy teologiczne? Mrozi Cię "celebryckie: "Dzień dobry" do wiernych zamiast odwołania się do Chrystusa: "Sia lodato Gesu Christo"." A nie mrozi Cię krzywdzenie dzieci przez księży? "Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza." „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
Stanis\\305\\202aw2019.05.16 18:09
Bardzo szanuję kard. Gerharda Miillera. Odnoszę jednak wrażenie, że nie mieści mu się w głowie (w porównaniu do dotychczasowego szacunku względem papieży), że jednak nie do końca nie jest uarty w tych "niedoprecyzowaniach" ujęć doktrynalno-moralnych. Zrzucanie wszystkiego na otoczenie papieża i brak wykształcenia nie rozwiązuje wszystkiego. Gdyby wina była tylko w otoczeniu, to dlaczego Franciszek toleruje takie niedouczone otoczenie? Dlaczego nie wymieni? Sam przecież zdjął kard. Miillera z funkcji prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, nie przedłużając jego kadencji. Dlaczego NIE REAGUJE na zarzuty i wątpliwości licznych teologów, a także pasterzy: kardynałów, biskupów, kapłanów? Gdyby mu zależało na jasności doktryny, byłby podjął z nimi dialog wyjaśniający, doprecyzowujący wątpliwe sformułowania i ujęcia problemu!? Tymczasem on nie ma dla nich i na to właśnie rozwiązywanie kwestii zagrażającej jedności Kościoła (w wielu aspektach, m.in. doktrynalnym, moralnym, kanonicznym, duszpasterskim, sakramentalnym, etc.). Nie jest zainteresowany tym rozjaśnieniem problemów i problematycznych tez? Obawiam się, że jednak jest to z jego strony świadome dążenie do wprowadzenia dwutorowości (i wielotorowości) w rozumieniu nauczania Kościoła, przy jednoczesnym przyzwoleniu na odmienne od tradycji praktyki sakramentalne, duszpasterskie i doktrynalne. Czy chodzi mu o to, by za kilka lat stwierdzić, że tak już jest i należy to potraktować jako "normalne" w Kościele? Czy nie jest to sposób na przeobrażenie Kościoła? I jak tu mówić, że to wina jedynie otoczenia? Czyżby to otoczenie miało większą władzę niż Franciszek? A przecież znany jest z tego, że nie lubi, gdy ktoś nim rządzi i stawia na swoim. Jak więc to wszystko ułożyć w jeden spójny, logiczny sens?
Andrzej2019.05.18 3:07
Prawda jest taka, że nie tylko sam papież Franciszek jest słaby teologicznie, ale nie przywiazuje on do theologii tej samej wagi co jego poprzednicy. Dlatego niespecjalnie dba o jasność wykładni wiary a podkreśla bez przerwy rolę miłości Boga i bliźnich.
anonim2019.05.16 15:15
dzien dobry analfabeto bsw itp. "katolicką z ideoogią" ?! "ludzie nie mający " ?!
owieczka bez pasterza2019.05.16 14:50
Skoro papa Buongiorno nie głosi heretyckich poglądów, to dlaczego abp Vigano musi się ukrywać w obawie o swoje życie?
Obserwator 2019.05.16 14:45
Shajbus Wielki ( Scheuring wielgus) to dobra kolezanka Bergolio
E.M.2019.05.16 14:42
"Papież nie jest więc heretykiem, bo nie głosi zatwardziale i świadomie błędnych poglądów" --- dowodem na to, że głosi ŚWIADOMIE błędne poglądy jest to, że do dziś kardynałowie - autorzy DUBIÓW nie mają odpowiedzi na swoje wątpliwości odnośnie Amoris Leticia. Nawiasem mówiąc, dwóch z nich już nie żyje. Pozostali przy życiu też nie doczekają się odpowiedzi.
Wies2019.05.16 13:58
Cieszę się że osoba o takim autorytecie wyraziła się jasno i odważnie.
