Kard. Brandmüller o watykańskim dokumencie: Heretycki, apostazja. Biskupi powinni go odrzucić! - zdjęcie
27.06.19, 17:45(fot. youtube)

Kard. Brandmüller o watykańskim dokumencie: Heretycki, apostazja. Biskupi powinni go odrzucić!

51

Kardynał Brandmüller krytykuje roboczy dokument przygotowywany na Synod Amazoński. Twierdzi, że jest to "heretycka apostazja" i wzywa biskupów, by go odrzucili.

Kardynał Walter Brandmüller ostro skrytykował dokument roboczy Watykanu (Instrumentum Laboris) na nadchodzący Synod Amazoński. Dokument nazwał "heretyckim odstępstwem" od Boskiego Objawienia. Wezwał przywódców Kościoła, aby "odrzucili go z całą stanowczością".

- Należy stwierdzić z naciskiem, że Instrumentum Laboris zaprzecza naczaniu Kościoła w decydujących punktach i dlatego musi być uznany za heretycki - napisał 90 - letni niemiecki duchowny.

- Ponieważ nawet fakt Boskiego Objawienia jest tutaj kwestionowany, albo źle zrozumiany, należy mówić dodatkowo o apostazji - stwierdził kardynał Brandmuller, światowej sławy znawca historii Kościoła

Kardynał powiedział, że skupienie się na synodzie w regionie o stosunkowo małej populacji, który jest o połowę mniejszy niż miasto Meksyk, jest „powodem do podejrzeń, co do prawdziwych intencji” stojących za spotkaniem katolickich biskupów.

Zastanawiał się, dlaczego prawie trzy czwarte tematów poruszonych w dokumencie z 17 czerwca, przygotowanym na październikowy synod, jest tylko nieznacznie związanych z „Ewangelią i Kościołem”.

Kardynał nie zgadza się z „bardzo pozytywną oceną religii naturalnych, w tym rodzimych praktyk leczniczych i podobnych, a nawet mityczno-religijnych praktyk i form kultów”, dodając, że samo „pojęcie inkulturacji jest wypaczone w dokumencie”.

Kardynał Brandmüller następnie krytykuje dokument za „zniesienie celibatu” i wprowadzenie do „kapłaństwa kobiet”.

- Nie da się ukryć, że„ synod" ma zamiar pomóc w realizacji dwóch najbardziej cenionych projektów, które dotychczas nigdy nie były realizowane: mianowicie zniesienia celibatu i wprowadzenia kapłaństwa kobiet - począwszy od kobiet-diakonów. W każdym razie chodzi o „przyjęcie roli, przywództwa kobiety w Kościele” (129a3). W podobny sposób „teraz otwieramy nowe przestrzenie dla tworzenia nowych służb, jak tego wymaga ten historyczny moment. Nadszedł czas, aby posłuchać głosu regionu Amazonii… ”(nr 43)” - napisał.

Kardynał przytoczył oświadczenie Jana Pawła II, który „stwierdził z najwyższym autorytetem, że nie jest w mocy Kościoła udzielanie sakramentu święceń kapłańskich kobietom”. W liście apostolskim Ordinatio Sacerdotalis z 1994 r. Jan Paweł II ogłosił że Kościół nie ma „żadnego upoważnienia do udzielania święceń kapłańskich kobietom i że ten sąd ma być ostatecznie utrzymany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

Kard. Brandmuller stwierdził, że „jesteśmy świadkami nowej formy klasycznego modernizmu z początku XX wieku” .

- Dlatego niektóre aspekty dokumentu roboczego należy oceniać jako „heretyckie”, a nawet jako „apostazję” - podkreślił.

