Kard. Rheinhard Marx, bez wątpienia najbardziej wpływowy duchowny w całej Europie, stanął jasno w obronie życia. W swoim niedawnym przemówieniu podkreślił, że współczesna cywilizacja próbuje uruchomić „produkcję życia”. Tymczasem „życia nie można kupić, bo ludzkie życie nie jest naszą własnością, naszym produktem, które możemy wytwarzać według naszych pragnień”.

Kard. Marx powiedział, że powstawania życia nie można oddzielić od spotkania się ze sobą kobiety i mężczyzny. Dlatego całkowitym nieporozumieniem są na przykład surogatki: to po prostu „przekraczanie granic, które dał nam Stwórca”.

Kard. Marx podkreślił, że rodzina, złożona z kobiety i mężczyzny, musi być otwarta na życie i jest „najważniejszą wspólnotą dla przyszłości naszego społeczeństwa”. Przewodniczący niemieckiego Episkopatu powiedział też, że narodziny Jezusa Chrystusa są nieodpartym „TAK” dla życia na wszystkich tego życia obszarach. „Życie jest drogocennym darem i jesteśmy zobowiązani, by ten dar przyjąć i uczynić go z niego nasze zadanie. Jako chrześcijanie radujemy się życiem i życie afirmujemy” – mówił kardynał.

Kard. Marx, który stoi na czele episkopatów Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, sprzeciwił się też wyraźnie eutanazji. Powiedział, że także „koniec naszego życia nie jest w naszych rękach”. Chrześcijanie muszą robić według niego wszystko, „by ludzie umierali bez cierpienia i nie byli wówczas samotni”. Kardynał wezwał do opieki nad ludźmi upośledzonymi, zagrożonymi przez wojnę i terror, nad osobami, które pogrążone są w głębokiej traumie.

Purpurat powiedział, że misja obrony życia musi być podjęta przez całą Europę. Przestrzegł przy tym przed wąskimi horyzontami, nacjonalizmem i przedkładaniem nad wszystko własnych interesów. Podkreślił, że kluczowa jest solidarność ze „słabymi, biednymi, uchodźcami”, a także z osobami bezrobotnymi we wszystkich krajach Europy. Stwierdził, że solidarność, która sięga poza granice własnych państw, jest w istocie „duszą Europy”, bo wywodzi się z wiary chrześcijańskiej.

Wezwał chrześcijan do wspólnej pracy na rzecz budowy takiego solidarnego i miłującego życie świata. W przeciwnym wypadku grozi bowiem nam wszystkim ruina. 

pac/deutsche bischofskonferenz