E.M.2019.05.16 14:45
Są inne osoby o nie mniejszym autorytecie, które wyraziły się jasno i odważnie, że papa Dzieńdobry jest heretykiem. ---- https://www.pch24.pl/duchowni-i-swieccy-uczeni-zarzucaja-franciszkowi-herezje-oraz-wzywaja-biskupow-do-reakcji,67918,i.html
Wies2019.05.16 15:40
Wydaje mi się że argumentacja kardynała Mullera jest sensowna. Czy Benedykt XVI też podpisał ten dokument zarzucający herezję ? No raczej nie. Tych 2 Kardynałów odpowiadało za Kongregację Nauki Wiary od 1981 roku 2005 i od 2012 do 2017 za Jana Pawła 2 i Benedykta XVI.
pikuś 2019.05.16 13:58
Ale macie problemy. Przecież to wszystko ludzkie wymysły i rodzajów chrześcijaństwa jest tyle i ile jest chrześcijan. Możecie się tylko spierać, kto jest bliżej temu co głosił Jezus i na pewno protestantom bliżej do tego co głosił Jezus, niż KK ze swoimi dogmatami wydumanymi setki lat po śmierci Jezusa - np. boskość i wniebowstąpienie Maryi (kto w ogóle na to wpadł?, trzeba było zastąpić jakąś pogańską boginie czy jak?), nieomylność papieża w sprawach wiary (czy papież w ogóle w świetle tego dogmatu może być heretykiem?).
matis892019.05.16 14:35
Protestanci i ich gejowsko lesbijskie pary kapłańskie. To już nie chrześćijaństwo tylko pogaństwo. I oczywiśćie nie czegoś takiego jak boskość Maryi, doucz się podstaw.
AB2019.05.16 18:53
Strasznie pikusiowate te poglądy. Warto już dorosnąć.
Krzysztof2019.05.17 13:06
niestety nie rozumiesz "nieomylności papieża" i masz problem z osądzaniem , może nawet nie znasz Biblii, a śmiesz nas Katolików poniżać
ANNA2019.05.16 13:55
PAPIEZ FRANCISZEK JEST HERETYKIEM.
anonim2019.05.16 12:29
Bóg zapłać. +
anonim2019.05.16 12:25
Taka produkcja wydmuszek, wszystko jest prócz istoty. Świat bez Boga.
robaczek2019.05.16 12:24
? ale to nie św Piotr decyduje jak ma wygladac KK? czy ja czegos nie rozumiem. KK to chyba nie jest demokracja. Franciszek mowi, reszta wykonuje. kropka. ale widac ze polacy wiedza lepiej. ja pier...... co PIS zrobilo z tym narodem?
AB2019.05.16 18:48
Najwyraźniej czegoś nie rozumiesz. I to dużo nie rozumiesz. Przede wszystkim wypowiada się niemiecki kardynał z wielką troską o Kościół. Nie jest Lutrem, wiec nie powie, że Papież to heretyk, ale wskazuje problem, który widzi wiele osób. A fiksacja i nienawiść do PiS każe ci, jak w dziecinnej grze, odpowiadać na wszystko: pomidor (czyli u ciebie: PiS). Śmieszne i żałosne.
robaczek2019.05.17 7:49
? ale co to ma do mojej wypowiedzi? Prymat św Piotra. o tym mówie. kropka. łapki w dół bo prawda nie pasuje do waszego obrazu rzeczywistosci? niemiecki ale uslyszany tylko w PL, bo wypowiedz pasuje teraz polskiemu KK. Polski KK zyje w jakiejs innej rzeczywistosci! po latach 90 ksieza mysla ze sa ponad prawem spoleczenstwem wszystkim. nawiazalem do PIS bo to partia ktora najbardziej romansuje z ta "brudna" czescia polskiego kosziola. ta polityuczna czescia. tak z ciekawosci: dlaczego u nas taka cisza o tym jak JPii kryl mafie pedofilska w Watykanie. Dlaczego w PL cisza o przekretach banku Watykanskiego? dlaczego? Polacy wymyslaja swoj chrzescijanizm. przeciez wiekszosc w pl nie akceptuje faktu ze Jezus byl żydem. to sa dopiero jaja. to czego ja tutaj nie rozumiem? ja? czy moze jednak wy?
robaczek2019.05.17 12:18
hahaha., w sumie to mnie ciesza te lapki w dol. pokazuja zaklamanie "polskich chrzescijan jaki wstyd ludzie. i wy przed lustrem staniecie?
