Kard. Kazimierz Nycz zabiera głos ws. profanacji krzyża w CSW! - zdjęcie
07.11.13, 21:16Kard. Kazimierz Nycz (fot. Wikipedia)

Kard. Kazimierz Nycz zabiera głos ws. profanacji krzyża w CSW!

21

W związku z kontrowersyjną wystawą w Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach której został sprofanowany Krzyż, znak Męki i Śmierci Chrystusa dla chrześcijan, a równocześnie ogólnoludzki symbol godności człowieka, Kuria Metropolitalna Warszawska wyraża głębokie ubolewanie z powodu tak drastycznego przekroczenia granic artystycznego wyrazu i elementarnych norm etycznych.

Należy do nich szacunek dla przekonań religijnych drugiego człowieka oraz dla dziedzictwa kultury narodowej, której częścią jest zabytkowy krucyfiks, instrumentalnie wykorzystany w pokazywanym na wystawie filmie.
 
Kuria Metropolitalna wspiera słuszne działania wszystkich, którzy starają się zapobiec temu i podobnym nadużyciom.

Kard. Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
 
MBW/Archidiecezja.warszawa.pl

Komentarze (21):

anonim2013.11.7 21:25
Za późno i zbyt łagodnie. Tu należało werbalnie "walnąć pięścią w stół" a nie "wyrażać ubolewanie". Na miłość boską, księże Biskupie, na Krzyż Chrystusowy plują!!!!!!!!!! Kiedy dostojnicy się obudzą, gdzy zaczną podpalać kościoły...?
anonim2013.11.7 21:34
Zaledwie ubolewanie ? Ubolewać może polityk, urzędnik, pan Kowalski... Metropolita, który nosi kardynalską purpurę sutanny na znak gotowości oddania życia za Chrystusa, winien stanąć przy ołtarzu i wezwać do gorącej modlitwy ekspiacyjnej wobec tak ciężkiej profanacji Krzyża i tak ciężkiej obrazy Zbawiciela. On winien też stanąć na czele protestu przed CSW. Pasterz Kościoła warszawskiego ubolewa z zacisza gabinetu...
anonim2013.11.7 21:41
Księże Kardynale! Wstyd, że dopiero teraz! Jest mi z tego powodu przykro, że dopiero teraz!
anonim2013.11.7 22:02
Najwyraźniej inaczej się już nie dało po prostu.
anonim2013.11.7 22:12
Nie wierzę! A co to, kard. Nycz jest jak R. Sikorski??? Dyplomata się znalazł. Co to jest głębokie ubolewanie? Lapsus??? Do jasnej cholery, czy moi pasterze nie potrafią bronić krzyża??? Za prof. Wolniewiczem: "czy episkopat wierzy?" Księże Kardynale! Jakie ubolewanie? to SKANDAL I PROFANACJA
anonim2013.11.7 22:22
Jak zwykle ZA PÓŹNO. ŚPIĄ TAM CAŁY CZAS CHYBA
anonim2013.11.7 22:28
no nareszcie chciało by się napisać choć za późno ale dobre i to trzeba twardo i jasno powiedzieć STOP są granice i basta !!!
anonim2013.11.7 22:49
Ksiądz Kardynał potrzebował trochę czasu na reakcje, bo musiał przekalkulować czy zabranie przez niego głszu w tej sprawie nie zepsuje mu dobrych układów z aktualną władzą i czy będzie to mile widziane na salonach warszawskiego towarzystwa....dlatego trzeba nam większego zrozumienia dla stonowanej i nie spiesznej reakcji kard. Nycza
anonim2013.11.7 22:49
Obudził się z zimowego snu ,to co każdy normalny katolik czuł dawno ,on na końcu wybąkał.To ma być pasterz?,który jako ostatni zauważą coś złego co zagraża owczarni ?.Oj biskupie nie czuć od ciebie zapachu owiec.
anonim2013.11.7 23:21