- Instrumentum Laboris dla Synodu Amazońskiego stanowi atak na fundamenty wiary i w sposób, który dotychczas nie był uważany za możliwy. Musi więc zostać odrzucony z całą stanowczością - dodał.

bz/lifesitenews.com

Komentarze (51):

An, on i my2019.06.28 19:55
Jestem kobietą i bardzo bym chciała. Ale to nie błyskotka na rękę, nowiutki telefonik, perfumik pod paszki, - jeśli św.Jan Paweł II mówi, że nie takie posłannictwo jest kobiety w kościele, to wiem że bazuje na słowach od samego Pana. Bliżej Pana można być w swojej pokorze niż w pełnieniu zaszczytnych funkcji, przyznawanych przez ludzi choćby i na najwyższych stanowiskach, ale jednak tylko ludzi. Nie ludziom się podobać a Bogu, i wszystko będzie dobrze.
Reytan2019.06.28 12:46
Jedynym Papiezem jest Benedykt XVI.
enre2019.06.28 12:34
"A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu" (Mt 24,12). To już chyba naprawdę niedługo potrwa
nhfr2019.06.28 12:06
No przecież sami hierarchy czasem już przechodzą siebie zmieniają tradycje często kapłani już mówią zwracając się w liturgii do wiernych mówiąc siostry i bracia a powinno być przecież bracia i siostry. Pewno niedługo któryś wpadnie na pomysł i powie że to Adam pochodzi od Ewy a nie odwrotnie. Zresztą pierwszy grzech popełniła Ewa a powiedzieli że to Adam winien jest tego . Coraz to lepiej
Wawa2019.06.28 11:59
Kardynał co nieco się zapędził. Bo jeśli herezja, to nie apostazja, a jeśli apostazja, to już nie herezja.
mietek2019.06.28 7:46
Szanowni kapłani zwolennicy zniesienia celibatu, informuję , że w prasie protestanckiej jak i żydowskiej napisano ,iż w piekle nie ma koedukacji. Zatem każda małżonka rabina czy pastora trafi do oddzielnej klasy żeńskiej a mężowie po rozbudzeniu chuci na ziemi palić się będą niespełnioną namiętnością w oddzielnej klasie męskiej. Nasuwa się wniosek ,że najbardziej uprzywilejowaną grupą są małżonkowie w związkach jednopłciowych co widać po ich wysypie wśród kapłanów.
michu2019.06.28 9:37
Ale jaja. Ale jaja.
JanP2019.06.28 6:32
Ten na zdjęciu, to heretyk do kwadratu i powinien zostać przez Franciszka ekskomunikowany. Chyba, że jest to utajniony ateista i zwolennik lobby gejowskiego.
Bebik2019.06.28 6:17
W historii działy się różne rzeczy, ale Pan Jezus powiedział, że Kościół przetrwa. I tego się trzymajmy.
Wawa2019.06.28 10:50
Ale czy przetrwa właśnie ten, rzymsko-katolicki? Takie zdanie jak powyższe, bywa używane, aby stłumić wszelką, często słuszną, krytykę Kk. Lecz pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, dotyczące zbawienia, właściwej teologii, trwania w historii, jest związane z wiernością Chrystusowi - a nie z przynależnością do jednej z instytucji, powołujących się na pochodzenie od Chrystusa.
Reytan2019.06.28 12:42
Protestanci to tylko odmiana Zydow,wrogow Chrystusa.
Wawa2019.06.28 13:49
Tu nie chodzi o protestantów, żydów, katolików albo prawosławnych. Przyjdzie Chrystus i On niektórym protestantom, żydom, katolikom i prawosławnym powie: "nigdy was nie znałem", a innym: protestantom, żydom, katolikom albo prawosławnym powie: "znam cię, należysz do Mnie, byłeś mi wierny". Jeśli ktoś był wrogiem Chrystusa - to nie pomoże mu taka czy inna kościelna przynależność. Jeśli faktycznie ktoś Go miłował i był Mu wierny - to ta kościelna przynależność nie będzie dla Chrystusa przeszkodą.
anonim2019.06.28 4:53
I bardzo dobrze, że Kardynał o tym mówi, jest to świadectwem obecności Chrystusa w Kościele.
Ryszard Olejniczak2019.06.28 4:29
Tylko degeneraci muszą swoje odmienne zdanie nagłaśniać poprzez media i tylko u degeneratów objawia sie ono agresją.