Jarek2019.05.17 8:22
A co z dogmatami? Dogmat o nieomylności Papieża ogłoszony w 1870 roku. (w pełni zaakceptowany w 1881 roku) Gadanie wielce "frondouczonych" o tym, że Chrystus nie umyłby nóg "nie swoim" Otóż: jadał z grzesznikami, przyjął wodę od "nie swojej", jeździł na osiołku nie Maybachem. Papież Franciszek realizuje przykazanie Chrystusa o miłości Boga i bliźniego. Tutaj "miłość" do bliźniego aż kipi: "totalni" "kodziarze", ktoś "MIAŻDŻY" innego, może napiszcie jeszcze "drugi sort" lub "element animalny, itd. AB, odpowiedz mi proszę co byś zrobił(a) z ludźmi o odmiennym światopoglądzie - wysłała do komory gazowej? Bóg dał ludziom wolną wolę, nie Owsiak, i Bóg ich z tego rozliczy. "Nie sądźcie, abyście i Wy nie byli sądzeni"
robaczek2019.05.17 8:27
faszysci zawsze biegali z bogiem na ustach. nie przekonasz kogos kto wierzy ze proboszcz ma zawsze racje. oni wymyslaja swoj "polski chrzescijanizm". papiez sie nie zgadza? nie nasz papiez!! zenada i wstyd co KK i Pis zrobil z tym narodem. PO tez sie przylozylo.
21:37 xD2019.05.16 12:15
Ma problem, bo nie może już tak łatwo gwałcić dzieci jak przedtem, ale to nie znaczy, że tego procederu dalej się w jakimś stopniu nie ukrywa.
matis892019.05.16 12:22
Że Franciszek ma taki problem ?
21:37 xD2019.05.16 12:31
Muller. Franciszek ma ogólny problem z utrzymaniem tego burdelu w ryzach. Niby chce dobrze, ale jednocześnie brak mu zarówno wystarczająco żelaznej woli, jak i możliwości.
Tytus2019.05.16 14:50
Burdel to masz w głowie.
matis892019.05.16 18:01
A to dobrze że lewakoateiści tak podkręślają dobrą wolę swojego Pana Głowy Watykanu :).
matis892019.05.16 12:14
Ale bzdury. To tak wygodnie zwalać wszystko że nagle jakaś grupa przy Bergoglio, oczywiście nie on sam, jest słabo wykształcona teologicznie. No na pewno tak to nie wygląda, tylko Bergoglio i jego ludzie robię to celowo i z premedytacją, właśnie tak to wygląda. To nie ładnie tak bezosobowo zarzucać komuś głupotę, niedokształcenie i się chować za tym. Bo prawda jest taka że to ludzie inteligentni i bardzo przebiegli, podstępni na czele z BErgoglio. Robić takie wyłomy w nauczaniu KK i tak umiejętnie podstawiać ukryte miny jak robi to Bergoglio i jego ludzie wskazuje że robią to z głową, dobrym planem i przygotowaniem i z premedytacją.
anonim2019.05.16 12:11
No tak człowiek bez duszy, bez rozumu i uczuć wyższych, katolicyzm bez nauki Chrystusa, nauka bez prawdy, sztuka bez piękna: Taki świat Wam się podoba?!
anonim2019.05.16 12:08
Nie Papież nie zaprzecza, ale uważa, że prawda Chrystusa jest zalążkiem wojny i budzi demony. No chyba wyrzuca demony! A jeżeli Papież naukę Chrystusa odsunie to przecież katolicyzmu nie będzie. Po co zaprzeczać, kiedy wystarczy wygasić. Wyznawcy pewnej religii nawet nie mogą wymieniać Jego imienia, takie mamy mieć chrześcijaństwo?!