Jeszcze raz przypomnę słowa JPII: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym!"
anonim2013.11.7 23:35
Jawna profanacja. Osobiście tego rodzaju "wyczyn" nie uznaję za sztukę. Mocno godzi w uczucia religijne. Wiele jest odniesień w synonimach, nazewnictwie, które przywracają mi na myśl to nikczemne wydarzenie. Mnie osobiście bardzo podoba się drewniany krucyfiks, który w środku ma jedynie zarys Chrystusa wycięty tak, że jest jedynie wolna przestrzeń w kształcie człowieka ukrzyżowanego. Po zakupie zobaczyłem, że na paragonie widnieje nazwa "KRZYŻ WYRŻNIĘTY". Wówczas jedynie zastanawiałem się kto takie prowokacyjne (może?) daje nazwy? Jednak sam sobie zarzucałem błędne skojarzenie z nazewnictwem. Teraz widzę, że są ludzie gotowi na większe profanacje pod pozorem sztuki. Już umiem nie zastanawiać się nad nazwą i przesłaniem ulubionej formy krzyża ale nie umiem zrozumieć ludzi chcących niszczyć symbol krzyża na tak przeróżne sposoby.
anonim2013.11.7 23:36
Cieszy mnie takie stanowcze stanowisko biskupa w sprawie skrzyżowanych desek. Media próbują odwrócić uwagę od tej herezji tematami zastępczymi takimi jak pedofilia w kościele.
anonim2013.11.8 6:59
Trochę późno i łagodnie. Czas skończyć z POklaskiem.
anonim2013.11.8 7:19
"szacunek dla przekonań religijnych" - a to dziwne, że biskup nie ma odwagi mówić wprost o Chrystusie, którego umiłował (?) i dla którego pełni urząd biskupa. Gdzież miłość Twoja, księże biskupie! OJ, sporo by się mógł nauczyć od chrześcijan koptów i innych np. w Syrii ginących za wiarę! A tu na okrągło... Świeccy trzeźwiejszy od pasterzy! Takie czasy!
anonim2013.11.8 9:14
Ciekawy jestem kto zezwolił ks. Kardynałowi wyrazić ubolewanie z powodu tak haniebnego zbezczeszczenia znaku naszej wiary? Zaledwie ubolewanie. Purpura zobowiązuje do męczeństwa. A tu takie to niemrawe, aby się nie narazić wyznawcom ateizmu i wszelakim libertynom politycznym i moralnym.
anonim2013.11.8 10:06
Tak z ciekawości który biskup świecił otwarcie tej wystawy? I dlaczego zaden arcy nie protestował...
anonim2013.11.8 10:08
Przepraszam JE, a czy będzie zarządzona ekspiacja? Moim zdaniem jest to konieczne i nieodzowne... Taka zniewaga, taka obraza i nic? Gniew Boży spadnie na nas i na nasze dzieci!!!
anonim2013.11.8 10:25
Nie chcieli Wielgusa, to mają Nycza.
anonim2013.11.8 12:41
Nareszcie. Lepiej późno, niż wcale.
anonim2013.11.14 1:01
Dlaczego Kardynał Nycz tak zachowawczo mówi o największym bluźnierstwie na taką skalę w WARSZAWIE? A gdzie starania o ukaranie tych, którzy doprowadzli do tego bluźnierstwa? Czekamy na GŁOŚNE i MOCNE powiedzenie STOP BLUŹNIERSTWU w naszej Stolicy i Kraju!
anonim2013.11.14 1:12
Piszmy do Papieża Franciszka co dzieje się w Kurii Warszawskiej: profanacja Krzyża z Jezusem, bluźniercze wystawy, bluźnierczy film, w kościołach koncerty muzyki satanistycznej i pokazy mody z roznegliżowanymi panienkami, żeby nie wspomnieć o rozbieralni przy samym ołtarzu! Jak miejscowi hierarchowie NIE chcą lub nie umieją sobie z tymi bluźnierstwami poradzić niech Papież odwoła ich z zajmowanych stanowisk, tak jak to zrobił w Niemczech.