jerzy2019.06.28 2:22
czym się katolicy będą różnić od sekt protestanckich skoro zniosą celibat i dopuszczą kobiety do kapłaństwa? pewnie przez chwilę pedofilom nie będą dawać ślubu (jak protestanci), ale to przez chwilę - franek już zadba aby to było możliwe... coś ci powiem, franciszku, załóż se durszlak na główkę zamiast piuski - twoja lewacka gęba będzie znacznie lepiej w nim wyglądać....
Mirek2019.06.27 22:04
Za poprzednich Papieży takich rzeczy nie było. No i kardynał jest emerytem, to nie boi się mówić. A tak będzie cisza.
Durczykiewicz2019.06.27 19:07
Przymus celibatu powinien być zniesiony, nie tylko w Amazonii, ale w całym powszechnym Kościele Katolickim. Mam nadzieję, że wrócimy do początków. Uważam, że tę sprawę Kościół powinien zmienić. Wróćmy do korzeni.
ect2019.06.28 12:02
Przecież nie ma żadnego przymusu, księdzem zostaje się z wolnego wyboru. Niedługo przykazania Boże nazwiecie przymusem, bo napisane są w trybie rozkazującym!
Durczykiewicz2019.06.27 19:03
A może nasz obecny papież jest po prostu mało inteligentny...? Nie rozumie wagi wypowiadanych, pisanych słów...? Nie wiem, tylko pytam. Bo jak inaczej rozumieć takie niejasne dokumenty?? Jakoś trudno mi uwierzyć w to, że Franciszek celowo wprowadza chaos... A propos kapłaństwa kobiet, to zdecydowanie to nie jest funkcja dla kobiet..., ale kobiety są też niezmiernie ważne w KK. Jest od pewnego czasu grupa dziewic i wdów konsekrowanych, jest mnóstwo zakonów, instytutów świeckich dla kobiet i mężczyzn. Ja osobiście gdzie indziej widzę problem. Wiele kobiet chciałoby się bardziej zaangażować w sprawy Kościoła w swojej parafii, ale nikt ich nie prosi. Arogancja i obojętność księży, ale też nieładne zachowanie nawet niektórych sióstr zakonnych odstrasza mądre i chętne do współpracy kobiety. Zresztą, może to nie chodzi o kobietę, ale w ogóle jakąś nieufność duchownych do świeckich...to takie moje luźne obserwacje...smutne jest to, że nie ma tej JEDNOŚCI BLISKOŚCI między nami...
ect2019.06.28 12:09
Ale jak papież przyczyni się do zniesienia celibatu, to chyba będzie Twoim ulubionym papieżem. Dobrze wnioskuję?
OTO2019.06.27 18:59
Synod amazonski realizuje skryte masońskie działania jezuity Bergolio - Franciszka. Chce on kapłaństwa dla kobiet i małżeństwa dla księży. Franciszek będzie się podpierał w swoim heretyckim działaniu dokumentami tego synodu. Ma on w pogardzie naukę Jezusa Chrystsa, łączy się ze swoi panem Lucyferem.
athos2019.06.27 18:48
Kardynał Brandmueller ma rację. Wystarczy przeczytać owo instrumentum laboris, by się o tym przekonać. Franciszek nigdy nie powinien się zgodzić na tekst, który wprowadza cały szereg elementów obcych religii katolickiej. Chodzi o takie elementy jak: ekoteologia, indiańska teologia, ekologia integralna, Bóg jako "Ojciec-Matka-Stwórca", wątki deistyczne i panteistyczne. Te rzeczy są wtrętami obcymi chrześcijaństwu, są słownymi potworkami, które zanieczyszczają naukę chrześcijańską wypracowaną w ciągu wieków.
AB2019.06.27 20:52
Franciszek ma bardzo słabe pojęcie o teologii. Nie ma porównania z poprzednimi Papieżami. Okazuje się, że ignorancja na Stolicy Apostolskiej może być zabójcza dla Kościoła. I najgorsze, że Papież Franciszek otoczył się takimi samymi teologami jak on sam. Ala ma przecież dzieła dwóch poprzednich Papieży, ich encykliki, mógłby się douczyć, a zamiast tego je podważa, nie mając kompetencji.
Bebik2019.06.28 6:19
Zgodzi się, przecież po to został papieżem.
Janek2019.06.28 7:07