An, on i my2019.05.16 19:59
bez Pana Jezusa to pozostaje Stary Testament, tym samym przekierowuje ten "pociąg" do żydostwa. Czyli jest to ukłon w stronę ich pieniędzy
man.of.Stagira2019.05.16 12:07
. . . Kapłanom NIE WOLNO bo ... są ANIOŁAMI! .......komu dano więcej - więcej się wymaga . Aha....i TO NIE jest wpis polityczny, co to TO NIE!...to nie jest wpis polityczny.... . No, i jeszcze, jakby nie grzeszyli to byliby wiarygodni -bo w NICH- wierzymy jak głoszą... (ironia) . Tyle
AB2019.05.16 18:41
Czego się nabrałeś, kolego?
Krzysztof2019.05.17 13:04
Chętnie Ci wyjaśnię, że wierzymy w Jezusa....
Tytus2019.05.16 11:58
Problem Müller macie z prawdą. Mijacie się z nią szerokim łukiem, Papież jest heretykiem, a niemiecki kościół nie jest lepszy. Tak chcecie przypodobać się współczesnemu światu i władzy, że problem macie nawet z kobietami - dopuściliście świeckie kobiety do nauczania katechezy - właśnie rozpoczęły strajk żądając wyświeceń i dostępu do wszystkich stanowisk..
21:37 xD2019.05.16 12:17
A co masz przeciwko silnej pozycji kobiety, ty reakcjonistyczny bydlaku?
olo2019.05.16 14:58
nie pozwalam nauczać kobiecie -zgadnij kto to powiedział a masz odpowiedz.
matis892019.05.16 12:18
JAk lewak powołuje się na Słowo Boże by podważyć doktrynę KK to zawsze wam wychodzą takie ciemnoty głupoty.
matis892019.05.16 12:20
Sory to było do Urszuli wyżej.
io2019.05.17 20:40
STRASZNE = O KOBIETY TO SAMO ZLO
Urszula2019.05.16 11:58
"Efektem tego jest szerzenie zwątpienia w doktrynę Kościoła i wrażenie, jakoby nauczanie się zmieniało." Gdyby doktryna kościoła była zgodna z Biblią to nie byłoby w kościele pedofilii, wyzysku, życia duchownych ponad stan, buty, pychy i wtrącania się do polityki. Powiedzmy szczerze - nie byłoby w kościele przestępstw. I nie ma znaczenia, że w innych zawodach też są przestępcy bo kapłanom po prostu nie wolno.
matis892019.05.16 12:19
JAk lewak powołuje się na Słowo Boże by podważyć doktrynę KK to zawsze wam wychodzą takie ciemnoty głupoty.
Grzegorz2019.05.16 12:29
A kogo ?
AB2019.05.16 19:05
Dziecko drogie, czy wiesz, że istnieje coś takiego jak grzech? I że sama doktryna nikogo nie zbawia. Kapłani to ludzie, wierni Kościoła Katolickiego to ludzie. Każdy człowiek jest grzeszny, kapłanów nic automatycznie nie zabezpiecza przed grzechem. A było i jest bardzo dużo świętych kapłanów i zakonników. O wiele więcej niż w innych zawodach.
enre2019.05.17 9:24
typowa wada lewackiego myslenia: jak sie ustanowi przepis to się zmienia człowieka. Nie - człowiek jest istotą wolną i w związku z tym grzeszną
pat2019.05.16 11:54
Jest jak pociąg- na zakrętach sprawia wrażenie, że wyleci z torów, potem na nie wraca. Na razie się nie wykoleił, ale lubi stosować terapię szokową.