Guzik wiesz, a się wypowiadasz. Religia katolicka jest zlepkiem innych religi, ma pełno obcych elementów min. perskich, egipskich no i oczywiście judaistycznych z domieszką wierzeń pogańskich. A więc nowe elementy nie będą niczym nadzwyczajnym.
Reytan2019.06.28 12:38
Jak widac,jestes marksistowskim idiota genetycznym zza Uralu,jeszcze ze sloma w walonkach,ty mongolski Iwanie.
Ewa2019.06.28 8:03
Prawda
Katoprawica dziewica 2019.06.28 11:14
Co ty athos mozesz wiedziec o teologii? Ksiedzem jestes?
ect2019.06.28 11:58
A co ty taki ciekawy jesteś?
Stanislaw2019.06.27 18:40
To czy mamy już zacząć nowennę o niedługie życie obecnego szefa? :))
ect2019.06.28 12:04
A jak myślisz Stasiu?
jokR2019.06.27 18:35
Co tam afirmacja rodzimych praktyk lokalnych w Amazonii. jest w Europie kraj, w którym dopuszcza się wnoszenie do kościoła jajek i kiełbasy, celem ich rytualnego poświęcenia przez katolickiego kapłana! A najciekwsze że praktyka ta jest tam najpoppularniejsza ze wszystkich innych religijnych
Stanislaw2019.06.27 18:46
W każdej religii istnieje uzasadniona troska o zdrowe żywienie, wolne od nieznanych trucizn. Temu właśnie służy zwyczaj modlitw przed i po jedzeniu oraz błogosławieństwo pokarmów, zwłaszcza ważne po długich dawniej i wyczerpujących postach!.| Co masz mędralo przeciwko temu?
Michal2019.06.27 22:09
Czyli to forma zabobonu jednym słowem.
Reytan2019.06.28 12:35
Komunisci zamordowali setki milionow ludzi,i teraz chca zniszczyc ducha Polski,czyli Kosciol Katolicki.
michu2019.06.27 18:25
Kluczowe znaczenie ma decyzja papieża. Jedynie on na ziemi może ostatecznie i autorytatywnie określić co jest herezją a co nie.
Henryk2019.06.27 19:53
to nie jest prawdą !
michu2019.06.27 20:28
Zależy w co kto wierzy ;)
jerzy2019.06.28 2:18
jakiego papieża? tej lewackiej kukiełki która jest obecnie???
Ina2019.06.28 7:03
Mówisz, że nie został papieżem z pomocą Ducha Świętego?
Barbara2019.06.29 7:13
kluczowe sa słowa Jezusa i tradycja Koscioła. Bywały czasy, że było trzech papieży. To którego należało uznawać za następcę Jezusa?
anonim2019.06.27 17:52
Herezją to była zmiana X przykazań bożych przez kościół!!!
Stanislaw2019.06.27 18:42
Jaka to była zmiana? Masz w Biblii biblijny a nie wydawniczy podział na dziesięć? Możesz mi powiedzieć co ta zostało i kiedy zmienione? Widzę, że nie znasz tematu!
stahu2019.06.27 22:04
Stanisławie - Twój Pan Jezus Chrystus święcił SZABAT z apostołami ! Gdyby przyszedł tu dziś -święcił by ? SZABAT !!! dzień święty swojego Boga Ojca ! Powiedz mi dlaczego Ty depczesz prawo Boże ? jak trzeba zakłamać wiare by świetować szatański dies solis -niedziele ?
K.K.2019.06.28 5:36
Stahu opamiętaj się, co Ty wypisujesz? Czyżby męka , śmirć i zmartwychwstanie Chrystusa niczego nie zmieniało? Pan Jezus nie tylko świetował szabat, ale np. był obrzezany. Czy my też mamy się obrzezywać, a nie chrzcić? Niedzielę świętujemy na pamiatkę zmartwychwstania Chrystusa, które nastąpiło właśnie w niedzielę.
Bebik2019.06.28 6:15
Stahu jest wyznania mojżeszowego przecież. Widać po sposobie myślenia - judaizm rabiniczny.
Reytan2019.06.28 12:31
Protestantyzm to judaizm dla gojow.
LULEK2019.06.27 19:18
To tak jak przestępca udaje dzielnicowego, a zdradza go brak wiedzy.
...2019.06.27 20:22
nikt nie zmienił żadnego przykazania, tylko lutry w ramach siania zamętu, jedno przykazanie ukrócili a inne podzielili na pół i wychodzi kłamstwo o czczeniu świętych wizerunków
Denis2019.06.27 20:33
może chodziło Ci o zmiane treści pięciu przykazań koscielnych? Pomyliłeś przykazania.
bukaj2019.06.28 19:13
Głupiś